Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ramar »

Planszman pisze:Czy mógłby ktoś z szanownych kolegów zapodać zasady gry w trybie solo, oczywiście w wersji pl ?
A istnieją takie? Grając solo, to już zupełnie odpadnie element meta-gry, jakim jest przewidywanie i próba "wyczucia" przeciwnika.
Zawsze możesz rzucać dwoma białymi kośćmi jako ruchy gracza wirtualnego...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Jest kilka fanowskich trybów solo na BGG, w tym jeden bardzo prosty i całkiem niezły - przetłumaczyłem go dla kolegi (pominąłem fragmenty dotyczące tzw. kampanii). Grałem parę razy, przeciwnik jest wymagający, a ten tryb bardzo pomaga opanować mechanizmy gry.

Dave Rohrl
Roll for the Galaxy – nieoficjalny wariant solo

Wstęp
Będziesz grał przeciw symulowanemu częściowo graczowi AI. W każdej rundzie AI losowo wybiera akcję i otrzymuje nagrodę zależną od wylosowanej akcji. Gra kończy się wg normalnych reguł, po czym porównywana jest liczba PZ zdobytych przez gracza i AI.

Przygotowanie do gry
Gracz przygotowuje swoje imperium wg zwykłych zasad, używając wszystkich elementów oprócz zasłonki. Gracz AI otrzymuje kafel frakcji, kafel rodzimej planety i kubek. W kubku AI należy umieścić trzy białe kości oraz kości, które startowe kafle AI polecają umieścić w kubku lub w Populacji. Jeśli kafel poleca umieścić kość na kaflu Planety, należy to zrobić.

Należy stworzyć wspólną pulę żetonów o wartości 24 PZ.

Rozgrywka
Gracz wykonuje wszystkie fazy zgodnie z normalnymi zasadami. AI jest aktywny tylko w fazie odsłonięcia kości. Należy wtedy rzucić jedną białą kością i odsłonić kafel wyrzuconej akcji. Rozegrane zostaną tylko: akcja wybrana przez gracza i akcja wylosowana przez AI.

AI otrzymuje nagrodę zależną od wyniku rzutu białą kostką:
• Odkrywanie: AI otrzymuje 1PZ.
• Produkcja albo Dostawa: AI otrzymuje 2VP.
• Rozwój Technologii: Wyciągnij kafel z worka i umieść go w tableau AI stroną z technologią do góry.
• Kolonizacja: Wyciągnij kafel z worka i umieść go w tableau AI stroną z Planetą do góry. Jeżeli Planeta nakazuje dodać kość do Populacji, umieść ją w kubku AI.

Koniec gry i wyłonienie zwycięzcy
Gra kończy się wg normalnych zasad, tj. po wyczerpaniu się puli PZ albo wyłożeniu 12 kafli w tableau gracza lub AI. Jeśli gracz zdobył więcej PZ, zostaje zwycięzcą, w przeciwnym wypadku wygrywa AI.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Planszman »

Dzięki Andy !
Spróbuję popykać w ten tryb solo.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Pan_K »

Andy pisze:Jest kilka fanowskich trybów solo na BGG, w tym jeden bardzo prosty i całkiem niezły - przetłumaczyłem go dla kolegi (pominąłem fragmenty dotyczące tzw. kampanii). Grałem parę razy, przeciwnik jest wymagający, a ten tryb bardzo pomaga opanować mechanizmy gry.

Dave Rohrl
Roll for the Galaxy – nieoficjalny wariant solo

Wstęp
Będziesz grał przeciw symulowanemu częściowo graczowi AI. W każdej rundzie AI losowo wybiera akcję i otrzymuje nagrodę zależną od wylosowanej akcji. Gra kończy się wg normalnych reguł, po czym porównywana jest liczba PZ zdobytych przez gracza i AI.

