Znak Starszych Bogów / Elder Sign(Richard Launius, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Rigidigi »

Ok, dzięki za wyjaśnienia. Wieczorem zobaczę jak to jest z tym moim egzemplarzem.
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Retro »

Postanowiłem ostatnio poszerzyć kolekcję o ZSB i po otwarciu nowiutkiego egzemplarza zdziwił mnie nieco fakt sfatygowanych kości. Napisałem do Galakty otrzymując informację zwrotną że mogą mi je podmienić ale z góry uprzedzają że sprawdzili i praktycznie w każdym z egzemplarzy są jakieś skazy na kostkach. A jak to wygląda w waszych egzemplarzach?
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Eremita »

Ciekawe, ja nic u siebie nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: sirafin »

Co rozumiesz przez "sfatygowane" i "skazy"? Mam pierwszą edycję i z kośćmi jest wszystko w porządku. Czyżby w drugiej edycji były inne?
Spoiler:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Retro »

Takie popękane
Spoiler:
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: AnaCross »

Retro pisze:Takie popękane
Spoiler:
Ała :/ Ja mam pierwsze polskie wydanie i moje kostki po około setce partii nie mają takich uszkodzeń (w sumie tylko jedna, co pechowo spadła na kamienną podłogę, lekko się obiła). Może jakoś gorzej Chińczycy się obchodzą teraz z kostkami, a bo co?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: misioooo »

Ja mam 2gie wydanie. Moje kości są całe i zdrowe.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: RUNner »

Wczoraj zagraliśmy 2 postaciami i gra nas wyklepała :) Zastanawiam się jak to jest z tym poziomem trudności? 90% osób twierdzi, że w ZSB nie da się przegrać. Ja natomiast oscyluję w okolicach 50% skuteczności. Dodam tylko, że kości się na mnie nie uwzięły i otrzymuję sukcesy oraz porażki. Gram z jedną domową zasadą, a mianowicie zapełnienie toru zagłady kończy grę, niezależnie od wybranego przedwiecznego. Czyżby ta zmiana aż tak komplikowała grę?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: rattkin »

Myślę, że największym czynnikiem przykładającym się do dużego procentu wygranych jest standardowa zasada: jeśli zginie Ci badacz, weź sobie następnego. Jeśli założyć, że badacza trzeba chronić, bo jak zginie to kaplica, to już wtedy nie jest tak wesoło. Chociaż wciąż da się wygrywać. Dodatki...o, to już inna sprawa. Nie pamiętam kiedy ostatnio wygrałem GoA, nie pamiętam, żebym kiedykolwiek wygrał OoI.
Maciej_Cz
Posty: 12
Rejestracja: 25 lip 2016, 16:40
Lokalizacja: Lublin

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Maciej_Cz »

Witam wszystkich, to w zasadzie mój pierwszy post:-)

Mam pytanie o Bramy Arkham. Czy można spokojnie dorzucić do gry ten dodatek bez Nieznanych Sił?
Czy dodatek nie wymusza posiadania kości błogosławieństwa i klątwy?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Eremita »

Maciej_Cz pisze:Mam pytanie o Bramy Arkham. Czy można spokojnie dorzucić do gry ten dodatek bez Nieznanych Sił?
Tak.
Maciej_Cz pisze:Czy dodatek nie wymusza posiadania kości błogosławieństwa i klątwy?
Nie.

Uwagi:
1. Jeśli masz możliwość wzięcia do ręki pudełka to na nim zawsze jest podane czego wymaga dodatek.
2. Na stronie FantasyFlightGames zawsze jest podane czego wymaga dodatek (u Galakty niestety nie zawsze, przed chwilą sprawdziłem).
3. Robić normalny dodatek który wymaga posiadania innego dodatku jest na ogół niesamowicie durnym pomysłem i prawie nigdy się nie zdarza (W tej chwili nie pamiętam żadnego takiego wypadku).
Podkreślam "normalny" bo dodatki wydawane jako tak zwany "Druk na Życzenie" mogą mieć takie wymagania z uwagi na inny proces produkcyjny.

Bramy Arkham nie wymagają Nieznanych Sił ale je wspierają. Jeśli masz jedno i drugie to w Bramach są karty pozwalające zdobyć błogosławieństwo/klątwę jako jedną z nagród/kar do wyboru.

Podobnie nadchodzące Omeny Lodu nie wymagają żadnego z dwóch poprzednich dodatków ale wspierają oba.
Maciej_Cz
Posty: 12
Rejestracja: 25 lip 2016, 16:40
Lokalizacja: Lublin

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Maciej_Cz »

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź :)
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: WolekMKB »

a ja mam pytanie,czy poziom trudności aż tak bardzo wzrósł,czy ja coś źle gram albo mam takiego pecha
jak nie mieliśmy problemów z pokonaniem przedwiecznego, tak teraz to 5 do 10 minut kilka rozgeranych dni i koniec
od razu mówię, że nie gram na wybór nowych badaczy jak już ktoś zgodnie to na amen...może to jest błąd, bo w tej grze się tak nie da...nie mówiąc o mnożących się bramach i zegarze,który w ciągu jednej tury może się przesunąć prawie o jeden dzień
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Rune »

Bramy Arkham do zgarnięcia w konkursie na Przystanku Planszówka: Pstryknij fotkę Przedwiecznemu.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Mamut »

Chciałem wreszcie dzisiaj ograć trochę Bramy Arkham i spotkałem się z dwoma kwiatkami w polskiej instrukcji. Jeśli byłaby to karcianka LCG to bym ją chyba spalił;)

W instrukcji ZST jest mowa o drugiej fazie tury gracza jako o Rozpatrywaniu przygody albo Czekaniu przy Wyjściu, w BA natomiast mamy fazę Działania i żadnego komentarza o tej małej zmianie. W angielskiej instrukcji jest to ładnie ujęte jako Resolution phase.

