Alien Frontiers (Tory Niemann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Curiosity »

To może doprecyzuję: Outer Belt nie zezwala na grę w więcej niż 4 osoby.
Does this expansion expand the base game for more players?
NO! A thousand times, NO. Even the notes in the AFOB rulebook say that this game shouldn't be played with more than four.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Bea »

Curiosity pisze:To może doprecyzuję: Outer Belt nie zezwala na grę w więcej niż 4 osoby.
Does this expansion expand the base game for more players?
NO! A thousand times, NO. Even the notes in the AFOB rulebook say that this game shouldn't be played with more than four.
A nie jest tak że pozwala grać szóstemu graczowi jak mamy wcześniejsze rozszerzenie?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Curiosity »

Zapraszam do obejrzenia Unboxingu najnowszego dodatku do AF, czyli Outer Belt.

Przy okazji dementuję moją wcześniejszą wypowiedź, opartą na cytacie jakiegoś pajaca z BGG.
Otóż w Outer Belt jak najbardziej da się grać w 5, a nawet w 6 osób. Jedyna uwaga co do liczby graczy dotyczy czasu trwania rozgrywki: gra jest rekomendowana dla 4 graczy, o ile nie chcemy grać dłużej niż 90 minut.

Jestem również po lekturze instrukcji, jeśli macie jakieś pytania to walcie śmiało :)

http://boardgamegeek.com/video/62450/al ... n-unboxing
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Bea »

Curiosity pisze:
Jestem również po lekturze instrukcji, jeśli macie jakieś pytania to walcie śmiało :)

http://boardgamegeek.com/video/62450/al ... n-unboxing
Czy żeby grać z Outer Belt trzeba mieć poprzedni dodatek?
No i standardowe pytanie, który dodatek lepszy?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Curiosity »

1. Nie, nie trzeba mieć Factions, żeby grać w OB, to zupełnie oddzielny dodatek.
2. W żaden z tych dodatków jeszcze nie zagrałem, z tym, że Factions nie posiadam i nie znam zasad, a OB mam, czytałem instrukcję i wygląda to bardzo fajnie i prosto.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: janekbossko »

Pasuje tylko do najnowszej wersji podstawki?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Hiu »

do kazdej
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Outer Belt

Post autor: Curiosity »

Posiadam tylko 4 edycję i do niej pasuje "prawie" idealnie (grafika mogłaby być umieszczona jakieś pół centymetra wyżej). Plansza jest dwustronna (dla tych co turlają kośćmi-rakietami). Tyle jeśli mówimy o walorach wizualno-estetycznych.

Co do gameplayu, to OB będzie śmigać z każdą edycją.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Alien Frontiers

Post autor: Kaktus+ »

przepraszam za pytanie uber noobowskie ale szukam informacji i nie mogę znaleźć, czy Alien Frontiers ostatecznie ukazało się w wersji PL?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Alien Frontiers

Post autor: pan_satyros »

Kaktus+ pisze:przepraszam za pytanie uber noobowskie ale szukam informacji i nie mogę znaleźć, czy Alien Frontiers ostatecznie ukazało się w wersji PL?
Nie
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Blacksad »

Kaktus+ pisze:przepraszam za pytanie uber noobowskie ale szukam informacji i nie mogę znaleźć, czy Alien Frontiers ostatecznie ukazało się w wersji PL?
Aurora ukazała się do tej pory w wersji niemieckiej i francuskiej. Na BGG są karty i kafelki w wersji PL zrobione przez jednego z forumowiczów i znakomicie się sprawdzają, także jak mawiał klasyk - wydrukować, trzymać w okładce, nie giąć, nie niszczyć, dwa lata będzie służyć (albo dłużej).
----------------------
Edit: Trochę z innej beczki - Jak się sprawdza dodatek Outer Belt? Curiosity grałeś już, jakieś wrażenia? Warto kupić?
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Blacksad »

Duże ciastko z kremem dla fanów (termin konsumpcji mocno odległy):
https://www.kickstarter.com/projects/ga ... -box/posts
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: citmod »