Przygotowanie do gry
Gracz przygotowuje swoje imperium wg zwykłych zasad, używając wszystkich elementów oprócz zasłonki. Gracz AI otrzymuje kafel frakcji, kafel rodzimej planety i kubek. W kubku AI należy umieścić trzy białe kości oraz kości, które startowe kafle AI polecają umieścić w kubku lub w Populacji. Jeśli kafel poleca umieścić kość na kaflu Planety, należy to zrobić.

Należy stworzyć wspólną pulę żetonów o wartości 24 PZ.

Rozgrywka
Gracz wykonuje wszystkie fazy zgodnie z normalnymi zasadami. AI jest aktywny tylko w fazie odsłonięcia kości. Należy wtedy rzucić jedną białą kością i odsłonić kafel wyrzuconej akcji. Rozegrane zostaną tylko: akcja wybrana przez gracza i akcja wylosowana przez AI.

AI otrzymuje nagrodę zależną od wyniku rzutu białą kostką:
• Odkrywanie: AI otrzymuje 1PZ.
• Produkcja albo Dostawa: AI otrzymuje 2VP.
• Rozwój Technologii: Wyciągnij kafel z worka i umieść go w tableau AI stroną z technologią do góry.
• Kolonizacja: Wyciągnij kafel z worka i umieść go w tableau AI stroną z Planetą do góry. Jeżeli Planeta nakazuje dodać kość do Populacji, umieść ją w kubku AI.

Koniec gry i wyłonienie zwycięzcy
Gra kończy się wg normalnych zasad, tj. po wyczerpaniu się puli PZ albo wyłożeniu 12 kafli w tableau gracza lub AI. Jeśli gracz zdobył więcej PZ, zostaje zwycięzcą, w przeciwnym wypadku wygrywa AI.
Dzięki - zaraz wypróbuję. Jedno pytanie: po co AI te wszystkie kości, skoro wydaje się, że wystarczyłaby mu tylko jedna biała?

[EDYCJA] OK - już wiem: mogą się przydać przy podliczaniu bonusów za technologie o koszcie 6+
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

... oraz jako tie-breakery.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Co do złożonej reklamacji rozumiem, że mam wykazać się cierpliowścią bo GFP ma sporo roboty, wolno odpowiadają lub wolno odpowiadają w sprawach reklamacji?
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

Xoth pisze:Co do złożonej reklamacji rozumiem, że mam wykazać się cierpliowścią bo GFP ma sporo roboty, wolno odpowiadają lub wolno odpowiadają w sprawach reklamacji?
Wrzuć mi info na PW, najlepiej razem z adresem mailowym, za pomocą którego kontaktowałeś się z nami. Od razu na szybko sprawdzimy.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Poszło. ;)
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Panie Piettrucha? Tam wiadomość w skrzynce powinna być u Pana. Bo coś nie ma tego kuriera, a chciałbym dostać to za co zapłaciłem. ;) Nieźle musieliście się zawalić robotą z tymi kampaniami skoro taka obsówa w kontakcie. ;P
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Wie ktoś czy istnieje jakiś numer do GFP? Zero kontaktu jeśli chodzi o maile/FB. Być może zawaleni robotą, a być może olewka...
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

Xoth pisze:Wie ktoś czy istnieje jakiś numer do GFP? Zero kontaktu jeśli chodzi o maile/FB. Być może zawaleni robotą, a być może olewka...
Sprawdź proszę e-mail.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Nie mam nic w skrzynce... Wiadomość na pewno wysłana na wnuczek8@o2.pl? Próbowałem mailowo (adres podany w aktualizacji jako ten , który miał służyć do kontaktu w sprawie wysyłek), na fb, tutaj pisałem na priv i nic... Mam nadzieję, że paczka nie poszła czymś takim jak TBA bo zbankrutowali i afera, a kupę ludzi dostało wysad na pieniądze lub przesyłki...
Ostatnio zmieniony 27 cze 2016, 18:40 przez Xoth, łącznie zmieniany 1 raz.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

Xoth pisze:Nie mam nic w skrzynce... Wiadomość na pewno wysłana na wnuczek8@o2.pl? Próbowałem mailowo, na fb, tutaj pisałem na priv i nic...

