Rex: Final Days of an Empire (B. Eberle, J. Goodenough, J. Kittredge, C. Konieczka, P. Olotka, C. T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Rex: Final Days of an Empire (B. Eberle, J. Goodenough, J. Kittredge, C. Konieczka, P. Olotka, C. T. Petersen)

Post autor: waffel »

http://www.boardgamegeek.com/thread/682 ... ffg-remake

Mówiło się o tym od lat, teraz podano wstępną datę premiery. Jeśli ktoś jest zaskoczony że zmieniają otoczkę fabularną z Diuny na uniwersum TI to niech poczyta niekończące się dyskusje na BGG, krótko mówiąc spadkobiercy Herberta się nie zgodzili. A jeśli ktoś powie, że w grze tak klimatycznej nie da się zmienić warstwy fabularnej to podobno pierwotnie była to gra o senacie rzymskim, a Diunę dorzucono tam w ramach odcinania kuponów od gorącej w tamtym czasie książki, tak jak teraz np. Gra o Tron.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 11:08 przez waffel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 771
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: sowacz »

waffel pisze:A jeśli ktoś powie, że w grze tak klimatycznej nie da się zmienić warstwy fabularnej to podobno pierwotnie była to gra o senacie rzymskim, a Diunę dorzucono tam w ramach odcinania kuponów od gorącej w tamtym czasie książki, tak jak teraz np. Gra o Tron.
I zrobili to tak, że teraz ciężko sobie wyobrazić tą grę w innej tematyce. Nawet jak to miała być gra o senacie, to mechanika w każdym maciupkim aspekcie jest stworzona jak dla Diuny i teraz jak zmienią fabułę i zamiast zbierać melanż na pustynnej planecie będziemy kopać złoto w górach, a zamiast zdolności prekognicji Atrydów do podpatrywania kart będzie się to nazywało jasnowidztwem lwów z jednym okiem, to mnie będą się tęsknoty włączać za starą pustynną wersją.
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: Wladek »

A ja jestem zadowolony ze zmiany- klimat 'Diuny' bardzo mi nie podszedł. Wszystkie te pseudo mesjanistyczne odwołania, tworzenie nowej religii oraz ścisła kategoryzacja dobra i zła mnie po prostu odrzuciły. Preferuję już generic SF w otoczce TI.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: kaimada »

I rzucić Marines Sol do zmasakrowania kupców z Hacanu w ich dzielnicy :twisted:
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: DJCrovley »

Powering up my shield wall. Let's see if FFG can ruin an already-designed game.
Ten cytat z bgg oddaje zwiezle moje watpliwosci.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: waffel »

Ktoś ograny i oczytany wypunktuje Ci niezgodności planszówki z książką. Ja nie grałem w planszówkę (tylko w dwie pierwsze komputerowe, przygodówkę i pierwszego RTSa) i nie czytałem książki (widziałem film) więc tylko zacytuję to co słyszałem, może to bzdura a może nie :) Na Diunie nie ma produkcji przemysłowej, wszystko kupuje się od Gildii, tak? Dlaczego gracz Gildii musi sprzedawać wojska wrogim domom? Podobno też w grze występuje nierealistyczna ilość walnych bitew, tzn. w grze są co chwila a w książce raczej rzadko.
sowacz pisze:
waffel pisze:A jeśli ktoś powie, że w grze tak klimatycznej nie da się zmienić warstwy fabularnej to podobno pierwotnie była to gra o senacie rzymskim, a Diunę dorzucono tam w ramach odcinania kuponów od gorącej w tamtym czasie książki, tak jak teraz np. Gra o Tron.
I zrobili to tak, że teraz ciężko sobie wyobrazić tą grę w innej tematyce. Nawet jak to miała być gra o senacie, to mechanika w każdym maciupkim aspekcie jest stworzona jak dla Diuny i teraz jak zmienią fabułę i zamiast zbierać melanż na pustynnej planecie będziemy kopać złoto w górach, a zamiast zdolności prekognicji Atrydów do podpatrywania kart będzie się to nazywało jasnowidztwem lwów z jednym okiem, to mnie będą się tęsknoty włączać za starą pustynną wersją.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: tajemniczy_padalec »

DJCrovley pisze:
Powering up my shield wall. Let's see if FFG can ruin an already-designed game.
Ten cytat z bgg oddaje zwiezle moje watpliwosci.
Trochę to dziwne - według mnie FFG zdecydowanie w reedycjach wyszedł na plus. Znaczy - więcej gier "naprawił" niż zepsuł.