Już się cieszyłem, a tu 45$ za shipping... ehhh :( Nawet jakby się udało 8szt zamówic, to wychodzi 125$ + 24$ = 149$ na osobę. Przy obecnym kursie to 560-580 PLN. :(
Awatar użytkownika
razul
Posty: 162
Rejestracja: 05 kwie 2011, 16:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Alien Frontiers

Post autor: razul »

Ośmiopak kosztuje 750$ i KS nalicza mi 187$ wysyłki do PL. Daje to w sumie 937$ czyli ok 117$/szt. Ale to i tak sporo pieniędzy.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: citmod »

No tak, chyba już przez późną godzinę nie ogarnąłem ceny za grę (przy 8 sztukach), tylko wziąłem standardową cenę.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Alien Frontiers

Post autor: CydPL »

Postanowiłem opisać swoje wrażenia z pierwszej rozgrywki w Alien Frontiers.
Grę sprawiłem sobie wraz z dodatkiem Factions aby można było grać w piątkę, bo najczęściej w takim gronie się spotykamy.

Na początek konfrontacja wyobrażeń (opartych na filmikach) dotyczących komponentów, z rzeczywistością. Wydawało mi się, że kolory kompletów dla graczy są trochę żywsze. Najmniej podoba mi się "brudny" żółty. Druga rzecz do której się przyczepię to pudełeczka na komponenty. Wspaniale, że wydawca zdecydował się je dodać. Szkoda jednak, że projektującemu pudełeczka zabrakło wyobraźni i doświadczenia, więc gdzieniegdzie (tam gdzie sztanca nie trafiła idealnie) zdarza się "kosmiczne tło", gdzie nie powinno go być. To jednak moje zboczenie zawodowe i podejrzewam, że niewiele osób zwraca na to uwagę. To co mnie jednak na prawdę negatywnie zaskoczyło to fakt, że pudełeczka na karty nie mieszczą kart w koszulkach. Szerokość pudełeczka nie pozwala na zastosowanie choćby zwykłych koszulek mayday (o "wielkich" FFG nawet nie wspominając). Zatem brawa dla "Clever" Mojo :P Trochę się oczywiście czepiam, bo przecież równie dobrze mogłem nie mieć w zestawie nawet woreczków strunowych. Do reszty nie mam zastrzeżeń. Porządna, gruba tektura. Pudło solidne. Ładnie się wszystko prezentuje na stole. Kostki milutkie bo "kanciaste". Kolonie sprawiają wrażenie nieco "chińskich" (jak z automatu z "pierścionkami" za 1zł) ale po chwili się przyzwyczaiłem i przestałem to dostrzegać.

Wczoraj zagrałem w AF po raz pierwszy. Graliśmy akurat we trójkę.
Nakręcony recenzjami Dice Tower, Undead Viking i masą pozytywnych opinii, spodziewałem się czegoś porywającego. Byłem prawie przekonany, że pokocham tę grę i to mnie zgubiło. Mimo dobrego towarzystwa, w trakcie gry było ciut drętwo. Wyobrażałem sobie masę przepychanek na planecie i walkę o terytoria po pierwszych piętnastu minutach gry. Gra jednak dość długo się rozkręca. Z faction wzięliśmy na początek karty agend, ale nie użyliśmy dodatkowych stacji (nie chcieliśmy zbyt komplikować sobie pierwszej rozgrywki - trochę żałuję). Zaczynam rozumieć graczy, którzy uważają że Raiders Outpost jest nieco przegięte. Może nie do końca się z tym zgadzam, ale przyznam że w mojej opinii jest bardzo silne i może systematycznie niweczyć komuś wszelkie plany. W dodatku jedno z nas, zbudowało sobie z technologii maszynkę do modyfikacji wyników na kościach, więc był stałym bywalcem w Raiders Outpost i ogromnym problemem było niszczenie/kradzież części z jego technologii aby mu to uniemożliwić.
Co do losowości. Nie czuję aby była tu czymś negatywnym. Sposobów na "kombinowanie" jest wiele. Gra nagradza więc umiejętność elastycznej adaptacji do obecnej sytuacji na planszy. Czas oczekiwania na swoją turę pewnie zależy trochę od ogrania, ale też muszę przyznać że jest sporawy (nawet przy 3 graczach). Gracze nie są angażowani w żaden sposób w turze innych więc cytując współgracza dodam - "w zasadzie można przyjść na swoją turę i zapytać co zrobili inni". Czasu między swoimi turami nie poświęcimy też raczej na dalekosiężne planowanie, gdyż to co na prawdę będziemy mogli zrobić okaże się po rzucie kośćmi + nie wiemy jeszcze co zrobią wszyscy przeciwnicy.

