7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: yosz »

Jest w wersji PL jako Cywilizacja Poprzez Wieki. Ale to bardzo zaawansowana gra - 3-4h partia, i wysoki prób wejścia. Dla osób niezaznajomionych z planszówkami to zdecydowanie przesada.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wosho »

Najlepsza, nie tylko lepsza ;)
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: BIgBadWolf »

Wracajac do dodatku Babel to proponuje zastosowanie zasady ktora do dzis stosujemy (równiez z Liderami)
na start przy "wyborze" zwiekszamy ilosc kafelkow do 5 (finalnie zostaje tyle samo, jedynie wiecej sie odrzuci)
podobnie robimy z liderami, stosujemy przy 4-6 graczach 6 liderów w fazie wyboru. Do gry oczywiscie zostaje 4 (3 do wystawienia i 1 odrzucony w ostatniej fazie)

plusy sa bardzo wielkie, mozna cos zalozyc, isc w jakas strategie, albo lekko skontrowac gre.
Przy zasadach podstawkowych moim zdaniem wszystko to szczesliwy traf, mniejszy wybor.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

Jakie widzieliście najwyższe wyniki w 7 Cudach? (uwzględniając wszystkie dodatki)
Ostatnio byłem świadkiem 100pkt (ten wynik sprowokował mnie do tego posta ;) ). Raz w grze zespołowej widziałem 94pkt.
Solo osobiście uzyskałem 88 i 87, kilkukrotnie widząc wyniki w przedziale 81-85.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

ja w grze 3 osobowej miałem 107 pkt:

Kod: Zaznacz cały

		            Konflikty Skarbiec	Etapy cudu	   Cywilne	Handlowe	    Naukowe	Gildie	Liderzy	Miasta
Efez B	      107	8	   10	           10	         6	       0	           36	    21	  10	      6
Rzym B	       81	6	   6	            6	         34	       8	           0	     9	  12	       0
Halikarnas A    59	5	   5	            10	        15	       0	           9	     5	   6	       4

bez dodatku Babel i bez Wielkich Projektów
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: maziol88 »

aigimig pisze:ja w grze 3 osobowej miałem 107 pkt:

Kod: Zaznacz cały

		            Konflikty Skarbiec	Etapy cudu	   Cywilne	Handlowe	    Naukowe	Gildie	Liderzy	Miasta
Efez B	      107	8	   10	           10	         6	       0	           36	    21	  10	      6
Rzym B	       81	6	   6	            6	         34	       8	           0	     9	  12	       0
Halikarnas A    59	5	   5	            10	        15	       0	           9	     5	   6	       4

bez dodatku Babel i bez Wielkich Projektów

O la boga !!!!
Jak z etapow cudu mozna miec 10 pnk ? :P
ja najwiecej mam 3 :P
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

rzeczywiście kolumna trochę źle nazwana ale wiadomo o co chodzi ;)
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: maziol88 »

aigimig pisze:rzeczywiście kolumna trochę źle nazwana ale wiadomo o co chodzi ;)
... nie nie wiadomo
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

to są zsumowane punkty z tabliczki cudu
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: maziol88 »

aigimig pisze:to są zsumowane punkty z tabliczki cudu
aaaa haaa to już widzę ze kolejna rzecz zle robię . Gram z rodzina od roku w 7 cudów mamy podstawkę z liderami i miastami i do tej pory liczyliśmy tak :
1. najpierw punkty wojskowy
2. pieniążki(każde 3 pieniążki to jeden punkt)
3. cudy świata (tyli ile postawiliśmy czyli max zawsze bylo 3)
4. wszystkie punkty z laurami zarówno z potyczek wojskowych niebieskich kart, liderów jak i z cudów.
5. karty handlowe kto ile ma kart
6. kto ile ma kart gildii
7. karty naukowe z odpowiednim przelicznikiem
8. liderzy/czarne kary

Czy wszystkie podpunkty robimy dobrze czy cos zle gramy ??
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

Właściwie to dobrze liczycie tylko pkt 2 i 7.

