Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1570
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Agricola

Post autor: Ayaram »

Cicho tam. Robimy 51 stan: master set episode II i koniec :twisted:
margielm pisze:Ty odłożyłeś karty, ale najpierw musiałeś poświęcić swój czas na znalezienie informacji które karty usunąć, a które zostawić. inni może nie mają tego czasu, umiejętności i zaparcia i zostają z lekko "zepsutą" grą (tak, wiem - słowo trochę na wyrost). Także można spojrzeć na to przebranie kart jako zaleta i zysk a nie stratę.
Jeśli komukolwiek brakuje umiejętności do rozdzielenia kart, to zaleca się takiej osobie trzymanie z dala od jakichkolwiek planszówek. To co mówisz jest okej, gdyby cena zmniejszyła się o 1/3, a nie o głupie 20 złotych.

Jest konflikt interesów. Bo nie mówimy tylko o Agricoli, tylko o tym, że takie zabiegi są coraz popularniejsze. Dla mnie osobiście, dokupowanie dodatku, by zagrać w pełnej grupie, to już ciężka patologia. Czekam aż ktoś wpadnie na pomysł, by wydawać planszówkę w formie tygodnika - gazetka + 3 drewienka z gry, po roku masz grę solo, po dwóch już dwuosobówkę ;)
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

Ayaram pisze:
To co mówisz jest okej, gdyby cena zmniejszyła się o 1/3, a nie o głupie 20 złotych.
Miałbyś rację gdyby ilość elementów w budełku zmniejszyła sie o 1/3 i cena produkcji była jedyną składową końcowej ceny.
Ale ilość elementów zmniejszyła się (w przybliżeniu) o 1/5, co (na podstawie ceny sugerowanej) wynosi 37zł. Biorąc pod uwagę, że cena produkcji to NIE jedyny czynnik warunkujący cenę końcową to chyba nie jest tak źle.
Teraz tylko pytanie ile będzie ten dodatek dla 5 gracza kosztował i ile osób go kupi.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

Ayaram pisze:Cicho tam. Robimy 51 stan: master set episode II i koniec :twisted:
Wczoraj proponowałem Rączki złączki- Legacy. Myślę, że byłby popyt. :D
Ayaram pisze: Jest konflikt interesów. Bo nie mówimy tylko o Agricoli, tylko o tym, że takie zabiegi są coraz popularniejsze. Dla mnie osobiście, dokupowanie dodatku, by zagrać w pełnej grupie, to już ciężka patologia. Czekam aż ktoś wpadnie na pomysł, by wydawać planszówkę w formie tygodnika - gazetka + 3 drewienka z gry, po roku masz grę solo, po dwóch już dwuosobówkę ;)
Nie ma konfliktu, bo mówiłem tutaj jedynie o Agricoli. Nie mieszajmy różnych systemów i valut- nie bądźmy Pewexami. :) Jak już podkreśliłem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoba, której bardziej odpowiadała starsza wersja, kupiła starszą wersję. Tutaj nikt nie obiecuje czegoś, czego nie będzie w finalnym produkcie. A że poszli w tę stronę- widocznie ktoś zauważył, że grono 3-4 to optymalna ilość graczy więc podjął taką, a nie inną decyzję biznesową. Nazywanie tego patologią jest troszkę przesadzone. Fani 5+ będą mogli kupić wersję starszą/dodatek 5+/Kawernę. Opcje są.
Ostatnio zmieniony 08 cze 2016, 10:00 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: pinata »

Zastanawiam się, co z ilością zasobów. Nie obraziłbym się, gdyby do nowego wydania dołączyli więcej znaczników drewna, bo tego materiału bardzo często nam brakuje w grach czteroosobowych. Obawiam się jednak, że w związku z ograniczeniem liczby graczy, również ilość znaczników zasobów będzie mniejsza.

