Rialto

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Rialto

Post autor: mckil »

Trudno, zaryzykuję :D.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: Hiu »

mckil pisze:Trudno, zaryzykuję :D.
bardzo slusznie :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: FortArt »

cezaras pisze:
FortArt pisze:Kupiłem bo ładna, Feld i tania. Zagrałem i nic nie rozumiem.
po pierwszej partii miałem (a nawet mieliśmy) podobne wrażenie.
już po drugiej nam się mocno zmieniło.
gra daje Ci mnóstwo możliwości kombinowania i to takiego mocno nieszablonowego. bo naprawdę ciężko powiedzieć o strategii wygrywającej.
nie ma jednego elementu, który musisz mieć / zrealizować żeby wygrywać

spróbuje dać Rialto jeszcze jedną szansę - najlepiej z tymi samymi graczami, z którymi grałeś pierwszy raz :)
Rzadko gra dostaję drugą szansę. Ta dostała. No i mieliście rację - odszczekuję zarzuty, kombinowania i decyzji tu sporo. Po prostu trzeba kupować zielone budynki lub walczyć na torze kolejności.
Ocena: 4->7

Dziękuję, żeby nie Wy zraziłbym się do zacnej gry.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

FortArt pisze: Rzadko gra dostaję drugą szansę. Ta dostała. No i mieliście rację - odszczekuję zarzuty, kombinowania i decyzji tu sporo. Po prostu trzeba kupować zielone budynki lub walczyć na torze kolejności.
Ocena: 4->7
Coraz lepiej, coraz lepiej. Rialtowe lobby działa. :)

Jak jeszcze zaczniesz używać żółtych budynków, pojmiesz potęgę gondoli, zaczniesz planować ułożenie mostów, to jeszcze podwyższysz ocenę, zobaczysz. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Nie wiem jak u was, ale ja rzadko używam niebieskich budynków (poza jedynką) i czasami trójką, ale generalnie w końcowej fazie gry, gdy muszę kogoś wyprzedzić na torze doży i żal kart na zagrywanie "czapeczek"
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Rialto

Post autor: gafik »

Kupiłem Rialto bo:
1. w Rebelu była mocna promo i z wysyłką kopiłem za 39 zł :shock:
2. właśnie wróciliśmy z rodzinką z kilkudniowego pobytu w Wenecji, a że rodzinka generalnie nie lubi poznawać nowych gier :roll: , to postanowiłem wykorzystać efekt zauroczenia Wenecją 8)
3. moja rodzinka przy Zamkach Burgundii się nudziła i może tutaj będzie szybciej i ciekawiej?
4. ogólnie nie lubię area control, ale rodzinka lubi bardzo grać w Age of Empires III, więc może się uda...
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rialto

Post autor: Maxxx76 »

Gra nie jest ciężka gatunkowo, z pozoru może wydawać się nawet banalną gierką. Zapewniam jednak, że ma spory potencjał, który objawia się po 2-3 partiach :-)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

gafik pisze:Kupiłem Rialto bo:
1. w Rebelu była mocna promo i z wysyłką kopiłem za 39 zł :shock:
A kiedy kupiłeś Rialto za 39 zł?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Rialto

Post autor: gafik »

skombowało się promo na koniec wakacji i Rialto przeceniono z 100,- na 65,- potem rabat na koniec wakacji 10% potem rabat na wydania rebela 10% potem rabat na koncie kumpla jakieś 8-9% (nie pamiętam dokładnie) potem gratis wysyłka za duże zamówienie czy jakoś tak i wyszło te 40 zeta ...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Rialto

Post autor: tomb »