Błąd tkwi w pkt 4. - tutaj nie liczy się wszystkich laurów, ale tylko te z kart niebieskich. Pozostałe laury liczy się w innych kategoriach i tak np. punkty z kart żółtych, to ilość laurów jakie dają żółte karty - jeśli żadna z posiadanych punktów nie przyznaje, to punktów nie otrzymujesz, niezależnie od ilości posiadanych kart. To samo tyczy się pozostałych kategorii kart, z wyjątkiem kart naukowych (zielonych).

A co do najwyższego wyniku, to 78 punktów, ale tylko w podstawce (w tej grze dodatki to herezja, gra jest doskonała ;)).

18 - wojny
1 - złoto
3 - cud
22 - niebieskie
0 - żółte
9 - zielone
25 - gildie
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: pingus »

jax pisze:Jakie widzieliście najwyższe wyniki w 7 Cudach? (uwzględniając wszystkie dodatki)
Ostatnio byłem świadkiem 100pkt (ten wynik sprowokował mnie do tego posta ;) ). Raz w grze zespołowej widziałem 94pkt.
Solo osobiście uzyskałem 88 i 87, kilkukrotnie widząc wyniki w przedziale 81-85.
EDIT:
W samej podstawce ostatnio udało mi się dwa razy wykręcić 72. Raz na zielone Halikarnasem B w 4 osoby i raz na fioletowo-niebiesko-czerwone Gizą B na 3 osoby.
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: pieczkins »

Jakich koszulek używacie do tej gry? Widzę, że w rozmiarze kart z gry dostępne są Mayday, Arcane Tinmen oraz Ultra Pro.. Wątpliwa jakość Mayday jest mi znana, jednak z pozostałymi dwoma produktami nie miałem jeszcze do czynienia.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Chaaber »

Ja mam jakieś małe koszulki z Arcanne Tinmen i powiem tak. Jeśli ich koszulki w rozmiarze standard 63x88mm wrócą do sklepów, to prawdopodobnie stracę na nie sporo pieniążków. Naprawdę super przelicznik jakość/cena. Fajne grube koszulki i jeszcze dobrze się tasują. No bajka. Jedyny problem możesz mieć ze spakowaniem ich do wypraski 7 cudów.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: vojtas »

pieczkins pisze:Wątpliwa jakość Mayday jest mi znana
Używam Mayday Magnum Copper Premium i bardzo sobie chwalę. Karty w tych koszulkach mieszczą się w wyprasce.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wojtas_512 »

Cześć,

mam pytanie. Podczas dzisiejszej partii doszło do małej wymiany zdań między mną a jednym z zawodników dotyczącą czarnej karty z symbolem maski. Czy w momencie kopiowania symbolu z zielonej karty, sama karta również zmienia kolor na zielony?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: BIgBadWolf »

nie, jest dalej czarna kartą , zapozycza jedynie symbol wybrany.
Karta nie musi byc zielona zeby miala symbol "nauki"
np. karty liderow posiadaja symbole, wlasnie czarne kopiuja, gildie niektore , no i cuda świata
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookasch »

7 Wonders - Duel

czyli wersja 7 Cudów tylko dla 2 graczy.
Fajna opcja militarnego zwycięstwa, ciekawe dodatkowe zasady - zapowiada sie bardzo dobrze.

https://www.youtube.com/watch?v=dIm69rrrGZk

Must have! (choc zapewne wersja PL dopiero w 2016...)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

Dzięki za info.
Dla mnie też absolutny must have!

