18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Opcja z 18AL jest dla mnie najgorszą opcją bo nie mam ani ochoty ani zdolności ani czasu. A pozatym to do tej gry nie ma instrukcji pl.
staszek pisze:Jak będziesz w Wawie, to chętni na jakąś się znajdą :-)
Wiedziałem że ktoś tak napisze ale dla mnie równie dobrze może być Madryt czy inne miasto europejskie bo nawet jak jestem w Warszawie to i tak nie mam czasu żeby z kimś się spotkać i pograć. Pomijam już fakt że nikogo nie znam w Wawie. Ogólnie najbliżej mi jak na razie do 1830 ale ostatnio zauważyłem Poseidona z instrukcją pl na MT. Może sie uda upolować.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: 18xx

Post autor: KubaP »

mckil pisze:Opcja z 18AL jest dla mnie najgorszą opcją bo nie mam ani ochoty ani zdolności ani czasu. A pozatym to do tej gry nie ma instrukcji pl.
staszek pisze:Jak będziesz w Wawie, to chętni na jakąś się znajdą :-)
Wiedziałem że ktoś tak napisze ale dla mnie równie dobrze może być Madryt czy inne miasto europejskie bo nawet jak jestem w Warszawie to i tak nie mam czasu żeby z kimś się spotkać i pograć. Pomijam już fakt że nikogo nie znam w Wawie. Ogólnie najbliżej mi jak na razie do 1830 ale ostatnio zauważyłem Poseidona z instrukcją pl na MT. Może sie uda upolować.
Jeśli Poseidon to 18xx to Bigmac jest burgerem.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Ja tam nie wiem czy Poseidon to burger czy nie ale BGG wywala go jako grę z rodziny 18xx i kiedyś gdzieś (G-F?) czytałem że może być niezłym wprowadzeniem do świata 18stek. Dlatego też wziąłem go pod rozwagę. Jak jest naprawdę to nie wiem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: 18xx

Post autor: KubaP »

mckil pisze:Ja tam nie wiem czy Poseidon to burger czy nie ale BGG wywala go jako grę z rodziny 18xx i kiedyś gdzieś (G-F?) czytałem że może być niezłym wprowadzeniem do świata 18stek. Dlatego też wziąłem go pod rozwagę. Jak jest naprawdę to nie wiem.
Nie, serio, odpuść sobie. 18xx to 18xx. Poseidon to lizanie cukierka przez papierek. 1830 będzie git. Najlepiej oczywiście, żeby ktoś Cię wprowadził. Nie dasz rady być na jakimś konwencie w najbliższej przyszłości?
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Kiedyś wybierałem się na Rzuć kostką ale sytuacja mi nie pozwoliła (dwójka małych dzieci + nie planszowa żona) i odpuściłem sobie. A latanie gdzieś dalej po świecie mi nie pasuje bo wychodzę z założenia że lepiej pieniądze przeznaczone na przejazdy wydać na planszówki. Także nawet nie wiem gdzie co i kiedy.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

mckil pisze:Kiedyś wybierałem się na Rzuć kostką ale sytuacja mi nie pozwoliła (dwójka małych dzieci + nie planszowa żona) i odpuściłem sobie. A latanie gdzieś dalej po świecie mi nie pasuje bo wychodzę z założenia że lepiej pieniądze przeznaczone na przejazdy wydać na planszówki. Także nawet nie wiem gdzie co i kiedy.
Jakbym czytał o sobie! ;)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

A przy okazji, może ktoś chętny na ustawkę 18xx na Gratislavi?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: 18xx

