Essen Spiel 2016 - relacje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: KubaP »

O Papa Paolo pisalismy na Board Game Girl juz w tym teksciku z rzutami okiem. Po tym weekendzie bedzie kolejna, sroga porcja :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 316
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: cohlerc1 »

Znajomy kupił Not Alone, nie miałem okazji zagrać ale mówił że może być problem z balansem.
Natomiast ja mam pytanie odnosnie Crisis, czy dobrze rozumiem że gry nie da się kupić bo wydrukowali tyle kopii żeby dostali ludzie którzy ich wsparli na ks plus np essen? I nie będzie w sklepach chyba że znajdzie się jakiś wydawca który zrobi "swoje" wydanie?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: AkitaInu »

Gralem w not anole 4 raz jak na razie. Gdzie Twoj kolega widzi problem z balansen?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: Gizmoo »

cohlerc1 pisze: nie będzie w sklepach chyba że znajdzie się jakiś wydawca który zrobi "swoje" wydanie?
Rozmawialiśmy dwukrotnie z ludźmi z LudiCreations i powiedzieli nam, że oficjalny dodruk gry będzie za 7 miesięcy. W sobotę, gdy kupowałem swój egzemplarz, zapytałem ich, czy były prowadzone z nimi rozmowy w sprawie polskiego wydania. Odpowiedzieli mi, że na razie nikt z nimi w tym temacie nie rozmawiał. Być może jednak, któryś wydawca zakupił egzemplarz i być może zdecyduje się na wydanie tego tytułu na naszym rynku. Z tym jednak może być ciężko, bo gra jest bardzo droga (55 euro na Essen - obniżone z 60) i ze względu na ilość komponentów i ich nie łatwą produkcję (customowe drewniane znaczniki) jej cena raczej nie spadnie. Nie wiem, czy jest to dobra cena na polską kieszeń, a i sam tytuł nie jest mainstreamowy. :wink:

Z drugiej strony - Ludi wyprzedało prawie do zera przygotowane ne Spiel egzemplarze, więc jest światełko w tunelu. Na szczęście ja już je posiadam. :mrgreen:
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: KrzysiekL »

Gizmoo pisze:
cohlerc1 pisze: nie będzie w sklepach chyba że znajdzie się jakiś wydawca który zrobi "swoje" wydanie?
Rozmawialiśmy dwukrotnie z ludźmi z LudiCreations i powiedzieli nam, że oficjalny dodruk gry będzie za 7 miesięcy. W sobotę, gdy kupowałem swój egzemplarz, zapytałem ich, czy były prowadzone z nimi rozmowy w sprawie polskiego wydania. Odpowiedzieli mi, że na razie nikt z nimi w tym temacie nie rozmawiał. Być może jednak, któryś wydawca zakupił egzemplarz i być może zdecyduje się na wydanie tego tytułu na naszym rynku. Z tym jednak może być ciężko, bo gra jest bardzo droga (55 euro na Essen - obniżone z 60) i ze względu na ilość komponentów i ich nie łatwą produkcję (customowe drewniane znaczniki) jej cena raczej nie spadnie. Nie wiem, czy jest to dobra cena na polską kieszeń, a i sam tytuł nie jest mainstreamowy. :wink:

Z drugiej strony - Ludi wyprzedało prawie do zera przygotowane ne Spiel egzemplarze, więc jest światełko w tunelu. Na szczęście ja już je posiadam. :mrgreen:
Na Essen to oni wzięli z kilkadziesiąt sztuk, więc nic dziwnego, ze poszło wszystko... ;)

Ja na kicku dałem sierpniu jakieś 49€ i gra przyszła w zeszłym tygodniu. Na KS była tez dużo taniej wersja ze zwykłymi meeplami i kostkami zamiast customowych drewienek -- może to pozwoliłoby jakoś obniżyć cenę ew. wydania PL? Sama gra jest super i nawet ze zwykłymi surowcami by taka była... Nadzieja chyba teraz głównie w GFP/baldarze?



Sent from my iPad using Tapatalk
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 316
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: cohlerc1 »

Jeśli wierzyć updatom z ks to mieli 115szt :) Caly nakład był w wersji deluxe, troche ponad 2000szt, a 60 szt wersji zwykłej poprostu wyciągną drewienka i włożą zwykłe.
Liczę że któryś z rodzimych wydawców się zainteresuje choćby dlatego że gra nie jest niezależna językowo. Może ktoś napisać czy te karty są jawne dla wszystkich itp?

Jeśli chodzi o Not Alone to jak pisałem były to raczej pierwsze wrażenia w dodatku nie moje (może w sobotę je zweryfikuje ;))
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: Gizmoo »

cohlerc1 pisze:Liczę że któryś z rodzimych wydawców się zainteresuje choćby dlatego że gra nie jest niezależna językowo
Jest to też niestety dosyć niszowa produkcja i w przeciwieństwie do takich Feldów i Rosenbergów - z zerowym hypem. Ciężko moim zdaniem będzie przenieść to na nasz rynek. Między innymi dlatego zdecydowałem się na zakup na Essen, bo pomyślałem, że ten tytuł ma małe szanse na rodzime wydanie. Język nie jest tak dużym wyzwaniem, bo zwykle tekstu jest mało, zdania są proste i nie ma problemów z ich interpretacją. Chyba najwięcej tekstu jest na kartach pomocy. ;)
cohlerc1 pisze: Może ktoś napisać czy te karty są jawne dla wszystkich itp?
Jeżeli chodzi o karty wydarzeń (event) - to te są jawne dla wszystkich.

