Dungeon Petz / Pupile Podziemi (Vlaada Chvátil)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: crsunik »

Dzięki, za szybką odpowiedź!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2103
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: pabula »

Nie wszyscy być może zaglądają na stronę z grami turniejowymi więc ogłoszę również tutaj zapisy na granie w Pupile Podziemii online na stronie boiteajeux.net
Jacyś chętni są?
link do zapisów:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 49&t=35958
L.F. Celine
Posty: 13
Rejestracja: 19 mar 2015, 22:47
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: L.F. Celine »

Planuje zakup Pupili Podziemi, jedyną rzeczą która powoduje, że jeszcze tego nie zrobiłem są zarzuty -z którymi spotkałem w niektórych opiniach - dotyczące nie najszczęśliwszego skalowania się gry na dwie osoby. Grę chcę kupić głównie pod kątem gry w dwie osoby. Początkowo byłem przekonany, że Pupile działają bardzo dobrze (najlepiej?) właśnie w węższym gronie, jeśli więc ktoś mógłby rozwiać wątpliwości w powyższym zakresie, to byłby wdzięczny.

Mam jeszcze pytanie o dodatek, czy można gdzieś znaleźć do niego polską instrukcję?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: Bea »

Bo w zasadzie chodzą nieźle na dwie osoby, z tą zmianą, że trzeba blokować niektóre pola na planszy, co rundę inne. wiele gier wykorzystuje ten mechanizm.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: louiscyphre »

Pupile dobrze działają na 2 osoby, na pewno mniej upierdliwie niż w Dungeon Lords. Polskiej instrukcji do dodatku nie ma. Możesz obejrzeć filmiki:
po polsku https://youtu.be/jpXfmof28F0
po angielsku: https://youtu.be/DnkG18glt-w

Grę możesz wypróbować online:
http://www.boiteajeux.net/index.php?p=regles
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: Atamán »

Dołączam się do głosów forumowiczów. Pupile podziemi bardzo dobrze działają na 2 osoby. Ja nawet wolę grać we 2 osoby niż we 4 (przy 4 graczach poziom kontroli i planowania mocno się obniża, a czas gry niemiłosiernie wzrasta).
L.F. Celine
Posty: 13
Rejestracja: 19 mar 2015, 22:47
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: L.F. Celine »

Dzięki, po prostu zastanawiałem się, czy tryb gry dwuosobowej jest poślednią wersją gry w pełnym, 4-osobowym zestawieniu, i czy wtedy lepiej nie szukać czegoś innego.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: lhw »

Nie wiem czy jest to cecha wariantu dwuosobowego, w który najczęściej dane jest mi grywać, ale po rozegraniu kilkudziesięciu gier dochodzę do wniosku, że jedna dobra lub zła sprzedaż może praktycznie zadecydować o końcowym wyniku. W naszych partiach w kombinacji podstawka + dodatek, w zależności od dociągu kart, sprzedaż zwierzaka waha się w granicach od kilkunastu do dobrych kilkudziesięciu punktów - rekordowy pets poszedł za chyba 39 o ile pamiętam (był dosyć zaawansowany wiekowo a do tego przystrojony dekoracjami jak choinka :-)). Znaczna część sprzedaży to około 20-30 punktów i tylko wyjątkowy pech albo nie zaklepanie sobie miejsca na podeście dawało zysk poniżej 20 punktów.

Przy takich wartościach punktowych, drugorzędną i praktycznie pomijalną rolę pełnią wystawy, gdyż najczęściej koszt przygotowania się do nich jest niewspółmierny w stosunku do zysków w porównaniu ze sprzedażą; bo co to jest 6 punktów wobec 24 do których dochodzą jeszcze przecież monety? Podest wydaje mi się przesadnie mocny a pole +2 do punktów na wystawie jest praktycznie nieużywane. Dodam też, że kostki cierpienia za brak jedzenia czy zapewnienia zabawy, pojawiają się niezwykle rzadko. Być może w większym gronie, gdy jest większa rywalizacja o poszczególne zasoby wygląda to nieco inaczej, ale na dwóch graczy, mimo blokowania neutralnych pól, jest jakoś luźno i z reguły na wszystko wystarcza.