Post autor: KubaP »

mckil pisze:Kiedyś wybierałem się na Rzuć kostką ale sytuacja mi nie pozwoliła (dwójka małych dzieci + nie planszowa żona) i odpuściłem sobie. A latanie gdzieś dalej po świecie mi nie pasuje bo wychodzę z założenia że lepiej pieniądze przeznaczone na przejazdy wydać na planszówki. Także nawet nie wiem gdzie co i kiedy.
Rozumiem. Nic stąd<--- KLIK też Ci nie leży? Jak wpadniesz do Wwy to już my Ci ekipę do 18xx skręcimy :) Choćby 29 września na Narodowy. Masz pociąg z Ostrołęki właściwie pod sam stadion :)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Ok, przekonałeś mnie. Jak tylko będę w kraju to na Narodowym się melduje. Na pewno jeszcze wcześniej napiszę.
Ale trochę mnie przeraża ta inwigilacja! :shock:

Chociaż wiem że to dla mojego dobra. :D
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4058
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 277 times
Been thanked: 160 times

Re: 18xx

Post autor: lacki2000 »

Ja rzuciłem okiem na serię 18xx na BGG to aż mnie ciary przeszły. Transport i giełda to coś co mi bardzo pasuje, tylko trochę przeraża ten czas rozgrywki. Mam nawet swój własny tajny projekt na ten temat ale o tym na razie wstyd pisać.
A co do czasochłonnej serii 18xx to mam pytanie: Jak tam kształtuje się, oblicza, generuje zmiany cen akcji na giełdzie? Czy to w ogóle jest istotny element gry?
Tak szczerze to nie szukałem instrukcji i może jakiś chętny 18xx maniak (nie mylić z 18 xxx maniakiem :P ) tak pokrótce mi wyjawi czemu ta gra jest warta nieprzespanej nocy.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

lacki2000 pisze:Ja rzuciłem okiem na serię 18xx na BGG to aż mnie ciary przeszły. Transport i giełda to coś co mi bardzo pasuje, tylko trochę przeraża ten czas rozgrywki. Mam nawet swój własny tajny projekt na ten temat ale o tym na razie wstyd pisać.
A co do czasochłonnej serii 18xx to mam pytanie: Jak tam kształtuje się, oblicza, generuje zmiany cen akcji na giełdzie? Czy to w ogóle jest istotny element gry?
Tak szczerze to nie szukałem instrukcji i może jakiś chętny 18xx maniak (nie mylić z 18 xxx maniakiem :P ) tak pokrótce mi wyjawi czemu ta gra jest warta nieprzespanej nocy.
(1) Zmiany kursu

Standardowo cena akcji zmienia się ze względu na dwa czynniki: a) wypłata dywidendy i b) podaż/popyt.

a) Zasadniczo jeśli firma z dochodu wypłaca dywidendę, to jej wartość giełdowa rośnie. A jeśli zatrzymuje dochód do skarbca to jej wartość giełdowa spada.

Różne gry mają tu różne wariacje. Czasem wystarczy wypłacić cokolwiek (powyżej 0), żeby urosnąć. Czasem trzeba wypłacić co najmniej tyle jaka jest wartość jednego udziału. Czasem mamy skoki wielokrotne, na przykład jeśli firma wypłaci co najmniej dwukrotność wartości udziału to wzrasta dwa razy. Niektóre gry pozwalają też na połowiczne wypłaty. Połowę dochodu zachowujesz w skarbcu, a drugą połowę wypłacasz w dywidendach.

b) Zasadniczo jeśli sprzedajesz udziały to ich cena spada. Jeśli zaś wszystkie są w rękach graczy, to ich cena rośnie.

Różne gry mają tu różne wariacje. Czasem tylko dyrektor sprzedając udziały obniża ich wartość. Czasem wartość firmy spada za udziały w puli bankowej na koniec rundy.

(2) Giełda

Zasadniczo są dwa modele: płaska i prostokątne.

W płaskiej mamy tylko ciąg liczb i albo ruszamy się w dół/lewo (mniejsze wartości) albo w górę/prawo (większe wartości).

W prostokątnych można się ruszać w 4 kierunkach. Zwykle ruchy dół/góra wynikają z manipulacji udziałami (podaż/popyt), a ruchy lewo/prawo wynikają z dywidend. Ponownie dół i lewo to ruch do mniejszych wartości a góra i prawo to ruch do większych wartości.

