Ranking gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 4
Rejestracja: 17 sie 2010, 12:14

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Marcel »

Inna sprawa, że może warto się umówić, żeby nie robić rozróżnienia na polską/angielską wersję tak jak jest to zrobione choćby z dodatkiem Kupcy i budowniczowie. Co innego gdyby wersja polska od angielskiej mocno się różniła, ale skoro nie, to po co dzielić włos na czworo? W ten sposób ocenę jednego tytułu rozbijamy na kilka pozycji, bo jeden oceni polską wersję, drugi angielską, a trzeci doda i oceni chińską, bo akurat taką ma.
Miałem też wątpliwości co do wprowadzania do rankingu dodatków, ale w sumie gra może być przeciętna, a z dodatkiem może działać rewelacyjnie, więc to już zostawiam bardziej doświadczonym do rozważenia.
I have not seen a man, who is not a God already.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Beti pisze:dobrą opcją byłoby wyłapywanie polskich plików na BGG (polskie wersje instrukcji, pomocy, plansz, dodatków etc.) i podrzucanie linków na stronie
ułatwiłoby to z pewnością życie wielu graczom.
To jest ogólnie fajny pomysł, ale wiele tych załączników ma tam znaczek Copyright. Niektóre pliki przerzuciłem za zgodą autorów, np. materiały do Gwiezdnego Kupca, ale nie jestem pewien, czy tak po prostu mógłbym inne takie materiały przerzucić.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Marcel pisze:Inna sprawa, że może warto się umówić, żeby nie robić rozróżnienia na polską/angielską wersję tak jak jest to zrobione choćby z dodatkiem Kupcy i budowniczowie. Co innego gdyby wersja polska od angielskiej mocno się różniła, ale skoro nie, to po co dzielić włos na czworo? W ten sposób ocenę jednego tytułu rozbijamy na kilka pozycji, bo jeden oceni polską wersję, drugi angielską, a trzeci doda i oceni chińską, bo akurat taką ma.
Miałem też wątpliwości co do wprowadzania do rankingu dodatków, ale w sumie gra może być przeciętna, a z dodatkiem może działać rewelacyjnie, więc to już zostawiam bardziej doświadczonym do rozważenia.
Marcel, po pierwsze dziękuje za poświęcony czas i ocenianie gier! :)

Faktycznie, jest trochę nierozwiązany problem z interpretowaniem dodatków. Tutaj są różne sytuacje możliwe, np. wersje językowe, rozszerzenia do gier, oraz dodatki, które stanowią też grę samą w sobie (Neuroshima Duel).

Wersje językowe możnaby traktować jako te same, chociaż nie zdziwię się, jak znajdą się osoby, które wyżej ocenią wersję polską niż angielską.

Natomiast rozszerzenia i dodatki zrobię chyba tak jak na BGG, gdzie jeśli się nie mylę, można je normalnie oceniać. Tak jest już teraz, więc tutaj chyba zmian nie będzie. Jedno co w tym temacie muszę zrobić, to wyświetlanie dodatków na stronie gry bazowe.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Beti »

andrzejk pisze:
To jest ogólnie fajny pomysł, ale wiele tych załączników ma tam znaczek Copyright. Niektóre pliki przerzuciłem za zgodą autorów, np. materiały do Gwiezdnego Kupca, ale nie jestem pewien, czy tak po prostu mógłbym inne takie materiały przerzucić.

Myśle, że jeżeli na stronie zamiast plików umieścisz linki do BGG nie powinno być problemu.
Chyba...
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Beti pisze:
andrzejk pisze:
To jest ogólnie fajny pomysł, ale wiele tych załączników ma tam znaczek Copyright. Niektóre pliki przerzuciłem za zgodą autorów, np. materiały do Gwiezdnego Kupca, ale nie jestem pewien, czy tak po prostu mógłbym inne takie materiały przerzucić.

Myśle, że jeżeli na stronie zamiast plików umieścisz linki do BGG nie powinno być problemu.
Chyba...
Racja :)
Akurat kilka osób prosiło o możliwość dołączania samych linków do gier, więc to niedlugo będzie, potem tylko kwestia przeszukania BGG pod tym kątem.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

nie rozumiem dlaczego sprawdzone rozwiązanie - średnia + próg uznawania za sensowny wynik + zaniżanie przy małej ilości ocen - miałoby być zastąpione tego typu kryteriami
Dziękuję osobom, które cierpliwie mnie przekonywały do powyższego rozwiązania :)
Zmieniłem już ranking, aby w ten sposób działał, ustawiłem próg ocen na 5, poniżej tego progu dostaje się -1 za każdą brakującą ocenę. Posiadanie/Lubienie itp. już ma minimalny wpływ na punkty - rzędu 0.01 pkt.

