Fief (Philippe Mouchebeuf)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: piton »

W naszej grze miałem odczucie że stosunek gadania do grania to 80/20%. gdzie 15 % czasu gry (z tych 20%) to musowe czynności typu dociąg kart, zakup rzeczy, przemieszczanie. 5% to ewentualne turlanie jak ktoś się zdecydował na walkę.
Ja lubię gry kiedy stosunek gadanie/granie to 10/90% z czego te 10% gadania to bluzgi za blokowanie pól lub karcenie kolegi "po co robisz klimat" itp. ;)

losowość jest bardzo odczuwalna - ktoś zostaje królem, ale nagle karta ściąga na niego zarazę albo zabójcę. Masz duże wojska, wpada zaraza. Tak samo to co pisał Voldemort: miał same córki, nawet w zanadrzu pakt z Ozym, ale członkowie rodziny nie mieli szan na mariaż. Potem dobry dociąg karty i wygrana.

Grałem jak parówa (na początku nie kumałem o co chodzi i ustawiłem się w "z dupy" miejscu), ale przy końcu mogłem spróbować wygrać z kolegą wollnym grę, bo on nagle został królem, ja miałem córkę i dzięki małżeństwu, i paktowi ja odpuściłbym mu jeden tytuł, on mi drugi i w międzyczasie byśmy pojechali Voldemorta, żeby skomplikowac życie chłopakom ALE wollny dostał zabójstwo, król padł, plan też.
Losowość duża, festiwalem bym (chyba) tego nie nazwał. Moim głównym zarzutem jest mało gry w grze. (Grą nie nazywam dyplomacji/negocjacji i wciskania swoich racji - znaczy gadania zamiast faktycznego grania)

Jestem eurodziewczynką, żeby nie było :D

edit: że nie wspomnę o akcji plagi u Pudelka: padł król, padło mnóstwo wojska, które miało mnie pojechać :P potem w następnej kolejności najazd na niego i została mu na planszy jedna jednostka piechoty, zero szlachciców i totalna bieda.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

No mechanicznie czesc zbierania kaski / budowania / ruchu nie jest najszczesliwiej rozwiazana bo byl downtime, spowodowany przyjeciem systemu I go U go. Tutaj czuc "powiew historii" i fakt, ze gra jest z lat 80-tych widac jak na dloni. Wystarczylo dac zamiast kaski, za ktora cos sie kupuje worker placement i byloby zarowno szybciej, jak i bardziej eurowo.

Moj rating na BGG to 6.5
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Fief

Post autor: janekbossko »

Ile trwala rozgrywka?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

ok 2,5 godziny.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: yanoo »

Pytanie nieco z innej beczki - czy słówko tallage ma swój polski odpowiednik?
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Fief

Post autor: janekbossko »

A tlumaczysz cos na pl?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: yanoo »

Nie, pytam bardziej z ciekawości. No i zwykle jak tłumaczę współgraczom zasady to staram się używać polskich określeń, a tutaj nic poza "feudalnym podatkiem" nie przychodzi mi do głowy :)
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Fief

Post autor: Dwntn »

yanoo pisze:Pytanie nieco z innej beczki - czy słówko tallage ma swój polski odpowiednik?
Najbliższy polski polski odpowiednik to pańszczyzna. Tallage był średniowiecznym podatkiem płaconym przez chłopów ich lokalnemu panowi. Coś jak dziesięcina, aczkolwiek historykiem nie jestem, więc nie wiem czy wysokość tegoż podatku była ta sama co w przypadku dziesięciny.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Fief

Post autor: mig »

Dwntn pisze:
yanoo pisze:Pytanie nieco z innej beczki - czy słówko tallage ma swój polski odpowiednik?
Najbliższy polski polski odpowiednik to pańszczyzna. Tallage był średniowiecznym podatkiem płaconym przez chłopów ich lokalnemu panowi. Coś jak dziesięcina, aczkolwiek historykiem nie jestem, więc nie wiem czy wysokość tegoż podatku była ta sama co w przypadku dziesięciny.
.
Tylko, że pańszczyzna nie była podatkiem a świadczeniem nieodpłatnej pracy na rzecz właściciela ziemskiego. Nie było pańszczyzny świadczonej w innej formie. Więc chyba jednak znaczeniowo dość istotna różnica jest. Renta feudalna w formie pieniężnej ogólnie nazywana była czynszem.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Fief