Zanim wyrażę swoją opinię chciałbym zaznaczyć, że nie jestem fanem mechaniki Worker Placement. Dużo bliżej mi do mechaniki Area Control. Pokładałem w tej grze ogromne nadzieje. Ta "zła i brzydka" losowość, która w innych grach spędza niektórym ludziom sen z powiek... Ta która przeciwnikowi pozwala czasem, przy odrobinie szczęścia sprzątnąć całą twoją armię, w moim mniemaniu dodaje grom sporo emocji których w AF trochę mi jednak brakuje. Nie mówię, że gra jest kiepska. Wciąż uważam że to bardzo dobry tytuł, jednak z kapci mnie nie wyrwało. Gdybym podchodził do niej jak do "podobno dobrej" gry, byłoby wszystko OK. Jednak spodziewałem się po niej czegoś zdecydowanie bardziej dynamicznego i emocjonującego i dlatego trochę się zawiodłem. Nie mogę jednak wymagać od gry aby stała się tym czym ja chciałbym by była :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Curiosity »

W BGG Store pojawiły się trzy pierwsze Expansion Packi po 5$ każdy.
A w planszostrefie są dostępne pierwsze cztery.

Jeśli ktoś nie ma zniżki w planszostrefie, to paradoksalnie, z BGG będzie nieco taniej ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: adikom5777 »

Z całym szacunkiem, ale 6$ (z przesyłką) nie jest mniej niż 19,90 :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Curiosity »

adikom5777 pisze:Z całym szacunkiem, ale 6$ (z przesyłką) nie jest mniej niż 19,90 :)
Ale jakby ktoś chciał zamówić wszystkie 3 (albo tak jak ja, brakujące 2), to zapłaci:
BGG - 11$ lub 16$ (kurs dolara to 3,61zł)
Planszostrefa: 48,80zł lub 68,70zł (wliczony paczkomat 9zł).

Inna sprawa, że na przesyłkę zza oceanu trzeba zaczekać te 2-3 tygodnie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Olgierdd »

Bardzo prosiłbym o pilny kontakt osoby, które wsparły crowdfunding na Aurorę www.ulule.com/af i nie mają ochoty dłużej czekać aż Piotr Burzykowski wywiąże się ze swoich obietnic.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4034
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: AkitaInu »

Hmm a jeszcze swoich kopii nie dostaliście? Bo ostatnio jakoś ucichło troche o tym
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Olgierdd »

Nie dostałem. Po 3 latach od zakończenia zbiórki i 8 miesiącach olewania wspierających, moja cierpliwość się skończyła.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4034
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: AkitaInu »

Olgierdd pisze:Nie dostałem. Po 3 latach od zakończenia zbiórki i 8 miesiącach olewania wspierających, moja cierpliwość się skończyła.
Nie dziwie Ci się, jestem tak naprawde w szoku szczególnie że widziałem że tą wersję sprzedawali w zagranicznych sklepach :/
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: Curiosity »

A właściciel LocWorks wypoczywa za Waszą kasę w ciepłych krajach :)
Spoiler:
Żeby nie było - to oczywiście tylko żart.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Alien Frontiers

Post autor: adikom5777 »

AkitaInu pisze:
Olgierdd pisze:Nie dostałem. Po 3 latach od zakończenia zbiórki i 8 miesiącach olewania wspierających, moja cierpliwość się skończyła.
Nie dziwie Ci się, jestem tak naprawde w szoku szczególnie że widziałem że tą wersję sprzedawali w zagranicznych sklepach :/
Na Essen też widziałem jak sprzedawali.
ODPOWIEDZ