18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Z ludzi , którzy grali na żywo tylko Bazik pozytywnie ocenia 41-większośc mówi,że po prostu za trudna do ogarnięcia.
Czytałem na bbg,że jest to najbardziej złożona 18 stka. Oczywiście do momentu pojawienia się 1817 :)
Także jak na razie za wysokie progi na moje nogi.
o 1873 nie słyszałem.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 18xx

Post autor: surmik »

W końcu się udało i wczoraj zagraliśmy w 1830 w cztery osoby. Gra trwała ponad 6 godzin i skończyła się rozbiciem banku. Wszyscy gracze grali po raz pierwszy w 1830 i tylko ja miałem jakieś tam doświadczenia w 18xx. Do pomocy użyliśmy Railsa bez, którego nie dalibyśmy rady zagrać poprawnie. Ogólnie wrażenia mega świetne :) Emocje były do samego końca i oczywiście okazało się, że Diesle rządzą ;) Jedyny minus to sama końcówka gdy już tylko puszczaliśmy pociągi by rozbić bank, dzięki railsowi poszło szybko ale jak mielibyśmy liczyć to ręcznie to by się ciut dłużyło :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: yosz »

surmik pisze:Gra trwała ponad 6 godzin i skończyła się rozbiciem banku.
A może się skończyć inaczej? Nie grałem w 1830 ale we wszystkich pozostałych 18stkach gra się raczej do rozbicia banku.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

czasem kończy się maksymalną wartością akcji-w niektórych 18 tylko, i czasami (rzadko) bankructwem jednego z graczy
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: yosz »

No tak - ale ani razu tego nie widziałem ;) (chociaż niedużo grałem, zaledwie parę partii)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

ja w sumie też nie-też niedużo grałem-ale kilka razy byłem bardzo blisko bankructwa ;)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 18xx

Post autor: surmik »

Raz chyba Adik zbankrutował w grze przez Railsa ale chyba nie było to akurat 1830 :)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

wczoraj graliśmy w 6 osób w 1830- nie polecam-graliśmy 5 i pół godziny i zeszła jedna piątka dopiero-fakt trochę za dużo pociągów ustawilismy na początek niestety-błąd.
Ogólnie trochę poniżej oczekiwań-za długo jak na to co gra daje-spróbuję ponownie w 4 osoby i wtedy się wypowiem-na dzień dzisiejszy, wolę sobie w AL zagrać.
Osobną sprawą jest wykonanie-błędy na planszy czy kafelkach nie mają znaczenia,ale kilka rzeczy jest naprawdę beznadziejnych:
najmniej ważne z tych rzeczy-nie do końca dobrze oznaczone, co jest używane w podstawce , a co w dodatkach-przez co graliśmy za dużą liczbą pociągów
dwustronne pociągi-bezsensowne rozwiązanie,które tylko utrudnia
koszmarne kolory firm-nie ma czegoś takiego,że np"rusz się czerwona-nie ma czerwonej-są jakieś miksy kolorów.
plansza absolutnie nie przystosowana do grania torami o klasycznym(18xx wym) wyglądzie,tory na planszy nowe w połączeniu ze starymi na żetonach wyglądają bardzo słabo i często są nieczytelne(powinni na klasycznej stronie dać stare tory moim zdaniem)
no i giełda-kompletnie nieczytelna.Pierwsza rzecz to dwustronne znaczniki firm,których nie można jak w zwykłych 18xx odwrócić na drugą stronę,żeby zobaczyć czy firma już operowała
druga-ceny na środku "okienka" uniemożliwiają zobaczenie, ile akcja jest warta, bez zdjęcia znacznika-koszmar

