Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

arturpe pisze:Może od razu wylosujmy zwycięzcę? :D
A tam będziesz losować, lepiej wziąć się za głosowanie. Byle tylko jakaś maszyna nie zliczała głosów, bo po tygodniu będą wyniki :P
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Splendor

Post autor: Pan_K »

xilk pisze:
arturpe pisze:Może od razu wylosujmy zwycięzcę? :D
A tam będziesz losować, lepiej wziąć się za głosowanie. Byle tylko jakaś maszyna nie zliczała głosów, bo po tygodniu będą wyniki :P
W Rebelu tylko komputery bez prądu...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: arturpe »

A pytając poważnie, czy z tego można zrobić gra turniejową? Wg mnie absolutnie się do tego nie nadaje [WHITE SMILING FACE]

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

Turniej w Splendor? Raczej mało realne, gdyż zbyt wiele w tej grze zależy od wylosowanych kart. To jest fajna gra na rozegranie, gdy czeka się na rozłożenie innej, większej gry, ale jakoś nie widzę turnieju w niej. We Wsiąść do Pociągu jednak jest jakaś taktyka, bo tylko dany gracz wie, czy buduje daną trasę, aby zdobyć za nią punkty z biletu, czy może tylko chce stworzyć najdłuższą trasę i za to dostać punkty na koniec gry. Nie mówiąc już o możliwości blokowania przeciwnika, budując trasę w miejscu, gdzie on potrzebuje.

A w Splendarze? W jednej rozgrywce potrzebowałem karty z diamentem. Była tylko jedna na stole i ktoś ją wykupił. Miałem jednak szczęście, bo przede mną ruch miał jeszcze jeden gracz, który wykupił kartę i po pociągnięciu z talii doszła nowa z diamentem, którą mogłem kupić bez wydawania żetonu. Dlatego w tej grze można sobie coś zaplanować, a i tak niewiele to da, jeśli nagle przyjdzie inna, atrakcyjniejsza karta lub ktoś podbierze to, co właśnie chcieliśmy kupić.

Może w grze na 2 osoby jest szansa jakiegoś planowania. Nie wiem, na razie grałem kilka rozgrywek tylko na 4 osoby.
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Adalbertus123 »

We trzy osoby także możliwe jest odcięcie od koloru.
A teraz mam pytanie z zupełnie innej beczki: jest gdzieś wyjaśnienie, który arystokrata jest który, czy trzeba szukać samemu po portretach z epoki?
Bo poza Henrykiem VIII, to ledwo do państw przyporządkowuje po ubiorach, a i tego nie jestem pewien.
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: arturpe »

Nie bardzo rozumiem. Chcesz dorobić klimat? Na obrazkach równie dobrze mogłyby być różne gatunki krzewów.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
warcello
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2015, 22:50

Re: Splendor

Post autor: warcello »

Jasne, że jest - w internecie wszystko znajdziesz:

Obrazek
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Splendor

Post autor: schizofretka »

arturpe pisze:Na obrazkach równie dobrze mogłyby być różne gatunki krzewów.
Taką wersję bym nawet kupił.

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

arturpe pisze:Nie bardzo rozumiem. Chcesz dorobić klimat? Na obrazkach równie dobrze mogłyby być różne gatunki krzewów.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
A może po prostu chodzi o to że lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć?
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: arturpe »

Bea pisze:
arturpe pisze:Nie bardzo rozumiem. Chcesz dorobić klimat? Na obrazkach równie dobrze mogłyby być różne gatunki krzewów.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
A może po prostu chodzi o to że lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć?
Źle mnie zrozumieliscie. Nie było kpin. Nie miałem nawet pojęcia, że to jakieś historyczne postaci. Jasne, że lepiej wiedzieć, jednak myślałem, że to jakiś sztucznie zwiększający klimat zabieg. Splendor jest fajny, ale na Boga, nie klimatyczny, choćby nawet na obrazkach był scenariusz Skazanych na Shawshank ;-)

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Adalbertus123 »

Mnie to trochę ciekawiło (oczywiście szukałem tylko arystokraci Splendor, zamiast Splendor nobles), ale głównym powodem były słowa Mamy: zagram jak rozszyfrujecie mi te postacie :-).
Tak więc serdecznie dziękuję.
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
magic15
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2015, 13:55

Re: Splendor

Post autor: magic15 »

Też uważam że to kiepski pomysł z tym turniejem, może chodzi o to że gra jest ładna hmm fotogeniczna? :wink:
Nie mów do mnie z rana...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Splendor

Post autor: rastula »

skoro można grać w kości i ruletkę na pieniądze to dlaczego nie w Splendor :)
repek
Posty: 178
Rejestracja: 23 kwie 2005, 15:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Splendor

Post autor: repek »

W czym problem z turniejem? Jeśli nawet element losowy jest spory, to przecież można rozegrać 4-5 partii w eliminacjach, a potem ew. dodatkowo jakieś top4 [finał]. To uśrednia losowość.

