Print and Play

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Print and Play

Post autor: gafik »

Ten rodzaj gier nie ma swojego wątku, więc nieskromnie założę, by sprowokować dyskusję, a w szczególności by ułatwić innym (i sobie) poszukiwania ciekawych i co najważniejsze grywalnych perełek. (Jeśli taki wątek jest, proszę nie krzyczeć na mnie :oops: )

Na moim samym początku był Decathlon R. Knizia... - ale jakoś nie przypadło mi do gustu wtedy wyszukiwanie zestawów wartości oczek na kostkach, nie wiem czemu, bo lubię turlanie?

Ale tak naprawdę zacząłem od Zombie in My Pocket, o którym dowiedziałem się z pisma ŚGP... Wydrukowałem i pobawiłem się troszkę, co opisałem w TYM poście

Później już nie miałem tyle czasu, więc zaproponowane przez innych użytkowników (w różnych wątkach, np. TUTAJ), a wyszukane w sieci projekty przeglądałem i z braku czasu odkładałem "na potem":

Zainteresowany jestem głównie małymi, prostymi i szybkimi grami dla jednego gracza, bo na zabawę w stylu Odkrywcy Nowych Światów czas już dawno przeminął... :?

DELVE - przyjemna, krótka przygodówka na kartce A4.

Pocket CIV - ciekawa, ale nie pasuje do mojego profilu, za dużo zachodu podczas przygotowania i grania.

Wczoraj, użytkownik Gabriel w TYM poście, zwrócił moją uwagę na ciekawą pozycję Escape of the Dead Minigame, za co dziękuję :)

Dzisiaj miałem godzinkę przerwy to sobie grę "przyrządziłem". Proszę zerknąć do spojlera:
Spoiler:
Ciekawy jestem co Wam się podoba i czy chce Wam się w takie "karzełki" angażować choćby godzinę miesięcznie ;) :?:

Pozdrawiam i Zapraszam do dzielenia się ciakawostkami :D
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Print and Play

Post autor: Bri »

Były wątki o takich grach, pewnie gdzieś zaginęły.

Był też świetny blog recenzujący jedną grę tygodniowo ale od lipca 2011 cisza - http://printandplay.blogspot.com/.

Sam bawiłem się Delve i "Pocket Dungeon'em" http://boardgamegeek.com/boardgame/42361/pocket-dungeon, no i oczywiście tyle człowiek nadrukował się własnych prototypów.

Co masz do "Odkrywców.." ? :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Print and Play

Post autor: ja_n »

Moje doświadczenia to oczywiście Decathlon - świetna gra do zaimprowizowania na poczekaniu, polecam.

Grałem w komputerową (online) wersję Zombie in my Pocket i po kilku grach uznałem, że decyzji w tej grze po prostu nie ma żadnych i choć pomysł wydaje się fajny, to gra się nudzi błyskawicznie.

Kilka razy grałem w komputerową wersję Pocket Civ i gra jest bardzo fajna, ale na komputerze grać się w nią nie da - gra ma bugi uniemożliwiające zabawę (przynajmniej w części dotyczącej scenariuszy). W wersji rysowanej jest z kolei mocno skomplikowana i obfituje w wyjątki o których trzeba pamiętać.

Ostatnio zachorowałem na The Thing i jest to najlepsza gra p&p jaką znam, ale tutaj za to jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o precyzyjność i zrozumiałość instrukcji oraz intuicyjność zapisów na kartach i w instrukcji. Bardzo dużo do drukowania i bardzo trudno zrozumieć jak grać w tę grę, ale warto, gra jest bardzo dobra.

EDIT: Oczywiście jest jeszcze Micropul, który także bardzo polecam.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2012, 09:35 przez ja_n, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Print and Play

Post autor: olocop »

Dla mnie bardzo fajną grą jest micropul. Mały nakład pracy, jedna strona A4 (lub 2) a z żoną już ponad 100 razy garliśmy. Bardzo dobra gra logiczna. Zrobiłem nawet kopie dla rodziny :)

Robiłem też Triles, ale mi nie podeszła, tak jak Goblin Slayer (choć ładnie wygląda).

Jeszcze w przypływie energii wyprodukowałem Pocket Pro Golf, ale nikt ze mną nie chce w to grać ;) (choć gra bardzo fajnie oddaje mechanizmy gry w golfa).

Do Pocket Civ zabrałem się z zapałem, nawet przetłumaczyłem instrukcję (BGG), ale w końcu gry nie zmontowałem.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Print and Play

Post autor: dumspirospero »

Też kilka Pnp polecę:
1) Agora - sporo możliwości i kombinowania, a zdaje się, że tylko dopasowuje się kafelki
2) High Score - wystarczy wydruk kilku kartek + 2 kostki, a gwarantuje to świetną zabawę. Gra jest w Ideal Library Game Bruno Faiduttiego
3) Richelieu - jedna z lepszych gier Pnp, w które grałem. Proste, krótkie, ale bardzo przyjemne.
4) Scribe - właściwie gra pisakowa, ale bardzo fajna

Czy ktoś grał w Simbols i jest w stanie coś o niej powiedzieć? Wydrukowałem sobie komponenty, przeczytałem instrukcję, obejrzałem tutorial, ale za bardzo nie wiem, czy to wszystko, bo wydaje mi się strasznie prosta i liniowa.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 482 times
Kontakt:

