K2 (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Browarion świetnie odpowiedział na wszystkie pytania, nic tu po mnie ;-), jedynie potwierdzam :-)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: costi »

Pytanko o dodatek z ŚGP - najpierw schodzi lawina, czy najpierw liczymy aklimatyzację? Innymi słowy, czy aklimatyzację liczymy w oparciu o pole, na którym znajdzie się pionek po zepchnięciu przez lawinę?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: K2

Post autor: Edwardo »

najpierw rozliczamy aklimatyzację, potem schodzi lawina.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 6 times

Re: K2

Post autor: Skorzeny »

Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Dziękuję za info.
thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: K2

Post autor: thinspoon »

W sobotę miałem okazję zaznajomić się z K2 poraz pierwszy. Oczywiście graliśmy źle, zbyt pobieżnie przeczytałem instrukcję. Żetony ryzyka losowaliśmy w ciemno, zamiast brać spośród odkrytych. Pierwsza rozgrywka - łatwa plansza latem, dla zaznajomienia się z rozgrywką. Drugi - zimowe podejście trudniejszymi szlakami. Skutek - w pewnym momencie na szczycie zrobił się korek i sprawdzanie kto szybciej odpadnie :mrgreen: Ostatecznie jako jedyny zachowałem komplet himalaistów, nie zdobywszy szczytu, za to w porę wziąwszy nogi za pas. W czasie, kiedy koledzy i koleżanki zamarzali, tudzież odpadali od ściany, moja ekipa grała w karty poniżej poziomu 7k. Ostateczny wynik rozgrywki 14/8/8/2/2 :wink:
Grało się przesympatycznie, czekam na kolejne partie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Może to OT, a może nie, bo nie wiemy jakie jeszcze będą dodatki do K2. ;)

Dziś Polacy jako pierwsi weszli zimą na Gasherbrum I (8068m n.p.m.) w Karakorum!
https://www.facebook.com/notes/polski-h ... 4680145492
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: K2

Post autor: watman »

Andy pisze:Może to OT, a może nie, bo nie wiemy jakie jeszcze będą dodatki do K2. ;)
Dziś Polacy jako pierwsi weszli zimą na Gasherbrum I (8068m n.p.m.) w Karakorum!
https://www.facebook.com/notes/polski-h ... 4680145492
wlasnie chcialem wrzucac :D
od rana mi sie kopara cieszy, bo z Adamem niejedno piwo wypilem :D
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: K2

Post autor: macike »

Ja przepraszam, bo taki niezorientowany jestem, ale czy przewodniczący Komisji Sportu, poseł Ireneusza Rasia to ma coś wspólnego z Irasiadem? :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: UncleLion »

Dla tych którzy jeszcze nie dostrzegli piękna gry (i góry):

http://photography.nationalgeographic.c ... -heinrich/

Przyznam, że widząc to zdjęcie od razu naszła mnie chęć rozegrania kolejnej partyjki w K2.....
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Piękne... a z innej beczki, krótka audycja w czwórce o K2: http://folko.gry-planszowe.pl/?p=448
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: TTR_1983 »

Witam,
Mam pytanie.
Jeśli w danej turze nie ruszam się danym himalaistą, a stoi on na polu z dodatnią bądź ujemną aklimatyzacją to również temu himalaiście dodaje bądź ujmuje aklimatyzację mimo iż się nie ruszał w tej turze?
I jak to się ma do kafli pogody?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

Przy rozpatrywaniu aklimatyzacji (czyli wpływu wysokości/pola i pogody) liczy się tylko i wyłącznie aktualne położenie himalaisty i ew. przebywanie w namiocie (jamie śnieżnej w Broad Peak).
Nie ma żadnego znaczenia czy wykonał ruch czy nie (to uwzględniamy tylko przy żetonach ryzyka).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Link dedykowany tym wszystkim, którym tłok, powstający czasem pod szczytem w czasie gry, wydaje się "nierealistyczny": http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... orek_.html
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: K2

Post autor: watman »

Andy pisze:Link dedykowany tym wszystkim, którym tłok, powstający czasem pod szczytem w czasie gry, wydaje się "nierealistyczny": http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... orek_.html
Folko! Material na dodatek umozliwiajacy gre w 6 osob! ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: zephyr »

Mi to dalej strasznie nie pasuje klimatycznie, podobnie zresztą jak w Małych powstańcach - graczowi opłaca się robić coś co klimatycznie jest zupełnie absurdalne. W takich warunkach ludzie pomagają sobie o ile mogą a nie blokują żeby zdobyć więcej punktów a inny wspinacz zginął.
(tylko nie widzę jak to zrobić w planszówce żeby pogodzić rywalizację i logikę, może jakieś pkt za uratowanie kogoś komu właśnie kończy się aklimatyzacja... nie wiem)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Czyli wspinanie się na Mount Everest też jest nieklimatyczne. A przynajmniej takim się stało w ostatnich czasach. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: zephyr »

Nie wspinanie tylko mechaniczny efekt tłoku.

