Chaos in the Old World

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: janekbossko »

co mnie podkusilo? nie wiem :)
ewidentny blad....BI TYLKO we 3.

Pomyłka, mea culpa
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Morgon »

Jaki rozmiar mają karty w tej grze? Muszę wiedzieć w jakie koszulki się zaopatrzyć.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: pan_satyros »

Morgon pisze:Jaki rozmiar mają karty w tej grze? Muszę wiedzieć w jakie koszulki się zaopatrzyć.
http://replikator.pl/pub/templates/MDG-koszulki.pdf
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Morgon »

Informacja jest dla mnie niejasna, jest bowiem napisane, że jest 100 kart w jednym rozmiarze i 100 w innym a o ile wiem w grze jest lekko ponad 125 kart.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: pan_satyros »

Morgon pisze:Informacja jest dla mnie niejasna, jest bowiem napisane, że jest 100 kart w jednym rozmiarze i 100 w innym a o ile wiem w grze jest lekko ponad 125 kart.
http://www.boardgamegeek.com/image/7720 ... e=original jak widzisz karty są w 2 rozmiarach co do ilości - o nią nie pytałeś.
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Morgon »

Ehhh nie wiem czy robisz to specjalnie czy nie, ale wklejane za każdym razem linków wcale nie ułatwia mi zadania, szczególnie że drugi nie działa bo nie jestem zarejestrowany na BGG. Szkoda że nie potrafisz dać mi prostej odpowiedzi zamiast zmuszać mnie do szukania. Teraz znam już rozmiary ale nie udało mi się ustalić, mimo poszukiwań, dokładnej ilości jednych i drugich kart. Napisałem że muszę wiedzieć jakie koszulki kupić, więc najchętniej widziałbym odpowiedź w stylu " kup X w tym rozmiarze i Y w tamtym".
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Dabi »

Morgon pisze:Ehhh nie wiem czy robisz to specjalnie czy nie, ale wklejane za każdym razem linków wcale nie ułatwia mi zadania, szczególnie że drugi nie działa bo nie jestem zarejestrowany na BGG. Szkoda że nie potrafisz dać mi prostej odpowiedzi zamiast zmuszać mnie do szukania. Teraz znam już rozmiary ale nie udało mi się ustalić, mimo poszukiwań, dokładnej ilości jednych i drugich kart. Napisałem że muszę wiedzieć jakie koszulki kupić, więc najchętniej widziałbym odpowiedź w stylu " kup X w tym rozmiarze i Y w tamtym".
Ale ta odpowiedź jest zawarta w pierwszym linku już więc nie bardzo rozumiem o co masz pretensje do pana_satyrosa ? :?

W tabelce jest napisane, że starczy po jednym opakowaniu dwóch różnych rozmiarów :roll:

Do tego są podane wymiary koszulek.

I to wszystko jest informacja z pierwszego linka. Z żadnego innego źródła.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: pan_satyros »

Trochę mnie ścięło hehe ;p Jednakze po chrzcie bojowym jaki na forum dostałem w temacie ze sklepami (kto pamięta ten pamięta) jestem zahartowany więc spoko ;)
Co do twojego pytania podesłałem Ci fotkę, na której widać 2 rodzaje kart z CitOW.
napiszę jednak jeszcze raz, na przykładzie koszulek firmy Mayday, bo te polecam każdemu, potrzebujesz:
1 paczkę "Mini Chimera (Red)" (96 po 24 na każdego z bogów)
1 paczkę "Chimera Sized" (20 Kart Udoskonalenia <5 dla każdego Boga>, 5 Kart Zniszczenia, 28 Kart Starego Świata; w sumie 53)
razem 149 kart
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Morgon »

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie tak zamówiłem. Co do pierwszego linka to nie byłem pewien ilości ponieważ w dużej części gier była podana dokładna liczba kart, a tutaj nie, ale analizując zdjęcia gry i filmiki z youtube doszedłem do słusznych wniosków.
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chaos in the Old World

Post autor: tchazzar »

Dzisiaj pierwsza partyja. W planach byly 4 osoby, ale kolega mial lekka stluczke i nie mogl przyjsc. Wbrew temu, co tu pisaliscie da sie grac fajnie na 3 osoby. Emocjonujaca ta gra nie powiem. Kolega wygral jednym rzutem ( gral khornem ) tenze rzut pozwolil mu na krecenie. Ja mialem 46 VP a przed soba turę, w ktorej splugawilbym calkowicie region( ruined chyba sie to nazywalo).