Posiadacze starej wersji nie chcący grać w jakieś dodatki, napewno są zadowoleni,że nowej nie kupili.
trochę się wyżaliłem-mam nadzieje,że druga partia, w mniejszą liczbe osób pozwoli mi przymknąć oko na wykonanie.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

zagrałem w końcu przez Railsa- grało się fajnie.
dzięki temu poznałem EU- w pierwszej dwójce moich 18 :)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Albo grałem źle,albo w AL Diesle są przeważnie słabsze(lub niewiele lepsze od 7).Jednym słowem pytanie czy te 4 miasta mogę wybrać z trasy, po której jadę( niezablokowany itd.) czy są to po prostu 4 kolejno następujące po sobie miasta ?
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6528
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

staszek pisze:Albo grałem źle,albo w AL Diesle są przeważnie słabsze(lub niewiele lepsze od 7).Jednym słowem pytanie czy te 4 miasta mogę wybrać z trasy, po której jadę( niezablokowany itd.) czy są to po prostu 4 kolejno następujące po sobie miasta ?
Cztery kolejne. Musisz mieć trasę tak zrobioną, żeby jechał przez te "tłuste" miasta na środku, i te lepsze czerwone pola. Jeśli tak nie masz to 4D może nie być tak dobry. Z drugiej strony dla 7T też nie łatwo zaplanować trasę.

4D licząc podwójnie sprawia, że zielone miasto za $30 liczysz za $60. 7T musi odwiedzić na to dwa zielone miasta. Jak łatwo wykalkulować 4D po czterech zielonych miastach to lepiej niż 7T po siedmiu (dopiero przy ośmiu byłoby równo). A dużo łatwiej zorganizować sesnowną trasę czterech miast niż siedmiu miast. Z drugiej strony jeśli masz dojazd do tłustych miast, ale przez wiele innych, to 4D nie sięgnie, a 7T tak.

To kwestia tego jakie masz trasy i stacje.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

graliśmy wczoraj właśnie tak jak mówisz, ale nawet jeśli jest 4D trochę lepszy od 7T(a czasami jak pisałeś nawet nie jest) to jest to najsłabszy Diesel ze wszystkich znanym mi 18xx
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6528
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

staszek pisze:graliśmy wczoraj właśnie tak jak mówisz, ale nawet jeśli jest 4D trochę lepszy od 7T(a czasami jak pisałeś nawet nie jest) to jest to najsłabszy Diesel ze wszystkich znanym mi 18xx
Tak, generalnie jest słabawy w porównaniu do "Unlimited" jaki jest zazwyczaj. Zwróć jednak uwagę, że w AL mapa jest mała, a firmy mają dużo stacji. "Unlimied" Diesel prawdopodobnie nie byłby tu szczególnie lepszy niż 7T. Z moich gier w AL często nawet te 7 nie było łatwe do uzbierania, a i to gdy gracz miał dwie firmy, więc mógł próbować współpracować.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2012, 08:23 przez abadura, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: 18xx

Post autor: adikom5777 »

staszek pisze:graliśmy wczoraj właśnie tak jak mówisz, ale nawet jeśli jest 4D trochę lepszy od 7T(a czasami jak pisałeś nawet nie jest) to jest to najsłabszy Diesel ze wszystkich znanym mi 18xx
W 18EU jest jeszcze słabszy, bo w ogóle go nie ma ;)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

abadura pisze:
staszek pisze:graliśmy wczoraj właśnie tak jak mówisz, ale nawet jeśli jest 4D trochę lepszy od 7T(a czasami jak pisałeś nawet nie jest) to jest to najsłabszy Diesel ze wszystkich znanym mi 18xx
Tak, generalnie jest słabawy w porównaniu do "Unlimited" jaki jest zazwyczaj. Zwróć jednak uwagę, że w AL mapa jest mała, a firmy mają dużo stacji. "Unlimied" Diesel prawdopodobnie nie byłby tu szczególnie lepszy niż 7T. Z moich gier w AL często nawet te 7 nie było łatwe do uzbierania, a i to gdy gracz miał dwie firmy, więc mógł próbować współpracować.
W przypadku-4 wybrane z całej trasy-byłby jednak lepszy
adikom5777 pisze:
staszek pisze:graliśmy wczoraj właśnie tak jak mówisz, ale nawet jeśli jest 4D trochę lepszy od 7T(a czasami jak pisałeś nawet nie jest) to jest to najsłabszy Diesel ze wszystkich znanym mi 18xx
W 18EU jest jeszcze słabszy, bo w ogóle go nie ma ;)
:)
Bo EU to w ogóle jakaś kiepska gra jest-wciskają firmę i masz drugie miejsce, zamiast pierwszego ;)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

