The Thing

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

The Thing

Post autor: zara2stra »

Autorska karcianka Marka Chaplina. Bardzo dobra gra, ściśle związana z tematyką oryginalnego filmu. Podrasowaną i przetłumaczoną na polski wersję podstawki można zassać tutaj:
Nowy link do całości (13.09.17)
http://dl.dropbox.com/u/10166909/The%20 ... a%20PL.zip
Temat na BGG: http://www.boardgamegeek.com/thread/747 ... hing-cards
i inauguracyjna notka na blogu: http://zara2stra.wordpress.com/2012/01/ ... ych-grach/

brakująca karta COŚ ATAKUJE: http://dl.dropbox.com/u/10166909/The%20 ... takuje.zip
(ta karta jest też już wgrana w głównym pliku - potrzebują jej tylko osoby, które ściągnęły główny plik do wczoraj, czyli 15.01.12)
Dodatek The Things: http://dl.dropbox.com/u/10166909/The%20 ... n%20PL.zip

Gra, ze względu na wulgarny język i brutalne zdjęcia, przeznaczona dla dorosłych (podobnie jak film).
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2017, 07:54 przez zara2stra, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: The Thing

Post autor: janekbossko »

świetna sprawa!
chetnie bym wydrukował ale czemu sa dwa rodzaje kart? jaki jest ich rozmiar i w jakie koszulki włożyć?

i gdzie ot drukowałeś? na jakim papierze?
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Drukować będę dzisiaj, na kombajnie RICOHa. Zwykle drukuję na papierze fotograficznym 200, potem laminuję i wycinam karty. Oczywiście można też wydrukować pojedyncze kartki i włożyć je do koszulek.

Rozmiar kart jest standardowy (6,3x8,7), oprócz kart wydarzeń (9x13). W oryginale wydarzenia były na zwykłych kartach, ale podczas moich rozgrywek doszedłem do wniosku, że przesuwanie kart postaci, z leżącymi pod nimi kartami infekcji sprawdza się średnio - stąd większe wydarzenia i żetony postaci. Co do żetonów, to jeszcze nie jestem w 100% pewny czy nie będą miały zbyt małego tekstu, ale dziś to sprawdzę i w razie czego dorzucę plik z większymi żetonami.

W planach mam jeszcze zrobienie dodatku. Instrukcji raczej nie będę tłumaczył, więc w razie czego trzeba się posiłkować angielską z BGG.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Thing

Post autor: Lothrain »

Ech, a ja już druknąłem wersję angielską... Ale tłumaczę instrukcję i dorzucę do Twojego zestawu za jakiś czas. Postaram się tylko uwspólnić słownictwo z Twoim tłumaczeniem.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: The Thing

Post autor: JAskier »

Może ktoś by się podjął jakiegoś szczegółowego poradnika jak przygotować tego typu grę (tudzież linki do drukarni/osób które podjęłyby się wykoania kart), oraz podania orientacyjnych kosztów?
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Wykonanie karcianki jest w sumie bardzo proste, o ile mamy dostęp do odpowiednich narzędzi. Wszystko było już wałkowane w którymś wątku zrób to sam, ale na szybko:
1. Druk - gdzie się uda, albo punkt ksero, albo prywatnie na jakimś dobrym laserze, który przełknie gruby papier foto. Jeśli sami zaopatrujemy się w papier, to trzeba pamiętać, że do laserów papier musi być specjalny (oznaczenia są na opakowaniach).
2. laminator - punkt nieobowiązkowy - jeśli chcemy korzystać z koszulek, to zupełnie zbędny. Ja lubię swoje karty zalaminować przed cięciem. Laminator pożyczam z firmy, folię kupiłem prywatnie chyba rok temu - kosztowała jakieś 50zł za 100 arkuszy. Matowa była dużo droższa, więc zostałem przy błyszczącej.
3. gilotyna - powinna być dostępna w większości firm, przeważnie nie ma problemu z wypożyczeniem na kilka godzin potrzebnych na rozcięcie kart, ale ja wolę:
4. Nóż krążkowy (i koniecznie mata do cięcia) - jednorazowy zakup, ale starczy na wiele samoróbek. Dobry do cięcia kart i żetonów.
5. Zaokrąglacz do rogów - jw.

