No Merci! No Thanks! Prezencik

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

No Merci! No Thanks! Prezencik

Post autor: Legun »

Dzięki FortArtowi trafiłem na przemyślną grę, które chyba tu jeszcze nie była omawiana:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/12942/no-thanks
Na razie graliśmy biorąc część kart z 6.Bierze! i monety z Serengeti. Po jednej partii - bomba! Przewrotne rozpaczliwie (interakcja intensywnie żółta - http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=17340) a element losowy gwarantuje niepowtarzalność (i ułatwia akceptację przegranej). Przerywnik i imprezowicz zapowiada się wyśmienity.
Pewnie ściągnę sobie egzemplarz z Niemiec (nowe wydanie z ładniejszymi kartami i monetami dla 7 graczy), bo u moich głównych dostawców nie ma. Choć może, gdy tu się pojawi, pojawi się i u nich.
Chodzi mi jednak po głowie pomysł, by nawet po zakupie zrobić swój egzemplarz, który zostałby osadzony w jakiejś fabule. Szukam pomysłów jako-tako pasujących do takich elementów:
- 33 karty z numerami od 3 do 35,
- kart trzeba zebrać jak najmniej, za liczbę na karcie są punkty ujemne, lecz w sekwensie liczy się tylko najmniejsza,
- karty po kolei wystawia się na licytację, jeśli nie chce się karty wziąć, trzeba na nią położyć pieniążek,
- ten kto zdecyduje się zabrać kartę, bierze też wszystkie umieszczone dotąd na niej pieniądze,
- na końcu pieniądze się liczą na plus.
Może coś komuś zabawnego przyjdzie - temat zawsze pobudza głupawkę, zaś w tej grze jest do niej wiele okazji.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2016, 07:54 przez Legun, łącznie zmieniany 1 raz.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: cezaras »

No Merci - jedna z moich pierwszych planszówek.
Bardzo dobra giera jako przerywnik na długą przerwę czy do pociągu. Każde rozdanie to ewidentna radocha.
Niestety gra jest mocno losowa - ale pewno stąd też emocje, które zapewnia.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: watman »

Legun pisze:Pewnie ściągnę sobie egzemplarz z Niemiec (nowe wydanie z ładniejszymi kartami i monetami dla 7 graczy),
/ciap/
- 33 karty z numerami od 3 do 35,
Czy wersja 'do 7 osob' ma tyle samo kart co standardowa, czy wiecej?
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: FortArt »

Największą wadą tej gdy jest nazwa prowokująca do dowcipów (a w zasadzie w kółko tego samego). Ile razy zapytam kto gra w "No Thanks" tyle razy słyszę odpowiedź "No, thanks" :)

Uwielbiam w tej grze zwłaszcza to dojenie, jak mamy kartę nam nieszkodliwą, ale się jej nie bierze i puszcza się w kółeczko coby zgarnąć trochę żetonów. I te dylematy, obleci jeszcze jedno okrążenie, czy nie? :)

PS. Podziwiam pomysł zagrania w "No Thanks" talią z innej gry. Genialne!
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Legun »

Nie doczekałem się by ktoś podał jakiś pomysł na przetematowanie gry - musiałem coś znaleźć sam :). Pozostaje Wam zagadka - co mnie zainspirowało? :wink: Związek fabuły z mechaniką luźny, lecz jak na taką grę, to zawsze :roll:

FLISACY
Gracze są członkami załogi flisackiej spływającej z Krakowa do Gdańska. Po drodze będą postoje a ktoś musi zostać pilnować szkuty, gdy inni będą używać życia. W grze ustalamy, kto na którym postoju ma wachtę. Możemy próbować uniknąć "utraty" danego miasta, płacąc frycowe. Niektóre miasta i tak ominiemy (wyższe w sekwensie), więc one nie są żadną stratą. Tyle.
Lista miast (od wartości 3 do 35):
Niepołomice, Nowe Brzesko, Koszyce, Opatowiec, Nowy Korczyn, Szczucin, Połaniec, Baranów, Miechocin*, Sandomierz, Zawichost, Annopol, Kazimierz, Puławy, Czersk, Warszawa, Nowy Dwór, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock, Dobrzyń, Włocławek, Nieszawa, Toruń, Solec, Bydgoszcz, Chełmno, Świecie, Grudziądz, Gniew, Tczew, Gdańsk

