Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

36 punktów w dwuosobową wersję rodzinną? :shock: W pierwszej partii? Rewelacyjny wynik!
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: buras »

Ja próbowałem myśleć jak grać , a ona grała raczej intuicyjnie , bo podobało jej się obsiewanie pola i hodowla zwierząt. A oprócz tego miała 3 karty które jej dały dodatkowe 6 pkt w tym jedna karta z której otrzymała jakieś maksymalne pkt. za trzcinę, bo wyzbierała ją całą :mrgreen: .choć nie musiała bo bodajże potrzebne jej było chyba 5 czy 6 szt.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: Agricola

Post autor: synegdocha »

jaki jest wasz najwyższy wynik? ja zdobyłem raz 94 pkt:)
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Agricola

Post autor: Smerf Maruda »

synegdocha pisze:jaki jest wasz najwyższy wynik? ja zdobyłem raz 94 pkt:)
Pamiętaj, że dostaje się jedno zwierzątko podczas żniw, a nie jedno za każdą parkę.

Tak mi się skojarzyło, a propos piątkowych rozmów na PW :-)
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: Agricola

Post autor: synegdocha »

Smerf Maruda pisze:
synegdocha pisze:jaki jest wasz najwyższy wynik? ja zdobyłem raz 94 pkt:)
Pamiętaj, że dostaje się jedno zwierzątko podczas żniw, a nie jedno za każdą parkę.

Tak mi się skojarzyło, a propos piątkowych rozmów na PW :-)

tak, pamiętam o tym
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Perpetka »

synegdocha pisze:jaki jest wasz najwyższy wynik? ja zdobyłem raz 94 pkt:)
W grze iluosobowej? Taki to nawet w jednoosobowej jest nie tak łatwo wyciągnąć.
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: bartusm »

Ciekawe. Z pierwszych 7 rubryk w tabelce (od zaoranych pól do krówek) można wyciągnąć maksymalnie 28 pkt, dom daje maksymalnie 10 (można wybudować teoretycznie więcej izb, tylko po co, szczególnie że może odbijać się to na wyniku punktowym np za pastwiska), członkowie rodziny maksymalnie 15, ogrodzone obory maksymalnie 4. Daje to 57. Oczywiście można dostać jakieś punkty specjalne i za karty. Tylko ile? 10? 20? Nawet jeśli 20 to daje to wynik 77.

Dlatego jestem bardzo ciekaw jak wyciągnąłeś 94 punkty.

Pozdrawiam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Perpetka »

Nie no, da się, z odpowiednim kombosem kart (nawet w instrukcji piszą, żeby zgłaszać im wyniki tylko powyżej chyba 100), ale ja się pytam "gdzie byli wtedy przeciwnicy?" :)
No chyba że mówimy o solówce, to owszem, da się.
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: bartusm »

Ok, w instrukcji jest, że w solówce można nawet nastukać 120 punktów. Brzmi imponująco 8)
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: Agricola

Post autor: synegdocha »

tyle punktów udało mi się zdobyć w grze dwuosobowej. na koniec miałem cztery kamienne izby i pięciu członków rodziny. każdy rodzaj zwierzęcia, obory ogrodzone, pola pełne. karty miałem dobre wysoko punktowane. 94 pkt a przeciwnik 67. gier mam za sobą już około dwudziestu, więc przy odrobinie szczęścia wkrótce będzie i 100 :D
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Z tego, co piszesz, pojawia się pytanie: co robiliście niezgodnie z zasadami? Czy żniwa było co rundę, czy co kilka, tak jak to przedstawiają plansze główne? Czy nie dokładaliście znaczników tam, gdzie się ich nie dokłada na początku rundy?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: Agricola

Post autor: synegdocha »

żniwa przebiegały, jak powinny. dokładanie zasobów także. naprawdę nie widzę powodu aby martwić się, czy zasady gry były przestrzegane. definitywnie (i ostatecznie) stwierdzam, że wszystko odbyło się, jak należy. wynik był wysoki, prócz tej konkretnej partii nigdy nie zbliżyłem się do pkt 90 już (raz pamiętam zdobyłem 80). raz się powiodło, nie powinno to nikogo tak bardzo dziwić. do 120 jeszcze daleko
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

mi przyszło do głowy że mogliście mnożyć punkty np za żyto (tak jak się mnoży punkty za izby gliniane / kamienne razy ilość izb). Jak ma się x żetonów żyta to się dostaje np 4 punkty za wszystko, a nie za każdy żeton.

