Nightfall

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Nightfall

Post autor: melee »

Ale tak składać łańcuch, aby ktoś nie mógł się dołożyć, da się w zasadzie tylko w grze 2-osobowej. Może jednak właśnie dlatego powinno się grać w tym układzie.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Nightfall

Post autor: Senaszel »

Grałem na 4 i na 5 i zawsze znalazł się jakiś cwaniak który znalazł taką kartę do której następni nie mieli nic do dołożenia i non stop kończył nią łańcuch. Ostatnio to był Vulko z prywatnego archiwum. +Oczywiście musiał siedzieć przedemną :evil: "Ja nie wygram ale Ty już przegrałeś" :P
Wingmakers
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nightfall

Post autor: Wookie »

@melee: to jest tylko przykład, na to, że dobieranie kolorów kart ma różne zastosowanie. można: łączyć w łańcuch, podpinać się do innych łańcuchów, robić kickery i utrudniać podpinanie się innym

utrudnianie działa zazwyczaj raz, dwa razy, bo gracz może zaraz dokupić odpowiednie karty i się dołączać. no chyba, ze jest uparty i obstaje przy kartach, które ma (tak właśnie robił mój kolega w przykładzie)

@senaszel: w pierwszej partii to byłem ja i wiedziałem co kupujesz :) ale w obu partiach dało się coś kupić, żeby się przyłączyć
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Nightfall

Post autor: melee »

dlatego uważam, że pomysł jest dobry i źle wykorzystany
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Nightfall

Post autor: Jacek_PL »

Chyba widzę w którą stronę porusza się ta dyskusja: gra jest losowa, trudno jest kontrolować przebieg rozgrywki, gracze nie mają równych szans na wygraną co znaczy że gra jest zepsuta. Mnie się wydaje, że ta gra taka miała być, tzn. nie zepsuta tylko bardziej nieprzewidywalna. Gracze którzy lubią mieć kontrolę nad rozgrywką mają rzeczywiście kłopot, bo czasami nawet przy dużym skillu układ kart na stole może skutecznie pokrzyżować plany gry, bo zabraknie kart z jakimiś kolorami albo ktoś ma kluczową kartę w swoim prywatnym archiwum. Gra nie jest idealna, ale jak dla mnie to jest właśnie bardzo dobra gra z pogranicza gier karcianych niekolekcjonerskich i kolekcjonerskich. Dominion był pierwszym takim ciekawym połączeniem obu światów, ale brakowało tej bezpośredniej interakcji, Nightfall wypełnił właśnie tą lukę. Może karcianka od FFG będzie lepsza, ale na razie Nightfall jest dla mnie najlepszą grą z kategorii deck building.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Nightfall

Post autor: Senaszel »

Ty narzekasz a ja widzę potencjał. Zobaczymy co przyniesie dodatek.
+ Kickery są za słabe.

Zgadzam się z Jackiem NightFall najlepszy DB, potem Thunderstone.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2011, 11:33 przez Senaszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Wingmakers
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Nightfall

Post autor: bazik »

w 5 osob nie bylo zadnego deck building, po sekundzie kazdy mial w zasadzie tylko woundy i karty kupione w ostatnim ruchu. next-hand-building raczej.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Nightfall

Post autor: Jacek_PL »

bazik pisze:w 5 osob nie bylo zadnego deck building, po sekundzie kazdy mial w zasadzie tylko woundy i karty kupione w ostatnim ruchu. next-hand-building raczej.
Na pewno graliśmy w tą samą grę ? Przecież wbicie jakiś wound-ów na początku graniczy z cudem, chyba że się zaczyna grę od odpalenia Enraged Wight-ów, ale to jest ewidentny błąd gracza.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Nightfall

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nightfall

Post autor: Wookie »

