Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wczoraj kupiłem bułkę za 35 groszy, ale dziś za tą samą bułkę zapłaciłem 3,50zł. I okazuje się że wcale nie przepłaciłem. Bo tą wczorajszą żułem 3,5 minuty a tą dzisiejszą 35 minut. A już myślałem że zostałem oszukany, ale dzięki Kubie znów mam wiarę w ludzi :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Trolliszcze »

Gorzej z wiarą w umiejętność tworzenia sensownych analogii (przynajmniej u mnie).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Marx »

Doktorze Nikczemniuk, kup sobie donaldy do żucia!

A Zamki można było spokojnie dostać taniej ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: seki »

Ale bywały też okresy kiedy nie szło kupić w ogóle. Myślałem nawet nad przywiezieniem kilku pudeł z anglii. Tam na promocji wychodziło 120 zl. Tanio jak barszcz jak na angielskie moce finansowe.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Aktualnie w graalu za 120 ;) planszostrefa za 130 (dużo osób z rabatami).
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: poooq »

Ile czasu zajmuje Wam rozłożenie gry? Często czytam o uciążliwym setup'ie Zamków. Wczoraj zmierzyłem swój czas (mieszanie żetonów, przygotowanie planszy, startowe żetony, bez rozmyślania nad stroną planszetki) i okazało się, że wystarczą 4 minuty i 35 sekund: oryginalna wytłoczka + piankowe pojemniki docięte pod rozmiar. Ścigamy się ;) ?
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: AkitaInu »

poooq pisze:Ile czasu zajmuje Wam rozłożenie gry? Często czytam o uciążliwym setup'ie Zamków. Wczoraj zmierzyłem swój czas (mieszanie żetonów, przygotowanie planszy, startowe żetony, bez rozmyślania nad stroną planszetki) i okazało się, że wystarczą 4 minuty i 35 sekund: oryginalna wytłoczka + piankowe pojemniki docięte pod rozmiar. Ścigamy się ;) ?
U mnie jeszcze mnie, tyle że ja zainwestowałem w woreczki i wszystko co jest losowane mam w workach, po prostu wyciągam woreczek i tyle ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

AkitaInu pisze:U mnie jeszcze mniej, tyle że ja zainwestowałem w woreczki i wszystko co jest losowane mam w workach, po prostu wyciągam woreczek i tyle
A ile czasu zajmuje rozsortowanie żetonów do 10 woreczków po zakończeniu gry? :wink:
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: AkitaInu »

A tak z minute ;)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

Rozłożenie gry i sprzątanie po niej trochę trwa, ale rozgrywka zdecydowanie to rekompensuje.
Wczoraj zagrałem w Zamki pierwszy raz (w ogóle to mój pierwszy Feld) i jestem bardzo, bardzo zadowolony. Może nie z wyniku (175:162) ale z wrażeń, jakie daje rozgrywka. Co prawda najpierw myślałem, że omyłkowo otrzymałem puste pudełko, tym bardziej, że kilka dni wcześniej odbierałem Martwą Zimę i ręka poczuła różnicę wagi ;). Żetony i plansze gracza rzeczywiście są cienkie, ale w czasie gry schodzi to na drugi plan. Gra nie jest skomplikowana, jednak pobudza do myślenia i kombinowania, jak ułożyć najlepiej punktujące puzzle, przy okazji podbierając co ciekawsze kafelki przeciwnikowi i nie pozwolić ich zabrać sobie. Od razu wskoczyła do mojej prywatnej listy ulubionych gier. I koniecznie muszę rozejrzeć się za innymi grami pana F.

EDIT: Padło na Badaczy Głębin :D.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2017, 09:49 przez kmd7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Tomzaq »

Koniecznie
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

W weekend miałem przyjemność (ogromną) zagrać w zameczki burgundii. Podchodziłem do niej przez jakieś pół roku (jak do teraformacji) i skończyło się tak samo jak w przypadku wspomnianej gry. Obie fantastyczne. Już z żoną wiem, że będzie to miłość bezgraniczna. Gra dynamiczna, z ogromną ilością decyzji i kombosów. Uwielbiam! Jedynie mam problem z wydaniem. Ravensburger jednak puzzle to robi(ł) na najwyższym poziomie. Z grą poszło im średnio ;) Nie zmienia to jednak odczuć związanych z doskonałą mechaniką. Chyba na półce zawita więcej Feldów ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

hipcio_stg pisze:Z grą poszło im średnio
A konkretnie: na czym ta "średniość" polega?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