Nie da się takiego wyniku osiągnąć w grze dwuosobowej. Solo tak, ale dopiero jeżeli jest to któraś partia z rzędu i z poprzednich zostają Ci pomocnicy (wg zasad 'kampanii')
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Dobra, wyjąłem grę z pudełka, wziąłem planszę i spróbowałem ustawić wszystko na maksymalną ilość punktów, przy założeniu dwóch izb kamiennych i 5 członków rodziny (tak, jak pisałeś). Zdjęcie w załączniku. Punktacja wygląda następująco:
- pola, pastwiska, zboże, warzywa i zwierzęta - 7*4 pkt. = 28 pkt.,
- obory - 4 pkt.,
- kamienny dom - 4*2 pkt. = 8 pkt.,
- członkowie rodziny - 5*3 pkt. = 15 pkt.
Razem to daje "marne" 55 pkt. Do Twoich 94 pkt. brakuje nam zatem 39 pkt.

Mam trzy pytania:
- jakim cudem udało Ci się wyciągnąć ze wszystkiego na planszy 55 pkt.? Na pewno używaliście właściwych kart (akcji) startowych dla dwóch graczy?,
- jakim cudem wyciągnąłeś z kart 39 pkt.?,
- co robił w tym czasie drugi gracz?

Sądząc po tym, że drugi gracz musiał Ci zostawiać najlepsze akcje, tym bardziej dziwi jego wysoki wynik 67 pkt. Coś na pewno musiało być nie tak. Może w ramach sprawdzenia spójrz na moje zdjęcie i policz ile być dał punktów za taką końcową sytuację.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: Agricola

Post autor: synegdocha »

czegoś nadal nie łapię. przecież jest sześć rund. pierwsza zazwyczaj minusowa potem blisko zera a kolejne wszystkie z coraz większymi plusowymi wynikami. po samej szóstej rundzie np. ostatnio miałem 35 pkt (czyli daleko do tych 55 z obrazka) a i tak skończyłem grę z wynikiem 73. na koniec sumuje się przecież punktację z sześciu rund, a nie tylko ważny jest wynik z ostatniej. to o co chodzi?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

ok to już wszystko jasne. Punktowanie jest RAZ: na koniec 15 tury (bo rozumiem, że mówiąc runda miałeś na myśli żniwa).
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: krokodiler »

Punktowaliście po każdej rundzie :shock:? No to wszystko jasne... Punktowanie jest tylko jednorazowe na koniec gry!
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: BloodyBaron »

uff... a już się bałem, że jakaś magiczna technika nabijania punktów mi umknęła, jeśli zwykle przy grze dwuosobowej kończymy z żoną z łącznym wynikiem ok. 40 punktów, a tu 90!! :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

I wszystko jasne :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: bartusm »

uff, ale i tak najważniejsza jest dobra zabawa w czasie gry

ponadto z tego co pisał synegdocha opisując swoje gospodarstwo na koniec gry wynika, że i tak jest niezły
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Agricola

Post autor: Smerf Maruda »

synegdocha pisze:to o co chodzi?
Nie zwierzątka, to punkty, wiedziałem, że coś jest nie tak ;-)
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: Agricola

Post autor: synegdocha »

dobra kurde. faktycznie teraz rozumiem te wysokie liczby. jednakże stwierdzam, że zabawa mimo tej innej punktacji prowadzonej po każdych żniwach a dopiero na końcu podliczenie wyniku z nich właśnie, sprawia nam dużo radości i nie powoduje żadnych problemów. absolutnie nie zniekształca to hmm całokształtu (masło maślane).
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: bartusm »

Oczywiście masz rację. Ale mam nadzieję, że teraz gracie z właściwą punktacją :D
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

synegdocha pisze:dobra kurde. faktycznie teraz rozumiem te wysokie liczby. jednakże stwierdzam, że zabawa mimo tej innej punktacji prowadzonej po każdych żniwach a dopiero na końcu podliczenie wyniku z nich właśnie, sprawia nam dużo radości i nie powoduje żadnych problemów. absolutnie nie zniekształca to hmm całokształtu (masło maślane).
Moim zdaniem jednak zniekształca. W normalnej punktacji liczy się jak wypadasz na koniec gry. W punktacji co żniwa, liczy się jak się rozwinąłeś na danym etapie. Przykładowo, jak ktoś buduje wielkie pastwisko (tzw. lotnisko) na koniec gry, to przy punktowaniu co żniwa będzie dostawał dużo ujemnych punktów za niezagospodarowane przestrzenie. I całościowo trochę na tym straci, czyli ta strategia jest osłabiona.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: costi »

Punktowanie co runde jest inne i wymusza zupelnie inne strategie, ale ma swoj urok :)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