Na razie 9, zobaczymy jak bedzie na 4.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Chaos in the Old World

Post autor: BloodyBaron »

to pytania na szybko:
jak to w końcu jest z tym Khorne'm - kręcenie na 2+ killów czy na 1+ w danym regionie?
czy przy 3 osobach eliminuje się Slaanesha, czy to tylko jakiś homerule, który jest powtarzany przez różne osoby?

Instrukcja faktycznie nie rzuca o glebę swą czytelnością, natomiast gra jest miodna. dziś dwie partie na trzech bogów - pierwsza bez Khorne'a, w miarę wyrównana. Druga bez Tzeencha - i Khorne'owa masakra. Slaanesh i Nurgle nie doszli nawet do 20 punktów, ani jeden region nie został zrujnowany i zwycięstwo Khorne'a na karuzeli po 5 rundzie. Nie było co zbierać, ale przyznam, że doświadczenie dość frustrujące - Khorne po prostu masakrował moich Leperów (na niezłym farcie do kostek), regionów nie udawało się rujnować, ba, nawet wstawiać żetonów korupcji... Może tak się ułożyło, na pewno nie opanowaliśmy jeszcze świadomej gry poszczególnymi bóstwami, ale mimo wszystko to była dość jednostronna rywalizacja.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Terk »

Ja już jestem po kilku pierwszych partiach i zdanie wszystkich ludzi, którzy zagrali: "rewelacja, chcę jeszcze!". Gra naprawdę godna polecenia. Osobiście nie narzekam na instrukcję, po jednokrotnym przeczytaniu nie miałem wątpliwości chyba do żadnej z zasad, których w cale nie ma tak wiele. Wytłumaczenie ich wraz z dość dużą ilością przykładów i odpowiedziami na pytania nowych graczy nie zajęło mi więcej niż 20 min. Nie uważam, żeby którakolwiek ze stron była jednoznacznie najlepsza. U nas zazwyczaj gry były wyjątkowo wyrównane i jeśli ktoś wyprzedzał innych w punktach, to zazwyczaj dopiero w ostatniej rundzie. Na kółku wygrać się udało tylko raz Tzeench'owi. Najbardziej w plecy była zazwyczaj osoba, o którą na początku zaczyna się rozbijać Khorne, choć nie zawsze. Za każdym razem graliśmy w 4 osoby.

Khorne kręci za 1 lub więcej zabitych figurek w danym regionie w danym regionie.
Grając w 3 osoby odrzucamy dowolnego boga.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Chaos in the Old World

Post autor: BloodyBaron »

Terk pisze:Osobiście nie narzekam na instrukcję, po jednokrotnym przeczytaniu nie miałem wątpliwości chyba do żadnej z zasad, których w cale nie ma tak wiele. .
Może i nie, ale za to FAQ ma 7 stron :) najbardziej bolą te błędy drukarskie...
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Terk »

Czytelność, a błędy w druku, to 2 całkiem różne sprawy. Faktycznie edytorskich baboli jest sporo, ale Chaos zdecydowanie to wszystko wynagradza grywalnością.
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Chaos in the Old World

Post autor: kris1982 »

Znajomi zamówili grę w Rebelu i tu mam pytanie czy polska instrukcja+faq wystarczy do opanowamia wszystkich zasad? Czy może potrzebne są jakieś erraty badz poprawiona instrukcja? Bede wdzieczny za pomoc.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: palladinus »

