Letters from Whitechapel / Listy z Whitechapel (Gabriele Mari, Gianluca Santopietro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Leoś
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2016, 09:44
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Leoś »

Też to zauważyłem. Generalnie wydaje mi się , że im niższy numer na karcie podejrzanego, tym Kuba ma łatwiej. Brakuje tylko 4-ki. Kart z jedynką i dwójką jest po siedem , a z trójką dziewięć. Może kilka trójek (dwie trzy) to powinny być czwórki? Pewnie najlepiej gdyby faktycznie wypowiedział się ktoś z Galakty.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 251 times
Been thanked: 112 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: hamish »

Dodatek był zapowiedziany dwa lata temu (inf. za BGG), później coś wyhamowało i tak po tym długim okresie może wkradło się jakieś niedopatrzenie względem tej pierwotnej koncepcji. Bo przez dwa lata pomysł na grę z pewnością się zmienił. Nic to, trzeba czekać na głos wydawcy.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
anettaja
Posty: 41
Rejestracja: 25 lut 2016, 09:09

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: anettaja »

Jestem od niedawna właścicielką listów z whitechapel. To świetna klimatyczna trochę mnie stresująca gra.
Trzeba jej przyznać że podczas rozgrywki wzbudza mieszane emocje: od ciekawości i entuzjazmu pierwszej nocy, przez zniechęcenie i frustrację w drugiej (gdzie się kurcze schował?, nie nawiedzę tej gry, kurcze zaraz zapuszczę korzenie) po ekscytację i radość mam cię skubańcu, albo zdziwienie ( ale jak to?).
Jak na jedną rozgrywkę trzeba przyznać daje wiele różnorakich doznań. Nie wiem czy zostawić bez ulepszeń wersję podstawową ale z fanowskimi zasadami (gra świetna w swej prostocie- drewniane pionki też mi się podobają- lubię drewno. Czy kupić dodatek na rzecz głównie plastikowych figurek.


Niech ktoś przybliży bliżej dodatek, ile wnosi do rozgrywki co w nim lubicie, a czego nie. Bardziej interesują mnie ułatwienia dla policji niż dla Kuby (cwaniak i tak ma dobrze). Warto zainwestować w dodatek?
Wiadomo jak to z dodatkami czasami jest to przerost formy nad treścią, nie chciałabym się nadziać. Może lepiej kupić aplikację whitechapel tam są różne stopnie trudności które generują podobno kryjówkę Kuby- opcja najłatwiej by mi odpowiadała :). (Żartuję). Czytałam wcześniejsze wpisy o dodatku ale niewiele z nich rozumiem.

Przed kupnem listów grałam w Wiek złodziei i uważam że Listy są o niebo lepsze. Nie wiem skąd tamta gra ma aż tak dobre recenzje. Pewnie to kwestia gustu.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 251 times
Been thanked: 112 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: hamish »

Wiek Złodziei to rywalizacja. Listy z kolei to kooperacja, wszyscy na jednego. Nie wiem, czy porównywanie tych gier ma jakiekolwiek podstawy, ale to moja opinia.

Mało kto chyba ograł dodatek na tyle, żeby wszystko opisać, ale coś niecoś postaram się przybliżyć. Dodatek wprowadza karty podejrzanych, a wraz z nimi poziomy trudności dla Kuby (nie ma dla niego ułatwień, a są utrudnienia). Wskazują one sektor, w którym musi wybrać kryjówkę, a w następnych rundach nie pozwalają na dokonanie morderstwa w podanych sektorach. Dodatkowo ograniczają używanie karocy i ciemnych zaułków, lub wręcz wymuszają ich użycie w trakcie konkretnej nocy (co może być bardzo niewygodne).

Każdy z policjantów ma inną zdolność, dotyczącą jego samego lub innego patrolowego. Na przykład, detektyw może wykonać ruch specjalny Ciemny Zaułek, przesuwając swój pionek z jednego skrzyżowania na inne, ale w obrębie tego samego sektora.

Karty potencjalnych ofiar wymuszają umieszczanie nieszczęśnic na polach przez nie wskazane. Kuba, wybrawszy ofiarę, wykonuje akcję z karty. A te akcje dają mu więcej kontroli i wpływu na to, co dzieje sięna planszy.

