Rex: Final Days of an Empire (B. Eberle, J. Goodenough, J. Kittredge, C. Konieczka, P. Olotka, C. T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mig »

Miałbym prośbę o pomoc w znalezieniu jakiegoś odpowiedniego polskiego określenia dla Dreadnought Fleet. J jeszcze dla określenia "shielded". Jak to ugryźć?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mauserem »

Drednought - to określenie typu /nowej generacji pancernika. Charakterystyczna dla ich konstrukcji była siła ognia zdecydowanie przewyzszajaca poprzedzajace generacje, nawet kosztem pancerza. Więc chodzi tu o flotę takich pancerników. Taka flota uderzeniowa.

Shielded - sf, wiec pewnie chodzi o jakis rodzaj energetycznej osłony. Na nasze to tak jakby "opancerzone". Czyli chronione osłonami/tarczami.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mig »

mauserem pisze:Drednought - to określenie typu /nowej generacji pancernika. Charakterystyczna dla ich konstrukcji była siła ognia zdecydowanie przewyzszajaca poprzedzajace generacje, nawet kosztem pancerza. Więc chodzi tu o flotę takich pancerników. Taka flota uderzeniowa.

Shielded - sf, wiec pewnie chodzi o jakis rodzaj energetycznej osłony. Na nasze to tak jakby "opancerzone". Czyli chronione osłonami/tarczami.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dzięki. Z grubsza znaczenie obu określeń znam, ale nie za bardzo potrafię znaleźć sensownego polskiego odpowiednika. "Flota pancerników" przecież brzmi idiotycznie. A z kolei "Flota uderzeniowa" byłaby chyba zbyt dalekie od istoty. No i mniej klimatyczne. Nie znam tego uniwersum, więc być może jest to rodzaj nazwy własnej, której nie trzeba tłumaczyć?

W grze są pola "shielded". W angielskim to jakoś się kupy trzyma, ale "otarczowane" brzmi strasznie ;) Z kolei "opancerzone" jakoś nie do końca mnie tu przekonuje (nie do końca oddaję chyba istotę). Może bardziej opisowo: pole "z tarczą"... ?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Cyberpuncur »

Na określenie Dreadnoughta używa się nawet polskiego Drednot, to dopiero jest głupie.
Flota ciężkich pancerników może, trochę masło maślane ale wiadomo o co chodzi.
Shielded - pole ochronne, pole siłowe.
Przydałoby się wrzucać całymi zdaniami, same słowa często ciężko tłumaczyć bez kontekstu.
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 29 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: giventofly »

Ufortyfikowane?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mig »

Cyberpuncur pisze:Na określenie Dreadnoughta używa się nawet polskiego Drednot, to dopiero jest głupie.
Flota ciężkich pancerników może, trochę masło maślane ale wiadomo o co chodzi.
Shielded - pole ochronne, pole siłowe.
Przydałoby się wrzucać całymi zdaniami, same słowa często ciężko tłumaczyć bez kontekstu.
No ja liczyłem na uzyskanie kontekstu od znawców świata TI i Rexa ;)
Z instrukcji za bardzo się nie da wrzucić kontekstu:) Pole z atrybutem (ikoną) shielded chroni przed stratami zadawanymi przez Dreadnought fleet w wyniku bombardowań. Z kolei Dreadnought fleet porusza się dookoła planszy niszcząc po drodze jednostki i wpływy graczy. W grze występuje jako mega-figurka (ustawione na podstawce figurki statków kosmicznych) i działa jako całość...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mauserem »

