Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: dgbm »

Cin pisze:
piton pisze:mam nadzieję, ze zapowiadany dodatek wprowadzi rasy, które palą budynki innych :) )
mam nadzieję dokładnie przeciwną :)
Przyłączam się :). Fortece i Sanktuaria są już wystarczająco drogie, szczególnie te po 10 złotych. Biorąc pod uwagę ciągłą walkę o teren (szczególnie jeżeli frakcje w danej grze mają do siebie blisko na "kółku"), rywalizację o tytuł "Wyznawca roku" i wyścig po akcje mocy, interakcji jest akurat; jest to oczywiście tylko skromna opinia.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: piton »

(tak informacyjnie) Po kilku kolejnych grach - głównie skład 4 osobowy - nadal uważam, że gra jest bardzo dobra.
Nie nudzi się, fajnie się móżdży, po każdej grze można szukać elementów do poprawy. Różne rasy, losowe kafle rund /bonus kafle sprawiają, ze przy każdej grze musimy sobie układać plan na nowo.
Regrywalność duża, optymalizacja duża, interakcja mogła byc większa (palenie domków :twisted: ), ale i tak jest duża.

Dodam, że i na 2-3 osoby gra się całkiem fajnie, ale wg mnie bardziej pasjansowo, pokojowo. Mimo początkowego zniechęcenia do tej ilości graczy, stwierdzam, że i tu jest dobrze :) Mimo wszystko Ja preferuję grać na 4-5 osób: blokowanko, kafli zabieranko ;)
dalej dopraszam się o dodatek z możliwością palenia domków :lol: chociaż jedna taka rasa ;) i będę bronił swojego stanowiska jak poseł :mrgreen: nie ustąpię bo moja racja jest mojsza niż twojsza ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Banan2 »

Witam !
Mam prośbę. Czy ktoś mógłby pokusić się o porównanie Terry z Smallworld ? O ile oczywiście to się da jakoś porównać :wink: I czy jest może gdzieś dostępna polska instrukcja? Chciałbym poczytać zanim kupię.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Atamán »

Banan2 pisze:Mam prośbę. Czy ktoś mógłby pokusić się o porównanie Terry z Smallworld ? O ile oczywiście to się da jakoś porównać :wink:
Chyba się nie da, bo gry te są bardzo od siebie różne, ale mogę spróbować :wink:

Typ gry:
Small World - lekka gra z negatywną interakcją i elementami dyplomacji
Terra Mystica - optymalizacja, rozbudowa ekonomiczna

Czas gry:
Small World ok 40min. - 1,5 godz.
Terra Mystica ok 1-3 godz.

Czas tłumaczenia zasad:
Small World ok 10 min.
Terra Mystica ok 40 min.

Ciężar gry:
Small World - dosyć lekka, jedyną skomplikowaną rzeczą są zdolności ras (2/5)
Terra Mystica - sporo zasad, które się ze sobą zazębiają i nie są intuicyjne (4/5)

Losowość:
Small World - niewielka, czasami rzuca się kostką przy podbojach, losowo pojawiają się nowe rasy
Terra Mystica - brak

Interakcja i chaotyczność gry:
Small World - bardzo duża i silna interakcja negatywna, ale przez to też dużo chaotyczności i nieprzewidywalności
Terra Mystica - interakcja umiarkowana, pośrednia, jest rywalizacja o akcje specjalne, trochę przepychania na planszy i rywalizacja o końcową punktację (pozycje na torze kultów i najwięcej połączonych struktur), decyzje innych graczy mogą mieć wpływ na nasze plany, ale nie jest to wpływ bardzo duży, więc często da się swoje ruchy zaplanować na kilka tur do przodu
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Banan2 »

Atamán pisze:
Banan2 pisze:Mam prośbę. Czy ktoś mógłby pokusić się o porównanie Terry z Smallworld ? O ile oczywiście to się da jakoś porównać :wink:
Chyba się nie da, bo gry te są bardzo od siebie różne, ale mogę spróbować :wink:
Dzięki. Jak zobaczyłem różne rasy to pomyślałem, że Terra to będzie taki Smallworld na sterydach.

Rozumiem drogi Bardzie, że instrukcję zobaczę jak kupię grę ?

Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: dgbm »

W kwestii losowości - od pierwszej tury wzwyż rzeczywiście nie występuje, ale warto zaznaczyć, że w trakcie przygotowania do gry za każdym razem losuje się zarówno premie punktowe, jak i karty bonusowe, co ma niebagatelny wpływ zarówno na wybór frakcji, jak i przebieg dalszej rozgrywki.

Ogólnie rzecz biorąc Small World znam tylko z opisów i recenzji, ale na pierwszy rzut oka chyba ciężko by było znaleźć dwie bardziej odmienne gry - Terra to nie SW na sterydach, ale raczej SW z alternatywnego wszechświata, który, zamiast chodzić na siłkę, zapisał się na kurs ekonomiczny i miał zawsze 5 z matematyki ;).