FortArt pisze:Po prostu trzeba kupować zielone budynki lub walczyć na torze kolejności.
Zagrałem pierwsze dwie partie na trzy osoby.
Szybkie zainwestowanie w zielone budynki, które pozwalają zostawić więcej kart na ręce,wydaje się dawać sporą przewagę nad pozostałymi graczami, bo posiadający np. 9-11 kart na ręce (wybranych spośród 11-14 kart) zawsze będzie miał większe pole do popisu nad tym, kto zachowuje tylko 7 kart.
Stąd moje rozczarowanie - może na dwóch jest większa szansa na odpowiadanie na ruchy rywala, ale w trójkę może być pozamiatane po drugiej rundzie. Pogram jeszcze, ale ta gra zrobić wrażenie mogłaby tylko przy nasiadówce z rodzicami lub początkującymi graczami.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

tomb pisze:
FortArt pisze:Po prostu trzeba kupować zielone budynki lub walczyć na torze kolejności.
Zagrałem pierwsze dwie partie na trzy osoby.
Szybkie zainwestowanie w zielone budynki, które pozwalają zostawić więcej kart na ręce,wydaje się dawać sporą przewagę nad pozostałymi graczami, bo posiadający np. 9-11 kart na ręce (wybranych spośród 11-14 kart) zawsze będzie miał większe pole do popisu nad tym, kto zachowuje tylko 7 kart.
Stąd moje rozczarowanie - może na dwóch jest większa szansa na odpowiadanie na ruchy rywala, ale w trójkę może być pozamiatane po drugiej rundzie. Pogram jeszcze, ale ta gra zrobić wrażenie mogłaby tylko przy nasiadówce z rodzicami lub początkującymi graczami.
Twoje wrażenie jest trochę mylne. Wszystkie budynki w odpowiednich okolicznościach dają kupę korzyści. Wg mnie największymi powerami są żółte domki, zielone biorę dopiero koło 4 kolejki jeżeli sprzyjają ku temu okoliczności (no chyba, że jestem zmuszony na początku wziąć zielony, to wtedy szybko dobieram niebieską jedynkę i co rundę ulepszam ten zielony). Testowałem różne warianty i udawało mi się wygrywać grając tylko jednym kolorem budynków niezależnie od tego jakiego były koloru. Aczkolwiek nie zdarzyły się dwie takie same rozgrywki - gra daje niewiarygodne pole do popisu. Po kilkudziesięciu rozgrywkach nadal jak siadam do Rialta to mam dreszcze. :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Potwierdzam. Rialto jest bardzo zbalansowane jeśli chodzi o budynki. Można grać na wiele różnych sposobów, a nawet w czasie gry zmieniać strategię. Pierwsze wrażenie to wrażenie początkującego gracza.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rialto

Post autor: Maxxx76 »

Ta gra tylko pozornie wydaje się płytka. Skrzydła rozwija z partii na partię, a do tego z doświadczonym graczem.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Rialto

Post autor: tomb »

Ale mówicie o grze na dwóch, czy macie na myśli partie na więcej osób również?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Ja zdecydowanie więcej pograłem na dwie.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Ja o grze w każdej konfiguracji z tym, że we dwójkę tylko i wyłącznie z graczem neutralnym.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Rialto

Post autor: mr.big »

Zagraliśmy 2 razy w 3 osoby.
Jakiegoś wielkiego szału nie ma, ale..... zagrałbym jeszcze :)
Kolejna gra Felda którą poznaliśmy z żoną. W dalszym ciągu Zamki Burgundii zdecydowanie na prowadzeniu. Trajan jak dla mnie przekombinowany i paskudny jak cholera. W sumie prawie wszystkie gry Felda są brzydkie, ale Trajan bije wszelkie rekordy :)

Rialto zbyt piękne nie jest, ale też nie jest źle. Jest niby łatwą grą, ale i tak trzeba się troszkę nagłówkować. Podczas pierwszej rozgrywki kompletnie nie ogarnialiśmy. Druga rozgrywka trochę bardziej "świadoma". Niestety moja strategia zielonych kart się nie sprawdziła. Nic mi nie dało to że mogłem zostawiać 11 kart na ręce, a odpuściłem tor Doży.
Z chęcią zagrałbym więcej razy :)
Z pewnością plusem jest czas rozgrywki i cena. Na chwilę obecną w skali 1-10 oceniłbym na na 7 i pół. Ciężko obiektywnie oceniać po 2 rozgrywkach. Być może ocena wzrośnie po kolejnych partiach :)

update
aaa zapomniałem dodać o masakrycznie nieczytelnym torze punktacji !
ODPOWIEDZ