* dziś Tarnobrzeg

Jak mnie kiedyś najdzie i znajdę odpowiednie wsparcie graficzne, to może powstanie samoróbka. Chyba, że któreś wydawnictwo zechce zaadaptować ten pomysł do regularnego wydania. Filipie, gorąco zachęcam - o tantiemach możemy spokojnie porozmawiać, wymagający nie jestem 8)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Andy »

Legun pisze:Pozostaje Wam zagadka - co mnie zainspirowało? :wink:
Tak jakby z glazurą mi się kojarzyło? :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Filippos »

Legun, dzięki za propo, chętnie się przy jakiejś okazji z grą zapoznam. A będziesz tak miły że podzielisz się tantiemami z autorem? :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: FortArt »

Mnie przyszedl do glowy inny temat. Przyjmujemy zlecenia na umycie okien w wiezowcu. Monety lezace na karcie to oplata za kontrakt. Robote nizej chetnie wezmiemy, czym wyzsze pietro tym wiekszy strach, musi byc sporo monet bysmy sie za to chwycili. Czasem wolimy sami zaplacic kare niz brac taki kontrakt. Oczywiscie jak mamy juz robote na jakims pietrze to mozemy wziac sasiednie bo to sie przy okazji zrobi
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Legun »

Filippos pisze:Legun, dzięki za propo, chętnie się przy jakiejś okazji z grą zapoznam. A będziesz tak miły że podzielisz się tantiemami z autorem? :wink:
Mam się podzielić tym jednym egzemplarzem gry, którego oczekuję? Komu potrzebna połowa gry? ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: watman »

Legun pisze:/ciap/
Chodzi mi jednak po głowie pomysł, by nawet po zakupie zrobić swój egzemplarz, który zostałby osadzony w jakiejś fabule. Szukam pomysłów jako-tako pasujących do takich elementów:
- 33 karty z numerami od 3 do 35,
- kart trzeba zebrać jak najmniej, za liczbę na karcie są punkty ujemne, lecz w sekwensie liczy się tylko najmniejsza,
- karty po kolei wystawia się na licytację, jeśli nie chce się karty wziąć, trzeba na nią położyć pieniążek,
- ten kto zdecyduje się zabrać kartę, bierze też wszystkie umieszczone dotąd na niej pieniądze,
- na końcu pieniądze się liczą na plus.
Może coś komuś zabawnego przyjdzie - temat zawsze pobudza głupawkę, zaś w tej grze jest do niej wiele okazji.
Przy najblizszej okazji mam zamiar wrzucic ekipie No Thanks! z talii thugow z Bootleggers - temat sam sie nasuwa ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Andy »

Legun pisze:Przerywnik i imprezowicz zapowiada się wyśmienity.
Po niedawnej wizycie u Leguna potwierdzam z pełnym przekonaniem! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Legun »

Była w planszomanii dostawa, lecz właśnie się dowiedziałem, że już zeszła. Może to zachęci Filipa/Grannę do polskiej edycji?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Legun »

Legun pisze:FLISACY
Gracze są członkami załogi flisackiej spływającej z Krakowa do Gdańska. Po drodze będą postoje a ktoś musi zostać pilnować szkuty, gdy inni będą używać życia. W grze ustalamy, kto na którym postoju ma wachtę. Możemy próbować uniknąć "utraty" danego miasta, płacąc frycowe. Niektóre miasta i tak ominiemy (wyższe w sekwensie), więc one nie są żadną stratą. Tyle.
Taka się pojawiła ostateczna samoróbka. Gdyby jakiś posiadacz legalnej wersji był zainteresowany plikiem z kompletem kart, to proszę o pw - mogę się podzielić 8)
Obrazek
Przy okazji zagadka - skąd się wziął ten obrazek? ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Vester »