Spotyka się i inne wariacje ale rzadko. Jest chyba jakaś gra z giełdą dwuwymiarową ale z hexów a nie prostokątów. Jest też 1860 z giełdą płaską ale w dwóch rzędach. Zdaje się jednak, że można by ją "wypłaszczyć" do jednego rzędu, ale nie zmieściłby się na planszy.

(3) Istotność

18xx dzieli się na dwie kategorie: gry finansistów i gry inżynierów.

W grach inżynierów ważne jest, żeby prowadzić dobre firmy. Dobre trasy. Dobre pociągi. Sowite dochody. Tam wartość udziałów jest raczej pochodną jakości firmy, a nie celem samym w sobie. I generalnie rosną.

W grach finansistów chodzi głównie o machloje giełdowe i uwodzenie przeciwników do kupna udziałów w lipnych interesach. Tam wartości udziałów podlegają dużym fluktuacjom.

W obu jednak wartość udziałów jest ważna dla kolejności firm. A to ma kluczowe znaczenie przy kupowaniu pociągów czy stawianiu tego krytycznego toru który tobie wszystko umożliwi a przeciwnikom wszystko zepsuje.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: 18xx

Post autor: Tolis »

W typowa 18xx nie grałem, ale w edycję Splottera: UR 1830 BC, mi się spodobało, wiec mogę polecić, gdzieś na BGG był plik porównujący tą pozycję do typowych 18xx.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 566 times
Been thanked: 912 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

18xx dzieli się na dwie kategorie: gry finansistów i gry inżynierów.
Mógłbyś zakwalifikować kilka popularnych 18xx (18AL, 1889, 1830) do danych grup?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4058
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 277 times
Been thanked: 160 times

Re: 18xx

Post autor: lacki2000 »

@abadura: dzięki za opis, brzmi naprawdę obiecująco, zwłaszcza, że mam kolegę też lubiącego te klimaty. Czy takie elementy jak downtime lub inne paraliże kalkulacyjne nie usypiają zanadto oczekujących graczy? I czy można grę porównać do komputerowego Railroad Tycoona 3? To moja ulubiona gra pociągowo-giełdowa (gdyby tylko te składy nie przejeżdżały przez siebie...).
W 18xx nie ma przewozu towarów (pick-up & deliver) tylko budowa trakcji i jakieś symboliczne pociągi, nieprawdaż? Czy jest jakaś losowość w cenach akcji albo innym elemencie gry? Już postaram się więcej nie pytać :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

Galatolol pisze:
18xx dzieli się na dwie kategorie: gry finansistów i gry inżynierów.
Mógłbyś zakwalifikować kilka popularnych 18xx (18AL, 1889, 1830) do danych grup?
Wydaje mi się, że 1830 należy do finansowych, a 18AL i 1889 do inżynierskich. Zresztą ten podział nie jest takie ostry. Jak zwykle. Polecam przeszukać zasoby BGG, w szczególności wypowiedzi użytkownika clearclaw, bo jest on w tym temacie znacznie bieglejszy. Ja w części wręcz referuję jego "wykładnię".
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Galatolol pisze:
18xx dzieli się na dwie kategorie: gry finansistów i gry inżynierów.
Mógłbyś zakwalifikować kilka popularnych 18xx (18AL, 1889, 1830) do danych grup?
Moim zdaniem płaska giełda( jednowymiarowa) to inżynierowie, dwuwymiarowa to finansowa.Wobec tego wszystkie trzy raczej finansowe-choć AL najbardziej.
Mogę się mylić oczywiście,bo nie jestem tu ekspertem jak udzielające się tu Adamy :D
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

