Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

YuZ pisze: Morale znacznie łatwiej odbudować niż stracić.
Z tym się zdecydowanie nie zgadzam. A przynajmniej w 90% moich gier zawsze traciłem niż zyskiwałem...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

Witam. Planuję w najbliższym czasie wydrukować kilka fanowskich scenariuszy, które można pobrać z internetu. Mam wątpliwości odnośnie twardości papieru. Czy ktoś z użytkowników forum drukował już sobie te scenariusze i mógłby doradzić, jaki karton zastosować przy wydruku?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: c08mk »

Najlepszy jest papier błyszczący foto 280 lub 300 ale musisz sprawdzić w specyfikacjach czy drukarka łyknie taką grubość.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Breżniew pisze:Witam. Planuję w najbliższym czasie wydrukować kilka fanowskich scenariuszy, które można pobrać z internetu. Mam wątpliwości odnośnie twardości papieru. Czy ktoś z użytkowników forum drukował już sobie te scenariusze i mógłby doradzić, jaki karton zastosować przy wydruku?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
Zwykle drukuję w punkcie ksero z pliku pdf.
Papier (wg. gościa z punktu poligraficznego) to "trzysetka" z połyskiem. Po przycięciu gilotynką cienkich białych pasków papieru scenariusze mają wymiar 20cm x 28,5cm i doskonale mieszczą się w pudełku i koszulkach foliowych.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andreal »

Można na zwykłym technicznym i zalaminować. Praktycznie niezniszczalne.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

DarkSide pisze:Po przycięciu gilotynką cienkich białych pasków papieru scenariusze mają wymiar 20cm x 28,5cm i doskonale mieszczą się w pudełku i koszulkach foliowych.
No to będę robił przemeblowanie w pudełku z grą, bo do tej pory trzymałem scenariusze w pudle z HMS Beagle, a ono ma 19 x 27,5 x 7, więc te drukowane nie wejdą :) Wszystko przez duży organizer na "drobnicę" :)
Andreal pisze:Można na zwykłym technicznym i zalaminować. Praktycznie niezniszczalne.
Chyba taniej wyjdzie druk na kredzie 300 niż laminowanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Breżniew pisze:
Andreal pisze:Można na zwykłym technicznym i zalaminować. Praktycznie niezniszczalne.
Chyba taniej wyjdzie druk na kredzie 300 niż laminowanie.
Jeżeli dużo się tak bawisz to laminator szybko się zwraca.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

kwiatosz pisze:
Breżniew pisze:
Andreal pisze:Można na zwykłym technicznym i zalaminować. Praktycznie niezniszczalne.
Chyba taniej wyjdzie druk na kredzie 300 niż laminowanie.
Jeżeli dużo się tak bawisz to laminator szybko się zwraca.
Raczej sporadycznie, więc nawet nie myślałem o zakupie laminarki.
W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

Breżniew pisze: Raczej sporadycznie, więc nawet nie myślałem o zakupie laminarki.
W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc.
Bardzo polecam, to jest wydatek ktory znacznie przedłuża żywotność gier. Do tego dobra gilotyna i obcinarka do rogów. Dużym plusem jest to że kolory po zalaminowaniu staja sie bardziej wyraziste.
Ja w robinsonie mam zalaminowane wszystkie karty postaci i scenariusze.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Ja się wkręciłem w tę grę niemożebnie (mój kolejny zakup genialny po dokładnym rekonesansie sieci i forum), dopnę się do wątku dodatkowych fanowskich scenariuszy, bo pewnie nieprędko przejdę te z podstawy, ale może na start polecicie porównywalnie do Rozbitków łatwy lub łatwiejszy z fanowskich dodatków? Czy raczej wszystkie trudniejsze?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Chyba nic tak nie smakuje, jak wygrana w Robinsona! Dziś się o tym przekonałem. Nic oczywiście w wygranych w świecie gier planszowych. Możliwość wygranej czyni tę grę jeszcze bardziej fenomenalną niż normalnie. Po prostu super. Dzięki też za rady, od kiedy zasiadłem pierwszy raz, gram namiętnie i próbuję przekonać kolejne osoby. "Szapo ba" przed twórcą, to dopiero gra!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

