First Class: All Aboard the Orient Express! (Helmut Ohley)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

First Class: All Aboard the Orient Express! (Helmut Ohley)

Post autor: sipio »

Współautor Ruskich Kolei popełnij kolejny tytuł o kolejowej tematyce czyli First Class: Unterwegs im Orient Express.
Może ktoś miał okazje zagrać na targach w Essen?
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: yakos »

Zagrałem na Essen, a Rosyjskie Koleje uwielbiam.

*****

Gra jest modułowa - na targach była przygotowana rozgrywka w wariant podstawowy - dwa pierwsze moduły. Do każdej gry wybiera się 2 moduły z 5 dostępnych w grze.
Gra trwa 6 rund. W każdej rundzie wykładana jest wystawka z kart, z której gracze będą wybierać akcje do wykonania w danej rundzie (3 akcje na rundę). Karty są podzielone na 3 grupy: pierwsza na rundy 1-2, druga na rundy 3-4, trzecia na rundy 5-6.
Po każdej grupie kart, czyli po każdych dwóch rundach jest punktowanie plus dodatkowe punktowanie na koniec gry.
Każdy gracz rozbudowuje dwa pociągi - można dodawać do nich nowe karty wagonów lub ulepszać istniejące wagony (to nieco przypomina przesuwanie torów w Rosyjskich Kolejach). Po pociągach można przesuwać pionki konduktorów - wyznaczają one, które wagony będą się liczyć podczas punktowania (to nieco przypomina żetony lokomotyw w Rosyjskich Kolejach). Jeśli jakiś pociąg ma już 5 wagonów, to od razu dostawia się jako szósty specjalny wagon pocztowy (zestaw czterech wagonów pocztowych każdy gracz ma od początku gry), który daje jakiś bonus. Gdy pociąg ma już 9 wagonów dostawia się żeton lokomotywy też z dodatkowym bonusem.
Oprócz tych dwóch pociągów można też rozbudowywać z kart dodatkowy tor z trasą, po której można przesuwać pionek lokomotywy. Na tej trasie są dodatkowe punkty do zdobycia od razu po dojechaniu do nich lokomotywą lub bonusy, które będą dostępne podczas fazy punktowania.
Są też karty zadań, których wypełnienie daje punkty. Są karty przynoszące monety, które można wydawać na dodatkowe działania, punkty lub karty punktujące na koniec gry.
Zamiast wybierać kartę akcji z wystawki można też wziąć żeton gracza startowego.
W module A są głównie dodatkowe karty zadań.
W module B są karty podwajające punkty za wagony lub odcinki trasy.
Pozostałe moduły nie były wykorzystywane w grze na targach.
Z tego, co przeglądałem w instrukcji moduł C jest chyba "najdziwniejszy" - wprowadza element kryminalny - jeden z graczy jest mordercą i jeśli uniknie złapania może zdobyć dodatkowe punkty.
W module D dodatkowym elementem są pasażerowie i bagaże.
Moduł E ("Zwrotnice i mechanicy") wprowadza dodatkowy tor z kart pomiędzy dwoma pociągami.

*****

Ogólnie po tej pierwszej rozgrywce mi się spodobało i grę kupiłem. Z pobieżnego przejrzenia instrukcji wydaje mi się, że mechanicznie wszystkie moduły (poza tym z szukaniem mordercy) powinny sensownie działać i dawać sporo opcji do kombinowania, jak najefektywniej rozwinąć swoje pociągi.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: Cin »

Tak dla porządku, tytuł gry to "First Class: Unterwegs im Orient Express". Nie ma tam "In" :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: BartP »

Jak wygląda interakcja tej grze?
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: Palmer »

(odpowiedź jednej partii essenowej ): interakcja ogranicza się jedynie do podbierania kart akcji lub takiego wybierania akcji, aby wyczyścić rząd kart.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: piton »

(instrukcji nie czytałem)
gra o pociągach, przesuwanie konduktora, mmm... ja tam bym zarezerwował miejscówkę. Zasadniczo kupuję ;)

Ma to sens na dwie osoby? czy to tak samo zawsze wygląda w pełnym składzie (każdej konfiguracji) vide to co pisał Palmer?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: misioooo »

Jakieś porównanie (nie mechaniki, bo jest inna) do Shipyard? Tam też się buduje... okręty... i też się... pływa nimi po kanałach. Okręty mają ileś elementów, można je ulepszać i za dopłynięcie na określone miejsca w kanałach są bonusowe punkty ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: muker »

Czy gra będzie u nas w ogóle dostępna?
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: Nadis »

misioooo pisze:Jakieś porównanie (nie mechaniki, bo jest inna) do Shipyard? Tam też się buduje... okręty... i też się... pływa nimi po kanałach. Okręty mają ileś elementów, można je ulepszać i za dopłynięcie na określone miejsca w kanałach są bonusowe punkty ;)
Całkiem inne gry, ale obie bardzo lubimy :) i tak, na dwie osoby często gramy i gra się przyjemnie. Szybka dość prosta gra, jak ktoś oczekuje jakiejś buk wie jakiej strategii czy głębi, to będzie rozczarowany, także dla wielbicieli gier 18XX nie polecam.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: ChlastBatem »

Odkopię temat bo pojawiło się parę pytań. Może ktoś się orientuje?