Tak, dokładnie. Wiadomość z 17:31. Przesyłam raz jeszcze.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

O! Teraz doszła. Dzięki wielkie, czekam na telefon od kuriera i też przepraszam za bombardowanie (nie dziwi mnie folder spam ;P), choć sądzę, że jest zrozumiałe. Jak odbiorę to napiszę tutaj w celu umówienia się na wysyłkę uszkodzonej sztuki.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Rocy7 »

Na ile ta gra nadaje sie do gry z poczatkujacymi graczami? (znaja Catan, Cytadela, Colt Express, Zamki Szalonego Króla Ludwika).
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ayaram »

Rozgrywka banalnie prosta, ale trochę zasady nieintuicyjne, przez co na początku wydaje się dużo trudniejsza niż jest w rzeczywistości. Ale od 2giej rundy już idzie leciutko ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Jiloo »

Moim zdaniem najtrudniejszym elementem gry jest wyjaśnienie zasad. Na początku wydają się strasznie skomplikowane, a tak naprawdę są mega proste. Dwie gry i wszyscy będą grać. Nadaje się.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 197
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Naro »

W pudełku powinny być dwa egzemplarze instrukcji?
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

Naro pisze:W pudełku powinny być dwa egzemplarze instrukcji?
Jeden
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Planszman »

Najbardziej rozwala mnie to jak omówiłem zasady gry a ktoś pyta "to co ja mam teraz zrobić?". Normalnie wymiękam...
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

Planszman pisze:Najbardziej rozwala mnie to jak omówiłem zasady gry a ktoś pyta "to co ja mam teraz zrobić?". Normalnie wymiękam...
Faktycznie bywa tak. Zwłaszcza u osób, które nie grały w bardzo dużo tytułów. Świetnie, z perspektywy osoby tłumaczącej, wygląda też to, kiedy ta osoba zaczyna łapać i sama odkrywa to, w jaki sposób można w podczas swojej tury kombinować i na ile sposobów można używać kafli, kostek etc. :)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ariser »

Piettrucha pisze:
Planszman pisze:Najbardziej rozwala mnie to jak omówiłem zasady gry a ktoś pyta "to co ja mam teraz zrobić?". Normalnie wymiękam...
Faktycznie bywa tak. Zwłaszcza u osób, które nie grały w bardzo dużo tytułów. Świetnie, z perspektywy osoby tłumaczącej, wygląda też to, kiedy ta osoba zaczyna łapać i sama odkrywa to, w jaki sposób można w podczas swojej tury kombinować i na ile sposobów można używać kafli, kostek etc. :)
Albo ktoś po prostu słabo tłumaczy i omawiając mechanikę gry w ogóle nie odnosi się jaki jest cel. Wychodzi to pięknie szczególnie w takich grach jak Roll właśnie. No, ale oczywiście kolegi wyżej to nie dotyczy, tylko koledzy jacyś nie kumaci. :>
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Mógłbym prosić o informację czy paczka z reklamacją została już wysłana? Dostałem maila od serwisu furgonetka.pl o przesyłce w drodze z Krakowa. To od Was?
ObraneOrzechy
Posty: 379
Rejestracja: 31 lip 2015, 09:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ObraneOrzechy »

Xoth pisze:Mógłbym prosić o informację czy paczka z reklamacją została już wysłana? Dostałem maila od serwisu furgonetka.pl o przesyłce w drodze z Krakowa. To od Was?
To jest watek o grze nie o kampanii z w.to! Naucz sie rozrozniac.. Jesli juz musisz to pisz w temacie Rolla w dziale Finansowania spolecznosciowe.
A najlepiej kontaktuj sie mailowo.
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: poket »

Na kiedy wstępnie planowany jest dodatek do Rolla w wersji polskiej?
Będzie kampania na wspieram?
ODPOWIEDZ