Mare Balticum

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Mare Balticum

Post autor: konev »

Pojawiła się instrukcja do nowej gry Filipa Mare Balticum: http://boardgamegeek.com/filepage/68346/polish-rulebook
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Mare Balticum

Post autor: BartP »

Gierka wygląda całkiem spoko. Może testerzy coś więcej powiedzą?
Instrukcja jak dla mnie czytelna i żadnych wątpliwości nie mam. No może z wyjątkiem dziwnie opisanej żeglugi. W zamieszczonym przykładzie są pola z zielonym "ptaszkiem" i czerwonym krzyżykiem. Mowa jest, że jak postawimy kuter na zielonym, to nie zerwiemy łańcucha. Jednakże wypadałoby zaznaczyć, że tylko skrajnie lewy kuter postawiony na którymkolwiek zielonym "ptaszku" nie zerwie łańcucha - pozostałe zerwą.
Brakowało kilku przecinków, ale to powiedzmy drobnostki - czy instrukcja podlega jeszcze poprawie, czy już po ptokach?
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mare Balticum

Post autor: sipio »

Jak w Essen pojawicie się z makietą to jak dla będzie to jedno z bardziej obleganych miejsc na targach.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Mare Balticum

Post autor: adikom5777 »

Już po pierwszych dwóch partiach. Jak się spodziewałem mój siedmioletni syn zakochał się w tej grze. Bardzo spodobała się też mojej żonie. Niezwykle proste reguły, przepiękne wykonanie, bodaj pierwsza polska gra, gdzie nie musiałem poprawiać żetonów nożyczkami po wyjęciu z wypraski :). Ogólnie - pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, chęć do gry wielka, gratulacje Filipie. Monsoon Group w dobrej formie :)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Mare Balticum

Post autor: Filippos »

adikom5777 pisze:Już po pierwszych dwóch partiach. Jak się spodziewałem mój siedmioletni syn zakochał się w tej grze. Bardzo spodobała się też mojej żonie. Niezwykle proste reguły, przepiękne wykonanie, bodaj pierwsza polska gra, gdzie nie musiałem poprawiać żetonów nożyczkami po wyjęciu z wypraski :). Ogólnie - pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, chęć do gry wielka, gratulacje Filipie. Monsoon Group w dobrej formie :)
Pięknie dziękuję i życzę dobrej zabawy! :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mare Balticum

Post autor: mnowaczy »

Jak sądzicie, czy 5 latek da radę swobodnie grać?
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Mare Balticum

Post autor: surmik »

mnowaczy pisze:Jak sądzicie, czy 5 latek da radę swobodnie grać?
Przyniosę grę w środe to sam ocenisz :)
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mare Balticum

Post autor: mnowaczy »

surmik pisze:Przyniosę grę w środe to sam ocenisz :)
No to ciekawie się spotkanie zapowiada Ankh-Morpork i Mare Balticum. Nie mogę tego przegapić.
Ps. Bałtyk też będziesz miał w ofercie?
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Mare Balticum

Post autor: Odi »

Jedna czteroosobowa rozgrywka za mną (zasady pełne).

Powiem tak...

To jest najgorsza gra Filipa Miłuńskiego z tych, w które grałem (tylko Grunwald mnie ominął).

Jasne, to była tylko jedna rozgrywka.
Ale bez przesady - gra nie jest aż tak skomplikowana, żeby nie dało się zauważyć, że (przynajmniej dla mnie, jako dla gracza tzw. 'wyżartego' 8) ) jest... 'niesatysfakcjonująca'.

Niesatysfakcjonująca jest losowość i nieprzewidywalność momentu zakończenia rozgrywki.
Niesatysfakcjonująca jest prostota i oczywistość wyborów.
Trochę się czułem, jakbym grał w zmasakrowaną Hansę (którą co prawda sprzedałem, ale którą zawsze lubiłem).

Może niesłusznie piszę tak ostro (pewnie przez to podobieństwo do Hansy...).
Może targetem tej gry jest właśnie grupa siedmiolatków? Wtedy ok, powiedzmy. Gdyby mój hipotetyczny syn się dobrze bawił, to i ja bym przyjemnie spędzał czas przy tej grze (w imię zasady: on zadowolony, to i tata również).
Ale czy poleciłbym Mare Balticum bezdzietnym znajomym? Nie.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Mare Balticum

Post autor: adikom5777 »

Gra jest prosta, bo miała być prosta. To gra dla rodzin z dziećmi nie dla geeków. Przy tej grze z żoną i siedmioletnim synem bawimy się świetnie i gramy czasami kilka razy pod rząd. Najczęściej ja wygrywam, czasami syn i żona, więc zupełnie losowa ta gra nie jest. A w ostatnią niedzielę mój syn przyniósł ją o 6.40 do łóżka i zapytał czy jak nie idzie na rano do szkoły, to czy możemy teraz zagrać. Nasze miny - bezcenne :D
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Mare Balticum

Post autor: clown »

Nasze miny - bezcenne
Bezcenne, bo na czymś Was przyłapał? :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Mare Balticum

Post autor: adikom5777 »

w sobotę grałem w Manoeuvre do 3 w nocy ze znajomym, który odwiedził nas w weekend i o tej godzinie byłem nieprzytomny. Ale podoba mi się tok Twojego rozumowania ;)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Mare Balticum

Post autor: kdsz »

Mam pytanie odnośnie minimalnego wieku. Czy Mare Balticum było testowane "na dzieciach", a jeżeli tak to w jakim wieku było najmłodsze i jak sobie radziło? Pytanie może głupie, ale czasem mam wrażenie, że min. wiek ustalany jest na podstawie jakiegoś tajemniczego wzoru, którego nie znam ;) Akurat szukam prezentu dla sześciolatka, który całkiem sensownie potrafi rżnąć w 303, ale nie wiem czy Mare Balticum to nie za wysokie progi.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Mare Balticum