A dodatkowo ładne, przyzwoitych rozmiarów figurki. Jest jeszcze wiecej klimatu :)

Co do podstawki, na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Kuba ma mega łatwo, bo robi w konia gliniarzy. Ale przy kolejnych grach zacznie wychodzić, że wcale tak łatwo nie jest i nierzadko policja będzie tylko o krok za nim, a czasem nawet przed nim.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
anettaja
Posty: 41
Rejestracja: 25 lut 2016, 09:09

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: anettaja »

Dziękuje hamish bardzo podoba mi się twoja odpowiedz. Wreszcie jakieś konkrety. Brzmi zachęcająco.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Grzdyll »

W mojej ocenie oryginalne zasady dają Kubie (dobrze grającemu rzecz jasna) dość dużą przewagę, policjantom, nawet przy dobrej grze, po prostu może pozostawać tylko łut szczęścia. Oceniam że szansę są mniej więcej równe gdy wprowadzi się kilka home rules z tego wątku wcześniej (pościg dla policji + wejście do kryjówki w min. 5 ruchu + zabijanie zawsze w innym miejscu + lekkie ograniczenie zaułków i powozów). Być może zastosowanie dodatku da ten sam efekt choć obawiam się czy nie skomplikuje eleganckiej mechaniki oryginału.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 251 times
Been thanked: 112 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: hamish »

Leoś pisze:Też to zauważyłem. Generalnie wydaje mi się , że im niższy numer na karcie podejrzanego, tym Kuba ma łatwiej. Brakuje tylko 4-ki. Kart z jedynką i dwójką jest po siedem , a z trójką dziewięć. Może kilka trójek (dwie trzy) to powinny być czwórki? Pewnie najlepiej gdyby faktycznie wypowiedział się ktoś z Galakty.
Najprawdopodobniej jest tak, jak pisałem wcześniej. Będzie to niedopatrzenie pierwotnego wydawcy i samych autorów. We włoskiej edycji tej gry występuje ten sam błąd. Dostałem info przez forum na BGG. Zatem nasz dystrybutor przetłumaczył instrukcję za oryginałem, ale niestety miał zapewne możliwości zajrzeć do pudełka i przyjrzeć się komponentom. Toteż tutaj będzie konieczna mała errata. Na szczęście, ten babol w zasadach nie wypacza gry ani trochę.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 251 times
Been thanked: 112 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: hamish »

Post za postem, ale mam informację od projektantów. Podobno dystrybutorzy zastrzegli sobie prawo do wydania kart promo, na zasadzie rozdawnictwa na festiwalach itp. I to będą te karty z numerem 4, dlatego od razu napisali o tym w instrukcji. Ciekaw jestem kiedy, gdzie i czy te promówki się ukażą.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
anettaja
Posty: 41
Rejestracja: 25 lut 2016, 09:09

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: anettaja »

Za ta cene byloby milo gdyby dorzucili zainteresowanym karty z czworkami. Nie kazdy ma okazje jezdzic na konwenty a chce przypomniec ze jak byl konwent w tym roku na narodiwym to stoiska Galakty nie bylo. Bardzo slabo skoro zrezygnowali ze stolicy. Poprostu jestem zawiedziona ich postepowaniem. Szkoda ze robia sobie taka antyreklame.
anettaja
Posty: 41
Rejestracja: 25 lut 2016, 09:09

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: anettaja »

Pomimo mojego zalu z powodu brakujacych kart, kupilam dodatek. Podastawka jest bardzo fajna, wiec zal nie zapoznac sie z rozszezeniem. Mam nadzieje ze kiedys dostane brakujace czworki. Poki co bardzo mi szkoda.
rogerkrk
Posty: 63
Rejestracja: 01 mar 2016, 23:20
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: rogerkrk »

Ma ktos jeszcze jakies wrazenia z rozgrywki z dodatkiem?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: 7koliberek9 »

Ograł już ktoś dodatek? Warto kupić?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: janekbossko »

nie wiem czy widzieliście ale samodzielny dodatek Tajemnice Whitehall jest niespodziewanie dużo tańszy od starszego odpowiednika. 180 do 110 zł.
Chyba dałem się namówić.
zaki850
Posty: 90
Rejestracja: 20 kwie 2008, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: zaki850 »

Też jestem zainteresowany - najchętniej to zobaczyłbym tę samą grę tylko z czasem rozgrywki obciętym o połowę, bo to jedyna rzecz, która mi nie odpowiadała. :)
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: mrozy16 »

Mam podobnie. Podobno dużym minusem (w porównaniu do poprzedniczki) jest fakt że nie trzeba codziennie wracać do kryjówki. Chociaż jakieś homerulesy pewnie się pojawią.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: KQuest »

