Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Maxxx76 »

Tam Cię zjedzą, wyplują i jeszcze raz zjedzą :-)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

reguuu pisze:Wskazówki wskazówkami ale stwierdzenia "NA PEWNO zrobiłaś coś zle" raczej do najmilszych nie należą :)
Wypadałoby jeszcze zauważyć emotikona, wówczas nie podeszłabyś do tego tak personalnie. Więcej luzu.
Listę najczęstszych przeoczeń zrobiłem bardziej dla ogółu, niejako przy okazji pojawienia się kolejny raz hasła "Scenariusz nr 1 odhaczony za pierwszym podejściem".
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
barni132
Posty: 94
Rejestracja: 01 lut 2015, 17:19
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: barni132 »

Ja właśnie pięknie przegrałem Rozbitków :P Była feta i generalnie ciekawie, zagrałbym jeszcze raz, ale nie chce popadać w depresję xD Generalnie, zewsząd napływały mnie informację, że gra ma dużo, ciężkich zasad, ale zauważyłem, że jedynie wystarczy przeczytać instrukcje i jest spoko, zagra się jeszcze kilka razy i pozna się dobrze reguły :) Choć wydaje mi się, że dobrze gram.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Za krótko tu siedzisz:D Nie wiesz że gry Portala to ZŁO! :)
Awatar użytkownika
barni132
Posty: 94
Rejestracja: 01 lut 2015, 17:19
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: barni132 »

wirusman pisze:Za krótko tu siedzisz:D Nie wiesz że gry Portala to ZŁO! :)
Generalnie mało wiem o grach ;P Ale bardzo dobrze! Ile można wygrywać ;p
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

barni132 pisze:Choć wydaje mi się, że dobrze gram.
Dobrze mówisz, wydaje Ci się :D Pamiętam że jak grałem pierwszą misję kampanii w HMS, to dopiero za 3 razem zagraliśmy poprawnie. Dwa pierwsze razy to zawsze jakaś reguła nowa nam uciekła (np. jedzenie na start w zależności od ilości graczy ;p)
Awatar użytkownika
barni132
Posty: 94
Rejestracja: 01 lut 2015, 17:19
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: barni132 »

niwgnip pisze:(np. jedzenie na start w zależności od ilości graczy ;p)
Jest taka reguła? :P
Bregorz
Posty: 24
Rejestracja: 03 sty 2015, 12:57
Has thanked: 27 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bregorz »

Pamiętam jak Trzewik na Pionku pokazywał nam jak grać w Robinsona, Popatrzył na nas i mówi: "nie graliście w Robinsona? Do siódmego dnia nie dożyjecie..." :shock: Zginęliśmy szóstego... :D
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hiu »

Maxxx76 pisze:Tam Cię zjedzą, wyplują i jeszcze raz zjedzą :-)
a potem cofna tego cadillac'a, ktorym jechali, i poprawia jeszcze raz
Bregorz pisze:Pamiętam jak Trzewik na Pionku pokazywał nam jak grać w Robinsona, Popatrzył na nas i mówi: "nie graliście w Robinsona? Do siódmego dnia nie dożyjecie..." :shock: Zginęliśmy szóstego... :D
Trzewik i tak byl mily w tym wypadku ;) Zazwyczaj, zeby "nie zniechecac" mowil, ze do szostego dnia nie docipiecie... jednak wychodzilo na to, ze srednio wlasnie 5 nocy sie da - potem zaczyna sie dramat , bo kupa w majtach juz jest, jesc nie ma co a rany sa rozlegle... i wtedy wlasnie spada snieg i przychodzi tygrys i takie tam przyjemnosci... i pozamiatane.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

barni132 pisze:
niwgnip pisze:(np. jedzenie na start w zależności od ilości graczy ;p)
Jest taka reguła? :P
W dodatku (kampania). Dostaje się na start tyle niepsującej żywności ilu jest graczy+ 1 dla doktora.
Bregorz pisze:Pamiętam jak Trzewik na Pionku pokazywał nam jak grać w Robinsona, Popatrzył na nas i mówi: "nie graliście w Robinsona? Do siódmego dnia nie dożyjecie..." :shock: Zginęliśmy szóstego... :D
Jeśli chodzi o rozgrywki "pierwszy raz", to gdy tłumaczyłem w tamtym roku Robinsona na Pyrkonie, to jedna ekipa zginęła w tym samym momencie (tak, wszyscy 4 gracze). Podczas pogody rzucili wszystko co było możliwe (a mieli jeszcze do tego chmurę śniegową z przygody) - w sumie 5 chmur (2 deszczowe i 3 śniegowe). Oddali 2 drewna, dostali jedną ranę. Ucieszyli się że udało im się przeżyć. Moja mina jednak mówiła wszystko :D Poziom dachu - 2, a więc musieli oddać 3 jedzenia i 3 drewna. Nie mieli nic :D
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hiu »