Jacek_PL pisze:
bazik pisze:w 5 osob nie bylo zadnego deck building, po sekundzie kazdy mial w zasadzie tylko woundy i karty kupione w ostatnim ruchu. next-hand-building raczej.
Na pewno graliśmy w tą samą grę ? Przecież wbicie jakiś wound-ów na początku graniczy z cudem, chyba że się zaczyna grę od odpalenia Enraged Wight-ów, ale to jest ewidentny błąd gracza.
Dokładnie! U mnie zawsze pierwszą kartą jest zielony +2 influence, albo żółty "Bad smoke", który jest tankerem. Oczywiście można na złość mordować się już od początku, ale gracz który rozpocznie łańcuch automatycznie pozwala/zachęca żeby inni te karty zagrali i on sam zapewne dostanie.

U mnie, jeśli wejdą szybko rany (a tak się zdarzało) to gracz używa tego księdza "Chosen One" i wywala rany. Dodatkowo odmula talię, bo ten Chosen One tylko przeszkadza :)
Matio.K pisze:Video-recenzja Wookiego : http://www.gryplanszowe.net/promowane/nightfall.html
dzięki dodanie linka
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 492
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Nightfall

Post autor: Qlaqs »

Ja pierwszą rozgrywkę skopałem - nie patrzyłem wszystkim na ręce i wszyscy grali tak jak w Magica - karty dopiero schodziły jak rozwalane były[miniony]. Jak się zorientowałem, że powinna być gra bardziej dynamiczna to już było tylko 10 ran do rozdania ... no i wtedy już graliśmy tak że po ataku były odrzucane miniony na discard :( ...

Trzeba jeszcze raz zagrać - poprawnie.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Nightfall

Post autor: surmik »

Galmadrin wydaje Nighfalla po polsku: http://swiatgierplanszowych.blogspot.co ... dycja.html
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Nightfall

Post autor: Furia »

miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Re: Nightfall

Post autor: miszcz »

Jako, że na dodatki po Polsku chyba nie ma co liczyć zastanawiam się czy jest możliwe połączenie Polskiej podstawki i anglojęzycznych dodatków?
Czy może ktoś już próbował czegoś takiego?
Trochę przeszkadza napis na kartach polskich "Edycja Polska". Ale tylko na kartach draftu. W Nightfall: Martial Law jest komplet ran, którymi można zastąpić polskie.
Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall

Post autor: szutek »

Z tego co pamiętam napis "edycja polska" znajduje się na wszystkich kartach. Przy łączeniu z angielskimi dodatkami od razu więc będzie wiadomo jakie mniej więcej karty mamy na ręce oraz w talii. Ja osobiście sprzedałem polską podstawkę i zakupiłem angielską + dodatek. Niedługo AEG zamierza wydać połączoną podstawkę z Martial Law, także najlepiej byłoby wstrzymać się jakiś czas z zakupem. A jeżeli nie zamierzasz czekać, to na forum dużo osób oferuje angielską podstawkę w bardzo dobrej cenie.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall

Post autor: szutek »

Dla zainteresowanych pojawił się "dwupak" angielskiej wersji NF, tj. podstawka + Martial Law.

http://www.rebel.pl/product.php/1,1010/ ... kness.html
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Nightfall

Post autor: dannte »

Odkopuję, żeby nie dublować tematów.

Planowana jest reedycja Nightfalla: https://boardgamegeek.com/thread/265984 ... laytesters

Prawdopodobnie będzie to gra o innej nazwie, ale nadal w świecie wampirów i innych potworów?
Widać spore uproszczenia w mechanice (nie wiem czy na plus):
- zamiast budowania zasobów kart przed grą, mamy po prostu jedną, wspólną talię (każda karta jest w 2 lub 4 egzemplarzach)
- system kupowania został uproszczony (każda karta jest warta $2), a zasoby prywatne rozbudowujemy w każdej turze (zamiast na początku)
- w trakcie rozgrywki można zdobyć tylko 5 kart ran

Karty nadal mają jeden symbol główny + 2 symbole łańcucha + kicker. Też dzielą się na akcje i sługusów. Rany mają identyczny efekt jak w podstawce.