Zresztą Waffel słusznie zauważył, że różnice między książką i grą istnieją - i są to różnice niemałe. Gra oddaje "mocno" klimat Diuny tylko wtedy, gdy człowiek ma w głowie nie tyle książkę, co również gry komputerowe - które z dużą dozą dobrej woli można nazwać "luźnymi" adaptacjami.

Ja tam się cieszę, że gra, o której tak wiele osób mówi, że jest naprawdę dobra, wreszcie pojawi się po prostu w sklepach. Bez konieczności budowy, zamawiania z Artscow czy Bóg wie jakich jeszcze przepraw. A czy jej klimat będzie tak mocno różny od pierwowzoru? Jak dla mnie - jedno i drugie to epickie s-f, a twórcy uniwersum TI też i trochę z Diuny zaczerpnęli, więc przy odpowiednim ustawieniu obiektywu, różnice nie powinny być drastyczne. No, ale pażywiom, uwidim.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: yosz »

A co do nieścisłości to nie widziałem walczących wojsk Bene Gesserit w książce ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: Koshiash »

yosz pisze:A co do nieścisłości to nie widziałem walczących wojsk Bene Gesserit w książce ;)
Baszar Miles Teg mógłby się z Tobą nie zgodzić :P
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 771
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: sowacz »

waffel pisze:Na Diunie nie ma produkcji przemysłowej, wszystko kupuje się od Gildii, tak? Dlaczego gracz Gildii musi sprzedawać wojska wrogim domom? Podobno też w grze występuje nierealistyczna ilość walnych bitew, tzn. w grze są co chwila a w książce raczej rzadko.
Gildia jest przewoźnikiem międzyplanetarnym, przemysł zbrojeniowy jest na Ixsie. Gdyby Gildia zaczęła nie przewozić ludzi, to by się KHOAM i Lansraad zbuntowali i by szybko Gildię przydusili, a i tak mimo to zdarzały się sytuacje kiedy Gildia nie dostarczała przesyłek na miejsce, co ładnie karty Karama mogą zrobić.
yosz pisze:A co do nieścisłości to nie widziałem walczących wojsk Bene Gesserit w książce ;)
Widać nie czytałeś całej serii.
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: Mustafa »

http://www.youtube.com/watch?v=R8Bw8rNMTZU

Trzeci dzień genconu można zobaczyć pudełko :) od Rexa i fugurki oraz inne pierdoły .
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: kaimada »

Czemu nic nie ma na stronie FFG o grze która ma wyjść za niecałe pół roku? :roll:
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: waffel »

Może pamiętasz legendarne opóźnienia w premierach gier FFG? ToI bodajże opóźnił się o 2,5 roku :) teraz gry ogłaszają kiedy już większość rzeczy wiadomo na pewno, a Rexa widać mieli ogłosić akurat na GenConie, co właśnie zrobili. Materiały na stronę pewnie wrzucą po powrocie.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: waffel »

Miałem to powiesić wczoraj ale jakoś zapomniałem. Tak czy inaczej Rex ma już stronę na BGG:

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... -an-empire

W dyskusjach pojawia się opinia, że FFG jest firmą doświadczoną jeśli chodzi o reedycje starszych gier: Arkham Horror, Fury of Dracula, Talisman, Dungeon Quest, Cosmic Encounter i pewnie jeszcze coś o czym zapomniałem. Wiele z nich wyszło naprawdę dobrze (FoD, CE), inne gorzej (podobno DQ, nie grałem). Tak czy inaczej CE w wydaniu FFG (bo w starsze nie grałem) jest jedną z moich ulubionych gier wszechczasów, Diuny nie czytałem a TI3 lubię więc czekam spokojnie do Gwiazdki. Podejrzewam że kupię w ciemno i najwyżej odsprzedam jak nie podejdzie, gra pewnie będzie dosyć chodliwa na wtórnym rynku przez kilka miesięcy po premierze. Gry FFG mają to do siebie że nieważne jakimi są klocami, na początku i tak mają entuzjastyczne opinie :)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Rex - Dune FFG