Post autor: Dwntn »

mig pisze:
Dwntn pisze:
yanoo pisze:Pytanie nieco z innej beczki - czy słówko tallage ma swój polski odpowiednik?
Najbliższy polski polski odpowiednik to pańszczyzna. Tallage był średniowiecznym podatkiem płaconym przez chłopów ich lokalnemu panowi. Coś jak dziesięcina, aczkolwiek historykiem nie jestem, więc nie wiem czy wysokość tegoż podatku była ta sama co w przypadku dziesięciny.
.
Tylko, że pańszczyzna nie była podatkiem a świadczeniem nieodpłatnej pracy na rzecz właściciela ziemskiego. Nie było pańszczyzny świadczonej w innej formie. Więc chyba jednak znaczeniowo dość istotna różnica jest. Renta feudalna w formie pieniężnej ogólnie nazywana była czynszem.
Wiem, dlatego też napisałem że to najbliższy polski odpowiednik. Tallage było świeckim odpowiednikiem dziesięciny, która to z kolei była podatkiem na rzecz Kościoła. Tyle, że jak pisałem wcześniej, nie wiem czy wysokość tallage była taka sama jak w przypadku dziesięciny.

- K.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Fief

Post autor: mig »

Dwntn pisze:
mig pisze:
Dwntn pisze:
Najbliższy polski polski odpowiednik to pańszczyzna. Tallage był średniowiecznym podatkiem płaconym przez chłopów ich lokalnemu panowi. Coś jak dziesięcina, aczkolwiek historykiem nie jestem, więc nie wiem czy wysokość tegoż podatku była ta sama co w przypadku dziesięciny.
.
Tylko, że pańszczyzna nie była podatkiem a świadczeniem nieodpłatnej pracy na rzecz właściciela ziemskiego. Nie było pańszczyzny świadczonej w innej formie. Więc chyba jednak znaczeniowo dość istotna różnica jest. Renta feudalna w formie pieniężnej ogólnie nazywana była czynszem.
Wiem, dlatego też napisałem że to najbliższy polski odpowiednik. Tallage było świeckim odpowiednikiem dziesięciny, która to z kolei była podatkiem na rzecz Kościoła. Tyle, że jak pisałem wcześniej, nie wiem czy wysokość tallage była taka sama jak w przypadku dziesięciny.

- K.
Najbliższym odpowiednikiem byłby więc właśnie czynsz, bo taka nazwę nosiło świadczenie w pieniądzu. Tylko ze to jest mało klimatyczne i do tego współczesne znaczenie jest zupełnie inne. Ewentualnie ogolniejsze pojęcie- renta feudalna, której formami były zarówno czynsz jak i panszczyzna.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

Gdybym miał tłumaczyć instrukcje, to nazwałbym ten podatek podymne.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: yanoo »

Pierwsza partia za mną - na 4 osoby, co zabiło chyba największy fun w grze wynikający z głosowania i handlowania tymi głosami - szybko się utworzyły dwa sojusze i gra przerodziła się w potyczkę 2vs2. Graliśmy jakieś 3 godziny.

Ale i tak było miodnie i dokładnie to, czego oczekiwałem od gry - czyli taki GoT (klimatem), ale z większymi możliwościami, głównie w sferze "politycznej".

O dziwo wyłożenie zasad poszło w miarę sprawnie, pomimo rosnącego przerażenia na twarzach wraz z kolejnymi niuansami :D chociaż nie idzie ustrzec się wpadek i błędów, bo tego jest po prostu sporo. Ale gra wyborna, i jeśli komuś GoT się już znudził, to w Fief poczuje się jak nowo narodzona ryba w wodzie.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Fief

Post autor: uyco »

Kupiłem, czekam na planszówkowy wyjazd, żeby przetestować. Czy można grać w 5 osób? Czy w pierwszej rozgrywce graliście z dodatkami? z jakimi najlepiej zacząć?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: yanoo »

uyco pisze:Czy można grać w 5 osób?
Nie tyle można, co trzeba. W 5, albo 6, przy mniejszej liczbie gra traci sporo ze swej wartości.
uyco pisze:Czy w pierwszej rozgrywce graliście z dodatkami? z jakimi najlepiej zacząć?
Ja grałem bez. Gdzieś czytałem, że jak już wprowadzać, to polecają w kolejności: najpierw Polityka i Taktyka, potem Krucjaty, na końcu Templariusze i Teutoni.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Fief

Post autor: uyco »

thx, pytałem właśnie czy dobrze chodzi już od 5 graczy czy tylko przy pełnym zestawie, jak GoT.
zabieram sie za lekturę instrukcji.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