mig pisze:...No ja liczyłem na uzyskanie kontekstu od znawców świata TI i Rexa ;)
to bida z nędzą jest, powstało jako obejście braku licencji SW :) (a mimo to bardzo sobie cenię TI)
mig pisze:.Z instrukcji za bardzo się nie da wrzucić kontekstu:) Pole z atrybutem (ikoną) shielded chroni przed stratami zadawanymi przez Dreadnought fleet w wyniku bombardowań.
To jest coś w rodzaju planetarnego systemu obrony (kojarzysz generatory tarcz na Hoth w Imperium Kontratakuje?)
jeśli jest na tych polach ikona a nie tekst, to przy objaśnieniu ikony po prostu użyj: "obszar chroniony polem siłowym"
w samym TI też jest analogiczna sytuacja. Na planetach można instalować tarcze w postaci pól ochronnych (tzw PDS - planetary defense system) a wtedy Pancerniki (w oryginale: Drednoughts) nie mogą przeprowadić bombardowania takiej planety.
mig pisze: Z kolei Dreadnought fleet porusza się dookoła planszy niszcząc po drodze jednostki i wpływy graczy. W grze występuje jako mega-figurka (ustawione na podstawce figurki statków kosmicznych) i działa jako całość...
To by sie zgadzało z TI - Drednought - Pancernik (jśli zależy Ci na spójości z TI to pozostań przy tym określeniu),
a zgrupowanie bojowe takich okrętów to swoista flota uderzeniowa zdolna do przeprowadzenia bombardowania orbitalnego, które w TI też występuje. W tym konkretnym przypadku mógłbyś użyć określenia "Flotylla Pancerników". Moim zdaniem brzmi to jak tanie dziennikarstwo z onetu. Flota Uderzeniowa jest bardziej pro. :)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mig »

Dzięki za sugestie :)

Link do instrukcji: https://boardgamegeek.com/filepage/1217 ... lish-rules (instrukcja, bez opowiadania)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mauserem »

mig pisze:Dzięki za sugestie :)

Link do instrukcji: https://boardgamegeek.com/filepage/1217 ... lish-rules (instrukcja, bez opowiadania)
To Tobie trzeba podziękować, Man! Kawał dobrej roboty odwaliłeś i oczywiście narobiłeś mi smaka na samą grę.
Co prawda tłumaczenie nie jest mi potrzebne, ale dzięki Twojej pracy uniwersum TI jest bliżej wielu graczy.
klacz10
Posty: 27
Rejestracja: 07 cze 2014, 08:13
Been thanked: 5 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: klacz10 »

Stary! Masz mistrza u mnie!!!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Rocy7 »

Nie istniej żaden sensowny dzialajacy wariant ratujacy tą grę na mniej niz 6 graczy?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: mauserem »

Rocy7 pisze:Nie istniej żaden sensowny dzialajacy wariant ratujacy tą grę na mniej niz 6 graczy?
mnie też przeraża ta pełna obsada do sensownego grania - gra nadal jest na moim radarze (ale dalekiego zasięgu :) )
Najchętniej to bym to najpierw zobaczył z bliska.

Ktoś, coś?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Rocy7 »

Trochę reanimuje wątek, bo tytuł wciąż dobry i wciąż dostępny w sklepach :)

Recenzja http://www.przystole.org/recenzja/rex-f ... of-empire/
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Xfenix »

Czy ktoś jeszcze pamięta o tej grze i posiada tłumaczenie kart bądź planszetek frakcji?
W końcu udało się zdobyć grę i ułatwiłoby to namówienie towarzystwa.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: Jools »

dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: dżodżo »

Przy okazji... Może ktoś kojarzy, czy można gdzieś wyrwać egzemplarz w dobrej cenie na fali przedruku Diuny? :wink:
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Rex: Final Days of an Empire - Dune FFG

Post autor: yarzab »

Xfenix pisze: 30 paź 2019, 18:14 Czy ktoś jeszcze pamięta o tej grze i posiada tłumaczenie kart bądź planszetek frakcji?
W końcu udało się zdobyć grę i ułatwiłoby to namówienie towarzystwa.
Jeśli chcesz to podaj maila w pw, to podeślę ci moje przetłumaczone pliki. Mam tłumaczenie do wszystkich kart w grze, wydrukowałem je sobie i wrzuciłem w koszulki. Niestety do kart ras potrzebne są specjalne koszulki, ale można też je wydrukować, a potem zalaminować i też powinno być ok. :wink:
Przetłumaczona instrukcja jest na BGG

Edit:
dżodżo pisze: 30 paź 2019, 22:07 Przy okazji... Może ktoś kojarzy, czy można gdzieś wyrwać egzemplarz w dobrej cenie na fali przedruku Diuny? :wink:
Na allegro pojawiła się oferta:
https://allegro.pl/oferta/gra-twilight- ... 8558567585
ale ta cena... :roll:
ODPOWIEDZ