Instrukcja i oficjalne faq starczy.
Nie wiem czy wyszlo inne wydanie, bo pierwsze na karcie zdaje sie slanesha mialo blad.
kris1982 pisze:Znajomi zamówili grę w Rebelu i tu mam pytanie czy polska instrukcja+faq wystarczy do opanowamia wszystkich zasad? Czy może potrzebne są jakieś erraty badz poprawiona instrukcja? Bede wdzieczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Pastorkris »

Czy upgrade akolity, pozwalający mu zabrać żeton Spaczenia/Warpstone przy ruchu działa również kiedy tym ruchem jest Teleport z jego kart?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chaos in the Old World

Post autor: zephyr »

IMO tak, ale strasznie mnie irytuje przejrzystość zasad FFG
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: RasTafari »

kris1982 pisze:czy polska instrukcja+faq wystarczy do opanowania wszystkich zasad?
ja rozegrałem już z 10 partii a i tak do końca nie jestem pewien czy gramy wszystko dobrze :lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: mig »

pozwolę sobie odświeżyć temat.

Właśnie udało się w końcu rozegrać pierwszą grę. Wygrał Tzeentch na punkty, Nurgle i Slaanesh byli tuż za nim - Khorne w punktach daleko z tyłu, ale na kółku zabrakło mu jednego ruchu do zwycięstwa. Bez pełnej znajomości kart i dobrze zaplanowanej strategii był to troche taki tutorial. Gra ma wielki potencjał, choć dla osób nieobeznanych ze światem Warhammera złapanie odpowiedniego klimatu jest dość trudne (w trakcie gry okazało się, że jeden z nas miał do czynienia z WH i różnica w odbiorze gry przed jego wprowadzeniem i po była kolosalna - szkoda, że nie dołączono jakiegoś wprowadzenia bo gra na tym zyskuje jeszcze więcej).

Instrukcja (nawet wspomagana przez faq) nie jest specjalnie czytelna - faktycznie przykłady bardziej zaciemniają niż rozjaśniają sytuację. I mam parę wątpliwości:

1. Czy przy kręceniu kółkiem o dwie pozycje zgarniamy również bonus z pola pierwszego czy tylko ten z drugiego? No a jeśli tylko z drugiego to, czy mamy mozliwość zrezygnowania z drugiego przekrecenia jeśli bonus z pierwszej pozycji jest lepszy?

2. Do czego przydają się chłopi? Cały czas mam wrażenie, że czegoś nie doczytałem, bo ich znaczenie wydaje się jakies takie symboliczne (możliwość uzyskania PZ jak wejdzie karta OW)- np. czy podczas walki też atakują, czy tylko dostają baty? czy mozna zdominować region w którym są chłopi?

3. Przeglądając dotychczasową dyskusję nie zauważyłem akurat takich watków, więc może nie jest to problem, ale jakoś dla mnie nie do końca te zasady są czytelne - chodzi o ruch postaci. Jasne są zasady dokładania figurki spoza mapy, nie do końca przemieszczania jednostki ktora na mapie jest. Czy możliwość przesunięcia na pole sąsiednie dotyczy tylko pola sąsiedniego względem jednostki przemieszczanej, czy można przesunąć na dowolne pole sąsiadujące z którąkolwiek z naszych jednostek: np. czy jeśli mamy odpowiedni "lańcuch" postaci w regionach to mozna postać z Norski przesunąć w jednych ruchu do Bedlands? No i czy musi to być "łańcuch" - czy jeśli mamy figurki tylko w Norsca i Estalii to możemy postac z Norski przesunąc do Tilei?

