Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: tomuch »

Ja z kolei od zawsze używam Piętacha w grze w dwójkę. Wolimy taki trójkącik i wydawało mi się zawsze, że w instrukcji też tak stało.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Michał M »

Lothrain pisze:
Michał M pisze:Zgodnie z zasadami, kiedy gra się w dwie osoby, kartę i żeton Piętaszka po prostu należy dołączyć do gry.
Moja instrukcja wspomina o psie na dwie osoby, nie Piętaszku. Chyba że w niewiedzy sobie życie utrudniam :)
Mam tę nowszą wersję gry. Na dwie osoby Piętaszek, samemu Piętaszek i pies.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Rune »

Dellas pisze:Info pojawiło się w jednym z podcastów 2pionki albo vblogu.
Poważnie była taka informacja, że powstaje kampania w klimacie Cthulhu? Mi się wydawało, że Trzewiczek mówił, że chciałby stworzyć grę w tym klimacie ale aktualnie jest za duży ścisk na rynku pudeł z mackami w środku itp. To byłaby dla mnie super informacja. Kurcze muszę to sprawdzić.
Michał M pisze:
Lothrain pisze:
Michał M pisze:Zgodnie z zasadami, kiedy gra się w dwie osoby, kartę i żeton Piętaszka po prostu należy dołączyć do gry.
Moja instrukcja wspomina o psie na dwie osoby, nie Piętaszku. Chyba że w niewiedzy sobie życie utrudniam :)
Mam tę nowszą wersję gry. Na dwie osoby Piętaszek, samemu Piętaszek i pies.
Potwierdzam na dwie osoby Piętaszek ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

To przepraszam, faktycznie zaczynałem z Piętaszkiem, a potem coś się pokręciło i brałem psiaka.
pentoza
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2014, 00:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pentoza »

Rune pisze: Poważnie była taka informacja, że powstaje kampania w klimacie Cthulhu? Mi się wydawało, że Trzewiczek mówił, że chciałby stworzyć grę w tym klimacie ale aktualnie jest za duży ścisk na rynku pudeł z mackami w środku itp. To byłaby dla mnie super informacja. Kurcze muszę to sprawdzić.
No właśnie. Mnie się niestety nie udało znaleźć żadnego źródła tej rewelacji. A byłoby dobrze, gdyby ktoś to potrafił zweryfikować, żebyśmy mieli pewność, czy faktycznie jest na co czekać, czy to tylko "głuchy telefon" i żadnego dodatku z Cthulhu do Robinsona nie będzie. ;)

Nie ukrywam, że mnie to interesuje tym bardziej, że mógłbym rzeczywiście wstrzymać się z zakupem Eldritch Horror, który tak kusi (a i on przecież na dłuższą metę bez dodatku się nie obejdzie...).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

pentoza pisze:
Rune pisze: Poważnie była taka informacja, że powstaje kampania w klimacie Cthulhu? Mi się wydawało, że Trzewiczek mówił, że chciałby stworzyć grę w tym klimacie ale aktualnie jest za duży ścisk na rynku pudeł z mackami w środku itp. To byłaby dla mnie super informacja. Kurcze muszę to sprawdzić.
No właśnie. Mnie się niestety nie udało znaleźć żadnego źródła tej rewelacji. A byłoby dobrze, gdyby ktoś to potrafił zweryfikować, żebyśmy mieli pewność, czy faktycznie jest na co czekać, czy to tylko "głuchy telefon" i żadnego dodatku z Cthulhu do Robinsona nie będzie. ;)

Nie ukrywam, że mnie to interesuje tym bardziej, że mógłbym rzeczywiście wstrzymać się z zakupem Eldritch Horror, który tak kusi (a i on przecież na dłuższą metę bez dodatku się nie obejdzie...).
Info jest potwierdzone. Na szukanie źródeł nie mam teraz czasu. Trzewik mówił, ze nie ma miejsca na grę, natomiast dodatek wyjdzie.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: zioombel »

Mówił o tym na vlogu z YouTube.
pentoza
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2014, 00:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pentoza »

