Crime Zoom - seria (Stéphane Anquetil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Crime Zoom - seria (Stéphane Anquetil)

Post autor: pcyzm »

Crime Zoom

Obrazek
Obrazek

W Crime zoom jesteście detektywami starającymi się rozwikłać tajemniczą sprawę morderstwa. Miejsce zbrodni złożone jest z kart tworzących jedną dużą ilustrację. Aby zbadać ślad, wystarczy odwrócić kartę i podążyć dalej tym tropem. W toku śledztwa będziecie odwiedzać różne miejsca, przesłuchiwać podejrzanych, gromadzić dowody i wyciągać wnioski. Po przeprowadzeniu śledztwa wypełniacie raport, odpowiadając na pytania: Kto jest sprawcą? Jakie są dowody? Jaki był motyw? Na koniec zapoznajcie się z epilogiem, który pozwoli wam z innych stron przyjrzeć się motywacjom bohaterów.

W Polsce wydaje to Lucky Duck Games i na chwilę obecną ukazały się:
- Crime zoom: Ptaki złej wróżby, BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/321 ... d-ill-omen
- Crime zoom: Ostatnia karta, BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/294 ... -last-card

Moje wrażenia:
Miałem okazję zagrać w drugą z tych wymienionych. Jako, że lubię ten gatunek gier to byłem ciekaw czym jeszcze można zaskoczyć fana takich kryminalnych tytułów, no i po kolei:

na plus:
- mechanizm gry, bardzo intuicyjny, troszkę ala Detektyw, ale bez planszy lokacji, postaci i żetonów, gra zaczyna się od połączenia kart w miejsce zbrodni, następnie grę zaczynamy od wybrania jednego z fragmentów, które chcemy dalej zbadać i możemy dostać dalsze tropy i za nimi podążyć, albo znowu wybrać jakiś inny fragment ze sceny zbrodni
- zgodnie z obietnicą ogrywa się scenariusz w godzinkę włącznie z lekturą instrukcji
- pudełko nie jest rozbuchane, po prostu zawiera talię kart i właśnie instrukcję
- nie ma potrzeby korzystania z żadnego sprzętu (to normalnie nie jest wada, tylko jakoś mniej miałbym ochotę na takie 'dodatki' przy grze na maksymalnie 1 godzinę

ani plus, ani minus:
- oprawa graficzna, do bólu standardowa, ale mimo wszystko nie przeszkadza ;)

na minus:
- największy minus to... poziom fabuły. Mam wrażenie, że jest to takie pięterko czy dwa niżej od Detektywa (w tym Sezon1) i Kronik Zbrodni ze szczególnym uwzględnieniem zakończenia w 'Ostatniej karcie' - w trakcie gry nie jest tak źle, ale epilog (a może bardziej motyw zbrodni i jej sytuacja) już taki dosyć naciągany się wydaje
- cena, ja wiem, że to jest kontrowersyjny temat, ale SCD troszkę zawyżone, ze względu na to, że jakość fabuły i to co dostajemy w pudełku tego za bardzo nie uzasadnia

Kończąc, czekam jeszcze na rozegranie drugiego scenariusza, nie jest tak, że po pierwszym mówię pass, natomiast nie spodziewam się po autorze jakichś niesamowitości, ot taki średniaczek do zagrania i zapomnienia.
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Crime Zoom - seria (Stéphane Anquetil)

Post autor: pcyzm »

Przeszedłem właśnie "Ptaki złej wróżby" no i to moje podsumowanie się sprawdziło. Nadal podoba mu się bardziej sam mechanizm niż fabuła. Tutaj historia już bardziej współczesna, ale jakoś tak te wątki są ze sobą powiązane, że całość nie rzuca na kolana. Przy cenie promocyjnej (dzisiaj u wydawcy po 20 zł!) raczej warto chociaż spróbować, bo nadal nie jest to najgorzej spędzona godzina, natomiast należy się nastawić na 'taką sobie' sprawę do rozwiązania.
ODPOWIEDZ