kastration pisze:Chyba nic tak nie smakuje, jak wygrana w Robinsona! Dziś się o tym przekonałem. Nic oczywiście w wygranych w świecie gier planszowych. Możliwość wygranej czyni tę grę jeszcze bardziej fenomenalną niż normalnie. Po prostu super. Dzięki też za rady, od kiedy zasiadłem pierwszy raz, gram namiętnie i próbuję przekonać kolejne osoby. "Szapo ba" przed twórcą, to dopiero gra!
Gratulujemy, dziękujemy za miłe słowa i życzymy powodzenia w przeprawie z kolejnymi scenariuszami!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Dziś wygrana już w 10 rundzie z towarzyszką u boku w grze! Robi się coraz ciekawiej. Ponawiam pytanie o ocenę scenariuszy fanowskich też. Które warto drukować na start?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

Mnie najbardziej zastanawia kiedy będzie kolejny duży dodatek. Ostatni (jedyny) mial vol. 1 na okładce więc liczę na kolonie.
Gdzieś padły informacje że Portal pracuje nad Cthulhu - było by mega, jakaś fajna kampania :)!
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

Karit pisze:Mnie najbardziej zastanawia kiedy będzie kolejny duży dodatek. Ostatni (jedyny) mial vol. 1 na okładce więc liczę na kolonie.
Gdzieś padły informacje że Portal pracuje nad Cthulhu - było by mega, jakaś fajna kampania :)!
Z tego co wspominali, to najwcześniej przyszły rok. A i to nie jest pewne bo Trzewik chce trochę odpocząć od projektowania.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

Bary pisze: Z tego co wspominali, to najwcześniej przyszły rok. A i to nie jest pewne bo Trzewik chce trochę odpocząć od projektowania.
Z całym szacunkiem dla Trzewika, ale niech za długo nie odpoczywa, tylko zrobi w końcu ten nowy dodatek :) Perspektywa kampanii paragrafowej w klimatach Mitów Cthulhu, gdzie oprócz radzenia sobie ze wszystkim, z czym gracze muszą sobie radzić w dotychczasowych scenariuszach, dojdzie kwestia poczytalności, obłędu itp. jest bardzo kusząca.
yarhma
Posty: 21
Rejestracja: 25 sie 2016, 13:42
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: yarhma »

Witam wszystkich fanów Robinsona.
Ta gra to szaleństwo :) Idealnie podpasowała pod gry które lubię. Koop z mega klimatem. I do tego chyba najlepszy tryb solo w grach planszowych. miód.

teraz pytanie.
Przeszedłem wszystkie podstawowe scenariusze oczywiście w wielkich bólach i postanowiłem pograć na fanowskich. Zainteresował mnie Leviatan.
Scenariusze bazowe skupiały sie na pojedynczych aspektach. Albo cala para w exploracje, albo cala para w budowe, albo w zbieranie skarbów lub w zbieranie drewna albo w walke.

Pokonać leviatana jest bardzo fajnie zbalansowanym scenariuszem. Jest sporo exploracji, jest zbieranie jest budowa jest walka są skarby. I końcowy boss :)
Ale pojawił sie problem na sam koniec. Scenariusz kończy sie pokonaniem tytułowego Leviatana. W ostaniej turze budujemy jakiś kamień przywołań i pojawia się potwór. CZy możemy w tej samej turze stworzyć też przedmiot ze scenariusza - krew Lewiatana żeby wzmocnić się przed walką?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

yarhma pisze: Ale pojawił sie problem na sam koniec. Scenariusz kończy sie pokonaniem tytułowego Leviatana. W ostaniej turze budujemy jakiś kamień przywołań i pojawia się potwór. CZy możemy w tej samej turze stworzyć też przedmiot ze scenariusza - krew Lewiatana żeby wzmocnić się przed walką?
Wg mnie możecie. Efekt budowy kamienia wchodzi w życie po rozpatrzeniu efektów wszystkich akcji (tak, jak budowane przedmioty, znajdźki, łupy z polowania itp. są dostępne do użycia dopiero po zakończeniu fazy akcji).
yarhma
Posty: 21
Rejestracja: 25 sie 2016, 13:42
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: yarhma »

