18xx

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

My tu gadu gadu a tymczasem w Kanadzie już za dwa tygodnie będzie konwent Hattanooga poświęcony 18xx, wczoraj zapowiedziane zostały tytuły jakie będą wystawione do testowania:

Kod: Zaznacz cały

1872: Pacific Scandal (a bit of a departure in Western Canada)
1883 (1856 Variant set in Alberta)
18DO (Wolfram Janich reinvents 18Ruhr with variable markets and breweries)
18CZ (we have a copy so you can see what you probably kickstarted)
18 Card Game (While un-named, this is a euro-ey card game take on 18xx. I recently was informed the setting will be Lilliput.)
18Oki ( a recently revived 2 player map in Okinawa)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

w ostatnim dual gauge, chwalił ktoś tą dwuosobową 18-stkę, 18-oki. Ciekaw jestem czy trafi do jakiejś szerszej sprzedaży.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

magole pisze:My tu gadu gadu a tymczasem w Kanadzie już za dwa tygodnie będzie konwent Hattanooga poświęcony 18xx, wczoraj zapowiedziane zostały tytuły jakie będą wystawione do testowania:

Kod: Zaznacz cały

1872: Pacific Scandal (a bit of a departure in Western Canada)
1883 (1856 Variant set in Alberta)
18DO (Wolfram Janich reinvents 18Ruhr with variable markets and breweries)
18CZ (we have a copy so you can see what you probably kickstarted)
18 Card Game (While un-named, this is a euro-ey card game take on 18xx. I recently was informed the setting will be Lilliput.)
18Oki ( a recently revived 2 player map in Okinawa)
Kurcze, do Kanady trochę daleko ;)
A może by tak w Polsce coś zorganizować, chociażby przy okazji Pionka?
Natrafiłem też na stronę miłośników gier kolejowych http://www.traingamers.com/ takie coś by nam się przydało ;)
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Elemele pisze:A może by tak w Polsce coś zorganizować, chociażby przy okazji Pionka?
Natrafiłem też na stronę miłośników gier kolejowych http://www.traingamers.com/ takie coś by nam się przydało ;)
No, ja liczę na to że na Pionka przybędzie kilku miłośników 18xx :wink:

EDIT: wrzuciłem skrót zasad do 1849: https://boardgamegeek.com/filepage/1470 ... krot-zasad - ewentualne uwagi mile widziane :)
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

magole pisze:
Elemele pisze:A może by tak w Polsce coś zorganizować, chociażby przy okazji Pionka?
Natrafiłem też na stronę miłośników gier kolejowych http://www.traingamers.com/ takie coś by nam się przydało ;)
No, ja liczę na to że na Pionka przybędzie kilku miłośników 18xx :wink:

EDIT: wrzuciłem skrót zasad do 1849: https://boardgamegeek.com/filepage/1470 ... krot-zasad - ewentualne uwagi mile widziane :)
Heh, na tym konwencie Hattanooga będą 122 osiemnastki... ;)
Co ciekawe będą mieli też kilka prototypów m.in. 2 od Lonnego oraz 18BS (Baltic Sea)
Jednym ze sponsorów jest też GMT więc chyba na prawdę chcą bardziej się zaangażować w osiemnastki.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Elemele pisze:Heh, na tym konwencie Hattanooga będą 122 osiemnastki... ;)
Co ciekawe będą mieli też kilka prototypów m.in. 2 od Lonnego oraz 18BS (Baltic Sea)
Jednym ze sponsorów jest też GMT więc chyba na prawdę chcą bardziej się zaangażować w osiemnastki.
I jeszcze jedna z ciekawostek którą wyłapałem:
Chcą zagrać w jedną z najmniejszych osiemnastek: 1876 w 7 osób! Limit certyfikatów wynosi wtedy 4, mapa z tej gry:
Obrazek
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Goście z podcastu The Good, The Board, and The Ugly bardzo polubili osiemnastki :)
W najnowszym odcinku dużo o 1846 i matematyce w .... wiadomo czym ;)
Warto posłuchać, link: https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... e-114-math
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Dzięki! My wczoraj pierwszy raz popędziliśmy żelazne diabły przez dziki zachód. Spełniły się moje obawy, 18xx są niesamowite – trzeba wszystko (poza Splotterami) sprzedać i zacząć kupować kolejówki.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