Mimo wszystko uważam że jest to bardzo dobra i ciekawa gra nawet w skromnym składzie, jednak mam wrażenie że balans między sprzedażą a wystawami mógłby być nieco lepiej przemyślany.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2103
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: pabula »

Ruszyły zapisy do rozgrywek online.
Zapraszam do zabawy.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 49&t=37989
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: Bary »

Hejka, kilka stron temu został poruszony problem, że druk Pupili jest kiepskiej jakości. Jako, że od tego czasu minęło dobrych 5 lat chciałbym się podpytać jak sprawa wygląda teraz? Czy w obecnej chwili (domyślam się, że był już jakiś dodruk) jakość komponentów stoi na zadowalającym poziomie?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: espresso »

Aż musiałam poszukać w wątku, co to za zarzuty kiepskiej jakości. Mam pierwsze wydanie i żadnych zarzutów co do jakości wykonania. Wszystkie komponenty są z normalnego, grubego kartonu, jedynie same pupile są z grubego papieru, ale nie widać na nich żadnych oznak zużycia. Komponenty, poza kartami, są w zasadzie jak nowe (a karty też nieźle się trzymały bez koszulek przez ok. 20 rozgrywek, potem je zabezpieczyłam). Już nie pamiętam, czy faktycznie był problem z wypychaniem żetonów z wyprasek, ale nic nie jest u mnie uszkodzone.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: Bary »

Dzięki Espresso. No to definitywnie gra wchodzi na moją listę na czerwiec/lipiec. :) Powiedz mi proszę jeszcze tylko, jak to jest z tymi zasłonkami w planszach graczy? Kilku recenzentów, w tym Piotrek Jasik obawiało się, że po kilkunastu partiach ta ruchoma część planszetki odpadnie od reszty.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: espresso »

Nie ma takiej opcji :) Nie wiem, co by trzeba było z nimi robić, żeby tak się stało. Mam grę 4 lata, ponad 30 rozgrywek (może nawet więcej) i absolutnie nic im nie dolega.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2103
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: pabula »

A mnie dzieciak nadtargał jedną planszę a i tak się dalej trzyma!
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: ixi24 »

Widzę, że wątek tej gry nie jest za duży, ale jestem nią dość mocno zainteresowany i ciekawi mnie ile osób mi ją poleci ;) Zastanawiam się nad Pupilami i Alchemikami i sam już nie wiem, którą przygarnąć najpierw ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: adikom5777 »

Zdecydowanie obie
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: pan_satyros »

adikom5777 pisze:Zdecydowanie obie
Zdecydowanie ;) zupełnie inne gry, obie z nietypowymi rozwiązaniami, na tyle fajnymi by długo pozostać w kolekcji. Pupile mniej mózgożerne.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: ixi24 »

Właśnie wiem, że obie są dobre, ale nie chce naraz kupować dwóch dość ciężkich gier ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: Cin »

pan_satyros pisze: Pupile mniej mózgożerne.
Ciekawe, bo ja mam wrażenie dokładnie odwrotne :-)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: espresso »

Cin pisze:
pan_satyros pisze: Pupile mniej mózgożerne.
Ciekawe, bo ja mam wrażenie dokładnie odwrotne :-)
Też uważam, że Pupile są bardziej mózgożerne. Alchemicy są niewiele niżej pod tym względem, ale po opanowaniu zasad dedukcji, jest już trochę łatwiej. Gorąco polecam obie gry. Pupile to mój top3 od kilku lat, Alchemików też bardzo lubię, ale mam do nich mniejszą słabość.
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: fantazyn »

W Pupilach świetne jest to, że możesz traktować to jako piękną rodzinną grę i śmiać się ze wszystkich kup i macek, ale może to być też gra o optymalizacji i zaciętej licytacji.

Dla mnie super 9/10.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: ixi24 »

Właśnie kupiłem, w weekend przetestuje i opisze wrażenia, może komuś na przyszłość się przyda ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: Atamán »

Po dłuższej przerwie odświeżyliśmy sobie wczoraj Pupili. Bardzo dobra gra. Pod niepozorną fabułą kryje się wymagająca optymalizacja.

Nie rozumiem jednak tych osób, które twierdzą, że Pupile są bardziej mózgożerni od Alechmików, no bez przesady.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: ixi24 »

Poda mi ktoś liczbę klatek dostępnych w grze? Bo u mnie jest 11 + jedna całkiem biała na awersie(błąd w druku?), a rewers tak jak pozostałe.

I dodatkowo czy zaspokajanie potrzeb odbywa się też w pierwszej rundzie, ale po prostu bez pokazu ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Dungeon Petz / Pupile Podziemi

Post autor: espresso »

Zgadza się, 11 + jedna zapasowa. Tak, potrzeby trzeba przydzielić i zaspokoić również w pierwszej rundzie.
ODPOWIEDZ