Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dragon77 »

No więc zakupiłem jedną z większych niespodzianek wydawniczych (dość późno dowiedziałem się o polskim wydaniu - aczkolwiek gra i tak jest w pełni niezależna językowo), czyli grę Vinhos (wyd. PL Hobbity). Jesteśmy z moją Kasią po pierwszej rozgrywce i pokrótce opiszę wrażenia, aby co niektórym pomóc w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie :)

Obrazek

Na początek wykonanie gry:
Pudełko bardzo solidne wielkości mniej więcej Dominiona.

Obrazek

W środku "wypraska" składająca się z kartonu tworzącego jedną przegrodę - nie ma tu żadnego problemu bo dołączone są woreczki strunowe i wszystko się dobrze w środku mieści (chociaż po pudełku lata ;-)).

Elementy gry:

Obrazek

- to ogromna plansza (6 złączonych części - mocno pstrokata i na początku trochę ciężko to wszystko ogarnąć, ale generalnie baaardzo ładna), którą trzeba lekko powyginać aby elementy nie odstawały od stołu. Wszystko co możemy w grze zrobić jest na planszy oznaczone symbolami, które na początku przytłaczają, ale w miarę upływu czasu stają się w pełni jasne i czytelne.
- plansze graczy (również trzeba lekko podprostować ;-) )
- dwie instrukcje 16-stronne (pol + eng) - jak dla mnie instrukcja bardzo jasna i czytelna z mnóstwem przykładów (w zasadzie połowa to instrukcja, a połowa to przykłady)
- mnóstwo drewnianych elementów (beczki z winem są czadowe :D ) - jakość i kolorystyka bardzo dobra.
- żetony bardzo dobrej jakości

Rozgrywka:
W grze chodzi o uzyskanie jak największej ilości PZ (punktów zwycięstwa) poprzez produkcję, promocję i sprzedaż win. Gra toczy się w Portugalii w ośmiu regionach.

Obrazek

W każdym z nich możemy tworzyć swoje posiadłości budując w nich winnice, winiarnie i piwnice.

Obrazek

Te pierwsze dostarczają nam winogron, drugie wspomagają proces produkcji (są bardziej wydajne jeśli dodatkowo zatrudnimy tam Enologów) a trzecie pomagają w prawidłowym procesie starzenia się wina i zwiększaniu jego wartości. Każdy region ma również swoje indywidualne "bonusy", które pomagają w rozwoju posiadłości. Ilość regionów, które wykorzystujemy jest uzależniona od ilości graczy (2-4 - skalowanie gry). Nasze posiadłości rozwijamy przez 6 lat (6 dużych tur), w trakcie których bierzemy udział w 3 portugalskich targach wina (ależ tam musie być impreza :twisted: ) - po 3, 5 i 6 roku.

Do wyboru mamy 9 różnych akcji: kupno winnic, kupno winiarni, kupno piwnic, zatrudnienie enologów, zmiana kolejności graczy, sprzedaż wina, eksport wina, bank, zatrudnienie konesera.

Obrazek

W każdym roku wykonujemy dwie różne z nich. Wszystko jednak sprowadza się do produkcji jak najlepszego wina, a następnie przerobienie go na pieniądze lub PZ.

Możemy produkować dwa rodzaje wina: białe i czerwone. W zależności od jakości posiadłości oraz panującej w danym roku pogody wino ma różną startową wartość, którą później dodatkowo można zwiększać poprzez np. leżakowanie czy używanie prestiżu regionu, z którego wino pochodzi. Następnie nasze wino możemy:
- sprzedać do 3 lokacji (różne ceny) - dostajemy kasę
- eksportować do różnych krajów - dostajemy PZ
- zaprezentować na targach win - dostajemy PZ + inne bonusy

W trakcie gry wykorzystujemy czterech koneserów (od smaku, zapachu, wyglądu i zawartości % - ten ostatni ma fajnie :twisted: ) do uzyskania PZ w trakcie targów wina lub innych przywilejów w trakcie rozgrywki (tutaj zasada jak w Magnum Sal - max trzy razy na grę).

