Lords of Waterdeep (Peter Lee, Rodney Thompson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Der
Posty: 63
Rejestracja: 11 kwie 2011, 17:46
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Der »

Jakby co, to w ramach reklamowania naszej fanowskiej pracy wrzucam tutaj wideo-instrukcję i recenzję Lords of Waterdeep :) Miłego

Lords of Waterdeep by HexTV
Gain 1VP - strona dla fanów planszówek, którą tworzę... taki nasz "9gag" :P
https://gain1vp.com/
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: wajdzik83 »

Witam. Jeżeli ktoś posiada namiar na polską instrukcję to byłbym bardzo wdzięczny ;)
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Wassago »

wajdzik83 pisze:Witam. Jeżeli ktoś posiada namiar na polską instrukcję to byłbym bardzo wdzięczny ;)
https://boardgamegeek.com/filepage/8556 ... zasady-gry

Na BGG są też tłumaczenia kart.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: mig »

Nie mam pod ręką gry, stad pytanie : jakie rozmiary koszulek?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: uday »

Standard CCG.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: citmod »

mig pisze:Nie mam pod ręką gry, stad pytanie : jakie rozmiary koszulek?
Tylko pamiętaj, że wypraska co prawda jest zaje***** ale niestety nie zmieścisz do niej już kart w koszulkach.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Zet »

Dlatego ja w takich przypadkach kładę karty w koszulkach pod wypraskę. Dzięki temu w LoW zmieściłem całą podstawkę i cały dodatek w pudełku podstawki i to bez wyrzucania wypraski :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Lords of Waterdeep

Post autor: mig »

Wypraska dawno wyrzucona ;) musiałem, sie przesiąść na pudełko od dodatku, bo wieczko za słabo sie trzymało ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: pieczkins »

Na fabryka-planszowek.pl jest wkład do tej gry, który teoretycznie pomieści wszystko z gry podstawowej i dodatku. Tylko ta cena..
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: mig »

Ja tam ze swoich woreczkow strunowych jestem zadowolony :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Gizmoo »

Trochę odkopuję trupa, ale dopiero wczoraj rozegrałem pierwszą w życiu partię LoW. Muszę przyznać, że gra jest świetna (z drobnymi zastrzeżeniami*). Klimat rozgrywki jest wręcz doskonały, a dla kogoś, kto pasjonuje się światem FR - wręcz wybitny. Wielka szkoda, że ten tytuł nie doczeka się polskiego wydania, bo przez to - do wielu osób nie dotrze i pozostanie niestety dość hermetycznym produktem.

*
Spoiler:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: misioooo »

Gizmoo... Ja w tej grze widzę rasowe euro z doklejonym trochę na siłę klimatem ;P
Losowość? Dociąg intryg - zgoda. Jest losowy. Natomiast nie widzę innej losowości - no chyba, że niewiedza co zrobią inni gracze nazywamy losowością... Questów dużo leży odkrytych. Dostępne lokacje widoczne etc. Losowość na poziomie znikomym, a że ktoś ci zwinie quest sprzed nosa czy intrygą uszczupli twoje zasoby poszukiwaczy przygód... To nie losowość - to negatywna interakcja, nie mylmy pojęć... ;P
Losowy to jest Stone Age - gdzie pechowe rzuty kostką mogą nam popsuć rozgrywkę... Tak ja uważam - niewiedza co uczyni przeciwnik nie jest losowością. Gra polega też między innymi na pokrzyżowaniu planów przeciwników, aby samemu wygrać.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Trolliszcze »

IMHO losowość jest większa w LoW niż w SA. W SA jest tylko rozkład prawdopodobieństw, przy kostkach sześciościennych łatwo go policzyć.
W LoW jest losowość:
1) w dociągu początkowych questów i lorda - jeżeli ktoś na starcie idealnie trafi z kolorami questów w swojego lorda, a jeszcze dostał coś dobrego, to jest mocno do przodu;
2) losowość budynków - życzę powodzenia w grze z lordem na Piety i Arcane bez budynków, które dają dużo kostek w tych kolorach (lub pozwalają brać dowolne);
3) w intrygach, co już zostało wspomniane;
4) jednak dociąg questów w tawernie też ma znaczenie i czasem jak nic nie leży, nawet po wymianie dostaje się badziewie.

Lubię tę grę, to świetny gateway, ale losowość potrafi w niej zadecydować o zwycięstwie.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: lacki2000 »

misioooo pisze:Losowy to jest Stone Age - gdzie pechowe rzuty kostką mogą nam popsuć rozgrywkę...
SA nie jest losowy! Rzuty kośćmi oddają ryzykowny klimat zbieracko-łowiecki - który można złagodzić wytworzonymi narzędziami. Wspaniała gra! :)
LoW też jest bardzo dobrym eurosucharem, wg mnie ma znacznie mniej klimatu niż SA ale mechanika w LoW się lepiej zazębia.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Gizmoo »

misioooo pisze:To nie losowość - to negatywna interakcja, nie mylmy pojęć... ;P
O.K. Pod warunkiem, że wszyscy gracze wiedzą co robią, ;)

Mi bardziej chodziło o sytuację w której przypadkowe zagranie u oponenta, wywala ci do góry nogami twój pomysł na grę.