To było by dobrze. Bo inaczej zgineli byśmy wszyscy. Gdzieś w którymś z FAQ był zapis że budowanie odbywa się równolegle i efekt jednej budowy nie ma wpływu na drugą. Podany by jakiś przykład z lina że jedna akcja budowy ją niszczyła ale lina była potrzebna do drugiej i czy w takim wypadku druga akcja jest automatycznie nieudana. i bylo wyjasnienie ze obie akcje są wykonywane jednoczesnie i nie maja na siebie wplywu, Więc skoro budowanie kamienie przywołan i i tworzenie krwi leviatana toczą sie jednocześnie to nie wplywa to na siebie. Lecz faktycznie jesli patrzeć na to że efekt tworzenia czyli pojawienie sie bestii jest po fazie akcji to jest. ok
dzieki :)
Picek
Posty: 181
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Picek »

yarhma pisze:Gdzieś w którymś z FAQ był zapis że budowanie odbywa się równolegle i efekt jednej budowy nie ma wpływu na drugą. Podany by jakiś przykład z lina że jedna akcja budowy ją niszczyła ale lina była potrzebna do drugiej i czy w takim wypadku druga akcja jest automatycznie nieudana. i bylo wyjasnienie ze obie akcje są wykonywane jednoczesnie i nie maja na siebie wplywu
Ktoś to tak fajnie opisał:
Wyobraź sobie, że każdy pionek to wysłanie gościa na 7-8 godzin do pracy.
Jak wysyłasz 1 pionek to tak, jak wysłać gościa na zbieranie/budowanie przez te 7-8 godzin - zrobi to, ale musi się spieszyć, co go naraża na jakieś przygody (stąd ciągnięcie karty). Jak dasz mu cały dzień, jest pewniej. Tak samo jak pójdzie 2 pionki - pomogą sobie i łatwiej im zbudować, stąd przygody się raczej nie zdarzą
I teraz - jak masz dwa piony w różne miejsca wysłane, to rzeczywiście jest tak, że np budują równocześnie (niezależnie), czyli nie mają na siebie wpływu nawzajem.
Trochę tu brakuje temu opisowi uszczegółowienia, bo w takim wypadku okazuje się, że oba pionki korzystają w swoich akcjach z tej samej liny/łopaty i jednemu może się nagle zepsuć ;)
W każdym razie fajnie to obrazuje, jak patrzeć na pionki.
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Dziś gra nr 6 znów cieślą i kucharzem z psem i Piętaszkiem. Wygrana oszałamiająca! W 10 rundzie obie postacie już zrealizowały scenariusz mając niewiele poniżej maksymalnego poziomu życia i maksymalne morale, wytworzonych 6 przedmiotów (4 zwykłe i 2 startowe do postaci), niemal genialne rzuty przy ryzykownych akcjach (tylko dwa razy brak sukcesu i może z 2 rany i 2 przygody na 10 rzutów dwoma kostkami ran i pytajników). Niesamowicie wysokie morale (wzmacnianie żetonami odkryć - tytoń - i przedmiotem startowym - fajką) bardzo pomaga w tej grze. Będąc karconym w debiucie i drugiej grze z powodu fatalnego morale co chwilę, teraz delektowałem się jego nadmiarem u obu postaci, rozumiejąc jak ważny jest to aspekt. Pistolet wyeliminował zupełnie potrzebę rozbudowy broni, zbędna palisada, podbudowana nawet raz jedną kartą tajemnic (w ogóle aż 3 musiałem losować w tej grze). W większości bezbolesne wydarzenia z Akcji Zagrożenia. Nadwyżka drewna w 10 turze, wszystkie kafelki odkryte! Aż dziw, że po mękach w trzech grach każda kolejna kończy się jeszcze bardziej spektakularnym sukcesem. Cały czas oczywiście pierwszy scenariusz. Przy wysokim życiu i morale warto ryzykować jednym pionkiem i rzucać, dreszczyk który raz frustruje, innym razem potrafi dać super rezultaty. Wygrana nr 3, choć w każdej poprzedniej byłem bardzo blisko w sumie wygranej, a w jednej nie zdążyłem dołożyć na stos, bo na samym początku zabiła mnie Akcja Zagrożenia przez brak 1 morale i to dopiero było frustrujące, wiedząc że zaraz wygram, a jednak ostatni punkt życia spadł. Jednak teraz moc optymalizacji i szczęścia przygody (głównie jednak optymalizacji) sprawił, że odżyję tak spektakularnym tryumfem.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