lacki2000 pisze:@abadura: dzięki za opis, brzmi naprawdę obiecująco, zwłaszcza, że mam kolegę też lubiącego te klimaty. Czy takie elementy jak downtime lub inne paraliże kalkulacyjne nie usypiają zanadto oczekujących graczy? I czy można grę porównać do komputerowego Railroad Tycoona 3? To moja ulubiona gra pociągowo-giełdowa (gdyby tylko te składy nie przejeżdżały przez siebie...).
W 18xx nie ma przewozu towarów (pick-up & deliver) tylko budowa trakcji i jakieś symboliczne pociągi, nieprawdaż? Czy jest jakaś losowość w cenach akcji albo innym elemencie gry? Już postaram się więcej nie pytać :]
Wydaje mi się, że w RRT3, którego sam bardzo lubię - choć dawno już nie grałem - inżynieria jest ważniejsza. Ważne jest jak prowadzimy trasy, jaki to koszt. Jakie nachylenia torów. Dostosowanie taboru do towarów, w szczególności pasażerowie/towary. Szukanie połączeń "wbrew naturze", żeby były intratne nie konkurując z naturalnymi drogami dystrybucji. Stacje i ich rozbudowa. Ten element jest znacznie bardziej rozwinięty.

Nie wiem jak jest z giełdą w RRT3. Zawsze wydawała mi się rachityczna i niepotrzebna. Ale prawdopodobnie źle grałem i nie odkryłem głębi tego elementu gry.

18xx jest niestety wolne. Ale trudno mi powiedzieć jak wygląda na żywo, bo grałem tak tylko 2,5 razu (!). Gram głównie PBEM/PBF i gry potrafią trwać 3-6 miesięcy.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Chyba wolno piszę, bo jeden z Adamów odpowiedział już przede mną, czyli jednak się trochę myliłem w moich ocenach :)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

staszek pisze:Chyba wolno piszę, bo jeden z Adamów odpowiedział już przede mną, czyli jednak się trochę myliłem w moich ocenach :)
Albo ja... ;)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

mckil pisze:Ok, przekonałeś mnie. Jak tylko będę w kraju to na Narodowym się melduje. Na pewno jeszcze wcześniej napiszę.
Ale trochę mnie przeraża ta inwigilacja! :shock:

Chociaż wiem że to dla mojego dobra. :D
I jak zwykle nici z wyjazdu. Siedze jeszcze w tej zapyziałej Norwegii i dopiero w niedzielę będe w domu.

Ale jakbym się kiedyś na kostkę/tudzież inne imprezy wybierał to na pewno będę sie dopominał wprowadzenia w świat 18stek.

Edit: Ależ to zabrzmiało dziwnie.

I żeby było w temacie na g-f polecam przesłuchać 49 planszostację która prawie w całości dotyczy gier z serii 18xx
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2013, 23:26 przez mckil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

mckil pisze:
mckil pisze:Ok, przekonałeś mnie. Jak tylko będę w kraju to na Narodowym się melduje. Na pewno jeszcze wcześniej napiszę.
Ale trochę mnie przeraża ta inwigilacja! :shock:

Chociaż wiem że to dla mojego dobra. :D
I jak zwykle nici z wyjazdu. Siedze jeszcze w tej zapyziałej Norwegii i dopiero w niedzielę będe w domu.

Ale jakbym się kiedyś na kostkę/tudzież inne imprezy wybierał to na pewno będę sie dopominał wprowadzenia w świat 18stek.
W Norwegii zapewne też są gracza 18xx!
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Zapewne tak tylko dziwnie gadają :wink:
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: abadura »

mckil pisze:Zapewne tak tylko dziwnie gadają :wink:
Spodziewałbym się, że znają angielski. A przynajmniej niektórzy. Byłbym może nie zszokowany, ale bardzo mocno zdziwiony, gdybyś trafił na grupę graczy 18xx, w której nikt nie zna angielskiego...

Zresztą, "let the money talk"... ;)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: 18xx

Post autor: mckil »

Tutaj to w ogóle cieżko trafić na kogoś kto nie gada po angielsku ale ja wolę nasz pięknie szumiący język i dlatego szukałem gry z serii z instrukcją pl. A swoją drogą to może ktoś zna jakieś filmy instruktażowe do jakiejś gry 18xx?
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Scott Nicholson z bgg nagrał film fajny( po angielsku).
ODPOWIEDZ