Skoro tak zdecydowanie potwierdzacie ten fakt, to nie było pytania. Dzięki za szybkie rozwianie wątpliwości.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Mowil chyba raz w ktoryms podcascie i raz w videoblogu z genconu (wiec mozesz sobie wyszukac)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

pentoza pisze:No właśnie. Mnie się niestety nie udało znaleźć żadnego źródła tej rewelacji. A byłoby dobrze, gdyby ktoś to potrafił zweryfikować, żebyśmy mieli pewność, czy faktycznie jest na co czekać, czy to tylko "głuchy telefon" i żadnego dodatku z Cthulhu do Robinsona nie będzie. ;)
Trzewik mówi o tym tutaj. 12:48 o kampanii do Robinsona.
s7ven
Posty: 73
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Dzisiaj zagrałem swoją pierwszą grę w Robinsona, wcześniej oglądałem trochę na youtubie i przeczytałem instrukcję. Miałem kilka wątpliwości np w momencie kiedy rozwiązuje zagrożenie np piętaszkiem czy wybieram do kogo przypisuje determinacje czy nie i kilka innych zawiłości. Jednak udało mi się wygrać w ostatniej turze.
http://i.imgur.com/SEwVfKz.jpg -- Większe zdjęcie.
Obrazek
Postać wybrana losowo spośród 3
Wybudowane łóżko, lina, łopata, naczynia, masz, siekiera.
Losowe przedmioty startowe młotek i pusta butelka.
Wydarzenie startowe : skrzynia z jedzeniem
Piętaszek nie zginął,trzymał się w granicy 2-3 serduszek od śmierci.
Z moim zdrowiem było gorzej w ostatnich rundach balansowałem między 7-4 serc do śmierci. Uratowało mnie łóżko :)

PS. Pod linkiem możecie zobaczyć jakie lajtowe wydarzenie podciągnąłem w ostatnich turach (Strefa zagrożenia )
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

s7ven pisze:Dzisiaj zagrałem swoją pierwszą grę w Robinsona, (...) Jednak udało mi się wygrać w ostatniej turze.
Nie zebym chcial oslabiac entuzjazm, ale musiales miec mase szczescia lub... zle grac. Baaaardzo ciezko wygrac rozgrywke w pierwszym podejsciu. Czy gdy uleczales sie i przechodziles przez strzalke morale (na karcie postaci), to je podwyzszales na planszy? Czy gdy Pietaszek wylosowal "?" to czy dostawal rane?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ramar »

jesteś jednym z nielidznych wybrańców skoro Twoja pierwsza gra zakończyła się sukcesem:)
Co to za żetony "jabłek" masz ustawione na dwóch kafelkach wyspy?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Michał M »

Razem z dziewczyną też wygrałem scenariusz "Rozbitkowie", kiedy graliśmy pierwszy raz. Potem okazało się, że pomysły przypisane do postaci od razu zamieniliśmy w przedmioty. Ha, ha, HA! Mimo wszystko przy drugim podejściu daliśmy radę wygrać w ostatniej turze.

Przy okazji pytanie odnośnie do Piętaszka. Kiedy na stosie na przykład kart eksploracji znajduje się żeton z pytajnikiem, Piętaszek automatycznie dostaje ranę? Czy jednak nie i żeton ten dotyczy tylko graczy, a Piętaszek dostaje taką ranę jedynie po wylosowaniu pytajnika na kostce?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

Wydaje mi sie, ze dostaje rane, w imie zasady, ze nie rozpatruje kart przygody.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Jeśli jest sam, lub z psem. Jeśli jest z innym graczem, to gracz musi rozpatrzeć kartę, ewentualnie dostaje ranę.

Zasady mówią: s. 22 (edycja Gra Roku) przy Piętaszku. Piętaszek a akcje, Uwaga "Jeśli do jednej Akcji przypisany będzie pionek gracza i Piętaszek, to w takim przypadku zawsze gracz wykonuje Akcję (i ponosi ewentualne konsekwencje czy zdobywa profity), a Piętaszek traktowany jest tylko jako pionek dodatkowy."