Pozdrawiam
"Jeśli Batman jest taki sprytny, to dlaczego nosi majtki na spodnie?"
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: arturpe »

Choćbyś nie wiem jak był świetny, to w turnieju rzutu kośćmi możesz przegrać z nowicjuszem.

Dojścia losowych kart o różnych cenach za to samo złoże utrudnia planowanie. Oczywiście, turniej można zrobić żeby się dobrze pobawić, ale tytuł mistrza Splendor brzmi dla mnie jak nagroda dla człowieka, który na sto prób wylosowal najwięcej czerwonych kulek z kapelusza.

Oczywiście, strategia gra rolę, ale możliwość jej popsucia przez blokady kart i losowe dojścia zwiększa ilość niewiadomych. Dlatego długoterminowe planowanie jest niemożliwe. Co faktycznie nie zmienia faktu, że turniej i w marynarza można robić. Przecież są zawody w rzucie beretem :)
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: trabiniu »

arturpe pisze:Choćbyś nie wiem jak był świetny, to w turnieju rzutu kośćmi możesz przegrać z nowicjuszem.

Dojścia losowych kart o różnych cenach za to samo złoże utrudnia planowanie. Oczywiście, turniej można zrobić żeby się dobrze pobawić, ale tytuł mistrza Splendor brzmi dla mnie jak nagroda dla człowieka, który na sto prób wylosowal najwięcej czerwonych kulek z kapelusza.

Oczywiście, strategia gra rolę, ale możliwość jej popsucia przez blokady kart i losowe dojścia zwiększa ilość niewiadomych. Dlatego długoterminowe planowanie jest niemożliwe. Co faktycznie nie zmienia faktu, że turniej i w marynarza można robić. Przecież są zawody w rzucie beretem :)

o wreszcie głos rozsądku :).u nas często jest podobna dyskusja ale w tej grze NIE DA SIĘ PLANOWAĆ strategii na dłuższą metę. Losowość dobieranych kart w zasadzie przekreśla wszystko.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: arturpe »

Co o dziwo nie zmienia faktu, że bardzo lubię te grę przy rodzinnych okazjach :)
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: trabiniu »

arturpe pisze:Co o dziwo nie zmienia faktu, że bardzo lubię te grę przy rodzinnych okazjach :)

taka przystawka do obiadu :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

trabiniu pisze:.u nas często jest podobna dyskusja ale w tej grze NIE DA SIĘ PLANOWAĆ strategii na dłuższą metę. Losowość dobieranych kart w zasadzie przekreśla wszystko.
Losowość dochodzenia kart jest tak duża, że przestaje być problemem. Można powiedzieć, że jak mamy jakiś plan, to zawsze nam jakaś pasująca pod niego karta podejdzie ;).
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: arturpe »

Bea pisze:
trabiniu pisze:.u nas często jest podobna dyskusja ale w tej grze NIE DA SIĘ PLANOWAĆ strategii na dłuższą metę. Losowość dobieranych kart w zasadzie przekreśla wszystko.
Losowość dochodzenia kart jest tak duża, że przestaje być problemem. Można powiedzieć, że jak mamy jakiś plan, to zawsze nam jakaś pasująca pod niego karta podejdzie ;).
Pięknie podsumowane. I to chyba wszystko w temacie :)
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: trabiniu »

Bea pisze:
trabiniu pisze:.u nas często jest podobna dyskusja ale w tej grze NIE DA SIĘ PLANOWAĆ strategii na dłuższą metę. Losowość dobieranych kart w zasadzie przekreśla wszystko.
Losowość dochodzenia kart jest tak duża, że przestaje być problemem. Można powiedzieć, że jak mamy jakiś plan, to zawsze nam jakaś pasująca pod niego karta podejdzie ;).


i dlatego nie ma większego sensu by knuć jakiś chytry, misterny i tajemny plan na osiągnięcie miażdżącego zwycięstwa :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Wręcz przeciwnie. Plan zawsze trzeba mieć bo właśnie ta losowość powoduje że jest duża szansa go zrealizować nawet gdy zabiorą nam upatrzone karty. :wink:
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Splendor

Post autor: Zet »

arturpe pisze:Co o dziwo nie zmienia faktu, że bardzo lubię te grę przy rodzinnych okazjach :)
Ja z kolei mam tej powoli gry dosyć. Z prostego powodu - większość partii grywam w 2 osoby i nudzi mnie wygrywanie 90% z nich. Może z poważniejszymi graczami byłoby trudniej, ale nie mam jak i nie chce mi się jechać na Mistrzostwa :P
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: glocked »

Ja mam odwrotnie, 70% partii ja przegrywam i też mnie to nudzi :D Nie wiem na czym polega fenomen, b. często brakuje mi 1 ruch albo 1 pkt :< Gra spoko ale na 2 znam lepsze ; )
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Splendor

Post autor: Zet »

glocked pisze: Gra spoko ale na 2 znam lepsze ; )
Ja też, ale z moją Dziewczyną w większość z nich nie pogram :(
ODPOWIEDZ