Póki co jakoś nie widać za bardzo szczegółowych informacji o Whitehall, nie ma nawet zagranicznych wideorecenzji. A pamiętając jak to było z recenzjami brata bliźniaka Listów (Ostatniego piątku, wydanego w Polsce przez Galaktę), wcale nie zdziwię się jeśli nawet w dłuższej perspektywie nie doczekamy się polskiej recenzji
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Dr_Kecaj »

Instrukcji też ni widu ni słuchu?
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: piton »

TAJEMNICA WHITEHALL - zagram może nawet jutro, najpóźniej w poniedziałek i opiszę wrażenia.
Tymczasem założę nowy wątek bo to jest odrębna gra, a nie dodatek
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Breżniew »

Byłby ktoś tak uprzejmy i zmierzył, ile mniej więcej zajmuje ekran Kuby po rozłożeniu na stole?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: KQuest »

Breżniew pisze:Byłby ktoś tak uprzejmy i zmierzył, ile mniej więcej zajmuje ekran Kuby po rozłożeniu na stole?
Podstawa zasłonki to 28x12cm. Jakby się uprzeć to tyle miejsca wystarczy, bo kartka Kuby się zmieści, ale warto mieć trochę miejsca po bokach na żetony, i wszystkie znaczniki.

Front ma 28x19cm
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Breżniew »

KQuest pisze: Podstawa zasłonki to 28x12cm. Jakby się uprzeć to tyle miejsca wystarczy, bo kartka Kuby się zmieści, ale warto mieć trochę miejsca po bokach na żetony, i wszystkie znaczniki.

Front ma 28x19cm
Dziękuję :) Chyba mi wejdzie na stolik :P
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: DarkSide »

Czy planowany jest jakiś dodruk/nowa edycja? Ostatnio rzuca się w oczy większa liczba ogłoszeń sprzedaży tego tytułu. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Her0d
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2015, 14:58
Lokalizacja: Białystok, Podlaskie
Has thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Her0d »

DarkSide pisze:Czy planowany jest jakiś dodruk/nowa edycja? Ostatnio rzuca się w oczy większa liczba ogłoszeń sprzedaży tego tytułu. :wink:
Myślę że sprawcą jest nie tyle ewentualny dodruk, co niedawna premiera "Tajemnica Whitehall" - dużo przystępniejszej wersji Listów :)
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: YoYo »

Mysle ze tez Tajemnice sa jednak lepszym tytulem. Pewnie stad te przeceny. Tajemnice to bowiem najlepsza kwintensencja zasad z Listow. Co ciekawe do wakacji w tym klimacie wyjdzie Wojna o Pierscien PL (Poszukiwania Pierscienia) z dwiema planszami na podobnych zasadach jak Listy czy Tajemnice.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: KQuest »

YoYo pisze:Mysle ze tez Tajemnice sa jednak lepszym tytulem.
Według mnie największą zaletą Tajemnicy Whitehall jest czas rozgrywki. I może dynamika, aczkolwiek sam nie wiem czy to zaleta. I właściwie na tym bym skończył wymienianie zalet (nie zalet samej gry tylko zalet względem Listów z Whitechapel). Najważniejszą kwestią w Listach jest dedukcja. I to nie ta dedukcja na poziomie jednej rundy (nocy), kiedy zastanawiasz się gdzie on teraz może zrobić krok. Ważniejsze w Listach jest to, że każdej nocy Kuba musi wrócić do tej samej kryjówki i właśnie to sprawia, że ta gra jest świetną grą dedukcyjną. Tajemnica Whitehall pozbawiona jest tego elementu (który moim zdaniem jest najważniejszą częścią Listów) i mało kiedy możesz myślami pójść dalej niż na kilka kroków do przodu. Wiesz, gdzie Kuba jeszcze nie był, ale prawie każde pole w obrębie danego obszaru jest tak samo prawdopodobne, więc nie zastanawiasz się jak zastawić na niego pułapkę, nie możesz ograniczyć obszaru poszukiwań. Jedyne co możesz robić to gonić. Tajemnica to pościg, Listy to dedukcja i ewentualy pościg kiedy masz już wystarczająco dużo informacji albo kiedy uda Ci się trafić na odpowiedni trop i pozwoli Ci to zacząć pościg. Dlatego według mnie Tajemnica nie jest lepszą grą. Ma część mechanik Listów, ale nie ma tego co dla mnie w nich najważniejsze. Do Tajemnicy siądę tylko wtedy kiedy nie będę miał czasu i siły na dłuższy tytuł. W innym przypadku zawsze będą to Listy z Whitechapel, chociaż rozgrywka bywa czasami bardzo męcząca ;)
ODPOWIEDZ