vinnichi pisze:Dzięki! My wczoraj pierwszy raz popędziliśmy żelazne diabły przez dziki zachód. Spełniły się moje obawy, 18xx są niesamowite – trzeba wszystko (poza Splotterami) sprzedać i zacząć kupować kolejówki.
Buahaha, miałem dokładnie te same przemyślenia ;-)
A jak z ekipą? Tak samo zafascynowani? Bo to chyba największy problem znaleźć współgraczy na regularne granie osiemnastek (czas gry...)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Graliśmy we 3 i chyba wszystkim się podobało, to zupełnie inny rodzaj gry, niestety nie skończyliśmy partii (graliśmy około 4h i zaczęliśmy szarą epokę) i nie wiem jak wygląda rozgrywka pod koniec, czy kiedy już tylko puszczamy pociągi i zgarniamy kasę, czy nie robi się nudno. Mam nadzieję że gra trzyma w napięciu od początku do końca bo praktycznie od pierwszej rundy graliśmy na stojąco :)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

vinnichi pisze: kiedy już tylko puszczamy pociągi i zgarniamy kasę, czy nie robi się nudno.
Nie bluźnij ;-) Zawsze się da jakiś tor zrobić, lokomotywę kupić, albo przejąć/sprzedać firmę. Jak pamiętam, to u nas końcówki były zawsze emocjonujące.
A gracie z żetonami pokerowymi ?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

No to super, bo to jedyne obawy jakie miałem. Niestety żetony nie dojechały na premierę :-( ale zalaminowałem sobie karty spółek i zamówiłem handi-vac :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

vinnichi pisze:No to super, bo to jedyne obawy jakie miałem. Niestety żetony nie dojechały na premierę :-( ale zalaminowałem sobie karty spółek i zamówiłem handi-vac :-)
No to z żetonami gra będzie i szybsza i przyjemniejsza.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Myślę, że w ogóle się zbyt wolno rozwijaliśmy i pewnie trzeba grać agresywniej przez co skróci się czas ale i tak emocje pełną parą szły.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

vinnichi pisze:No to super, bo to jedyne obawy jakie miałem. Niestety żetony nie dojechały na premierę :-( ale zalaminowałem sobie karty spółek i zamówiłem handi-vac :-)
Nawet nie wiedziałem że coś takiego jest, jak handi-vac ;)
Jak już będziesz miał to daj znać jak się sprawuje w praktyce. Przeważnie robi się kafle torów 4-5% mniejsze niż na planszy, aby można było je wymienić bez rozwalenia całej reszty. W edycji 1846, kafle chyba idealnie pasują do heksów na planszy, ale też się da grać i nawet nikt nie zauważył chyba jakiejś różnicy w ich wielkości.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Podpatrzyłem handi-vaca u Heavy Cardboard, bardzo zachwalali więc wziąłem do sprawdzenia, dam znać czy rzeczywiście się przyda.

Przesłuchałem linka The Good, The Board, and The Ugly, strasznie narzekał na te liczenie. U nas jakoś nie odczułem tego. Do innych zarzutów ciężko mi się odnieść po 1 rozgrywce.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Kolejna rozgrywka w 1846 za nami. Niestety musimy się się umawiać wcześniej, bo mimo bardziej dynamicznej gry i tak nie zdążyliśmy skończyć po 4h gry.
Narazie jest to jedyna wada tej gry ale nie da się stworzyć gry tak głębokiej, z takimi możliwościami i rozgrywką na 1,5h. Podoba mi się ciągła rotacja sił na plnaszy. W wielu grach jak komuś nie idzie na starcie to już jest spalony do końca. Tutaj (kiedy gracze są na zbliżonym poziomie) siły zmieniają się z rundy na rundę. Niektóre pomysły do zrealizaowania potrzebują więcej czasu więc wydaje się że ktoś jest w tyle ale jak przy... wali w kolejnych to się robi cicho przy stole. Genialna gra.

1830 narazie stoi na półce i czeka na ogranie w 1846 bo tam podejrzewam zabawa jest jeszcze większa.

