Lords of Waterdeep (Peter Lee, Rodney Thompson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Wassago »

Zwróciliście uwagę, że w tłumaczeniu kart jest "PrzePupienie Agnenta" :D? Karty 7-8/50
Awatar użytkownika
grabash4u
Posty: 348
Rejestracja: 30 sty 2013, 16:11
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 6 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: grabash4u »

Punkt dla ciebie. Niestety, jak widać, dałem "ciała" z korektą :-). Sam wyłapałem parę literówek w tekstach zadań i fabularnych ale nie przypuszczałem, że w tytule karty mi się ostanie. Dziś nie mam czasu, ale jutro przejrzę jeszcze raz pdf i wyślę na bgg poprawki.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Firenski »

Ostatnio spotkałem się z taką opinią o grze:
[...] Mimo to polecam zagrać, bo to ciekawy tytuł, ale wydaje mi się, że lidera rozgrywki można dość łatwo zniszczyć, w sposób odbierający mu przyjemność z rozgrywki.
Prawda li to?
W całej wypowiedzi chodziło o zadania obowiązkowe przydzielane nam przez przeciwników. Czy one faktycznie tak uprzykrzają grę? Czy można je przydzielać bez ograniczeń? Może wypowiedziałby się ktoś bardziej doświadczony, mający za sobą więcej partii.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: sqb1978 »

Oczywiście można się rzucić w 5 osób na jedną, ale nie widziałem rozgrywki aby ktoś dostał naraz więcej niż 1 mandatory quest.

Problem śnieżnej kuli czy też kingmakingu nie występuje w tej grze, a przynajmniej nie w mojej grupie.
U nas w czasie rozgrywki z dodatkiem, sytuacja zmienia się po kilka razy w turze.
Raz jesteś liderem, za chwilę jesteś ostatni a za moment znowu w czołówce.
Graliśmy już kilka razy i nigdy do końca nie wiadomo było kto będzie na którym miejscu.

Zawsze warto dać mandatory questa osobie, która zamierza zrobić quest za 40 pkt :)
Owszem mandatory questy w ostatniej rundzie są dość kłopotliwe, ale nawet wtedy można się jeszcze ratować:
- intrygami, które pozwalają ukończyć questa bez wydawania zasobów,
- intrygami, które pozwalają przekazać questa komuś innemu
- ukończeniem mandatory questa oraz innego questa
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: kwiatosz »

Z instrukcji, przy odrobinie zapędów interpretatorskich, można wysnuć wniosek, że można realizować jednego questa na rundę, a w instrukcji jest zapis, że jednego na turę (runda to tyle tur ile mamy agentów mniej więcej) - ja tak grałem pierwsze dwie partie i wtedy mandatory faktycznie może zupełnie pozbawić szans na wygraną. Na prawidłowych zasadach "niszczenie" to faktycznie może być zagranie mandatory jeżeli ktoś na ostatnią chwilę odkładał questa za 25pz - ale to częściowo wina grającego, więc nie demonizowałbym. Poza tym są ludzie, którzy grają np. wykluczając mandatory questy, albo że realizowanie mandatory nie zabiera "slotu" na realizację questa. Jeżeli by Ci przeszkadzało dokuczanie w grze to ten element jest łatwo nadpisać własnymi zasadami (z zasady nie pochwalam tego, ale innym nie zabraniam ;) )
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: rastula »

chyba nawet bez zapędów szczególnych wynika z instrukcji że można realizowac jednego questa na rundę ...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: kwiatosz »

Z instrukcji:
"Regardless of how many agents you assign or reassign on your turn, you can complete only one quest that turn" - ten zapis wprowadza zamieszanie, bo dotyczy kart, które pozwalają np dwóch agentów na rundę przypisać. Natomiast Round to jest to, na początku czego rozkłądasz 3 VP na budynki etc.
Dalej masz "Actions in a turn:
1 Assign Agent
2 Complete Quest

Czyli tura to właśnie przypisanie agenta.