Dziś będę drukował, laminował i ciął, więc mogę poprosić żonę o pstryknięcie kilku fotek.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: The Thing

Post autor: janekbossko »

Czy te wszytkie karty drukuje się dwustronnie?
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Tak, wszystkie karty w plikach (łącznie z wydarzeniami) mogą zostać wydrukowane dwustronnie. Można też na osobnych kartkach i wrzucić tył i przód w koszulkę - jak kto woli. Dwustronnie zdarzają się niewielkie rozjazdy, ale za to jest mniej cięcia. Jeśli ktoś wolałby zdać się na Artscow, to mogę udostępnić pliki z osobnymi kartami (i tak zostają do samodzielnego wydruku wydarzenia) ja się nie podejmuję wrzucania tam plików - ich interfejs pochodzi prawdopodobnie z samego dna piekieł.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: The Thing

Post autor: janekbossko »

ja juz koncze wydruk :)
jutro badz pojutrze zagram takze dam znac.

Drukuje obustronnie na 240g i w koszulki

BTW
nie myslales zeby wziąć się za jego 2 osobowa gre Aliens na podstawie ktorej wydal gre ostatnio? :)
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Szczerze, to prędko się nie porwę na kolejny projekt tego kalibru, więc Aliens na razie zostawię w spokoju.

Jestem w trakcie cięcia i niestety mam 1,5 mm rozjazdu na kartach - nie jest to wielki problem, ale zostawia pasek na dole rewersu. Jeśli ktoś zamierza jeszcze drukować dwustronnie, to proszę się wstrzymać - będę poprawiał pliki. Właśnie zauważyłem też, że w pdfach zabrakło karty coś atakuje! - również dodam ją do plików, jak również zamieszczę osobno, jeśli ktoś będzie chciał dociągnąć tylko tę kartę.
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: The Thing

Post autor: Jervon »

A gdzie znaleźć to Aliens i angielską wersję The Thing - mam tylko na tym serwisie zajmującym się drukowaniem :/

Edit: Mam już wszystko.

Dzięki za informację o tej grze i wszystko dobre co dla niej robisz :)
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Ok, moja kopia skończona. Niestety fotka zrobiona telefonem - jutro postaram się zrobić coś bardziej poglądowego, w lepszym świetle.
Obrazek
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: The Thing

Post autor: Beti »

Mam nadzieję, że treść jest wprost proporcjonalna do formy;)
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: The Thing

Post autor: maciejo »

Lothrain pisze:Ech, a ja już druknąłem wersję angielską... Ale tłumaczę instrukcję i dorzucę do Twojego zestawu za jakiś czas. Postaram się tylko uwspólnić słownictwo z Twoim tłumaczeniem.
Super.Możesz tak mniej więcej zdradzić kiedy planujesz tą wrzutę :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: The Thing

Post autor: tytus »

A nie myślałeś aby to samo zrobić z Aliens: This Time It's War? http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... me-its-war :)
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: surmik »

Myślał ;)
Szczerze, to prędko się nie porwę na kolejny projekt tego kalibru, więc Aliens na razie zostawię w spokoju.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Myślałem, i doszedłem do wniosku, że żona by mnie zabiła, gdybym wziął kolejny film do kilkukrotnego oglądania klatka po klatce. Na razie pas. W ogóle, to przepraszam też za dalszy brak karty COŚ ATAKUJE! jestem chwilowo dość mocno zajęty - jak mi się uda, to dorzucę plik z kartą jutro, albo dziś w nocy.