niwgnip pisze:...Moja mina jednak mówiła wszystko :D ...
To jest wlasnie najciekawszy moment "tlumaczenia zasad"
Wlasnie TA mina ;)
Dlatego warto jezdzic na konwenty - zeby widziec, TE miny ;)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

niwgnip pisze:Ucieszyli się że udało im się przeżyć. Moja mina jednak mówiła wszystko :D Poziom dachu - 2, a więc musieli oddać 3 jedzenia i 3 drewna. Nie mieli nic :D
A Ty miałeś dziką satysfakcję. :twisted:
Awatar użytkownika
barni132
Posty: 94
Rejestracja: 01 lut 2015, 17:19
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: barni132 »

I kolejne 2 partie przegrane ;P Tym razem na scenariuszu nr 2, na dwie osoby (raz z piętaszkiem, a raz z piętaszkiem i psem). Jak żyć!
Powiedzcie mi, jak wypada chmura burzowa (w tym wypadku 2), nie mam dachu i mam 2 banany, to najpierw liczę -2 drewna i jedzenia (czyli -2 za drewno), następnie -2 za brak dachu, a potem nadchodzi noc i kolejne -2 za brak jedzenia? Czyli razem -6? ;P
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

vojtas pisze:A Ty miałeś dziką satysfakcję. :twisted:
No ba :) Na takie smaczki się czeka!
barni132 pisze:I kolejne 2 partie przegrane ;P Tym razem na scenariuszu nr 2, na dwie osoby (raz z piętaszkiem, a raz z piętaszkiem i psem). Jak żyć!
Powiedzcie mi, jak wypada chmura burzowa (w tym wypadku 2), nie mam dachu i mam 2 banany, to najpierw liczę -2 drewna i jedzenia (czyli -2 za drewno), następnie -2 za brak dachu, a potem nadchodzi noc i kolejne -2 za brak jedzenia? Czyli razem -6? ;P
Jak wypadły Ci 2 chmury deszczowe (czy tam burzowe), to musisz za każdy brak poziomu dachu oddać 1 drewno i 1 pożywienie. Czyli oddajesz 2 i 2. Nie masz 2 drewien = 2 rany dla każdego. To zrobiłeś dobrze. To jest właśnie kara za "brak dachu". Żadnych kolejnych ran (te 2 co sobie dodałeś) nie otrzymujecie.

W nocy oczywiście za brak pożywienia 2 rany. Czyli w sumie za wszystko każdy dostaje 4.

Gdybyś miał chmurę śniegową, to oprócz porównania poziomu dachu z ilością chmur ( i ewentualnym oddaniem drewna i jedzenia za każdy jego brak) musicie za każdy "śnieg" oddać dodatkowo jedno drewno (zimno w nocy, trza się ogrzać).
Awatar użytkownika
barni132
Posty: 94
Rejestracja: 01 lut 2015, 17:19
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: barni132 »

niwgnip pisze:Gdybyś miał chmurę śniegową, to oprócz porównania poziomu dachu z ilością chmur ( i ewentualnym oddaniem drewna i jedzenia za każdy jego brak) musicie za każdy "śnieg" oddać dodatkowo jedno drewno (zimno w nocy, trza się ogrzać).
Mea culpa, mea maxima culpa, właśnie o tą chmurę mi chodziło ;P Ale gra jest świetna, mimo tych ciągłych porażek chce się dalej grać :)
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

Jeśli masz drugą lub trzecią edycję, to ta ściągawka co jest zrobiona tak naprawdę wszystko streszcza. O pogodzie też fajnie wszystko napisane ;)
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: beerbear87 »

Jak coś to ta karta pomocy jest tez dostepna ze strony portalu :)
https://www.dropbox.com/s/tr3omrs8b09fq ... _kpwww.pdf
km007tbg
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2013, 17:45

Re: Odp: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: km007tbg »

A kto mi przypomni bo nie kojarzę,w jakim filmie lub książce na bezludnej wyspie pada śnieg:)oprócz tego gra jest moim zdaniem mega,także klimat oddany super i jak włącze do tego odpowiedni podkład dźwiekowy naprawde czuje jakbym tam był.