Aktualne Top 3:
1. Puerto Rico
2. Agricola
3. Neuroshima

Cywilizacja dopiero na 18-tym miejscu!
Przyznać się, kto jeszcze nie głosował? ;)

http://plansza24.pl/ranking-gier-planszowych
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

andrzejk pisze:
Beti pisze:
andrzejk pisze:
To jest ogólnie fajny pomysł, ale wiele tych załączników ma tam znaczek Copyright. Niektóre pliki przerzuciłem za zgodą autorów, np. materiały do Gwiezdnego Kupca, ale nie jestem pewien, czy tak po prostu mógłbym inne takie materiały przerzucić.

Myśle, że jeżeli na stronie zamiast plików umieścisz linki do BGG nie powinno być problemu.
Chyba...
Racja :)
Akurat kilka osób prosiło o możliwość dołączania samych linków do gier, więc to niedlugo będzie, potem tylko kwestia przeszukania BGG pod tym kątem.
Każdy użytkownik już może dodawać linki do gier na http://Plansza24.pl. Wchodzi się w wybraną grę i na dole jest link do "Dodaj linka" :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: yosz »

andrzejk pisze:Każdy użytkownik już może dodawać linki do gier na http://Plansza24.pl. Wchodzi się w wybraną grę i na dole jest link do "Dodaj linka" :)
Dodaj link a nie linka.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Geko »

yosz pisze:
andrzejk pisze:Każdy użytkownik już może dodawać linki do gier na http://Plansza24.pl. Wchodzi się w wybraną grę i na dole jest link do "Dodaj linka" :)
Dodaj link a nie linka.
Yosz, daj spokój, przecież jenzyk rzyje, jak mawia pewien Jacek :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

Proponuję zastosować formę "Dodaj link/linka" (każdy/każden będzie dodawał, co uważa za stosowne)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: jax »

Geko pisze:
yosz pisze:
andrzejk pisze:Każdy użytkownik już może dodawać linki do gier na http://Plansza24.pl. Wchodzi się w wybraną grę i na dole jest link do "Dodaj linka" :)
Dodaj link a nie linka.
Yosz, daj spokój, przecież jenzyk rzyje, jak mawia pewien Jacek :lol:
Właśnie, niektórzy żartobliwie mówią 'podaj linkę', no ale przecież to niepoprawne (tak się nie powinno mówić!), więc nie wolno tak żartować. W żartach nie może być gry słów. Żarty muszą być poważne.

A tak w ogóle to my tu nie lubimy słowa 'link', czy nie mozna użyć pięknej czystej polszczyzny: powiązanie, łącznik, przekierowanie, nawiązanie, podłączenie, połączenie...
Tyleż synonimów w naszej pięknej mowie!
Link? - bueee...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Geko »

jax pisze:W żartach nie może być gry słów. Żarty muszą być poważne.
Jacku, czy Tobie aby tego plaster casta za ciasno nie założyli? :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

MichalStajszczak pisze:Proponuję zastosować formę "Dodaj link/linka" (każdy/każden będzie dodawał, co uważa za stosowne)
Po długich przemyśleniach forma będzie taka: "Dodaj nowy link" ;)

Aktualne informacje na temat rankingu:
Oddanych głosów: 419
Zarejestrowanych użytkowników: 44
Faktów posiadania gier: 413
Faktów Lubie gier: 110
"Chcę mieć": 49

W międzyczasie w serwisie dodałem pocztę wewnętrzną. Już niedługo nowe usprawnienia, w szczególnośći grupy, prywatne kolekcje gier oraz Targ (będzie można oznaczać gry, które chcę się kupić oraz gry, które chce się sprzedać).

Dziękuje wszystkim za oddane głosy. Zachęcam kolejne osoby, dzięki Wam ranking będzie bardziej wiarygodny :)

Aktualny ranking:
Obrazek
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
ixoth
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2013, 09:39

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: ixoth »

Po długiej nieobecności na forum, kolejny UPDATE

Aktualne statystyki serwisu:
  • Artykuły 182
    Oceny 1952
    Użytkownicy 225
    Gry 1083
    Kliknięć "Posiadam" 1678
    Kliknięć "Lubię grać" 660
    Kliknięć "Chcę mieć" 324


TOP 5 rankingu:
1. Agricola
2. Puerto Rico
3. Caylus
4. Brass
5. Cywilizacja: Poprzez Wieki

Do zespołu dołączył kolejny programista(ja :) ), zatem należy się spodziewać nowych funkcji i zmian w serwisie. Planujemy m.in.
  • bardziej intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze interfejs
    możliwość tworzenia kolekcji gier
ksz
Posty: 27
Rejestracja: 05 sie 2013, 01:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: ksz »

Jako właśnie trenujący się w sztuce ekonometrii, w razie czego mogę udzielic pomocy z samym algorytmem :)
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Dr_Kecaj »

Odświeżam

dzieje się tam coś u was? jak idzie?
Kupię Szczura rogatego PL
ODPOWIEDZ