Obrazek

Ponadto przy okazji targów wina możemy nawiązać współpracę z 3 managerami (jeśli nasz trunek prezentowany na targach spełni ich wymagania),

Obrazek

a następnie przesyłając im łapówki w postaci butelek wina możemy korzystać z ich dodatkowych bonusów (dodatkowe akcje ponad standardowe dwie) lub specjalnych mnożników dających na koniec gry dodatkowe PZ - przypomina to bardzo tor łask z Caylusa.

Obrazek

Większość punktów zbieramy w trakcie gry (co jest widoczne na torze PZ), ale na koniec dostajemy punkty bonusowe (za poziom kasy na koncie, za najlepszego eksportera, mnożniki od managerów...), które mogą zmienić kolejność na mecie.

Zagraliśmy 1 partię z Kasią, którą przegrałem 69:75 - wynik pewnie bidny bo elementów do opanowania i wszelkich zależności jest mnóstwo i trzeba popracować nad odpowiednią strategią. Nie mieliśmy żadnych problemów z zasadami bo instrukcja uważam jest dobra, jednakże musieliśmy bardzo często do niej zaglądać bo spamiętanie wszystkiego na początku jest po prostu niemożliwe. Klimat gry jest naprawdę niezły (szczególnie jeśli ktoś tak jak my otworzy sobie do gry butelkę białej lub czerwonej Portady - my mieliśmy akurat obydwie :twisted: ). Interakcja przy dwóch osobach niewielka (przy większej ilości osób na 100% będzie na planszy ciasno i zdecydowanie ciekawiej), ale nam się podobało i na pewno gra zamiast na sprzedaż to trafi na półkę i nie pozwolimy jej się zbytnio kurzyć :D

A propos obiektywizmu w ocenie gry dodam, że jesteśmy fanami takich gier jak Tta, Caylus, Puerto Rico, Brass, Agricola, Shipyard, a Vinhos to na pewno czołówka tej listy, chociaż tak jak wspomniałem w 3-4 osoby powinno być dużo ciekawiej.

Podsumowując:

Wykonanie: 7.0 (no te odkształcone plansze...)
Wygląd: 8.0 (na początku przytłacza, a z czasem to po prostu piękna kolorowa gra)
Miodność: 9.0 (na prawdę niezła zabawa)
Ogólna ocena: 8.0 (bardzo dobry tytuł)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Vinhos

Post autor: Geko »

Dzięki za opis wrażeń. Mój egzemplarz już jedzie na saniach Mikołaja, więc za jakieś trzy tygodnie czekają mnie pierwsze wrażenia. Mikołaj wybrał ją dla mnie kierując się intuicją, pobieżną lekturą instrukcji i informacjami o grze. Mam nadzieję, że się nie pomylił. Na pewno jest to jedna z nielicznych gier z tegorocznych Essen, która mnie mocno zainteresowała.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Vinhos

Post autor: uyco »

Do mnie Mikołaj z Vinhos ma zawitać już jutro - no chyba, że mu aura przeszkodzi :twisted: Zainteresowała mnie sama tematyka winna i przeczytałem instrukcje od Grand Cru i Vinhos żeby zaopatrzyć się w jedną z nich. Lektura instrukcji, info i opinii na BGG jednoznacznie zachęciła mnie do zakupu Vinhos - wygląda na to że będzie to ekonomiczna gamer's game z dużym wachlarzem możliwych działań i niedostatkiem akcji. Reguły nie są wcale skomplikowane, ale jest ich na prawdę wiele. Na plus zaliczyć należy geeklisty, które przygotował autor: tutorial i jak nauczać innych - moim zdaniem genialne i przydałyby się niejednej grze.
http://boardgamegeek.com/geeklist/59669 ... -play-list
http://boardgamegeek.com/geeklist/60944 ... teach-list
Jedyne obawy to długość rozgrywki i czy autor nie przesadził z ilością silników (no i tak jakość komponentów - na zdjęciach wszystko prezentuje się wprost genialnie - super ikony, ładna grafika). W każdym razie na papierze wygląda wszystko genialnie.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Vinhos

Post autor: dragon77 »

Geko pisze:...Mikołaj wybrał ją dla mnie kierując się intuicją, pobieżną lekturą instrukcji i informacjami o grze...
Heh, ja dokładnie na podstawie tych samych przesłanek zdecydowałem się kupić tą grę i jestem zadowolony więc mam nadzieję, że Ciebie również Mikołaj nie rozczaruje ;-))))