Tak na marginesie, zasad w TM, jak wspomniał Atamán, rzeczywiście jest sporo, ale osobiście wydały mi się akurat dość proste i klarowne - do tej pory uczyłem grać bodaj 10 osób, od zaawansowanych graczy aż po osoby zupełnie nie grające, i po pierwszej turze nikt nie miał problemu ze zrozumieniem co i jak "się robi". Jak z tej wiedzy skutecznie skorzystać to oczywiście zupełnie inna kwestia, ale tak jest chyba w każdej grze gdzie podejmuje się jakiekolwiek decyzje :). Skromna opinia, nic więcej.
Awatar użytkownika
Uuk
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2010, 08:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Terra Mystica

Post autor: Uuk »

Banan2 pisze: Rozumiem drogi Bardzie, że instrukcję zobaczę jak kupię grę ?
Pewnie na polską instrukcję w internecie wielkich szans nie ma. Chociaż może nas Bard zaskoczy:-)

Póki co, jeśli angielski Tobie nie straszny, to instrukcję możesz zobaczyć tu: http://boardgamegeek.com/filepage/82052 ... n_1-0_-pdf
A jeśli nie straszny Tobie angielski z niemieckim akcentem, to w celu ogólnego zapoznania się z grą i jej zasadami to bardziej polecam video: http://boardgamegeek.com/video/23187/te ... alkthrough - po obejrzeniu gra nie wydaje się już taka skomplikowana :)

Czy wiadomo coś na temat bardziej przybliżonej daty premiery? Czy to będzie początek marca? środek? koniec? 8 marca? 19? Na Wielkanoc? Czy też to będzie taki marzec, że aż kwiecień? :)
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Terra Mystica

Post autor: Przemek Bard.pl »

Jeżeli chodzi o instrukcję to pewnie prędzej czy później się pojawi, ale na pewno nie przed premierą :)

Daty premiery jeszcze konkretnej nie ma, będzie to najpewniej przełom Marca i Kwietnia.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: TTR_1983 »

Przemek Bard.pl pisze:Jeżeli chodzi o instrukcję to pewnie prędzej czy później się pojawi, ale na pewno nie przed premierą :)

Daty premiery jeszcze konkretnej nie ma, będzie to najpewniej przełom Marca i Kwietnia.
tak tak ukrywajcie, a potem wyjdzie kolejna instrukcja z błędami.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Zawsze to okazja, żeby zrobić wydanie drugie poprawione :D
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: TTR_1983 »

Trolliszcze pisze:Zawsze to okazja, żeby zrobić wydanie drugie poprawione :D
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Karit »

Przemek Bard.pl pisze:Daty premiery jeszcze konkretnej nie ma, będzie to najpewniej przełom Marca i Kwietnia.
Miala byc na poczatku Marca, teraz info ze przelom Marca i Kwetnia, znajac realia kupie ja na poczatku Maja...

Nic mnie tak nie wkurza jak ciagle zmiany w premierze...jak by nie mozna bylo od razu napisac "koniec kwietnia" i jesli nawet uda sie wczesniej wydac to byla by to mila niespodzianka dla graczy. A tak zawsze te opoznienia...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: TTR_1983 »

Terra Mystica już w magazynach Barda :mrgreen:
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Terra Mystica

Post autor: pattom »

mulek18 pisze:Terra Mystica już w magazynach Barda :mrgreen:

Jestem ciekaw kiedy 3trolle będą wysyłać :)

:P
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: TTR_1983 »

Dojechała do mnie polska edycja. Wykonanie na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy z bardzo grubego kartonu. Tylko te czeskie napisy na planszach ras. Są oczywiście polskie po "/". Jasne, dla gry nie ma to żadnego znaczenia. Jednak moje oko razi. Co ciekawe Mindok jest wszędzie, a Bard małe logo z tyłu pudełka. To tłumaczy np. czemu nazwy czeskie są pierwsze. Ciekawostką jest, że po otwarciu pudełka nawet instrukcja czeska jest na wierzchu :mrgreen: Ot takie moje przemyślenia.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Zet »

mulek18 pisze: ... Tylko te czeskie napisy na planszach ras. Są oczywiście polskie po "/". Jasne, dla gry nie ma to żadnego znaczenia. Jednak moje oko razi. Co ciekawe Mindok jest wszędzie, a Bard małe logo z tyłu pudełka. To tłumaczy np. czemu nazwy czeskie są pierwsze. Ciekawostką jest, że po otwarciu pudełka nawet instrukcja czeska jest na wierzchu :mrgreen: Ot takie moje przemyślenia.
Nie rozumiem Twoich przemyśleń.
W tym miejscu była moja nadinterpretacja. Rzeczywiście trochę przesadziłem, ale w dalszym ciągu nie mam pojęcia, jak czeskie napisy przed polskimi mogą kogoś urazić :shock:

A co do samej gry, jest u mnie od piątku i potwierdzam świetne wykonanie. Mam tylko pytanie do tych, którzy czytali polską i angielską instrukcję: jak wypadło tłumaczenie? Czy są jakieś przekłamania i wpadki w zasadach?