Jeżeli chodzi o karty "wpływów" (influence) , to są one tajne do momentu ich zagrania, no chyba, że umówisz się z współgraczami, że są jawne. Niektóre jednak mają sporą negatywną interakcję (np. po zagraniu podbierają workerów przeciwnikom) i nie wiem, czy ujawnienie tych kart nie odbierze im elementu zaskoczenia. ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: rattkin »

rattkin pisze:Jesli chodzi o dice assignemnt, to muszę ograć więcej Order of The Gilded Compass - lepiej sie przy tym bawiłem.
No i wreszcie trochę pograłem. I podoba mi się. Ale to dość niezwykłe, że mi się podoba. Otóż gra pod spodem to jest taka typowa eurosałatka, pójdziesz tu, dostaniesz tyle punktów, pójdziesz tam, to tyle, ale jak połączysz to z tamtym, to jeszcze trochę więcej. Jest tu niby tu standardowy worker placement, pierwszy w slocie ma największy wybór, drugi mniejszy, itd. Gdyby tak gra wyglądała, to bym w życiu do niej nie siadł, bo takie gry nie dają mi żadnej satysfakcji. Ale tutaj! Tutaj ten worker placement robi się kostkami, przy zastosowaniu pewnych reguł. I to cudownie odmienia grę, zostawiając eurosałatkę pod spodem, ale na nią kładąc smakowity tost zarządzania szansami i podejmowania decyzji co przydzielić w jakiej kolejności i gdzie. Nigdy bym nie przypuszczał, że tak prosty zabieg może taką suchą grę odczarować. Ponieważ rzuca się kośćmi bardzo dużo, a i jest w miarę dostępna możliwość przerzucania, trudno tu mówić o ustawicznym pechu - bardziej to kwestia sprytnego rozstawienia się na planszy, by z tym co się ma, wciąż coś zyskać. W trakcie rundy przeciwnikom kostek ubywa, więc można szacować szanse "czy jak mają 3, to jaka jest szansa, że im wypadnie 1 i 5" i tak dalej. Rekonfiguracja budynków pozwala na subtelne zmiany "feelingu gry", konfigurując tę eurosałatkę - a to cele znane w trakcie, a to cele znane w przód, a to wypychanie się tak, albo tak, a to jednorazowe akcje specjalne, itd. Wariant dwuosobowy jest w sumie całkiem sprytny i łatwy do zastosowania, a zwiększa nieco możliwości taktyczne. 7.5/10, polecam graczom hybrydowym.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: pinata »

Mam dwa pytania do uczestników targów. Gdy kurz i emocje już opadły, nowości zostały zapewne ograne i znalazł się czas na pierwsze refleksje, to:

1. Który z tytułów uważacie za największe odkrycie tegorocznego Essen?
2. Jak wypadły tegoroczne targi w porównaniu do lat ubiegłych, w kwestii grywalności i/lub "odkrywczości" nowych tytułów?

Pierwsze wrażenia w tym wątku można było przeczytać, ale chodziłoby mi o podsumowanie z perspektywy tych kilku tygodni.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: rattkin »

1. Żaden właściwie. Jakby mnie ktoś przydusił, to Not Alone albo Age of Thieves. A tak naprawdę to Mechs vs Minions (bo pojawiło się na półce w tym samym okresie, a zamówiłem będąc na targach).
2. Mam wrażenie, że w tym roku było jakoś gorzej w porównaniu do poprzednich lat. Np. rok temu wciąz był jeszcze sklepik ZMana, było Plaid Hat Games, dojechała większość lub wszystkie tytuły Asmodee. Był duży buzz wokół TIME Stories. W tym roku miałem odczucie coraz większej ilości KS.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: AkitaInu »

pinata pisze:Mam dwa pytania do uczestników targów. Gdy kurz i emocje już opadły, nowości zostały zapewne ograne i znalazł się czas na pierwsze refleksje, to:

1. Który z tytułów uważacie za największe odkrycie tegorocznego Essen?
2. Jak wypadły tegoroczne targi w porównaniu do lat ubiegłych, w kwestii grywalności i/lub "odkrywczości" nowych tytułów?