PS. Pamiętaj aby przed pierwszą partią zakupić butelkę dobrego wina :twisted:
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Vinhos

Post autor: noowy »

dragon77 pisze:No więc zakupiłem jedną z większych niespodzianek wydawniczych (dość późno dowiedziałem się o polskim wydaniu - aczkolwiek gra i tak jest w pełni niezależna językowo), czyli grę Vinhos (wyd. PL Hobbity).
Na stronie wydawnictwa nie ma żadnych informacji o tej grze - czy to jest wydanie z polskim pudełkiem czy tylko z polską instrukcją? Bo dziwne, że wydawnictwo nie podało żadnych informacji o nowo wydanym tytule.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Vinhos

Post autor: Geko »

Z tego co wiem, to wydanie ma być polskawe. Czyli polska naklejka z tyłu pudełka i kolorowa instrukcja w środku.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Vinhos

Post autor: dragon77 »

Geko pisze:Z tego co wiem, to wydanie ma być polskawe. Czyli polska naklejka z tyłu pudełka i kolorowa instrukcja w środku.
Dokładnie tak. Zresztą niczego innego nie da się przetłumaczyć bo tak jak pisałem gra jest w 100% niezależna językowo i opiera się na symbolach. No chyba, że ktoś chciałby mieć na planszy jeszcze napis po polsku "Targi wina" ;D
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Vinhos

Post autor: salou »

Może trochę o samej rozgrywce zamiast o tym jakie to wydanie.
Wielka niewiadoma tych targów ostatecznie na targach się nie pojawiła, ale niedługo po nich.
W tym czasie zagrałem w inną grę o produkcji wina a mowa tutaj o Grand Cru, skądinąd bardzo przypadła mi ona do gustu.

Na pionku udało się nam zagrać jedną partie do połowy, kolejna taka sama połowiczna partia dzisiaj, jakiś pech :lol:
Sama gra już podczas tłumaczenia robi duże wrażenie, człowiek który tłumaczy, mówi i mówi i ciągle mówi, i nagle gdy kończy już nic nie wiadomo :D
Zaczynamy i nagle od drugiej akcji zaczyna się sprawa klarować gra jest przejrzysta, mimo tak wielu decyzji jakie możemy podjąć w grze, które na dodatek łączą się z mnóstwem innych kolejnych decyzji, wszystko staje się bardzo proste. W zasadzie wiadomo co powinniśmy zrobić i tylko mnogość zależność powoduje że nie wiemy która z dróg da nam najlepszą korzyść, Czy teraz sprzedać wino i zainwestować w kolejne winnice czy zamiast tego podrasować te które już mamy kupując winiarnie i zatrudniając enologów. Kiedy wysłać wino na eksport już czy może w następnym roku. Kluczowe wydają się targi win, jednak to kiedy wystawimy wino na targi to już inna sprawa, może od razu wtedy bonus jest taki jaki chcemy, a może później zyskamy może tym lekką przewagę ale bonus będzie już taki jaki nam się zostanie.

Na samym początku w zasadzie podejmujemy jednak najważniejszą decyzje w jakich okręgach chcemy uprawiać wino, jest ich w sumie 8, a my będziemy mogli tylko w czterech z nich produkować swoje wino, każdy okręg ma swoją specyfikę i powiedziałbym że te różnice są bardzo istotne dla przebiegu rozgrywki.

Szczerze polecam wszystkim którzy lubią gry ciężkie i złożone.
Uważam te grę za numer jeden w kategorii Targi Essen 2010 :D ale może się okazać że to tylko złudzenie, zauroczenie. :D
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: paweln »