Z innej beczki. Jestem poza domem, żona informowała, że przyszły 2 pudła, jak mniemam pierwsze to gra, a drugie dodatki. Czy wszystkie dodatki wymienione przez yanoo są w tym pudle z dodatkami? Czy coś jeszcze powinno być oprócz tych dwóch pudeł? Bo gdybym coś mniej dostał to interweniował bym w sklepie, a dopiero za jakieś 2 tygodnie będę mógł namacalnie zobaczyć co i jak, a przez telefon z żoną ciężko ustalać co jest a czego nie ma.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

MMSy? Zdjecia i email?
1 pudlo to podstawka, 2 jest na dodatki.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

Chodzi mi głównie o to czy oprócz dwóch pudeł coś jeszcze było, np. znacznik pierwszego gracza. Bo jak patrzyłem na różnych stronach, to czasem był dodawany znacznik pierwszego gracza, tylko nie wiem czy to jakaś specjalna edycja.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Fief

Post autor: ozy »

Full opcja z Kickstartera to:
- podstawka,
- pudło z figurkami,
- pudło z dodatkami,
- worek z monetami,
- korona.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: yanoo »

Pojawiły się zaktualizowane zasady, jeszcze nie czytałem, ale sądząc po uwagach i pytaniach na forum bgg to uściśleń może być sporo :)

http://boardgamegeek.com/filepage/11438 ... ules-v-110
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

yanoo pisze:Pojawiły się zaktualizowane zasady, jeszcze nie czytałem, ale sądząc po uwagach i pytaniach na forum bgg to uściśleń może być sporo :)

http://boardgamegeek.com/filepage/11438 ... ules-v-110
Ciekawe ile potrwa, aż będzie wersja finalna ;) wtedy może ktoś się pokusi fanowsko przetłumaczyć na polski :)
lewander
Posty: 34
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:21
Lokalizacja: Legionowo

Re: Fief

Post autor: lewander »

Mam pytanie do osób które kupiły grę przez ks. W mojej sztuce nie trzyma biała taśma dwustronna którą jest przyklejony nadruk planszy do podkładu. Podczas każdego rozkładania muszę dociskać fragmenty planszy. Czy w Waszych egzemplarzach również jest z tym problem? Zastanawiam się nad zgłoszeniem tego, tylko nie ja obsługiwałem to zamówienie, więc pewnie będę musiał poprosić organizatora mojej zbiórki o zgłoszenie reklamacji.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Fief

Post autor: ozy »

To ewidentna wada, zrób zdjęcia i reklamuj.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Fief

Post autor: kaimada »

W piątek graliśmy pierwszy raz w Fiefa i od razu udało się zagrać w pełnym sześcioosobowym składzie. Wrażenia? Bardzo pozytywne. Losowość owszem jest. Tyle tylko, że nawet po najgorszej katastrofie da się odbudować. W naszej rozgrywce już w drugiej turze okazało się, że dwaj z trzech moich sąsiadów zawarło związki małżeńskie z dwoma innymi rodami. Niemalże zmusiło to mnie do wydania za mąż jej lordowskiej mości za jedynego lorda ostatniego z moich sąsiadów. Wtem bach zaraza i młoda para ginie. Ja miałem jeszcze jednego lorda, który przeżył a kolega nie miał żadnego. Dodam, że kolega kolejnego lorda wystawił dopiero w 4. turze. Do tego czasu mój lord stał się kardynałem i dorobił się dwójki rodzeństwa (facet i kobieta). W czwartej turze udało nam się wpierw zablokować wybór kolejnego biskupa i zamordować jednego z biskupów powstaniem w jego wiosce. Zawarliśmy szczęśliwe małżeństwo i kolega ogłosił się lordem. W 5. turze kolejno wygraliśmy głosowanie na biskupa, kolega uczynił go kardynałem, wybraliśmy papieża, ekskomunikowaliśmy jednego z pozostałych biskupów i wybraliśmy króla. Ja jeszcze „urodziłem” następcę tronu i zwycięstwo było zabezpieczone. Świetna gra dająca bardzo dużo możliwości. Niestety mamy wersję bez jakichkolwiek dodatków, ale ten taktyczny możliwe, że dorobimy sobie samoróbkę. Ciekawi mnie jak wygląda gra z krucjatami.
Dla mnie ta gra jest duuuużo lepszą Grą o Tron. GoT przez swój brak losowości jest powtarzalny (i faworyzuje jedynego prawdziwego króla Westeros Stannisa Baratheona), REX ma swoje wady mechaniczne i był chyba nie do końca przetestowany a Mare Nostrum to bardzo specyficzna gra. Od dziś w kategorii 6-osobowa strategia na naszym stole będzie królował Fief.
ODPOWIEDZ