Pierwsze wrażenia w tym wątku można było przeczytać, ale chodziłoby mi o podsumowanie z perspektywy tych kilku tygodni.
Tutaj masz ranking: https://boardgamegeek.com/geeklist/2153 ... tem4960931 choć pewnie masz już tego linka ;p

na 2 pytanie odpowiem ze swojej perspektywy - grałem więcej ale chyba było troche mniej odkrywczych tytułów. Ale to były moje 2 targi i napewno odbiór jest inny, wiem co się tam dzieje i byłem bardziej przygotowany. Bardzo możliwe że pierwsza wizyta sprzyja wrażeniu odkrywczości bo jednak wszystko jest tam nowe :)

co do pierwszego pytania - sprecyzuj co uwazasz za odkrycie :) Czarny koń, najlepszą grę, nowe wydawnictwo itp itd? ;)

A do tego wszystkiego, Pinata, możesz zawsze przyjechać do nas to Ci na żywo opowiem i zagramy w coś z essen :)
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: pinata »

AkitaInu pisze:co do pierwszego pytania - sprecyzuj co uwazasz za odkrycie
W obu pytaniach chodzi o gry. Chciałbym się dowiedzieć, na jaki tytuł warto się - ewentualnie - zaczaić.
AkitaInu pisze:możesz zawsze przyjechać do nas to Ci na żywo opowiem i zagramy w coś z essen
Bardzo chętnie, gdyby nie to, że roboty mam teraz tyle, że naprawdę z trudno mi nawet cały dzień na forum przesiedzieć. Nie mówiąc już o graniu.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: Bea »

Czy mam dobre wrażenie, że na tegorocznym Essen nie było żadnego wielkiego objawienia, hitu o który się będzie długo mówić?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: AkitaInu »

Bea pisze:Czy mam dobre wrażenie, że na tegorocznym Essen nie było żadnego wielkiego objawienia, hitu o który się będzie długo mówić?
Hitu na miarę pandemic'a legacy nie ma (a w ogóle były jakieś inne? :) )

Tutaj Feast Of Odin, Great Western Trail, Crisis i not alone się tak dość mocno wybija :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: KubaP »

Druga część moich i Ani kilkuzdaniowych opinii o takich tytułach jak: Bohemian Villages, Chariot Race, The Colonists, Dolina Kupców 2, Edenia, Eternity, Fields of Green, Hanamikoji, Honshu, Morocco, My Brother, Order of the Gilded Compass, Ragers, Rhodes, Round House, Sola Fide, Tajniacy: Obrazki, Ulm, Vikingdoms i Wyrocznia Delficka.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: malekith_86 »

KubaP pisze:Druga część moich i Ani kilkuzdaniowych opinii o takich tytułach jak: Bohemian Villages, Chariot Race, The Colonists, Dolina Kupców 2, Edenia, Eternity, Fields of Green, Hanamikoji, Honshu, Morocco, My Brother, Order of the Gilded Compass, Ragers, Rhodes, Round House, Sola Fide, Tajniacy: Obrazki, Ulm, Vikingdoms i Wyrocznia Delficka.

będziecie robić jeszcze kolejne podejście do the colonist? czy nie warto?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: KubaP »

malekith_86 pisze:
KubaP pisze:Druga część moich i Ani kilkuzdaniowych opinii o takich tytułach jak: Bohemian Villages, Chariot Race, The Colonists, Dolina Kupców 2, Edenia, Eternity, Fields of Green, Hanamikoji, Honshu, Morocco, My Brother, Order of the Gilded Compass, Ragers, Rhodes, Round House, Sola Fide, Tajniacy: Obrazki, Ulm, Vikingdoms i Wyrocznia Delficka.

będziecie robić jeszcze kolejne podejście do the colonist? czy nie warto?
Ja na pewno będę, ale w dwie osoby.
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: medicus »

Bea pisze:Czy mam dobre wrażenie, że na tegorocznym Essen nie było żadnego wielkiego objawienia, hitu o który się będzie długo mówić?
No ależ!
wystarczy, że gra wyjdzie w PL przed Essen i od razu nie jest zauważona. :lol:

Największy hit, kolejki i ludzie skaczący z radością przy Terraformacji Marsa.
Sam byłem świadkiem jak w niedzielę przed otwarciem stoiska stała kolejka ponad 100 ludzi, bo dowieźli i były nerwy dla kogo starczy.
A o grze coś czuję, będzie się mówić dłużej i więcej niż o hitach z poprzednich lat :)

Ciekawa optyka, co? Znamy, to już nie widzimy, bo fala achów i ochów przetoczyła się w PL we wrześniu
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: AkitaInu »

No tak, to nie byla premierowa na essen wiec sie nie liczy :) Na essen było wiele gier które pojawiły się przed. Wydaje mi się że mówimy tutaj tylko i wyłącznie o premierach essenowych :)

Wysłane z telefonu
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: crsunik »

Jak order of gilded compass i bohemian villages działają na dwie osoby? Mają sens? Zastanawiam się nad zakupem stricte pod 2 osoby
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: KubaP »

crsunik pisze:Jak order of gilded compass i bohemian villages działają na dwie osoby? Mają sens? Zastanawiam się nad zakupem stricte pod 2 osoby
Wpadnij jutro na Zgrany Wawer to się przekonasz :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2016 - relacje

Post autor: crsunik »

We wtorki i czwartki mam kurs angielskiego do 21, więc nie dam rady :/
ODPOWIEDZ