AL też słaba prowadzisz, prowadzisz , no i spadasz na ostatnie miejsce
:)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6528
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

staszek pisze:AL też słaba prowadzisz, prowadzisz , no i spadasz na ostatnie miejsce
:)
Tak to jest gdy kupujesz dwa diesele z własnego portfela... ;)
Ostatnio zmieniony 12 mar 2012, 17:48 przez abadura, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: 18xx

Post autor: adikom5777 »

staszek pisze:AL też słaba prowadzisz, prowadzisz , no i spadasz na ostatnie miejsce
:)
Bo to nie jest gra o prowadzeniu tylko o wygrywaniu ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: 18xx

Post autor: KubaP »

adikom5777 pisze:
staszek pisze:AL też słaba prowadzisz, prowadzisz , no i spadasz na ostatnie miejsce
:)
Bo to nie jest gra o prowadzeniu tylko o wygrywaniu ;)
E tam, mi się podobało. Inni grają, kombinują, a ja idę na pałę i wygrywam :D
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Odkopię temat. Postanowiłem w końcu kupić jakąś 18stkę i jak na razie najbliżej mi do 1830, bo jest instrukcja pl (co jest warunkiem koniecznym), jest dostępna w normalnej dystrybucji i podobno jest nie zła. Moje pytanie czy ta instrukcja pl nie zawiera żadnych błędów? Czy błędy w najnowszym wydaniu da się jakoś skorygować bo słyszałem, że troszkę tam tego jest?
A może jest jeszcze jakaś 18xx z polską instrukcją, którą byście polecili?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: 18xx

Post autor: adikom5777 »

Poleciłbym wiele, ale z polską instrukcją nie znam żadnej
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Na bgg znalazłem tylko 1830 i skrót zasad do 18AL. Ale prawda jest taka że nie szukałem zbyt dokładnie. Panie Adamie a co z tymi błędami w 1830? Wystarczy wydrukować te dwie kartki z erraty i będzie gitara?
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6528
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

A kto jest "Panem Adamem", bo to nie jest jednoznaczne wśród zabierających tu głos. ;)

Z 1830 jest tak, że oryginalne zasady są w kilku miejscach niejasne i można grać według różnych wykładni. Nie wiem jak jest z zasadami w nowej edycji, tym bardziej z ich polskim tłumaczeniem. Na BGG można znaleźć wiele informacji, ale po angielsku.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Jak na razie to rozmawiam z tego co mi wiadomo z dwoma Adamami :D Ale mogłem coś źle skojarzyć. Jeśli tak to przepraszam. :oops:

Kurczę chodzi mi głównie o to żeby mieć "zarys" regół w naszym języku. Resztę rozszyfruje/ doczytam/ porównam z wersją angielską. Po prostu nie czuję się na siłach coby rzucić się na 40 stronicową instrukcję po angielsku nie mając o grze pojęcia. Zwłaszcza że do tej pory zawsze grałem w gry gdzie instrukcja była w pl.
Trochę jestem w kropce bo bardzo chciałbym w jakąś dobrą 18stkę pograć i zobaczyć czym to pachnie.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Jak będziesz w Wawie, to chętni na jakąś się znajdą :-)
Moim zdaniem spróbuj zrobić sobie 18AL - najlepsza na początek
ODPOWIEDZ