Rzeczywistość:
Jest duże zainteresowanie więc są limity czasowe. Himalaiści boją się że nie zdążą na czas i ryzykują gorsze warunki co może skończyć się tragedią.

Gra:
Tłum ludzi jak na giewoncie. Nie da się iść na przód bo za dużo ludzi. Jak widzisz że ktoś schodzi ale kończy mu się aklimatyzacja opłaca się - w sensie zwycięstwa w grze - zablokować mu pole na które chce stanąć tak żeby zginął... a to jest dla mnie kompletnie nieklimatyczne.

A samo wspinanie, pogoda i zarządzanie ręką działa IMO fajnie (choć jednak wolę inne tytuły)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: K2

Post autor: ppski »

zephyr pisze: A samo wspinanie, pogoda i zarządzanie ręką działa IMO fajnie (choć jednak wolę inne tytuły)
A co o podobnych mechanizmach byś wskazał wartego PLNów ?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

zephyr pisze: Gra:
Tłum ludzi jak na giewoncie. Nie da się iść na przód bo za dużo ludzi. Jak widzisz że ktoś schodzi ale kończy mu się aklimatyzacja opłaca się - w sensie zwycięstwa w grze - zablokować mu pole na które chce stanąć tak żeby zginął... a to jest dla mnie kompletnie nieklimatyczne.
Niestety takie sytuacje się zdarzają. Może nie na K2, a na Evereście, ale tak bywa :(
Polecam "Wszystko za Everest" Jona Krakauera. Ten odnośnik powyżej wspomina o takiej możliwości, a Krakauer opowiada jak ludzie stoją przed uskokiem i czekają jak jedni wejdą a drudzy zejdą...
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: jules »

zephyr pisze: Gra:
Tłum ludzi jak na giewoncie. Nie da się iść na przód bo za dużo ludzi. Jak widzisz że ktoś schodzi ale kończy mu się aklimatyzacja opłaca się - w sensie zwycięstwa w grze - zablokować mu pole na które chce stanąć tak żeby zginął... a to jest dla mnie kompletnie nieklimatyczne.
Akurat to jest bardzo klimatyczne i jak najbardziej realne :) Może nie aż takie "korki" jak na Giewoncie, ale jednak zaskakująco spore :)
http://youtu.be/OMgNxA9DONg?t=1m23s

Zresztą, im więcej czytam o ośmiotysięcznikach i wyprawach na nie, tym lepiej widzę kapitalne odzwierciedlenie specyfiki himalaizmu w mechanice gry :)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: K2

Post autor: ppski »

folko pisze:
zephyr pisze: Gra:
Tłum ludzi jak na giewoncie. Nie da się iść na przód bo za dużo ludzi. Jak widzisz że ktoś schodzi ale kończy mu się aklimatyzacja opłaca się - w sensie zwycięstwa w grze - zablokować mu pole na które chce stanąć tak żeby zginął... a to jest dla mnie kompletnie nieklimatyczne.
Niestety takie sytuacje się zdarzają. Może nie na K2, a na Evereście, ale tak bywa :(
Polecam "Wszystko za Everest" Jona Krakauera. Ten odnośnik powyżej wspomina o takiej możliwości, a Krakauer opowiada jak ludzie stoją przed uskokiem i czekają jak jedni wejdą a drudzy zejdą...
Genialna książka, lektura obowiązkowa dla każdego kochającego góry!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

A tymczasem... Rodaczka zdobyła Lhotse! http://off.sport.pl/off/1,111379,117976 ... otse_.html
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: wojo »

Ciekawostka. Purple Pawn zamieściło listę 10 najbardziej znaczących gier dla Iana Livingstona & Steve'a Jacksona (założycieli Games Workshop) wśród nich znalazło się K2! Link do artykułu.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Ooo, dziękuję za ten link :)
ODPOWIEDZ