51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Dabi »

Czekam więc na relację i opinię na gorąco po konwencie ;)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: 51st state

Post autor: asiok »

trzewik pisze:W najbliższy piątek, na konwencie Avangarda w Warszawie odbędzie się oficjalna prezentacja 51 Stanu, będzie można nauczyć się zasad i nagrać do woli. W niedzielę zaś będzie turniej dla początkujących, także zapraszam wpierw do nauki gry (piątek/sobota), a w niedzielę do udziału w turnieju!

No i jak tam - wyniki były Avandardowe? I czy Bazik już podał strategię wygrywającą? :D
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51st state

Post autor: Tycjan »

asiok pisze:...I czy Bazik już podał strategię wygrywającą? :D
:lol: Jeżeli tak to pewnie biedny Bazik został uwięziony, aż do dnia premiery ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Kolejny (bardziej konkretny) wpis Trzewika na temat jak powstawał 51st (po ang.): http://boardgamenews.com/columns/ignacy ... -potential

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: gath »

I to samo co na BGN tylko bardziej po polsku http://www.gamesfanatic.pl/2010/08/30/p ... more-17571
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Dokładniejsze rozpisanie idei wykorzystania 1 karty na 3 sposoby: http://www.boardgamegeek.com/thread/560 ... tem-part-1
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Matio.K »

Część czwarta - http://boardgamegeek.com/article/5528038#5528038.

Dobijają potworzenia i generalnie dosc drewniane zastosowanie jezyka angielskiego, ale samo rozwiazanie interakcji jest naprawde interesujące. Popieram komentarze stwierdzajace, ze negatywna interakcja jest fe :wink:
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 538 times
Been thanked: 269 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Markus »

trzewik pisze:Dokładniejsze rozpisanie idei wykorzystania 1 karty na 3 sposoby: http://www.boardgamegeek.com/thread/560 ... tem-part-1

czyli co , Polacy mają czytać o polskiej grze po angielsku :shock:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Geko »

Markus pisze:
trzewik pisze:Dokładniejsze rozpisanie idei wykorzystania 1 karty na 3 sposoby: http://www.boardgamegeek.com/thread/560 ... tem-part-1

czyli co , Polacy mają czytać o polskiej grze po angielsku :shock:
Well.. yes :D

Swoją drogą nie spodziewałem się, że Trzewik napisze coś takiego o interakcji w swej grze :mrgreen: :

Hej! Interact with me! Let be friends! Positive interaction.

Kim jesteś oszuście i co zrobiłeś z prawdziwym Trzewikiem? :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ozy »

Markus pisze:czyli co , Polacy mają czytać o polskiej grze po angielsku :shock:
Anglojęzyczni mają więcej wejść. To oni będą przede wszystkim kupować grę. Im gra "mniej euro", tym więcej gra w nią anglojęzycznych. Warto popatrzeć na statystyki consima - dla gier wojennych, więc skrajnej opcji, ale pouczające:

http://s04.flagcounter.com/more/g3W
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zephyr »

W skrócie, za dużo hate psuje pasjansowe silniczki niszcząc grę, więc niszczenia nie będzie. Jest za to draft i możliwość korzystania z cudzych budynków za opłatą.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 538 times
Been thanked: 269 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Markus »

ozy pisze:
Markus pisze:czyli co , Polacy mają czytać o polskiej grze po angielsku :shock:
Anglojęzyczni mają więcej wejść. To oni będą przede wszystkim kupować grę. Im gra "mniej euro", tym więcej gra w nią anglojęzycznych. Warto popatrzeć na statystyki consima - dla gier wojennych, więc skrajnej opcji, ale pouczające:

http://s04.flagcounter.com/more/g3W
Ja rozumiem że rynek tam na dalekim zachodzie to dużo $$$$ do złowienia :D , ale trochę głupio gdy autor ( Polak ) odsyła polskich graczy do anglojęzycznej strony o polskiej grze, przypomina mi się sytuacja z polskim faq-iem do Strongholda - a właściwie jego brakiem , ( jeśli pamięć mnie nie zawodzi to z angielskiego na nasze przetłumaczył to użytkownik tego forum) ehhh...
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Leviathan »

No niestety...
Takie czasy

Zgadzam się też z tym co napisał Matio.K - razi masa błędów i poziom języka.

Co do samej gry, to myślę, że to będzie bardzo dobra pozycja. Z pewnością jedna z tych, które z wielką chęcią kupię.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: konev »

:lol: Pierwsze polskie wydawnictwo ma szanse na międzynarodową karierę, a musi się jeszcze męczyć z rodakami krytykującymi angielszczyznę i mających pretensję, że jak Trzewik z łona matki na ziemi polskiej wyszedł to najpierw w stosunku do swoich rodaków spłacić dług musi zanim POZWOLĄ mu zaprezentować coś światu. :lol:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mst »

Amerykanów i Anglików jakoś angielski Trzewika nie bulwersuje (przynajmniej nie na tyle, żeby się o tym rozpisywać). :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ozy »

Mnie absolutnie nie dziwi, że Trzewik, który jest całkiem zajętym gościem, najpierw dany tekst pisze w języku dominującego rynku, a potem, gdy czas mu na to pozwoli, pisze ów tekst po polsku. On żyje z tej firmy, musi zachowywać się racjonalnie.
Inna sprawa - przecież Polacy nie są skazani na teksty z BGG. W 51's można było zagrać na każdym konwencie przez ostatnie pół roku, a egzemplarze playtestowe są w wielu miastach. Nie trzeba o tej grze czytać, bo łatwo można w nią samemu zagrać.