Nie wiem czy podoba mi się zakończenie gry: otóż gracz, który uzyska 5 ran nie może już wygrać (nie odpada, ale gra o nic). Jego jedynym celem jest zmuszenie pozostałych graczy do zdobycia 5 ran w tej samej turze (bo wtedy nie wygrywa nikt). Nie rozumiem tej decyzji projektanta.

PS: Nie pamiętam czy tak było w oryginalnym Nightfallu, ale tutaj (jeśli dobrze czytam reguły) gracze poza turą mogą do łańcucha aktywnego gracza dołożyć tylko jedną kartę (a nie cały łańcuch kart). Ale może to tylko źle sformułowane zdanie? Albo w oryginalnym NF było tak samo?
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Nightfall

Post autor: GAZDA »

Cześć,w oryginale z tego co pamiętam można było dokładać takie combo kart jakie się chciało (pod warunkiem dopasowania kolorków) .
Trochę mnie martwi te uproszczenie zasad, bo wygląda trochę podobnie do terrors of London. Nie mówię że ToL to zła gra, ale skoro mamy taką prostą karcianke z łańcuchami i nieco bardziej skomplikwaną jak nightfall (ale też bez przesady) to taka gra "po środku" jest dla mnie nieco zbędna :)
Wiadomo coś nowego o tej edycji ? Nightfall jest u mnie w top 5 gier i walczyłem o komplet dodatków naprawdę długo, a gry z AEG jeszcze mnie nie zawiodły, więc mimo obaw jaram się i darzę wydawcę zaufaniem :)
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Nightfall

Post autor: dannte »

GAZDA pisze: 23 lis 2021, 18:45 a gry z AEG jeszcze mnie nie zawiodły, więc mimo obaw jaram się i darzę wydawcę zaufaniem :)
To akurat nie ma tutaj zastosowania, bo autor gry napisał w pierwszym poście "re-released under a new name, new IP and new publisher". Tutaj tylko oryginalna mechanika będzie inspirowała nową grę. Raczej będzie się różnić od lubianego Nightfalla, którego znamy.

Poza tym autor wspomniał również, że klimat gry się zmieni: Gracze będą "początkującymi potworami", które będą uczyć się nowych umiejętności od znanych z Universal Studios potworów - brzmi trochę dziecinnie, no i jest rezygnacja z wampirów, wilkołaków, ożywieńców i ludzi. Ale nie czytałem pełnych reguł i nie testowałem gry, więc może niepotrzebnie spłycam. Tak czy siak, nie brzmi ani trochę interesująco.
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Nightfall

Post autor: GAZDA »

Rzeczywiście, sam zacząłem kopać w bgg i się dokopałem do wpisów autora gry. Z tego co widzę, to ludzie są dość zadowoleni z postępów prac. Nowy klimat może sprawić, że dzięki niemu gra będzie nieco bardziej przystępna dla innych graczy (u mnie zawsze jak Panie słyszą o tłukących się wilkołakach, to wybierają inne dostępne tytuły na wieczór, chociaż za to w męskim gronie tłuczenie się wampirami brzmi lepiej niż jakieś cukierkowe tematy :). No i zauważyłem, że autor zakłada, brak dodatków, co jest trochę zawodem, ale z drugiej strony ulgą dla portfela :)
Póki co będę obserwował poczynania (widzę, że można też się zapisywać do testów na tych wirtualnych platformach, jednak ja z moim angielskim wolę się tam nie pokazywać :P), chociaż wydaje mi się, że mój nightfall, może nadal siedzieć sobie spokojnie na wysokich miejscach w moich topkach i póki co ani ToL, ani ta nowa gra raczej nie mają szans go stamtąd wykurzyć :)
ODPOWIEDZ