Ograniczenie liczby graczy rozczarowuje, ale rebalancing kart (pomimo zmniejszenia ich liczby) jest ok.

edit: Według załączonej do newsa Lacerty instrukcji, znaczników zasobów jest mniej (do 3 sztuk mniej w większości rodzajów). Buuuu...
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Agricola

Post autor: espresso »

A mnie się zmiany podobają i rozważę zakup. Co prawda jakoś bardzo dużo w Agricolę nie grałam, ale zawsze miałam wrażenie, że tych kart jest tyle, żeby do końca życia wszystkich nie dało się ograć :D Wolę mniejszą, lepiej zbalansowaną talię, która zapewni regrywalność, ale też da się ją w miarę poznać. Jak przeczytałam, że zamiast dysków będą ładne drewienka w różnych kształtach, to nie spodziewałam się już spadku ceny, a tu miła niespodzianka :)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Agricola

Post autor: Leszy2 »

Ta dyskusja natchnęła mnie do pomysłu, co by było gdyby gry sprzedawać w absolutnie modularnej formie.
Idziesz do sklepu i mówisz:
- Poproszę do Agricoli: pudełko, instrukcja, 3 zestawy drewna dla graczy... jakie są kolory?
- Czarny, biały, naturalne drewno jasne, naturalne drewno ciemne, jasnozielony... tu pan ma, w sumie do wyboru 12 kolorów.
- To poproszę czerwony, ciemnozielony i ten. A co to jest?
- Zamiast drewna można wziąć figurki z żywicy. Kolorowe lub do malowania.
- Dobrze. Trochę drogie... To ja wezmę jednak drewno.
- Standardowe ilości?
- Tak. Tutaj ma pan listę kart, które wybrałem. A ile ma pan wersji plansz?
- Cztery. Pudełko też jest... w trzech wersjach polskojęzycznych, inne - mogę sprowadzić.
....
itd.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

espresso pisze:Jak przeczytałam, że zamiast dysków będą ładne drewienka w różnych kształtach, to nie spodziewałam się już spadku ceny, a tu miła niespodzianka :)
O... Zapomniałem o tym. No to serio nie wiem jak mogliście się spodziewać spadku ceny o 1/3.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Agricola

Post autor: AkitaInu »

espresso pisze:A mnie się zmiany podobają i rozważę zakup. Co prawda jakoś bardzo dużo w Agricolę nie grałam, ale zawsze miałam wrażenie, że tych kart jest tyle, żeby do końca życia wszystkich nie dało się ograć :D Wolę mniejszą, lepiej zbalansowaną talię, która zapewni regrywalność, ale też da się ją w miarę poznać. Jak przeczytałam, że zamiast dysków będą ładne drewienka w różnych kształtach, to nie spodziewałam się już spadku ceny, a tu miła niespodzianka :)
Podzielam zdanie koleżanki :) Zawsze denerwowało mnie to że jak zakoszulkuje agricole to sie do pudła nie zmieszcze (razem z organizerem) a ilość kart troche przytłaczała :)

Nawet już sprzedałem starą agricole i czekam na nową :)

UPDATE - zmienione na "koleżanki", przepraszam za przeoczenie ;)
Ostatnio zmieniony 08 cze 2016, 10:31 przez AkitaInu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6132
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 651 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

AkitaInu pisze:
espresso pisze:A mnie się zmiany podobają i rozważę zakup. Co prawda jakoś bardzo dużo w Agricolę nie grałam, ale zawsze miałam wrażenie, że tych kart jest tyle, żeby do końca życia wszystkich nie dało się ograć :D Wolę mniejszą, lepiej zbalansowaną talię, która zapewni regrywalność, ale też da się ją w miarę poznać. Jak przeczytałam, że zamiast dysków będą ładne drewienka w różnych kształtach, to nie spodziewałam się już spadku ceny, a tu miła niespodzianka :)
Podzielam zdanie kolegi :) Zawsze denerwowało mnie to że jak zakoszulkuje agricole to sie do pudła nie zmieszcze (razem z organizerem) a ilość kart troche przytłaczała :)

Nawet już sprzedałem starą agricole i czekam na nową :)
Jako że ja aktualnie gram tylko w 2 osoby pewnie też rozważę sprzedaż "starej wersji deluxe" wraz z torfowiskiem.
O rozdrabnianiu pisałem w kontekście graczy, którzy chcieliby kupić Agricolę z myślą o graniu w rożnym gronie. W sumie fajnie, gdyby pakiet "gracz + rodzina" był ciut tańszy niż osobno.
Możliwe, że i sama gra na tym skorzysta, gdy jeden wariant nie będzie dłużnikiem drugiego - zobaczymy.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Agricola