Na Pionku grałem z Tobą salou tą partię "prawie" do połowy i już wtedy gra mi się bardzo podobała. Do mnie właśnie jechał egzemplarz i na pionku postanowiłem przetestować grę w celu podjęcia decyzji czy ją w ogóle otwierać ... no i wczoraj otwarłem. Lektura zasad i partia solo (oczywiście nie ma takiej opcji w grze, grałem żeby jeszcze raz dobrze zrozumieć zasady).
Zasad w grze jest miliard - tłumaczenia moim zdaniem tak na godzinę - ale warto, dla mnie gra jak na razie to rewelacja. Oczywiście do pełnego potwierdzenia tej tezy potrzebuję kilka testowych partii. Gra tylko dla prawdziwych graczy i stałego towarzystwa.
W każdej chwili jest mnóstwo decyzji do podjęcia, podejrzewam że błąd w tej grze nie wybacza, bo jest mało akcji, mało kasy, mało win. Ja bym obstawiał że kluczowy również jest obszar manager'ów gdzie na końcu gry (nie udało Ci się salou dotrwać do końca) gracze mogą do woli (o ile ma jeszcze wina) przesuwać na zmianę beczki w tym obszarze i bądź to wykonywać akcję (i punktować, np. export, bank) lub punktować (bonusy). Dróg do zwycięstwa jest generalnie wiele. Pierwsza rozgrywka będzie testowa w celu poznania zasad, kolejne dobrze zaplanowane akcje mogę dać wielką przyjemność z grania.

Plansza i grafiki bardzo ładne, żetony z wyprasek łatwo wypadają, beczułki super klimatyczne. Dodam, że kartka PL z tyłu jest przyklejona (nie jak w "polskawym" Steam'ie).

Do czego się mogę przyczepić:
- generalnie na planszy lub planszach graczy wszystko jest napisane, wystarczy w czasie tłumaczenia wskazywać odpowiednie elementy. Brakuje natomiast przy koncie bankowym informacji o tym że jeśli znacznik spadnie na pozycję -2VP to gracz musi odrzucić winiarnię lub winnicę (jednak sprawdźcie to sobie przed grą).
- instrukcja jest napisana fantastycznie, styl podobny do Vasco de Gamma (tą grę też lubię, zresztą to samo wydawnictwo, ten sam grafik - sprawdziłem na bgg) ale znalazłem dwa błędy w wersji polskiej (w angielskiej jest ok):
1. podczas zabierania beczek z obszaru sprzedaży trzeba zabrać 2, na planszy jest poprawny rysunek, w PL instrukcji źle przetłumaczone
2. gracz traci 2VP gdy na koncie braknie mu kasy, na planszy jest poprawnie, w PL instrukcji -1VP
- lekko wygięte plansze graczy (to już było)
Jak widać jestem czepliwy.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Vinhos

Post autor: uyco »

Mój egzemplarz właśnie do mnie dotarł. Gra jest śliczna, naprawdę duże słowa uznania dla grafika, który wszystkie te żetony, plansze, tabele, tory i ikony pięknie skomponował. Mam absolutnie takie same odczucia jak Salou, przynajmniej na razie :D :
Uważam te grę za numer jeden w kategorii Targi Essen 2010 :D ale może się okazać że to tylko złudzenie, zauroczenie. :D
Ad błędów:
1. podczas zabierania beczek z obszaru sprzedaży trzeba zabrać 2, na planszy jest poprawny rysunek, w PL instrukcji źle przetłumaczone
Napisane jest, że trzeba zabrać 2 beczki, błąd jest dalej: "Za każdą zabraną beczkę, musi położyć jeśli to możliwe 2 kostki renomy w 2 różnych regionach" --> powinno być za każde 2 beczki itd.
2. gracz traci 2VP gdy na koncie braknie mu kasy, na planszy jest poprawnie, w PL instrukcji -1VP
W którym miejscu? Na stronie 13 w akapicie dot. utrzymania jest mowa o -2 VP. Może w innym miejscu?

Dziś wieczorem pierwsza partia, jak dobrze pójdzie.

PS. Mój egzemplarz posiada prościutkie plansze :twisted:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: paweln »

uyco pisze:
2. gracz traci 2VP gdy na koncie braknie mu kasy, na planszy jest poprawnie, w PL instrukcji -1VP
W którym miejscu? Na stronie 13 w akapicie dot. utrzymania jest mowa o -2 VP. Może w innym miejscu?
W przykładzie, po prawej stronie, z tego co pamiętam, ale nie mam teraz instrukcji przy sobie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Vinhos

Post autor: Geko »

Udało mi się dziś wyrwać Mikołajowi z łapek, żeby sprawdzić, czy nic nie brakuje i porobić fotki. Jeśli chodzi o stronę wizualną to wszystko wygląda świetnie. No i ten zapach farby na drewnie :wink: A tu mała degustacja elementów:
http://www.facebook.com/album.php?aid=3 ... 8b556bf823
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Vinhos