Post autor: adikom5777 »

kapustka pisze:(...) Zagrałem aż dziesięć partii, jeszcze jedna sprawi, że trafię na intensywną terapię. Prawdę mówiąc, odradzam jej kupna! Tutaj pojawia się tragiczny konflikt między zjechaniem gry w recenzji (w najbliższym ŚGP), a późniejszą próbą jej sprzedania, ale może ktoś chce sprawdzić sam? Albo akurat ma ochotę na trochę tragedii w swoim - zbyt radosnym - życiu. Tak, liczę na szalonego kolekcjonera.(...)
Przeniosłem cytat z wątku sprzedaży.
Czy możesz napisać co w tej grze jest takiego, że powoduje u Ciebie palpitację serca i skłonności do samookaleczenia?
Bo ja gram z siedmioletnim synkiem i dzieciakami znajomych (6-10 lat) i wszystkim się gra bardzo podoba. Ja także bawię się bez obrzydzenia, choć do mojego ulubionego gatunku gier nie należy
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Mare Balticum

Post autor: WRS »

Podejrzewam, że nie trafia w gust.
Grając z moimi Skarbami oraz w klubie nie zaobserwowałem oznak niechęci. Lekka, przyjemna gra. Nawet pokombinować można...
Ale nie każdy takie gry lubi.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Mare Balticum

Post autor: folko »

Problem w tym, że gra jest przeznaczona dla dzieci. Jeśli recenzent patrzy na nią z punktu widzenia dorosłego i tylko... to byłaby niepoważna sytuacja...
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Mare Balticum

Post autor: piton »

Mieliśmy okazję zagrać w sobotę na rozgrzewkę w starszym gronie ;) faktycznie jest to gra dla dzieci :) Lekka, łatwa i przyjemna. Podejrzewam, że młodszym członkom naszej familii "podejdzie". Fajne obrazki plastelinowych marynarzy na tych "kontaktach" :) Żeby miło spędzić czas z najmłodszymi i oderwać ich od TV jak znalazł.

Jeśli patrzeć na nią w kategoriach graczy dorosłych i szukających ciekawego nowatorskiego tytułu to:
folko pisze:Problem w tym, że gra jest przeznaczona dla dzieci. Jeśli recenzent patrzy na nią z punktu widzenia dorosłego i tylko... to byłaby niepoważna sytuacja...

dlatego lepiej pisać opinie po zagraniu razem z dzieciakami i kierować się ich zdaniem.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Mare Balticum

Post autor: draco »

Udało mi się w sobotę zagrać po raz pierwszy. Bez dzieci. Bazyn uprzedził nas, że jeszcze nie widział, aby ktoś popłynął do Kopenhagi, po czym wygrał rozgrywkę sprzedając w... Kopenhadze. Nazwaliśmy to syndrom kopenhaski, czyli nie do końca słuszna opinia graczy brzmi "gra jest skopana, bo ma wiele bezużytecznych elementów" a potem okazuje się, że można wygrać korzystając z tych niepotrzebnych składników.

W skrócie - nie jest tak źle, jak to niektórzy, niestety bez przedstawienia argumentów, próbują pokazać.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mare Balticum

Post autor: ja_n »

Ja także przyłączę się do głosów na tak. Mare Balticum całkiem mi się podoba i chętnie w nią grywam. Zupełnie nie rozumiem tej histerii, wydaje mi się, że jak ktoś nie lubi prostych gier rodzinnych to nie ma co się zmuszać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Mare Balticum

Post autor: Odi »

Ja bym nie powiedział, że jest jakaś 'histeria' :wink:

Po prostu kilku osobom gra się zupełnie nie spodobała
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mare Balticum

Post autor: Geko »

Po prostu chyba za dużo oczekiwali, co jest w sumie dziwne. Filip wyraźnie pisał, że to prosta gra rodzinna, a dla graczy może służyć za chwiler. Rozumiem, jakby lał marketingową wodę, że gracze zaawansowani będą mieli sporą dozę wyzwań przy tym tytule, ale tak nie było.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Mare Balticum

Post autor: herman »

Ja wprawdzie grałem dawno temu w prototyp, ale z tego co widzę gra się wiele nie zmieniła. Też nie rozumiem krytycznych komentarzy. Jak się ktoś spodziewał czegoś innego niż gra rodzinna to się za recenzowanie/krytykowanie nie powinien brać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Mare Balticum

Post autor: Odi »

herman pisze:Też nie rozumiem krytycznych komentarzy. Jak się ktoś spodziewał czegoś innego niż gra rodzinna to się za recenzowanie/krytykowanie nie powinien brać.
No ale przynajmniej dzięki tym komentarzom i recenzjom osoba, która spodziewa się 'czegoś innego niż gra rodzinna', głębiej zastanowi się przed zakupem. Więc może jednak są one potrzebne, nieprawdaż? 8)

Poza tym... Mamy chyba inną definicję 'gry rodzinnej'. Dla mnie termin ten nie jest tożsamy z 'grą dla dzieci'.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Mare Balticum

Post autor: herman »

No jasne, konstruktywna krytyka zawsze się przyda. Konstruktywne nie jest natomiast jechanie gry za to, że ktoś myślał, że jest dla starszych graczy a okazała się grą dla dzieci co z reszta zapowiedział sam autor.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Mare Balticum

Post autor: BartP »

Nie widziałem na tym forum niekonstruktywnej krytyki w stosunku do Mare Balticum. A była chociażby do Master of Economy. Za dużo doszukujecie się pomiędzy wierszami.
ODPOWIEDZ