Post autor: espresso »

AkitaInu pisze: Podzielam zdanie kolegi :)
Koleżanki :wink:
Ja nie musiałam sprzedawać, bo tyle osób w moim otoczeniu ma Agricolę, że nigdy nie kupiłam swojego egzemplarza - wreszcie nadarzy się okazja :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

espresso pisze:Wolę mniejszą, lepiej zbalansowaną talię, która zapewni regrywalność, ale też da się ją w miarę poznać. Jak przeczytałam, że zamiast dysków będą ładne drewienka w różnych kształtach, to nie spodziewałam się już spadku ceny, a tu miła niespodzianka :)
Dokładnie takie samo odczucie mam w stosunku do nowej wersji.
@Pan_satyros- do grania we dwójkę nie wolałeś wersji "Chłopi..."?
Ostatnio zmieniony 08 cze 2016, 10:41 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Agricola

Post autor: AkitaInu »

espresso pisze:
AkitaInu pisze: Podzielam zdanie kolegi :)
Koleżanki :wink:
Ja nie musiałam sprzedawać, bo tyle osób w moim otoczeniu ma Agricolę, że nigdy nie kupiłam swojego egzemplarza - wreszcie nadarzy się okazja :)
Już zmieniłem, przepraszam za to :)

A u mnie jakoś większość chyba wolie kawerne w związku z tym musze mieć agricole :P Plus lubią ją znajomi którzy jej nie mają więc nie ma innego wyjścia :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4136
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

A ja jestem ciekaw, czy będzie pakiet uzupełniający dla właścicieli starych wersji. Chodzi oczywiście o nowe karty, a nie o drewienka w kształcie snopków słomy.

Trochę jestem zdziwiony głosami na tak - po geekach poszukujących każdej karty promo i łasych na wszelkie dodatki nie spodziewałem się takiego szybkiego odpuszczenia 200 kart z wersji podstawowej. Ja tam wolę zostać przy pełnej edycji.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Agricola

Post autor: AkitaInu »

tomb pisze:A ja jestem ciekaw, czy będzie pakiet uzupełniający dla właścicieli starych wersji. Chodzi oczywiście o nowe karty, a nie o drewienka w kształcie snopków słomy.

Trochę jestem zdziwiony głosami na tak - po geekach poszukujących każdej karty promo i łasych na wszelkie dodatki nie spodziewałem się takiego szybkiego odpuszczenia 200 kart z wersji podstawowej. Ja tam wolę zostać przy pełnej edycji.
Tu raczej chodzi o balans kart i możliwość ogrania porządnie większej ich ilości :)

Ja czekam i tak na deluxe ;P
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Agricola

Post autor: cezner »

Powinni to puścic na KS.
Zamiast tych drewienek jakieś wypasione plastikowe krowy, owce oraz super wypasione 20 cm figurki gospodarzy.
Gospodarzom dodać jeszcze siekiery i kosy i w kolejnym SG umieścić wariant super agresywny: gospodarza można wysłać na pole przeciwnika i ubić gospodarza.
A ile można do tego dodatków natworzyć. Gospodarz z większą siekierą, gospodarz z mieczem, strzelbą i wreszcie z pancerfaustem a na końcu z mieczem świetlnym :lol:
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Agricola

Post autor: AkitaInu »

cezner pisze:Powinni to puścic na KS.
Zamiast tych drewienek jakieś wypasione plastikowe krowy, owce oraz super wypasione 20 cm figurki gospodarzy.
Gospodarzom dodać jeszcze siekiery i kosy i w kolejnym SG umieścić wariant super agresywny: gospodarza można wysłać na pole przeciwnika i ubić gospodarza.
A ile można do tego dodatków natworzyć. Gospodarz z większą siekierą, gospodarz z mieczem, strzelbą i wreszcie z pancerfaustem a na końcu z mieczem świetlnym :lol:
Zapomniałeś o fortyfikacjach, fosie i taranie :)