Re: Print and Play

Post autor: yosz »

mnie ostatnio zaciekawiło BSG Express: http://boardgamegeek.com/boardgame/111124/bsg-express
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Print and Play

Post autor: Gabriel »

Regularnie gram w Escape of the Dead, na pewno fajniejsze niż bezmyślne siedzenie na głupich stronach internetowych. Partyjka do herbaty wieczorem.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: Print and Play

Post autor: broda81 »

yosz pisze:mnie ostatnio zaciekawiło BSG Express: http://boardgamegeek.com/boardgame/111124/bsg-express
Ile ci wyszło za druk+laminke?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Print and Play

Post autor: olocop »

Są jeszcze gry PaP które są przeróbkami oryginałów. Np. Hive w wersji do druku. Albo przeróbka Nexus Ops - Neolitic Ops
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Print and Play

Post autor: maciejo »

gafik pisze: Zainteresowany jestem głównie małymi, prostymi i szybkimi grami dla jednego gracza, bo na zabawę w stylu Odkrywcy Nowych Światów czas już dawno przeminął... :?
Dla mnie nie przeminął gram regularnie 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Print and Play

Post autor: maciejo »

olocop pisze:Są jeszcze gry PaP które są przeróbkami oryginałów. Np. Hive w wersji do druku. Albo przeróbka Nexus Ops - Neolitic Ops
Lub Twilight Struggle,Twilight Imperium czy Republic Of Rome w polskich wersjach (oczywiście gotowych do druku) :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 482 times
Kontakt:

Re: Print and Play

Post autor: yosz »

broda81 pisze:
yosz pisze:mnie ostatnio zaciekawiło BSG Express: http://boardgamegeek.com/boardgame/111124/bsg-express
Ile ci wyszło za druk+laminke?
Dopiero się zainteresowałem ;) Dopiero rozważam zrobienie
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Print and Play

Post autor: olocop »

Jednak np. Neolitic Ops jest wariacją na temat Nexus Ops, a nie jego kopią. Nie są to elementy wyglądające jak oryginał. Tak jak Rój w wersji Mario Bros, albo Pandemic w wersji Star Wars ;)
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Print and Play

Post autor: Coen »

Bardzo dziękuję za ten temat :) pozwolił mi on odkryć kolejną partię ciekawych gier, o których nie miałem pojęcia :oops:

Decathlon - już zagrany z dzieciakami, Escape of the Dead - bawię się sam, a niedługo pewnie Micropul - z żonką :D
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Print and Play

Post autor: staszek »

swego czasu jedynym sposobem na 18xx były PaP
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Print and Play

Post autor: janekbossko »

jakby ktos ladnie prztlumaczyl karty do bsg express to ja w ciągu jednego dnia obrobie graficznie o cudo :)
jest ktos chetny?
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Print and Play

Post autor: pebro »

Proszę, podajcie które z gier P&P, które z gier polacanych są przetłumaczone na język polski.
(o Pocked Civ i Micropul wiem)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Print and Play

Post autor: maciejo »

pebro pisze:Proszę, podajcie które z gier P&P, które z gier polacanych są przetłumaczone na język polski.
(o Pocked Civ i Micropul wiem)
To Pocked Civ jest po polsku.Podaj proszę linka jak możesz :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Print and Play

Post autor: mckil »

Instrukcja jest w PL.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Print and Play

Post autor: maciejo »

mckil pisze:Instrukcja jest w PL.
No właśnie tylko instrukcja :|
A wie ktoś może o istnieniu niemieckiej wersji :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Print and Play

Post autor: ja_n »

pebro pisze:Proszę, podajcie które z gier P&P, które z gier polacanych są przetłumaczone na język polski.
(o Pocked Civ i Micropul wiem)
Oczywiście The Thing jest przetłumaczona, poszukaj w odpowiednim wątku tutaj na forum.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Print and Play

Post autor: mckil »

maciejo pisze:
mckil pisze:Instrukcja jest w PL.
No właśnie tylko instrukcja :|
A wie ktoś może o istnieniu niemieckiej wersji :?:
A czego więcej oczekujesz? Przecież wszystko włącznie z wydarzeniami jest opisane. A ikonki są raczej między narodowe :wink:
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Print and Play

Post autor: Królik »

Do tego gra jest kiepska i szkoda na nią papieru/czasu :twisted:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Print and Play

Post autor: maciejo »

:arrow: mckil
oczekiwałem wersji polskiej lub niemieckiej.
ale już nie jest potrzebna :wink: :arrow: Królik
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Szorstki Fred
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2011, 08:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Print and Play

Post autor: Szorstki Fred »

Witam,
Na samotne wieczory bardzo polecam "Utopia Engine" - trudna gra o końcu świata korzystająca z k6 na dwóch kartkach A4 plus instrukcja. Do pobrania stąd.

Z czystym sercem mogę tez polecić "The Thing" ale raczej osobom których nie zniechęcą dość zamotane zasady oraz instrukcja, po jednej, dwóch grach wszystko się klaruje i można spokojnie grać. Jedyny problem to dostępność - obecnie chyba tylko z serwis Artscow można zamawiać, często mają promocje i można trafić dobrą cenę (ja kupiłem za ok. 120 zł razem z czwartą talią).

Powoli przymierzam się do cyklu "Shadows upon Lassadar" - rozważam nawet zamówienie kompletu od autora który sam produkuje swoje gry :shock:

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