Post autor: pabula »

A dziś więcej można przeczytać na FFG:

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=2584
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Mustafa »

Jakoś patrząc po okładce nie mogę za bardzo przyporządkować postaci do rodów :?

lew - atrydzi
żółw - harkonneni
niebieski facet ( po prawej ) - imperator
zielony facet - bene gesserit
bańka z mózgiem - bene tleilax
białas z brodą - freemeni

chyba tak mi najbardziej pasuje , chyba że bańka z mózgiem to Atrydzi :twisted:
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Wladek »

Lazax = Corrino (zielony facet)
Sol = Fremen (człowiek z brodą)
Jol-Nar = Atreides (ryba w akwarium)
Hacan = Guild (lew)
Letnev = Harkonnen (blady facet)
Xxcha = Bene Gesserit (żółw)
Na podstawie preview i product description na substronie FFG.
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: ajfel »

Początkowo decyzja o zmianie uniwersum mnie wkurzyła, teraz myślę sobie że efekt może być całkiem sympatyczny. Lubię klimat książek Herberta, ale świat TI też jest bardzo fajny imho. Może wyjść z tego całkiem ciekawy produkt.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: schizofretka »

To ja wsadzę kij w mrowisko: co jest lepsze, AGoT czy Dune? W tą ostatnią nie grałem, AGoTa lubię, choć jest dla mnie niemal zepsuty przez brak balansu i kilka problemów z granicami. Oczywiście poza podaniem tytułu i flamem przydałaby się jakaś argumentacja/porównanie.

Jaki jest czas rozgrywki w Dune? To jest duży problem AGoTa.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 771
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: sowacz »

schizofretka pisze:Jaki jest czas rozgrywki w Dune? To jest duży problem AGoTa.
W Diunę czas rozgrywki jest różny, ale zwykle dość długi. Jeżeli utworzyły się w miarę równe sojusze, albo długo nie wychodziły czerwie, żeby te sojusze można ustawić, to można grać i ponad 4 godziny i nie skończyć. Zdarzają się i takie gry poniżej 2 godzin.
A jeśli chodzi o pytanie Diuna czy AGoT? To odpowiedź znajduje się w moim avatarze. AGoT'a próbowałem kiedyś dwa razy (zawsze tylko podstawka) i nigdy się nie udało dograć do końca. Teraz może dam kolejną szansę wraz z nadchodzącym nowym wydaniem. W Diunę to kiedyś się zagrywałem, teraz już chyba od 1,5 roku się kurzy :( Ciężko zebrać 6 osobową ekipę chętną na taką długą/pełną zasad grę :( Ale wciąż czekam na złote czasy.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: kaimada »

REX: Final Days of an Empire
Ostatnie dni Imperium Lazax

REX: Final Days of an Empire


Cena: 179.95 zł
( Zamów przed premierą )

Dostępność: w magazynie (wysyłka JUTRO)
Zakładam, że ta dostępność i ta wysyłka to błąd rebela :P
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Nataniel »

kaimada pisze:Dostępność: w magazynie (wysyłka JUTRO)
Zakładam, że ta dostępność i ta wysyłka to błąd rebela :P
W jakim sensie błąd? Dostępność jest zawsze pobierana na bieżąco z systemu magazynowego.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mig »

A wiadomo coś o jakiś planach wydania polskiej wersji? Przymierzam się do zakupu ale jakby planowana była wersja PL to wolałbym trochę poczekać :wink:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: pan_satyros »

mig pisze:A wiadomo coś o jakiś planach wydania polskiej wersji? Przymierzam się do zakupu ale jakby planowana była wersja PL to wolałbym trochę poczekać :wink:
To pytanie najlepiej zadaj na forum Galakty.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mig »

pan_satyros pisze: To pytanie najlepiej zadaj na forum Galakty.
W sumie racja, ale liczyłem, że mimo iż to FFG to może jakiś inny polski wydawca przymierza się do wydania... :wink:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