Hmm ciekawe jakby to na KSie poszło :) ale bez plastiku to teraz ciężko.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

tomb pisze: Trochę jestem zdziwiony głosami na tak - po geekach poszukujących każdej karty promo i łasych na wszelkie dodatki nie spodziewałem się takiego szybkiego odpuszczenia 200 kart z wersji podstawowej.
Starzejemy się, oczy już nie te. W ogóle to karty mogłyby być takie, jak od Dixita, żeby z rąk nie wypadały. :P
@cezner Ja bym poszedł nawet dalej i wzorem Martwej Zimy dodał moduł Raxxon- gdzie można skoczyć po broń plazmową.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: pinata »

cezner pisze:Zamiast tych drewienek jakieś wypasione plastikowe krowy, owce oraz super wypasione 20 cm figurki gospodarzy.
Mój pradziad grał w lepszą wersję. Krowy miały po 1.7m i same poruszały się po pastwiskach.

Był jednak dość słabym graczem, bo nigdy nie przebudował chaty nawet w glinianą.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Agricola

Post autor: cezner »

Kurcze, ale taka militarna Agricola to by było coś. Zbieramy żywność, kupujemy(robimy) uzbrojenie, fortyfikujemy a potem nawalanka.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

cezner pisze:Kurcze, ale taka militarna Agricola to by było coś. Zbieramy żywność, kupujemy(robimy) uzbrojenie, fortyfikujemy a potem nawalanka.
Te dylematy, czy zostawić krowę na chów czy załadować na katapultę...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6132
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 651 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

MisterC pisze:
pinata pisze:Był jednak dość słabym graczem, bo nigdy nie przebudował chaty nawet w glinianą.
Oj tam, punktów mógł natrzaskać powiększając rodzinę pomimo braku miejsca :P

O właśnie, zauważyliście, że teraz to się nazywać będzie "Wielkie pragnienie potomstwa"?
A nie "Chata 500+"? ;p
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Agricola

Post autor: alagor »

tomb pisze:Trochę jestem zdziwiony głosami na tak - po geekach poszukujących każdej karty promo i łasych na wszelkie dodatki nie spodziewałem się takiego szybkiego odpuszczenia 200 kart z wersji podstawowej. Ja tam wolę zostać przy pełnej edycji.
Phi, co to za geek co zostaje przy starej edycji? Ja będę miał obie :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

Z regulaminy GR:

"Wydawcy i inne powiązane podmioty mają prawo do posługiwania się odpowiednim znakiem Nagrody, Nagrody Zaawansowanej lub Nominacji wraz z rokiem przyznania tylko w zestawieniu z nagrodzonym tytułem i jego dodatkami lub nowymi wersjami, w celu promocji rzeczonego tytułu."

"Wznowienie, nowa edycja lub nowa wersja gry mogą zostać zakwalifikowane do Konkursu, tylko jeślii zostały wprowadzone znaczące zmiany w mechanice gry (istotne zmiany w zasadach, zmiana liczby graczy, zmiana liczby i rodzaju komponentów zawartych w grze, ważne zmiany układu planszy lub innych elementów gry). Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje Przewodniczący Kapituły po konsultacji z Koordynatorem."

Przyznam, że mam wątpliwości czy nowa Agricola ma prawo do posługiwania się tytułem GR zdobytym przez starą wersję. Są zmiany w liczbe graczy, liczbie i wykonaniu komponentów i bardzo poważna zmiana w mechanice i zasadach jaką jest usunięcie wariantu rodzinnego.

Te wątpliwości podzielił też serwis BGG klasyfikując nową Agricolę jako odrębną grę.

Wydaje się zatem, że Lacerta powinna zaprzestać używania znaku Gra Roku i nowa Agricola może dopiero ubiegać się o ten tytuł w 2017.

Ciekawe jaka jest opinia Organizatora w tej sprawie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

Fajny unboxing nowej edycji. Ciekawe, że gość na końcu się dziwi, jak zdołali wypuścić nową wersję 20$ taniej. Nie wiem, skąd takie dane.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6132
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 651 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

Bary pisze:Fajny unboxing nowej edycji. Ciekawe, że gość na końcu się dziwi, jak zdołali wypuścić nową wersję 20$ taniej.
Fioletowe meeple? Sprzedałem starą edycję :D
ODPOWIEDZ