MichalStajszczak pisze:
hipcio_stg pisze:Z grą poszło im średnio
A konkretnie: na czym ta "średniość" polega?
Na jakości produkcji. Gdyby kafelki były takie jak puzzle to było by przystępnie, a tak jest przeciętnie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jakby za wydanie Zamków wzięło się Days of Wonder...
Już widzę tą wypraskę, normalnej grubości hexy leżą sobie w przegródkach tak jak w Quadropolis...
Wszystko ładnie poukładane, na swoim miejscu. Nawet planszetki gracza mogły by być takie jak są, tylko hexy żeby były normalnej grubości albo takiej jak kafelki w Quadropolis, to by była poezja...
O rany! Ale się rozmarzyłem...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Dr. Nikczemniuk pisze:Jakby za wydanie Zamków wzięło się Days of Wonder...
Już widzę tą wypraskę, normalnej grubości hexy leżą sobie w przegródkach tak jak w Quadropolis...
Wszystko ładnie poukładane, na swoim miejscu. Nawet planszetki gracza mogły by być takie jak są, tylko hexy żeby były normalnej grubości albo takiej jak kafelki w Quadropolis, to by była poezja...
O rany! Ale się rozmarzyłem...
Właśnie o czymś takim pomyślałem. Na szczęście sama rozgrywka sporo rekompensuje ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: BartP »

Gra by kosztowała wtedy pewnie 199 zł, więc siłą rzeczy mniej osób mogłoby się w nią zaopatrzyć. Coś za coś.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

BartP pisze:Gra by kosztowała wtedy pewnie 199 zł, więc siłą rzeczy mniej osób mogłoby się w nią zaopatrzyć. Coś za coś.
199zł ale SCD :wink:
Myślę że cena takiego wydania spokojnie byłaby na poziomie Quadropolis czy Pięć Klanów.
Nawet gdyby gra kosztowała te dwie stówki to sobie myślę a nawet jestem przekonany że i tak by się super sprzedawała :!:
SUPER WYKONANIE + ŚWIETNA MECHANIKA = SUKCES

Myślę że wydanie jest takie jakie jest, czyli zachowawcze i bez wodotrysków, bo wydawca jak i sam Feld nie spodziewali się takiego sukcesu.
Ta gra już od wielu lat jest w czołówce BGG i żadna inna gra Felda nie zbliżyła się do tego poziomu co Zamki Burgundii. Ale to tylko takie tam moje gdybanie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

A ja myślę, że wydanie takie, a nie inne, to kalkulacja kosztów i ryzyka w oparciu o wieloletnie doświadczenie na rynku. Mało kto wie lepiej niż Ravensburger co i jak ma być wykonane, by kosztowało przyzwoicie i sprzedawało się nieźle. Każde gadanie typu
Dr. Nikczemniuk pisze: Myślę że cena takiego wydania spokojnie byłaby na poziomie Quadropolis czy Pięć Klanów.
Nawet gdyby gra kosztowała te dwie stówki to sobie myślę a nawet jestem przekonany że i tak by się super sprzedawała :!:
SUPER WYKONANIE + ŚWIETNA MECHANIKA = SUKCES
jest tylko gadaniem, niczym więcej.

Z mojej strony dodam, że całe szczęście, że to Ravensburger, a nie DoW.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tyle że Days of Wonder też przeprowadza kalkulację kosztów i ryzyka w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Tylko że mają w odróżnieniu do Ravensburgera inne podejście do wydawania gier. A koń jaki jest każdy widzi... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

Dr. Nikczemniuk pisze:Tyle że Days of Wonder też przeprowadza kalkulację kosztów i ryzyka w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Tylko że mają w odróżnieniu do Ravensburgera inne podejście do wydawania gier. A koń jaki jest każdy widzi... :wink:
Ale robią to wg własnych strategii i metod. Ja wolę produkty Ravensburgera. I niestety, żadną tajemnicą nie jest, że decydującym aspektem decydującym o liczbie sprzedanych egzemplarzy, jest cena.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Dzisiaj chyba społeczeństwo woli dopłacić do produktu ekskluzywnego. Generalnie wszystkim żyje się lepiej. Sam wstrzymałem się z zakupem power grida, bo jest dla mnie wydany na kolanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: tomb »

hipcio_stg pisze:Dzisiaj chyba społeczeństwo woli dopłacić do produktu ekskluzywnego. Generalnie wszystkim żyje się lepiej. Sam wstrzymałem się z zakupem power grida, bo jest dla mnie wydany na kolanie.
Społeczeństwo jest zróżnicowane.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

hipcio_stg pisze:Dzisiaj chyba społeczeństwo woli dopłacić do produktu ekskluzywnego.
Obawiam się, że jesteś bardzo daleko od prawdy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: UncleLion »

Dr. Nikczemniuk pisze: Myślę że cena takiego wydania spokojnie byłaby na poziomie Quadropolis czy Pięć Klanów.
Nawet gdyby gra kosztowała te dwie stówki to sobie myślę a nawet jestem przekonany że i tak by się super sprzedawała :!:
SUPER WYKONANIE + ŚWIETNA MECHANIKA = SUKCES
Mimo wszystko ciężar gatunkowy gry jest inny niż gier wydawanych standardowo przed Days of Wonder. Tego typu tytułu mają mniejsze szanse na tak dużą sprzedaż niż dajmy na to gry familijne jak Tickety, Carcassonne, Osadnicy itp. Po prostu grupa docelowa węższa.

Ale przyznaje, że zamki w innej oprawie graficznej (jakość komponentów mogła by zostać) to byłoby coś! :) Bo choć gra genialna, to grafiki ma paskudne ;)
ODPOWIEDZ