Post autor: veljarek »

Także dziś otworzyłem grę i w środku znalazłem złotą kartkę formatu pudełka, czy wie ktoś do czego ona jest ?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Vinhos

Post autor: Geko »

veljarek pisze:Także dziś otworzyłem grę i w środku znalazłem złotą kartkę formatu pudełka, czy wie ktoś do czego ona jest ?
Ja pomyślałem, że to podstawka po wypraski z żetonami, żeby te nie wypadały z ramek i nie latały po pudełku. Z tego co pamiętam to ta złota kartka była razem z wypraskami ładnie spięta gumką.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Vinhos

Post autor: veljarek »

Geko pisze:
veljarek pisze:Także dziś otworzyłem grę i w środku znalazłem złotą kartkę formatu pudełka, czy wie ktoś do czego ona jest ?
Ja pomyślałem, że to podstawka po wypraski z żetonami, żeby te nie wypadały z ramek i nie latały po pudełku. Z tego co pamiętam to ta złota kartka była razem z wypraskami ładnie spięta gumką.
A już myślałem, że trafił mi się specjalny egzemplarz i wydawnictwo Hobbity ogłosi - gracze posiadający złotą kartę następną grę otrzymają gratis :D
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: paweln »

Dzisiaj udało się zrobić pierwszą pełną rozgrywkę 4 osobową. Tłumaczenie zasad wprawiło współgraczy w niespotykany poziom znużenia i zdziwienia, a na koniec oczywiście nie wiadomo było co robić.
Jednak moim zdaniem rozgrywa poszła sprawnie - łącznie z tłumaczeniem można by się zmieścić spokojnie w 2,5h (nam zajęło to 3,5h).
Gra nie wybacza i popełnione błędy na początku trudno odrobić. Mi się gra wciąż podoba i chcę zagrać ponownie.

Pytanie odnośnie zasad - czy dostaje się wino przy zakupie winnicy przy prowincji bodajże Dao w czasie setupu. Nie wiedzieliśmy czy gracz otrzymuje wino czy nie. W pozostałych dwóch prowincjach jest to jasno napisane. Tutaj dosyć dziwnie. Jak to rozumiecie?
If during the Initial Preparation the Player
chooses Dão, he immediately receives 1 cellar. He places the wine tile
in its leftmost space.
Graliśmy że nie dostaje wina.

Popełniliśmy jeszcze dwa błędy (może się to komuś przyda).
- nie można zwolnić enologa jeśli ma się środki na zapłacenie
- trzeba wystawić wino na targach jeśli się ma jakikolwiek żeton wina

Graczom też nie podobała się zasada, że dodatkową akcję od managera dostaje się potem za dowolne wino ... ale nie produkowali wystarczającej ilości .... to może dlatego ;-)
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Vinhos

Post autor: salou »

paweln pisze: Pytanie odnośnie zasad - czy dostaje się wino przy zakupie winnicy przy prowincji bodajże Dao w czasie setupu. Nie wiedzieliśmy czy gracz otrzymuje wino czy nie. W pozostałych dwóch prowincjach jest to jasno napisane. Tutaj dosyć dziwnie. Jak to rozumiecie?


Graliśmy że nie dostaje wina.

Popełniliśmy jeszcze dwa błędy (może się to komuś przyda).
- nie można zwolnić enologa jeśli ma się środki na zapłacenie
- trzeba wystawić wino na targach jeśli się ma jakikolwiek żeton wina

Graczom też nie podobała się zasada, że dodatkową akcję od managera dostaje się potem za dowolne wino ... ale nie produkowali wystarczającej ilości .... to może dlatego ;-)
Przy wyborze pierwszych prowincji na samym początku (Setup) gracz otrzymuje po zapłaceniu winnicę oraz wino o wartości 2 , natomiast w prowincji gdzie gracz będzie mógł produkować porto dostaje dwa znaczniki porto i może od razu jeden odrzucić żeby dostać wino o wartości 5. I chyba o to pytałeś , nie mam przy sobie instrukcji ale u nas też był taki dylemat.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: mst »