P.S. wg mnie czeskie napisy są super.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2013, 08:39 przez Zet, łącznie zmieniany 1 raz.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Filip z Lublina »

Zet, faktycznie dokonałeś nadinterpretacji i to dużej;)
Mnie też bawi, a nawet drażni to wydawanie gier po "polsku" przez Bard. A to, że do tego czeski jest taki śmiszny, to tylko potęguje karykaturalny odbiór.
Nacjonalizm w czystej postaci;P
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Karit »

Zet pisze:Mam tylko pytanie do tych, którzy czytali polską i angielską instrukcję: jak wypadło tłumaczenie? Czy są jakieś przekłamania i wpadki w zasadach?
Po wstępnym przejrzeniu instrukcji pierwsze co od razu rzuciło mi się w oczy to błąd/chochlik drukarski na stronie 8 gdzie na niebieskim tle wielkimi literami napisano
FAZA I: faza dochodów,
zamiast tak jak w angielskiej "fazy gry w poszczególnych turach rozgrywki" (luźne tłumaczenie). zastanawiam się wiec teraz czy instrukcja nie ma więcej takich (bardziej znaczących) błędów...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Terra Mystica

Post autor: staszek »

W czeskiej instrukcji jest prawidłowo,czyli można powiedzieć,że Bard zaznaczył jednak swoją obecność...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Muszę przyznać, że gra robi wrażenie :D Ciężkie pudło, a w środku świetnie wykonane elementy. Uczta dla oczu i paluszków.
Zasady wpierw wydały mi się bardzo zawiłe, ale już po drugiej lekturze instrukcji z rozłożoną grą na stole wszystko było jasne i w trakcie rozgrywki tylko kilka razy zerkałam do instrukcji, aby upewnić się co do detali, ale wiekszych wątpliwości praktycznie nie było żadnych (a te co były zostały rozwiane przez Bard w natychmiastowej odpowiedzi na mojego maila), ani wachlowania się 20-stronicową epopeją. wszystko logiczne i ładnie w tekście poukładane.

Rozgrywka także bardzo fajna, niemal od drugiej tury pamiętaliśmy już wszystkie niuanse. Co najważniejsze, jak na grę cywlizacyjną, w której rozwijamy budowle, poszerzamy terytorium itp gra się nie ciągnie, tylko zmierza do sensownego końca po określonej liczbie rund. Nie cierpię zazwyczaj gier, gdzie gramy do spełnienia jakiegoś warunku, który nie wiadomo, czy nastapi jeszcze w ogóle dzisiaj... No i nie ma napadania na siebie, co zawsze budzi we mnie dylemat, czy ryzykować, czy się zbroić, czy rozwijać, który to dylemat mnie zawsze męczy i ostatecznie do takich gier już nie zasiadam ponownie :)

Także Terra Mystica to miłe zaskoczenie, tym większe, że spodobało się w domu :D
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Bea »

Bardzo zachęcająca recenzja. Ale rozumiem, że w dwie osoby nie gra się najlepiej?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Nie czytałam jeszcze recenzji, ale gram tylko w 2 osoby, nie licząc jednej 3-osobowej rozgrywki. i wszystkie moje powyższe achy wyplynely wlasnie po takich partiach. gra sie super.
aczkolwiek, na wieksza liczbe osob, na pewno jest ciekawiej, ale tez sporo dluzej.
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: dgbm »

Veridiana pisze:Nie czytałam jeszcze recenzji, ale gram tylko w 2 osoby, nie licząc jednej 3-osobowej rozgrywki. i wszystkie moje powyższe achy wyplynely wlasnie po takich partiach. gra sie super.
aczkolwiek, na wieksza liczbe osob, na pewno jest ciekawiej, ale tez sporo dluzej.

W pełni zgadzam się z opinią Przedmówczyni - na dwie osoby to ciągle jest ta sama świetna gra; może miejsca nieco więcej, ale konkurencja równie zacięta, po prostu wyniki sa wyższe niż przy większej ilości graczy.

Przy większej ilości osób gra sie po prostu inaczej; inna sprawa, że niektóre frakcje wydają się nieco słabsze przy dwóch osobach, no i grając zawsze tylko i wyłącznie we dwoje, siłą rzeczy nie doświadcza się, że tak powiem, "całości wrażeń", płynących właśnie ze wspomnianych różnic, występujących w trakcie rozgrywek we 3, 4 i 5 osób.

Jako takie wrażenie można sobie wyrobić dzięki poniższej, darmowej implementacji sieciowej:

http://lodev.org/tmai/

Na razie wczesna wersja, więc jest kilka bugów, no i AI raczej niewymagające (choć raz elektroniczni Fakirzy raz dali zdrowo popalić moim Syrenom, ledwo wygrałem jednym punktem), ale jak najbardziej daje ogólny pogląd na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Ryu »

A żeby nie było tak cukierkowo to powiem że TM powinna być od 3 graczy w górę :)
W partię 2-os. więcej nie zagram (próbowałem kilka razy). W więcej graczy - nie odmówię. W 2-os. jest tyle luzu że to już nie ta sama gra co przy większej liczbie graczy i nie pomaga nawet sztuczne stawianie miast blisko siebie :P Sorry...
ODPOWIEDZ