Sporo elementów zmienionych:
- 3 drogi zwycięstwa (zwykła, dojście do końca miliatrnego tracku i zebranie 6 różnych symboli naukowych)
- surowce, których nie mamy kupujemy za 2 z banku (karty produkcyjne u przeciwnika podnoszą kost)
- po zbudowaniu 5(?) symboli naukowych bierzemy płytkę ze stałym super-bonusem (typu awans na ścieżce militarnej jest o 2 kroki zamiast jednego). Losuje się które super-bonusy wchodzą do każdej rozgrywki.
- każdy ma 4 cudy na starcie - każdy składa się z 4 1-etapowych kawałków (losowane czy draftowane na starcie)
- kart nie zagrywamy z ręki tylko wybieramy z piramidy (niektóre są zakryte do momentu odblokowania, czyli uprzedniego wzięcia kart blokujących daną kartę)
- jest budowanie darmowe 'łańcuchem' ale nieco inne (ważna jest nie konkretna karta-poprzednik, ale to czy mam odpowiedni symbol (inny niż naukowy) wśród juz wyłożonych kart
- są bonusy za osiągnięcie poszczególnych etapów na militarnej ścieżce (awans na ścieżce daje zbudowanie czerwonej karty)

Wydanie na Essen 2015.
Już zapowiedziane dodatki. I dobrze, niech doją mnie jak najwięcej :)

Ogólnie super :D
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Martin_Valdez pisze:Ale jak ogólnie oceniasz ten dodatek? :) Pozytywnie? Kupiłbyś ponownie? :)
Wczoraj po raz pierwszy graliśmy z Wielkimi Projektami - w 4 i we 2 osoby. Bardzo się spodobało - dużo bardziej niż w Wieża Babel. Wymusza elastyczność w wyborze strategii, istotnie przewartościowując znaczenie kart. Pojawiło się też trochę nowych kombosów z wykorzystaniem części kart, które zwykle nie wywoływały entuzjazmu. Mam taki lekki lęk, czy czasem kart tych projektów nie jest za mało i czy nie będzie poczucia powtarzalności, lecz w sumie jest 125 ich kombinacji patrząc ogólnie. Na razie tylko bonusy za projekt z pierwszej tury okazały się mało atrakcyjne w dalszych etapach i tu działa bardziej strach przed karą, niż nadzieja na nagrodę.
Co do generalnej oceny dodatku, to jest on raczej dla zdecydowanych miłośników gry. Naszym piątkowym graczom na razie nie będziemy proponować - i bez tego uznają granie w 7 Cudów na większy wysiłek umysłowy na tle Dixita, Fasolek czy 6.Bierze...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

A ja powiem, że od 2011 nieprzerwanie gram ze znajomymi tylko w podstawowe 7 Cudów, już na dość wysokim poziomie rywalizacji i gra wciąż nikomu się nie nudzi. Na ogół kupuję dodatki do moich gier, ale w tym wypadku gra wydaje się być tak bardzo kompletna, że nie odczuwam najmniejszej chęci rozwijania tego co już oferuje.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Piehoo »

Ja 7W uwielbiam, ale też jakoś nie rzucam się na dodatki. Boję się że po pewnym czasie z fajnej, szybkiej gry, zrobi się kobyła. :) Grywam tylko z Liderami, bez których nie wyobrażam sobie gry.
Z tej okazji wrzuciłem krótki filmik Liderów.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Moniczka.s »

Grałam 4 razy z najnowszym dodatkiem. Wielkie projekty uważam za rewelacyjne. Co do wieży Babel - jakoś nie jestem przekonana.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: b3r53rk3r »

Cześć wszystkim :) Nakładem swojej pracy przetłumaczyłem na język polski świetną kartę pomocy gracza (zawiera info ze wszystkich dodatków - prócz Babel). Zapraszam do zasysania :) Oczywiście sugestie co do poprawek lub literówek są mile widziane :)

https://boardgamegeek.com/filepage/1150 ... dow-swiata
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bea »

b3r53rk3r pisze:Cześć wszystkim :) Nakładem swojej pracy przetłumaczyłem na język polski świetną kartę pomocy gracza (zawiera info ze wszystkich dodatków - prócz Babel). Zapraszam do zasysania :) Oczywiście sugestie co do poprawek lub literówek są mile widziane :)

https://boardgamegeek.com/filepage/1150 ... dow-swiata
Fajne, ale szkoda, że nie jest formatu A4, wtedy może czcionka byłaby większa. A tak to na kartce mam sporo wolnego miejsca, a literki malutkie...
ODPOWIEDZ