No wiesz, nie chciałbym podcinać skrzydeł ale jak się gra z 2 postaciami, Piętaszkiem i psem to trzeba by bardzo się postarać albo mieć najgorsze rozdanie kart w całej grze żeby nie wygrać :wink:
Przy dwóch postaciach poziom "normal" to gra bez Piętaszka i Psa. Gdy się wprowadza kilku nowych graczy jednocześnie w tę grę to można się ewentualnie podeprzeć Psem żeby było łatwiej w pierwszej rozgrywce. :D

Wariant Piętaszek + Pies to tylko dla gry solo jest wariantem o normalnym poziomie trudności.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

DarkSide pisze:No wiesz, nie chciałbym podcinać skrzydeł ale jak się gra z 2 postaciami, Piętaszkiem i psem to trzeba by bardzo się postarać albo mieć najgorsze rozdanie kart w całej grze żeby nie wygrać :wink:
Przy dwóch postaciach poziom "normal" to gra bez Piętaszka i Psa. Gdy się wprowadza kilku nowych graczy jednocześnie w tę grę to można się ewentualnie podeprzeć Psem żeby było łatwiej w pierwszej rozgrywce. :D

Wariant Piętaszek + Pies to tylko dla gry solo jest wariantem o normalnym poziomie trudności.
Otóż w instrukcji jest gra z Piętaszkiem jako normalna w wariancie 2-osobowym, więc proponuję czytać instrukcję. Pies to świetne urozmaicenie fabularne przygody na wyspie. Nie podcinasz skrzydeł, wprost przeciwnie, skala tryumfu i postępu w nauce gry może mnie tylko umocnić.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

DarkSide pisze:No wiesz, nie chciałbym podcinać skrzydeł ale jak się gra z 2 postaciami, Piętaszkiem i psem to trzeba by bardzo się postarać albo mieć najgorsze rozdanie kart w całej grze żeby nie wygrać :wink:
Przy dwóch postaciach poziom "normal" to gra bez Piętaszka i Psa. Gdy się wprowadza kilku nowych graczy jednocześnie w tę grę to można się ewentualnie podeprzeć Psem żeby było łatwiej w pierwszej rozgrywce. :D

Wariant Piętaszek + Pies to tylko dla gry solo jest wariantem o normalnym poziomie trudności.
Wg. instrukcji, standardowy poziom trudności:
solo: Piętaszek + Pies
2 graczy: Piętaszek
3 graczy: Pies
4 graczy: brak towarzyszy + zmiana zasady akcji porządkowania obozu (morale LUB determinacja)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kamron6 »

To my na 3 przestaliśmy grać z psem bo stwierdziliśmy, że to tylko opcjonalne ułatwienie względem "normalnego" poziomu trudności :lol:
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
ODPOWIEDZ