Tom Sawyer - Vistula Adventure?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: surmik »

Flisak i przydróżka.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Legun »

surmik pisze:Flisak i przydróżka.
Brawo!
Dla jasności - Jan Marcin Szancer.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Legun »

Kolejne wcielenie "Nie, dziękuję" pojawiło się przedwczoraj w naszym "kibucu" na dorocznej wymianie własnoręcznie zrobionych prezentów. Jest to wersja "Polska Liga - nie, dziękuję". Na kartach, symbolizujących zadłużone kluby piłkarskie, sama elita - Izolator Boguchwała, Concordia Knurów, Legion Komarów, Inter Gnojnica, Orzeł Wieprz, Victoria Ocieka, itd, itp. Gdyby ktoś był zainteresowany, mogę spytać autora, czy by się nie podzielił plikiem do wydruku.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: WRS »

Jeśli wśród drużyn jest UKS "Amator" Cyców (http://www.zs-cycow.pl/html/uks-amator/index.html), to ja chętnie!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Legun »

WRS pisze:Jeśli wśród drużyn jest UKS "Amator" Cyców (http://www.zs-cycow.pl/html/uks-amator/index.html), to ja chętnie!
Niestety, ten klub, znany nam dzięki Twojemu poleceniu, nie ma swojego godła i nie uczestniczy w regularnych rozgrywkach którejś z lig piłkarskich, stąd niestety wypadła z listy. Gdyby na niej był, wymieniłbym go w pierwszej kolejności :)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: WRS »

A skoro takie ograniczenia są, to mimo wszystko chętnie się zapoznam. A Amator Cyców w dodatku może się pojawi? :P
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: mr.big »

Zakupiłem tą grę pod nazwą "Prezencik". Jest rewelacyjna !
Można zagrać nawet w 7 osób.

Moim zdaniem lepsza od "6Bierze" albo "Zero". Momentami dużo śmiechu :)
Pojedyncza rozgrywka trwa około 15 minut. Zasady banalnie proste. Praktycznie brak oczekiwania na swoją kolejkę.
Chyba najlepsza gra imprezowa w jaką graliśmy.
10/10
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: Bea »

A powiedzcie mi jak gracie? Jedna partia to jedno rozdanie czy tak jak w Zerze, trzy-cztery rozdanie i sumujecie punkty?
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: aigimig »

u nas zawsze 1 partia = 1 rozdanie
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: mr.big »

1 rozdanie to za mało. Chyba lepiej zagrać przynajmniej 3, zwłaszcza że jedno rozdanie trwa max 10 minut. Sumujemy wtedy punkty karne.
Chyba że zagrać kilka rozdań i przyznawać za każde osobno punkty zwycięstwa. Powiedzmy dla zwycięzcy 3, za drugie miejsce 1. To by było chyba bardziej sprawiedliwe, bo jak ostatnia nasza rozgrywka udowodniła, potknąłem się w jednym rozdaniu na 75 punktów, a to praktycznie przesądziło o wszystkim.....
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: No Merci! No Thanks! Dzięki, Nie!

Post autor: lacki2000 »

mr.big pisze:1 rozdanie to za mało. Chyba lepiej zagrać przynajmniej 3, zwłaszcza że jedno rozdanie trwa max 10 minut. Sumujemy wtedy punkty karne.
Chyba że zagrać kilka rozdań i przyznawać za każde osobno punkty zwycięstwa. Powiedzmy dla zwycięzcy 3, za drugie miejsce 1. To by było chyba bardziej sprawiedliwe, bo jak ostatnia nasza rozgrywka udowodniła, potknąłem się w jednym rozdaniu na 75 punktów, a to praktycznie przesądziło o wszystkim.....
Bo jak mówi nieznane powiedzenie zaginionego plemienia: "Generowanie homerulesów jest wprost proporcjonalne do ilości przegranych partii" :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