paweln pisze:Pytanie odnośnie zasad - czy dostaje się wino przy zakupie winnicy przy prowincji bodajże Dao w czasie setupu. Nie wiedzieliśmy czy gracz otrzymuje wino czy nie. W pozostałych dwóch prowincjach jest to jasno napisane. Tutaj dosyć dziwnie. Jak to rozumiecie?
If during the Initial Preparation the Player
chooses Dão, he immediately receives 1 cellar. He places the wine tile
in its leftmost space.
Dostaje wino - zgodnie z przytoczonym przez Ciebie cytatem: jeśli gracz wybiera Dao to natychmiast otrzymuje piwnicę i wkłada [otrzymaną] płytkę wina do tej piwnicy od razu. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Vinhos

Post autor: dragon77 »

paweln pisze: Pytanie odnośnie zasad - czy dostaje się wino przy zakupie winnicy przy prowincji bodajże Dao w czasie setupu. Nie wiedzieliśmy czy gracz otrzymuje wino czy nie. W pozostałych dwóch prowincjach jest to jasno napisane. Tutaj dosyć dziwnie. Jak to rozumiecie?
Na początku gry przy setupie, bez względu na to w którym regionie założymy pierwszą posiadłość - ZAWSZE DOSTAJEMY WINO o wartości 2 (w instrukcji 2 strona, ramka na dole 12.3 pkt.g). Specyfika różnych regionów może jedynie nam zmieniać jego wartość - jak np. Dao czy Lisboa...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: mst »

dragon77 pisze:Na początku gry przy setupie, bez względu na to w którym regionie założymy pierwszą posiadłość - ZAWSZE DOSTAJEMY WINO o wartości 2 (w instrukcji 2 strona, ramka na dole 12.3 pkt.g).
Niekoniecznie - w przypadku regionu Lisboa gracz otrzymuje wino o wartości 3, w przypadku regionu Douro gracz odrzucając płytkę Porto może otrzymać wino o wartości 5, w pozostałych regionach i przypadkach gracz otrzymuje wino o wartości 2. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Vinhos

Post autor: dragon77 »

mst pisze:
dragon77 pisze:Na początku gry przy setupie, bez względu na to w którym regionie założymy pierwszą posiadłość - ZAWSZE DOSTAJEMY WINO o wartości 2 (w instrukcji 2 strona, ramka na dole 12.3 pkt.g).
Niekoniecznie - w przypadku regionu Lisboa gracz otrzymuje wino o wartości 3, w przypadku regionu Douro gracz odrzucając płytkę Porto może otrzymać wino o wartości 5, w pozostałych regionach i przypadkach gracz otrzymuje wino o wartości 2. :-)
No ale przecież to właśnie napisałem:
dragon77 pisze:Specyfika różnych regionów może jedynie nam zmieniać jego wartość - jak np. Dao czy Lisboa...
:D
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Vinhos

Post autor: Geko »

Zacząłem czytać polską i angielską instrukcję w ramach uczenia się reguł i ulepszania angielskiego i mam wrażenie, że polskie tłumaczenie było robione na szybko. Błędów merytorycznych na razie nie znalazłem, ale dziwne przekłady lub błędy techniczne pojawiają się dość często. Przynajmniej na pierwszych stronach. No i co to znaczy "enologodzy"?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: paweln »

Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Vinhos

Post autor: Geko »

paweln pisze:Enolog to specjalista od produkcji win i nie tylko ...

Wujek Google mówi:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Enologia
http://en.wiktionary.org/wiki/enologist
http://www.kurdesz.com/PL/o_winie/index.php?artId=40
OK, ale jak to jest w liczbie mnogiej? Enolodzy czy enologodzy, co powtarza się w instrukcji? Wiem, czepiam się, ale to są głupie błędy, które jednak kłują w oczy.

Z innej beczki - autor zamieścił na BGG świetny samouczek.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Vinhos

Post autor: pabula »

paweln pisze: Graczom też nie podobała się zasada, że dodatkową akcję od managera dostaje się potem za dowolne wino ... ale nie produkowali wystarczającej ilości .... to może dlatego ;-)
A mnie ta zasada się podobała i to bardzo...
I w dodatku zostałem oszukany brakiem startowego wina ;)
We wtorek jak będę to chętnie ogram was ponownie :)
ODPOWIEDZ