Zasada ta ma szersze zastosowanie: gdy pionki dwu różnych graczy przypisane są do Akcji, tylko jeden z nich jest zbiera cięgi lub słodkości.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
s7ven
Posty: 73
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Pixa pisze:
s7ven pisze:Dzisiaj zagrałem swoją pierwszą grę w Robinsona, (...) Jednak udało mi się wygrać w ostatniej turze.
Nie zebym chcial oslabiac entuzjazm, ale musiales miec mase szczescia lub... zle grac. Baaaardzo ciezko wygrac rozgrywke w pierwszym podejsciu. Czy gdy uleczales sie i przechodziles przez strzalke morale (na karcie postaci), to je podwyzszales na planszy? Czy gdy Pietaszek wylosowal "?" to czy dostawal rane?
Piętaszek rzadko chodził sam, często chodził niewelować zagrożenie o koszcie 1 ludka. Nic takiego nie miało miejsca co opisujesz. Przyjrzyj się zdjęciu, ile szczęścia miałem w ostatnich turach, po samych wydarzeniach.

Nie będę mówił że na 1000 % wszystko zrobiłem dobrze, jednak niejasności doczytywałem w instrukcji. Drugi scenariusz również ukończyłem, tutaj jednak nie jestem pewny czy wszystko zrobiłem dobrze. Mimo wszystko jestem z siebie zadowolony :)

http://i.imgur.com/YHOWMlP.jpg -- Duże zdjęcie
Obrazek
2 x losowałem - wylosowałem znowu cieślę.
Przedmioty startowe : Biblia, Pistolet, Młotek (z wydarzenia)
Pomysły zrealizowane : Lina, Łóżko , Kosz (Dostałem po użyciu skilla)
Skarby : Koce + Stare Ubrania które mnie na koniec trochę zdenerowały.
Brak dachu FTW !!
1 wydarzenie książki na końcu , po licznych wtasowaniach (nigdy nie patrzę jak tasuje)
2 totemy 8 żetonów w tym :Zioła, Jadalne Kłącza (nie użyte oba) Świece, Pożywne Larwy, Tytoń, Powalone Drewno, Znalezisko, 1 robotnik brązowy.

Chyba mam masę szczęścia :)
Ostatnio zmieniony 05 lis 2014, 18:58 przez s7ven, łącznie zmieniany 2 razy.
s7ven
Posty: 73
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

ramar pisze:jesteś jednym z nielidznych wybrańców skoro Twoja pierwsza gra zakończyła się sukcesem:)
Co to za żetony "jabłek" masz ustawione na dwóch kafelkach wyspy?
Żetony z Beagla które się pojawiają z wydarzeń. Skarby, Pułapki i Potworki ;D
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Psa używałeś tylko jako wsparcie i tylko w akcjach eksploracji i polowania?

Tak z ciekawości: co robi żeton skarbu na talii eksploracji?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

s7ven pisze:Dzisiaj zagrałem swoją pierwszą grę w Robinsona [...]
Żeton pierwszego gracza w grze singlowej. Spoooookoo. ;)
s7ven
Posty: 73
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Pan_K pisze:Psa używałeś tylko jako wsparcie i tylko w akcjach eksploracji i polowania?

Tak z ciekawości: co robi żeton skarbu na talii eksploracji?
Poprawione fotki.

Żeton Skarbu każe ci automatycznie zabrać kartę ze stosu tajemnic o symbolu skarbu i go rozpatrzyć.
Psa użyłem tylko do eksploracji kilka razy wciągu całej gry.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2014, 18:03 przez s7ven, łącznie zmieniany 1 raz.
s7ven
Posty: 73
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

vojtas pisze:
s7ven pisze:Dzisiaj zagrałem swoją pierwszą grę w Robinsona [...]
Żeton pierwszego gracza w grze singlowej. Spoooookoo. ;)

Czepiasz się :D Fajny jest to niech sobie leży na stole ;p
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

s7ven pisze:
vojtas pisze:Żeton pierwszego gracza w grze singlowej. Spoooookoo. ;)
Czepiasz się :D Fajny jest to niech sobie leży na stole ;p
No jest, bardzo mnie się podoba. :D
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

s7ven pisze: Żeton Skarbu każe ci automatycznie zabrać kartę ze stosu tajemnic o symbolu skarbu i go rozpatrzyć.
Wiem. Ciekawi mnie, co on robi na kartach eksploracji. I serio nie mogę w tej chwili wymyślić. Ciekawi mnie to.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
s7ven
Posty: 73
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Przeczytaj wydarzenie Tajemnicze wezwanie.
ODPOWIEDZ