1) Ruch konduktorów - czy karta z narysowanymi 2 konduktorami oraz 2 strzałki przy każdym pozwala tylko poruszyć dwóch osobnych konduktorów o dwa pola czy także może np. wykonać 3 ruchy jednym, a drugim 1? Pytam, ponieważ karta z pojedynczym konduktorem pozwala już dowolnie dzielić ruch.
2) Karta kontraktu - jeśli karta kontraktu jest wypełniona to mogę zaczekać ile chcę aby potem odpalić nagrodę za wypełnienie wymagań?
3) Setup - czy gdy wybieram kartę końcowego punktowania to również w setupie dostaje darmową akcję, przypisaną do karty?
4) Moduł C - gdy odrzucam wybraną kartę (czyli rezygnuję z akcji na niej) po to aby wykonać akcję ulepszenia wagonu to muszę wziąć żeton śledztwa/poszlaki mimo to?
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: muker »

1) Nie możesz tego łączyć (jaki byłby wówczas sens tej karty, mogliby po prostu zrobić pojedynczego konduktora z 4 strzałkami).
2) Tak, ale kart nie liczy się jako zaliczona na potrzeby innych kontraktów uzależnionych od ilości zamkniętych kontraktów.
3) Nie dostajesz.
4) Raczej bierzesz. Zasady mówią: pociągnij karty i zagraj efekt/ulepsz pociąg. Tropy dostajesz/rozdajesz w momencie pociągnięcia karty.
(przy czym jest to bardziej RAW, nie wiem czy takie było założenie).
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: ChlastBatem »

Dzięki :)

1) Zmylił mnie wpis odnośnie zasady dzielenia ruchu dla pojedynczego konduktora - bo pojedynczego można dzielić.
2) No właśnie. Tu jest coś nie tak. Jak odróżniać takie karty skoro wszystkie według zasad leżą w jednej stercie kart (karty zagrane, zrealizowane)?
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: muker »

do 2)
Po dobraniu karty kontraktu wykładasz ODKRYTE przed sobą.
W momencie, gdy możesz i CHCESZ zrealizować kontrakt, to odkładasz go ZAKRYTY na stos kart akcji i traktujesz jako zrealizowany.
Jeżeli kontrakt możesz ale NIE CHCESZ zrealizować, to zostawiasz ODKRYTY przed sobą i nie traktujesz jako zrealizowany.

Jeżeli chcesz zrealizować kontrakt zależny od ilości zrealizowanych kontraktów, to: liczysz ten właśnie kontrakt + wszystkie ZAKRYTE zrealizowane w twoim stosie kart akcji.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: ChlastBatem »

Ale mi chodzi o kontrakt, który został zabrany tylko do akcji ulepszenia waganu, a więc został wzięty i natychmiast odrzucony na stos gracza (nie rozpatruje się jego treści, korzyści). Gdyby miał trafić tam, gdzie piszesz to gracz by zyskał podwójnie.
kurzyszpon
Posty: 151
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: kurzyszpon »

Wykopię trochę temat. Zainteresował mnie ten tytuł, ale ceny skutecznie ostudziły zapał na kupno.

Mógłby ktoś napisać, jak ten tytuł wypada na tle rosyjskich kolei, nad którymi również się zastanawiam. Wydaje się mniej statyczny przez potencjalne różne rozłożenia kart, ale też nie widzę aż tylu możliwych dróg punktowania jak w kolejach ( na tyle na ile umiem wynieść z zapisów rozgrywek z sieci).
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: In First Class: Unterwegs im Orient Express

Post autor: ChlastBatem »

Niby ten sam autor, a jednak gry bardzo odmienne. Moim zdaniem warto mieć obie na półce. Ja tak mam i jestem zadowolony. Zdecydowanie większa regrywalność jest w First Class. Natomiast więcej combosów i złożonego myślenia znajdziemy w Rosyjskich Kolejach.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 943
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 726 times
Kontakt:

Re: First Class: All Aboard the Orient Express! (Helmut Ohley)

Post autor: Apos »

Posiadam oba tytuły, w tym dodatki do RK. Jak pisał kolega gry się od siebie bardzo różnią, a łączy je tylko tematyka pociągu. W jednym budujemy linie kolejowe i przemysł, a w drugim dokładamy wagony do składu pociągu i kawałki trasy przez, który ten pociąg przejeżdża. Obie gry mają wciągające silniczki punktowania, gdzie przy każdym podsumowaniu rundy jest emocjonująco i tylko patrzymy jak nasze liczniki punktów szybują w górę z satysfakcją :D .

Do Rosyjskich kolei po pewnym czasie dokupiłem dodatek - Niemieckie koleje, ten rozwiązał problem stagnacji, który zaczął wkradać się do podstawki. Polecam nabyć. Mam też Amerykańskie koleje, ale ten dodatek czeka na lepsze czasy i koniec remontu.

First Class jest szybszy, różne moduły gry, które możemy dowolnie łączyć dbają o regrywalność. Poprawne wykonanie wizualne.

Moim zdaniem warto mieć oba tytuły i jestem z nich bardzo zawodolony :)
ODPOWIEDZ