Dwie sytuacje z wczorajszej rozgrywki - Questy resetuje jedna osoba, bo dla niej nie ma nic ciekawego. Pojawiają się nowe questy do wyboru (losowo przecież). Wśród nowych questów jest jeden, który nie dość że zbieram (o czym nikt nie wie, bo co chwila mylę tropy), to jeszcze bardzo ładnie "kombi" mi się z innym plot-questem (gdzie jestem pewien w 100% nikt tego nie zauważył, bo na koniec rozgrywki powiedziałem o tym wszystkim). Zaczynam więc gromadzić surowce na ten potencjalnie dostępny quest. Następnie, zanim dojdzie do mojej kolejki, ktoś znowu resetuje questy (wyłącznie z powodu - "bo nic dla mnie nie ma") i mój wymarzony quest spada. Reset i znowu generowany losowo zbiór. Po resecie - nie ma już nic interesującego dla mnie i muszę zacząć kompletnie inne planowanie.

Często też losowo obrywa się rykoszetem od jakiejś intrygi (zagrana by powstrzymać innego gracza, odebrała mi w ostatniej turze produkt, który potrzebowałem by zrealizować questa).

Reasumując - najwięcej punktów generują questy, które pojawiają się i to musisz przyznać - losowo. Te, które otrzymałeś na początku - też dostajesz losowo. Jak dostaniesz takie, które mają trudne do spełnienia warunki, to zawsze możesz być przez to nieco z tyłu. Oczywiście jest tu mechanika catch-up, ale też miałem wrażenie losowości. Gracz, który prowadził punktowo absolutnie przez całą rozgrywkę, dostał dwa razy intrygo-questy, które musiał zrealizować w pierwszej kolejności. Mimo tego cały czas prowadził, po czym po podliczeniu punktów na koniec - skończył jako... Ostatni. :lol: Dla mnie jednak jest w tej grze trochę chaosu. Co nie zmienia faktu, że bawiłem się bardzo dobrze.

Waham się jednak z zakupem, bo przez sporą ilość tekstu na kartach (i niestety dla początkującego z LoW - dość nieintuicyjnego), nie każdy się do tej gry przekona. A tych, którzy nie znają języka - wręcz zniechęci.

Co do klimatu - to się nie zgodzę, że go nie ma. Dla mnie nie jest "na siłę". Dla mnie ta gra ocieka wręcz klimatem, a mechanika doskonale pasuje do theme. Jedynie plansza odstaje trochę od doskonałych ilustracji na kartach.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: kwiatosz »

Ryzykowny klimat zbieracko-łowiecki, gdy dwóch drwali potrafi w lesie drzew nie znaleźć - legitnie!
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: misioooo »

Na bgg masz spolszczenie kart. Drukujesz w kolorze, wsadzasz w koszulkę z kartą i masz wersję PL wyglądającą niemal jak oryginał.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Zet »

W tej grze JEST klimat, nawet nie znając FR. Wszystkie karty, budynki mają sens, a questy są genialnie oddane przez zapotrzebowanie na poszukiwaczy przygód i przez nagrody jakie dają - np. uwalniasz kryminalistów, to dostajesz w nagrodę łotrów, których przed chwilą uwolniłeś i przyłączyli się do Ciebie, logiczne (i tak jest chyba ze wszystkimi questami). Szkoda tylko, że w pudełku są kosteczki zamiast meepli i trzeba by samemu to wymieniać (ale kiedyś się skuszę).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Gizmoo »

Zet pisze: Szkoda tylko, że w pudełku są kosteczki zamiast meepli i trzeba by samemu to wymieniać (ale kiedyś się skuszę).
Tak mnie to zainteresowało, że zacząłem grzebać i znalazłem to:

http://www.boardgamesenhanced.com/2015/ ... ds-grotte/

A później ruszyła lawina:

https://www.google.pl/search?q=lords+of ... SZuH1pM%3A

Ale moje serce ujęły metaLOVE monetki:

http://www.thebrokentoken.com/deepwater ... 0/#reviews

Żeby to wszystko kupić trzeba by chyba obrobić wszystkie gildie z Waterdeep. :cry:
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: RunMan »

Swego czasu customowe meeple nawet któryś z użytkowników forum oferował, bodajże decodrew, ale nie pamiętam jak to cenowo wyglądało.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Gizmoo »

Jak ja lubię takie rzeczy!!!

https://boardgamegeek.com/thread/151769 ... rdeep-expa

Sam mam fioła na punkcie dobrej organizacji w swoich grach i zazwyczaj wyrzucam wypraski i wprowadzam swoje rozwiązania. Ale to, to już chyba lekkie zboczenie. ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: misioooo »

Moja może nie aż tak wyrafinowana, ale bardzo praktyczna i solidna :)

Moja wypraska LoW
Jest tam też zdjęcie jak wyglądają spolszczone karty w porównaniu do oryginalnych:)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Coin22 »

Ja Lordów swoich poukładałem w taki sposób jak tu:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 01#p764901
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Rocy7 »

Coin22 pisze:Ja Lordów swoich poukładałem w taki sposób jak tu:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 01#p764901
Jakiego organizera uzyles? W czym tandemy sa lepsze od Norp?
Ostatnio zmieniony 07 mar 2016, 07:50 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Coin22 »

to jest ten duzy Patrol Tandem, bodajze C300. Nie wiem czy sa lepsze od Norpów, bo Norpa nie miałem nigdy, a Tandemy kupiłem w lokalnym Obi, w sprzedaży ma je też mepel i łatwo też na allegro czy generalnie w sieci znaleźć.
ODPOWIEDZ