Przy okazji, na BGG wrzuciłem kilka fotek wydrukowanych kart. Są w podlinkowanym wątku z pierwszej wiadomości.
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: The Thing

Post autor: tytus »

zara2stra pisze:Myślałem, i doszedłem do wniosku, że żona by mnie zabiła, gdybym wziął kolejny film do kilkukrotnego oglądania klatka po klatce. Na razie pas. W ogóle, to przepraszam też za dalszy brak karty COŚ ATAKUJE! jestem chwilowo dość mocno zajęty - jak mi się uda, to dorzucę plik z kartą jutro, albo dziś w nocy.

Przy okazji, na BGG wrzuciłem kilka fotek wydrukowanych kart. Są w podlinkowanym wątku z pierwszej wiadomości.
surmik pisze:Myślał ;)
Szczerze, to prędko się nie porwę na kolejny projekt tego kalibru, więc Aliens na razie zostawię w spokoju.
Ach, okej... No cóż. Nie jestem wielkim fanem Cosia, Aliens to co innego. Ale pewnie i tak dziś skoczę wydrukować karty ;)
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Thing

Post autor: Lothrain »

maciejo pisze:
Lothrain pisze:Ech, a ja już druknąłem wersję angielską... Ale tłumaczę instrukcję i dorzucę do Twojego zestawu za jakiś czas. Postaram się tylko uwspólnić słownictwo z Twoim tłumaczeniem.
Super.Możesz tak mniej więcej zdradzić kiedy planujesz tą wrzutę :wink:
W przyszłym tygodniu.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: The Thing

Post autor: maciejo »

Lothrain pisze:W przyszłym tygodniu.
Extra :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Liarus
Posty: 396
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: The Thing

Post autor: Liarus »

I jak w ogóle gra? opłaca się drukować? bo trochę kart jest
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

W pierwszej wiadomości dodałem link do karty COŚ ATAKUJE.
Odnośnie rozjazdu w wydrukach, o którym pisałem wcześniej - wina drukarki. Your experience may vary.
Dla chcących drukować dwustronnie, polecam wydrukować w trybie oszczędnym jedną stronę i sprawdzić czy i jaki rozjazd występuje.

@Liarus
To bardzo dobra gra. W wersji na dwie osoby to głównie zarządzanie ręką - to od rozsądnego zarządzania ryzykiem zależy wygrana gracza placówki. Jeszcze nie miałem okazji testować gry z większą ilością osób, ale po moich rozgrywkach domyślam się, że gra sprawdza się jeszcze lepiej, ze względu na możliwość Cosia, do obracania graczy przeciw sobie.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

The Things gotowe - link w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: The Thing

Post autor: maciejo »

Lothrain pisze:
maciejo pisze:
Lothrain pisze:Ech, a ja już druknąłem wersję angielską... Ale tłumaczę instrukcję i dorzucę do Twojego zestawu za jakiś czas. Postaram się tylko uwspólnić słownictwo z Twoim tłumaczeniem.
Super.Możesz tak mniej więcej zdradzić kiedy planujesz tą wrzutę :wink:
W przyszłym tygodniu.
Nieśmiało zapytam.Jak tam prace na instrukcją :?: :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Thing

Post autor: Lothrain »

maciejo pisze:
Nieśmiało zapytam.Jak tam prace na instrukcją :?: :wink:
Zara2stra zrobił dodatek, więc muszę jeszcze uwspólnić nazwy z jego nowym tłumaczeniem. Zastanawiam się także nad formą samej instrukcji - wziąłem na warsztat pierwszą kompletną instrukcję Marka Chaplina, autora gry. Tyle, że to 20 stron tekstu. W międzyczasie na BGG pojawiły się dwie "skrócone" wersje - jedna bazująca na Chaplinowskiej, druga skonstruowana całkowicie od podstaw. Pytanie - czy lepiej wrzucić jak najszybciej polskie tłumaczenie całego tekstu (po sprawdzeniu i ostatecznej korekcie byłoby na środę), czy zejść na ziemię i zrobić jednak jakąś edycję do lepszego formatu, podobnie jak to uczyniono z oryginalną wersją angielską? Tyle że wtedy to jeszcze chwilę potrwa.
Up 2 U.
ODPOWIEDZ