Handi-vac średnio się przydawał, przy 3 osobach nawet w fazie szarych pociągów nie mieliśmy całej mapy zabudowanej więc nie trzeba się było wspomagać narzędziem.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

vinnichi pisze:Kolejna rozgrywka w 1846 za nami. Niestety musimy się się umawiać wcześniej, bo mimo bardziej dynamicznej gry i tak nie zdążyliśmy skończyć po 4h gry.
......
Handi-vac średnio się przydawał, przy 3 osobach nawet w fazie szarych pociągów nie mieliśmy całej mapy zabudowanej więc nie trzeba się było wspomagać narzędziem.
Wydaje mi się że żetony pokerowe bardzo przyśpieszą rozgrywkę, my graliśmy dwa razy i za każdym razem udało nam się skończyć w 4 godziny. Żetony to jedno, drugie to przelicznik z dochodem dla poszczególnych graczy, jak ten na zdjęciu:
Obrazek
Wrzuciłem plik pdf z powyższym na bgg i czekam na ich akceptację, jak się pojawi to dam znać. Taka tabelka także dużo ułatwia :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Żetony już były:) tabelka na pewno się przyda
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

Dla zainteresowanych: przygotowałem instrukcję PL dla 1889 - zapraszam do pobierania, lajkowania, szerowania i geekgoldowania ;P
https://boardgamegeek.com/filepage/1471 ... trukcja-pl
W przygotowaniu instrukcja do 1844 :)
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Tabelka umieszczona: można ją pobrać pod adresem:
https://boardgamegeek.com/filepage/1472 ... hare-table
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Dzięki, teraz powninno pójść sprawniej :-). 1849 jest bardziej złożona od 1846? Która bardziej Ci podpasowała?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: 18xx

Post autor: Ryu »

magole pisze:Tabelka umieszczona: można ją pobrać pod adresem:
https://boardgamegeek.com/filepage/1472 ... hare-table
Coraz bardziej Cię lubię ;)
Elemele pisze:Dla zainteresowanych: przygotowałem instrukcję PL dla 1889 - zapraszam do pobierania, lajkowania, szerowania i geekgoldowania ;P
https://boardgamegeek.com/filepage/1471 ... trukcja-pl
W przygotowaniu instrukcja do 1844 :)
No i Ciebie też ;) A jak będzie instrukcja PL do 1846 to już w ogóle ;)
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

Ryu pisze:
Elemele pisze:Dla zainteresowanych: przygotowałem instrukcję PL dla 1889 - zapraszam do pobierania, lajkowania, szerowania i geekgoldowania ;P
https://boardgamegeek.com/filepage/1471 ... trukcja-pl
W przygotowaniu instrukcja do 1844 :)
No i Ciebie też ;) A jak będzie instrukcja PL do 1846 to już w ogóle ;)
Będzie bo odpowiedni karton mam ukryty w schowku ;) Czeka na odpowiednią chwilę, by "oficjalnie" trafić w moje łapy ;)
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

vinnichi pisze:Dzięki, teraz powninno pójść sprawniej :-). 1849 jest bardziej złożona od 1846? Która bardziej Ci podpasowała?
Tak, 1849 jest bardziej złożona, agresywna i 'biedna', tam wszystko kosztuje majątek, wszędzie są góry za które płacimy przy każdym wybudowaniu i modernizacji, możemy ratować się pożyczką, którą potem sukcesywnie trzeba spłacać, i robi się jeszcze ciężej. Możliwości jest ogrom, do tego dochodzi walka o przetrwanie, bo konkurencja cały czas modernizuje swój tabor i chce nas zostawić bez pociągów, a wtedy ryzyko bankructwa wisi nad graczem.
No chyba że pozbędziemy się udziałów w takiej spółce i wrobimy w prezesostwo jakiegoś współgracza ;)
1849 to najlepsza 18xx jaką dotąd poznałem, ale jest trudniejsza od 1846 i na początek bym jej nie polecał.

Fantastycznie tą grę podsumował clearclaw:

Kod: Zaznacz cały

1849 is Sicily. Sicily is poor. So are its railroads and so are its players. Making money on Sicily is like pulling hen's teeth. Once you find the teeth, which isn't easy, actually pulling them requires fits of genius unknown to man. That's probably because the teeth, like the money, doesn't exist. Instead the companies concentrate on taking money from the players. Then the volcano blows up. Scores are low in Sicily.

1849 is fundamentally vampiric. It wants to suck you and all the other players dry and dead as dust. Bankruptcies do not end the game. The train progression is relentless and the (hex) trains are never quite long enough or cheap enough. The oppression is constant. The drains on capital and control are immense. The game requires constant and unflinching vigilance and accurate play. One blink or even just the thought of a blink and the game will be lost.

Update (2012): Rating raised from 9.0 to 9.5 explicitly for the 3-player game. 1849 is the clear output of an enormously skilled game designer. 
ODPOWIEDZ