Wysyłane z mojego GT-S5660 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Odp: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

km007tbg pisze:A kto mi przypomni bo nie kojarzę,w jakim filmie lub książce na bezludnej wyspie pada śnieg:)
Julisz Verne "Tajemnicza Wyspa" TOM 1 rozdział XXII
"Około 15 sierpnia pogoda zmieniła się nagle z powodu północno–zachodniego wiatru. Temperatura podniosła się o kilka stopni i spadł śnieg. Śnieg sypał obficie przez kilkanaście dni i wkrótce jego wysokość doszła do dwóch stóp"
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
km007tbg
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2013, 17:45

Re: Odp: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: km007tbg »

Dziękuję za przypomnienie:grin:

Wysyłane z mojego GT-S5660 za pomocą Tapatalk 2
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: adman »

beerbear87 pisze:Jak coś to ta karta pomocy jest tez dostepna ze strony portalu :)
https://www.dropbox.com/s/tr3omrs8b09fq ... _kpwww.pdf
Karta pomocy na stronie portalu różni się od karty pomocy z wydania Gra roku.

W fazie pogody dodano informację o zachowaniu podczas sztormu.
W fazie nocy zmieniła się kolejność.
Przeniesienie obozu z ostatniego punktu zostało ustawione na pierwszej pozycji.

Zasadniczo następuje tu pytanie, czy należy trzymać się kolejności, czy jest tu pełna dowolność?
Logicznym zdaje się zastosowanie kolejności ponieważ kolejność jest ponumerowana tak jak akcje, a po ostatnim punkcie jest jeszcze adnotacja, że leczenie można wykonać w dowolnym momencie nocy.
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
małpa
Posty: 1
Rejestracja: 07 lut 2015, 21:24

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: małpa »

Witam
Potrzebujemy pomocy :D . Grę Robinson znaleźliśmy (2 dorosłych + dzieci 10 i 13lat) w te święta pod choinką. Nigdy wcześniej nie graliśmy w tego typu gry. Podchodziliśmy do niej dwa razy, próbowaliśmy zrozumieć instrukcję, obejrzeliśmy filmiki na youtube... i nadal nie łapiemy jak w to grać. Nie chcemy się poddać, bo z opinii wynika, że to świetna gra. Potrzebujemy pomocy. Może ktoś z okolicy Warszawy ma chwilę, żeby nam to wytłumaczyć w realu podczas rozgrywki lub jakąś zrozumiałą dla laików- takich jak my instrukcję?
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

Nick nie napawa optymizmem. :lol:

Napisz proszę, z czym konkretnie macie problem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

adman pisze: Zasadniczo następuje tu pytanie, czy należy trzymać się kolejności, czy jest tu pełna dowolność?
Logicznym zdaje się zastosowanie kolejności ponieważ kolejność jest ponumerowana tak jak akcje, a po ostatnim punkcie jest jeszcze adnotacja, że leczenie można wykonać w dowolnym momencie nocy.
Wydaje się, że ostatecznie decyduje instrukcja do gry. A tam, o ile pamięć mnie nie myli, kolejność nie jest zdeterminowana w fazie nocy. Kiedyś np. rozpatrywałem problem (nawet tu na forum i to w wątku do tego przeznaczonym :P ) kwestię, czy mogę najpierw przenieść obóz na kafel z naturalnym schronieniem, a potem dopiero dostać ranę (lub właśnie nie dostać) za brak schronienia i wyszło, że można tak zrobić. Co ma zresztą uzasadnienie fabularne, poniekąd (pod wieczór zdecydowali, że to nowo odkryte miejsce lepiej się nada na nocleg i przenieśli się tam na tę noc).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: veljarek »

małpa pisze:Witam
Potrzebujemy pomocy :D . Grę Robinson znaleźliśmy (2 dorosłych + dzieci 10 i 13lat) w te święta pod choinką. Nigdy wcześniej nie graliśmy w tego typu gry. Podchodziliśmy do niej dwa razy, próbowaliśmy zrozumieć instrukcję, obejrzeliśmy filmiki na youtube... i nadal nie łapiemy jak w to grać. Nie chcemy się poddać, bo z opinii wynika, że to świetna gra. Potrzebujemy pomocy. Może ktoś z okolicy Warszawy ma chwilę, żeby nam to wytłumaczyć w realu podczas rozgrywki lub jakąś zrozumiałą dla laików- takich jak my instrukcję?
Witam,

W warszawie funkcjonuje kilka klubów planszówkowych, proszę zerknąć na podforum Spotkania, .... i wyszukać miejsc do grania w Warszawie.
W piątki na politechnikę przychodzi bardzo wiele osób które bez problemu wytłumaczą zasady Robinsona.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