dzięki:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Ink »

mig pisze:1. Czy przy kręceniu kółkiem o dwie pozycje zgarniamy również bonus z pola pierwszego czy tylko ten z drugiego? No a jeśli tylko z drugiego to, czy mamy mozliwość zrezygnowania z drugiego przekrecenia jeśli bonus z pierwszej pozycji jest lepszy?
Zgarniamy oba bonusy.
2. Do czego przydają się chłopi? Cały czas mam wrażenie, że czegoś nie doczytałem, bo ich znaczenie wydaje się jakies takie symboliczne (możliwość uzyskania PZ jak wejdzie karta OW)- np. czy podczas walki też atakują, czy tylko dostają baty? czy mozna zdominować region w którym są chłopi?
Przydają się tylko, jeśli wejdą odpowiednie karty OW - dające punkty za nich, albo zwiększające resistance prowincji, w których się znajdują.
Nie atakują podczas walki. Można zdominować na normalnych warunkach.
3. Przeglądając dotychczasową dyskusję nie zauważyłem akurat takich watków, więc może nie jest to problem, ale jakoś dla mnie nie do końca te zasady są czytelne - chodzi o ruch postaci. Jasne są zasady dokładania figurki spoza mapy, nie do końca przemieszczania jednostki ktora na mapie jest. Czy możliwość przesunięcia na pole sąsiednie dotyczy tylko pola sąsiedniego względem jednostki przemieszczanej, czy można przesunąć na dowolne pole sąsiadujące z którąkolwiek z naszych jednostek: np. czy jeśli mamy odpowiedni "lańcuch" postaci w regionach to mozna postać z Norski przesunąć w jednych ruchu do Bedlands? No i czy musi to być "łańcuch" - czy jeśli mamy figurki tylko w Norsca i Estalii to możemy postac z Norski przesunąc do Tilei?
W CitOW w ogóle nie ma takiego pojęcia, jak przesunięcie figurki. Traktuj ruch z mapy na mapę jako: usuwam jednostkę z mapy (unsummon) - wstawiam jednostkę na mapę (summon). W związku z tym oczywiście nie ma obowiązku przesuwania jej na sąsiednie pole. Nie musi być łańcucha, wystarczy żeby w docelowej prowincji albo w prowincji z nią graniczącej była nasza figurka.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: mig »

Wielkie dzięki! :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chaos in the Old World

Post autor: zephyr »

To może bardziej mechanicznie 3

1 Wybieram region:
a) dowolny jak nie mam plastiku na mapie
b) sąsiadujący z znajdującym się na mapie plastikiem (lub region w którym już coś mam)
2 Wybieram plastik z mapy albo z zasobów
3 Stawiam wybrany w 2 plastik na wybranym w 1 regionie

W szczególności pozwala to na:
- bieganie 1 gościem na sąsiednie regiony
- "teleportację" plastiku z jednego regionu na sąsiadujący z innym plastikiem
a nie pozwala na
- zabranie ostatniego plastiku i przeniesienie się w inny region, jedno z bardziej chamskich zagrań Tzeencha to teleportacja pierwszego plastiku danego gracza w jakiś absurdalnie bezsensowny region tak żeby musiał stamtąd zaczynać :twisted:
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Ink »

zephyr pisze:jedno z bardziej chamskich zagrań Tzeencha to teleportacja pierwszego plastiku danego gracza w jakiś absurdalnie bezsensowny region tak żeby musiał stamtąd zaczynać :twisted:
O, tego jeszcze nie próbowałem. Kurczę, Khorne zaczynający w Norsce to jest to!
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Hynol
Posty: 1
Rejestracja: 23 mar 2012, 04:25

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Hynol »

Witam wszystkich serdecznie i zwracam się z prośbą o wykładnię zasada. Chodzi mi o sytuacje następujące:

1)Dodawanie żetonów starego świata - instrukcja precyzuje że robi to Bóg o najniższym poziomie zagrożenia. Co jeżeli dwóch posiada równie niski poziom? Lub wszyscy mają taki sam poziom? Obowiązuje kolejność Bogów? To znaczy Khorne, Nurgle...

2)Sytuacja analogiczna - Bohaterowie zabijają figurki gracza o najwyższym poziomie zagrożenia. Co robimy gdy dwóch Bogów ma równy poziom zagrożenia? Zabijamy dwie figurki? Czy też jedną według kolejności Bogów?

Z góry dziękuje za odpowiedź. Sam bym to jakoś rozstrzygnął przy grze, ale wolę zapytać, bo może mój sposób wpływałby niekorzystnie na balans i partia nie byłaby wyrównana

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