Inna gra, nie? :) Nam poziom podobania się gry skoczył z 1 na 1+ po doczytaniu tego.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: rastula »

no tak... jeśli o to chodzi to może rzeczywiście ktoś się pogubił...:)


ale myśmy jakoś nie pobłądzili i zawsze graliśmy w najprostszy sposób...


stawiasz agenta - jeśli możesz / chcesz realizujesz 1 quest


faktycznie są takie operacje, które pozwalają ci wprowadzić więcej agentów w jednym ruchu - ale nigdy nie wpadliśmy na to, żeby wykorzystać to do realizacji dodatkowych questów...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: sqb1978 »

Dokładnie tak powinno się grać: np zagrywając agenta na pole Waterdeep Harbour można puścić intrygę i zrobić questa, a potem pod koniec rundy przestawiając tego agenta w nowe miejsce można ukończyć kolejnego questa.

pozdrawiam
sQb
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Wassago »

Jest może instrukcja PL do dodatku?
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: lintu »

sqb1978 pisze:Dokładnie tak powinno się grać: np zagrywając agenta na pole Waterdeep Harbour można puścić intrygę i zrobić questa, a potem pod koniec rundy przestawiając tego agenta w nowe miejsce można ukończyć kolejnego questa.
No właśnie tak nie powinno się grać, zważywszy na przytoczony powyżej tekst instrukcji.

Swoją drogą - zagrałem dziś w LoW po raz pierwszy i gra mi się bardzo spodobała. Jest niesamowicie prosta, a pomimo tego wcale nie płytka. Na dwóch graczy działa bardzo dobrze, interakcja jest na odpowiednim poziomie, intryg, questów i budynków sporo, świetnie zaprojektowana plansza - wszystko fajne i przemyślane. Dawno nie grałem w tak przyjemny tytuł. Jawi mi się on trochę jak ulepszona wersja Ankh-Morpork ;) jedyne, do czego bym się przyczepił:

- przy maksymalnej liczbie graczy po 5 turze na planszy zrobi się niesamowity tłok, poza tym slotów na budynki jest nieco mało
- zastanawiam się czy questy są zbalansowane (niektóre dają absurdalnie dużo VP)
- fluffu jest naprawdę dużo (spora część instrukcji, tytuły i teksty na kartach), ale... sama rozgrywka to beznamiętne przesuwanie kosteczek i gra mogłaby równie dobrze opowiadać o zbieraniu truskawek. No, ale to w końcu euro...

Generalnie - świetna jakość wydania plus prosta, ale bardzo grywalna mechanika - jestem na tak.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Vandal »

Co do Harbour - tak się powinno grać (kolejna szansa na questa), potwierdzał twórca na Geeku.
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Cyberpuncur »

Slotów na budynki jest tyle, ile weszło na planszę.
Ilość budynków może przekraczać ilość slotów.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: lintu »

O, dzięki, cenna uwaga ;)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: palladinus »

Byliśmy z wizytą w Podmroku, by sprawdzić co siedzi w dodatku do Lordów Waterdeep.

Mroczne strony Waterdeep – zagrałem w „Scoundrels of Skullport”
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Piehoo »

Lords of Waterdeep
Przykładowa rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: lintu »

palladinus pisze:Byliśmy z wizytą w Podmroku, by sprawdzić co siedzi w dodatku do Lordów Waterdeep.

Mroczne strony Waterdeep – zagrałem w „Scoundrels of Skullport”
Fajna forma recenzji. Na Scoundrels ostrzę sobie zęby od dawna - niestety, ale podstawka ogrywana dzień w dzień w końcu staje się powtarzalna i nieco nudna ;) wydaje mi się, że dodatek bardzo dobrze jej zrobi.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: palladinus »

Ciężko niestety w takiej formie, merytoryczne wnioski zawrzeć, ale nie chciałem łamać konwencji.

W skrócie - warto!
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: sqb1978 »

Dodatek jest świetny. Tak jak w Cyklady nie zagrałbym już bez Hadesa tak w LoW nie zagram bez SoS ;)
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 87 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: windziarz44 »

Dawno temu w Gradaniu o tym mówiliśmy. Aczkolwiek ostatnio zagraliśmy na 5 podstawkę i było dobrze a nawet bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 227
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: neutrino »

Czy komuś może obiło się o uszy, że jest planowane polskie wydanie lub chociażby, że jakieś wydawnictwo to rozważa?
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: pieczkins »

Z informacji znalezionych na forum swego czasu wynika, że nie planuje się polskiego wydania. Jednak znajdziesz tutaj polskie tłumaczenie gry, także to w sumie nie jest wielki problem.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Ryu »

I właśnie z tego powodu zakupiłem wersję EN. Karty do koszulek + PL tłumaczenie :)
Nie ma innego wyjścia...
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: lintu »

Zapraszamy do lektury recenzji LoW:

Lords of Waterdeep
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Piehoo »

Jeżeli chcecie rzucić okiem na to co znajdziecie w pudle z dodatkiem - Scoundrels of Skullport.
W międzyczasie możecie również usłyszeć moją opinię na temat samego rozszerzenia.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
ODPOWIEDZ