Powyższy przykład to mały pikuś. Można się domyślić. Jednak przez całą pierwszą rozgrywkę głowiłem się, po co na kartach przygód w Arkham są symbole wydarzeń, skoro w instrukcji jest wyraźnie napisane:
Jeśli Badacz na początku swojej fazy Działania znajduje się na karcie Przygody w Innym Świecie zawierającej symbol wydarzenia, zanim będzie mógł rozpatrzyć kartę Przygody, musi wylosować i rozpatrzyć kartę Wydarzenia.
I chyba bym nie wymyślił gdybym nie zajrzał do angielskiej instrukcji, gdzie jest napisane tak:
At the start of an investigator’s Resolution phase, if he is at an Adventure or Other World card with an event icon, he must draw one Event card and resolve it before resolving his Adventure card.
Także, tego jakby ktoś potrzebował klaryfikacji zasad;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: sirafin »

Mamut pisze:Chciałem wreszcie dzisiaj ograć trochę Bramy Arkham i spotkałem się z dwoma kwiatkami w polskiej instrukcji. Jeśli byłaby to karcianka LCG to bym ją chyba spalił;)

W instrukcji ZST jest mowa o drugiej fazie tury gracza jako o Rozpatrywaniu przygody albo Czekaniu przy Wyjściu, w BA natomiast mamy fazę Działania i żadnego komentarza o tej małej zmianie. W angielskiej instrukcji jest to ładnie ujęte jako Resolution phase.
Bo porównujesz dwie różne instrukcje, w starej instrukcji po angielsku też nie znajdziesz Resolution phase.

W pierwszej edycji podstawki instrukcja operowała pojęciami Resolve an Adventure or Wait at the Entrance czyli Rozpatrywanie przygody albo czekanie przy Wejściu.
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... f-play.pdf
http://galakta.pl/download/znak_starszy ... rukcja.pdf


Edycja poprawiona (revised printing) oraz rozszerzenia używają jednak zmienionej terminologii i tam jest to ujęte jako Resolution phase czyli Faza działania.
http://www.szellemlovas.hu/tarsasjateko ... _rules.pdf

Nie wiem tylko, dlaczego na stronie Galakty jest wyłącznie pdf ze starą edycją, mimo że edycja poprawiona też była tłumaczona na polski.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Helga »

Nie śledzę forum Galakty, więc ktoś może ma wiedzę na ten temat - czy było wspominane czy jest planowany/kiedy dodruk Nieznanych Sił?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: sirafin »

Galakta 06.06.2016 pisze:Nieznane siły – na razie nie mamy informacji o tym, aby w najbliższym czasie planowany był dodruk międzynarodowy.
Nic poza tym.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: rzaba »

grał ktoś z Was w tę gre z dziećmi? Mam 7-latka w domu który uwielbia kości i jest jako tako ograny - jest sens kupować?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: misioooo »

rzaba pisze:grał ktoś z Was w tę gre z dziećmi? Mam 7-latka w domu który uwielbia kości i jest jako tako ograny - jest sens kupować?
Tak. Spokojnie zagra i ogarnie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: aryann »

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... -the-deep/ - nowy expansion pack z tonącym murzynem.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Bary »

Nowe informacje od FFG w sprawie dodatku.
Spoiler:
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: RUNner »

Zagraliśmy wczoraj z dodatkami Nieznane Siły i Bramy Arkham. Gra nas pokonała, choć dzielnie walczyliśmy. Mnie zgubiły nawyki z podstawki, czyli bezkarne szafowanie zdrowiem badacza. Teraz nie można się leczyć za darmo w arkuszu wejścia, bo teraz się leży (i kwiczy gdy trofeów brak!) na ulicy. Poziom trudności wzrósł, gra dostała dodatkowe smaczki jak umiejętności czy wydarzenia. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza Bramy Arkham, bo zmieniają rozgrywkę na lepsze. NN to nie jest obowiązkowy dodatek, choć warto go mieć dla mechaniki Błogosławieństw i Klątw.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Kostaki »

Tak z ciekawości, czy ktoś się orientuje jak z polską wersją Omens of Ice? Plany były i wszystko, a na stronie Galakty zero i amba jakby wcięło :) Może ktoś się dowiadywał?
Bregorz
Posty: 24
Rejestracja: 03 sty 2015, 12:57
Has thanked: 27 times
Been thanked: 1 time

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Bregorz »

ODPOWIEDZ