Mst - bo oni rozumieją, że dla Trzewika to język obcy. Tak samo jak u nas nie krytykuje się obcojęzycznych, którzy uczą się polskiego i nim się posługują, by ułatwić nam czytanie ich postów. Ale u nas jak widać norma wyższa obowiązuje niż na całym świecie. Jak zawsze. :D
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

Dokladnie tak - jeski bledy jezykowe nie przenosza sie na bledy logiczne w opisie, to nic nie powinno razic.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Liarus
Posty: 395
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Liarus »

Wracając do gry, to jednak brak negatywnej interakcji trochę razii, biorąc pod uwagę, ze to świat neuroshimy
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: folko »

Ja mimo wszystko nie potrafię uwierzyć żeby Ignacy zrobił mało interakcyjną grę... chyba że to oznaka starości ;-) :twisted:
Liarus
Posty: 395
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Liarus »

Może nie mało, ale jak sam autor twietrdzi, bez negatywnej interakcji jest ta gra. A szkoda. Co prawda rozumiem argumenty na temat tego, ze zależności kart przestaną działąć ale jednak...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: costi »

mst pisze:Amerykanów i Anglików jakoś angielski Trzewika nie bulwersuje (przynajmniej nie na tyle, żeby się o tym rozpisywać). :twisted:
Bo Amerykanie i Anglicy sami pisza po forach jak banda niedorozwojow ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: cezner »

Liarus pisze:Wracając do gry, to jednak brak negatywnej interakcji trochę razii, biorąc pod uwagę, ze to świat neuroshimy
Jakby to był świat Agricoli to ta karcianka tak samo dobrze by działała :-)
Zbyt duża interakcja negatywna trochę by tutaj popsuła cały mechanizm. To nie jest karcianka wojenna, nic tutaj nie niszczymy a wręcz odwrotnie, budujemy.
Zapewne powstaną kiedyś dodatki, w których pojawi się pewnie jeszcze jakaś negatywna interakcja, ale zapewne w ograniczonym stopniu. Nie spodziewałbym się tutaj jakiejś rewolucji.
Ale może się mylę. Może Trzewik przygotuje taki dodatek, że będziemy mieli totalną rozpierduchę :)
Ale to tak jakby np. w Agricoli pojawiła się karta "Topór": Idź do sąsiada i wyrżnij mu wszystkich członków rodziny powyżej dwóch, albo "Baniaczek z naftą": idź do sąsiada i spal mu całe zasiane zboże. :lol:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

cezner pisze: Ale to tak jakby np. w Agricoli pojawiła się karta "Topór": Idź do sąsiada i wyrżnij mu wszystkich członków rodziny powyżej dwóch, albo "Baniaczek z naftą": idź do sąsiada i spal mu całe zasiane zboże. :lol:
mmm piękna rzecz, Agricola nabrała by nowych barw :D :D
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Filippos »

Moim zdaniem w tej grze negatywna interakcja na zasadzie:zniszcz budynek, zabij lidera faktycznie zepsułaby grę. Natomiast po jednej parti mam wrażenie, że bezpośrednia interakcja polegająca na blokowaniu, podbieraniu zasobów, wyprzedzaniu przeciwnika mogłaby się pojawić w większym natężeniu nie psując elementu budowania silnika. Natomiast czy ją wprowadzić czy nie to już decyzja projektanta. To kwestia tego jaką grę chce się zrobić a nie czy ona działa dobrze czy źle. Ta gra działa bardzo dobrze, po prostu jest nieco inna niż się spodziewałem i po Trzewiku i po świecie NS Hex :wink:

Ja po pierwszej partii nie odczułem interakcji odwiedzania budynków, bo nie ma tam blokowania i strachu że zaraz ktoś mi zajmie i ja nie będę mógł odpalić tej akcji. Mogę spasować i zablokować w ten sposób swoje budynki ale to kończy moją turę więc zrobię to pewnie jedynie w sytuacji gdy wykonałem już wszystkie ważne ruchy, albo jestem w kompletnej dupie, jest ostatnia runda i nie ma już na czym trzaskać punktów.

O ile dobrze zrozumiałem zasady gry to inny gracz widząc że jakaś akcja, która jest na moich kartach jest dla niego konieczna żeby wymaksować combo odpali ja jako jedną z pierwszych w rundzie, nie dając mi możliwości zablokowania tego budynku pasowaniem. Czy jest jakaś opcja kiedy timing wchodzenia do cudzego budynku jest wymuszony? Poza oczywiście posiadaniem jakiegoś surowca, ale ten będę miał pewnie z kontraktów albo w pierwszej akcji go zdobywam a w drugiej wchodzę do budynku współgracza. Więc o ile dobrze rozumiem zblokować kogoś pasem można tylko poświęcając dużo swoich akcji albo gdy przeciwnik się zagapi.

Jedynie w drafcie współgracze podbierali mi moje karty i to mnie mocno wkurzało czyli dobrze ten element działa :twisted: choć dociąg pojedynczych kart już w trakcie draftu zwiększa nieco losowość, bo czasem coś graczowi spada z nieba i nie ma jak mu tego podebrać.

Ponoć są jeszcze inne subtelne mechanizmy interakcji bezpośredniej. Czekam na grę żeby pograć więcej i je znaleźć bo samo silniczkowanie bardzo mi się spodobało tylko hejtu (pozdrawiam Cię Geko :) ) pragnę więcej bo zły ze mnie człowiek. :wink: :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: konev »

Filippos pisze: Ponoć są jeszcze inne subtelne mechanizmy interakcji bezpośredniej.
Przepraszam za małego off-topa, ale olśniło mnie dlaczego tak pasuje do eurograczy określenie eurodziewczynki... bo ciągle są w użyciu określenia "elegancka" mechanika, "subtelna" interakcja :D . To tyle chciałem napisać.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
ODPOWIEDZ