Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Gambit »

seki pisze:Czy przypadkiem niedawno w recenzji Great Western Trail albo w komentarzu na forum odnośnie Twojej oceny nie uznałeś czasu gry za wadę? Idąc tropem Twojej powyższej wypowiedzi powinieneś tę "wadę" odwołać bo to tylko cecha, która dla kogoś może byc zaletą. Sorry nie przekonuję mnie to odróżnianie wady od cechy. To zawsze jest subiektywne i nie ma co z tym dyskutować.
Trochę off-top, ale się odniosę. Wiem, że czasem nie wychodzi mi ta sztuka, ale staram się przedstawiać takie rzeczy, które mi się nie podobają, jako własnie rzeczy, które mi się nie podobają, a nie wady gry. Bo moja ocena odnosi się nie do jakości gry jako produktu, co do tego jak ona mi się podoba. Wada gry, to dla mnie nadal rzecz obiektywna. Niestety wiele osób utożsamia te dwie rzeczy. Nie podoba mi się, że w grze używa się kostek - zatem kostki to wada gry. Dla mnie to tak nie działa. Jeśli mi nie podoba się użycie w jakiejś grze kostek, to nie podoba mi się użycie w tej grze kostek i JA mam mniejszą chęć znowu w to coś zagrać. Czy według mnie to wada gry? Nie, to cecha, która nie przypadła mi do gustu i rzutuje na mój odbiór danego tytułu. I tak, jestem świadom, że czasem w swoich recenzjach nie daje mi się tego tak jasno przekazać, ale staram się.

Dlatego uważam, że ta pełna informacja w PLO, czy policzalność nie jest wadą gry. Jest cechą, która ma prawo się komuś nie spodobać i spowodować u tej osoby niechęć do kolejnej rozgrywki. I nie mam zamiaru przekonywać Rattkina, że ma się mu ta rzecz spodobać. Nie mam też zamiaru mówić ludziom, że Rattkin nie ma racji mówiąc, że ten kawałek mu się nie podoba. Ale mam zamiar powiedzieć, że nie powinien twierdzić, że jest to "wada gry", czyli w sumie "wada produktu" :)
Bary pisze:Jednakże nie jesteś na dobrą sprawę w stanie wykazać obiektywnej wady, bo wynika ona z Twojego postrzegania danej rzeczy, czyli postrzegania subiektu.
Są przypadki, w których można wykazać obiektywną wadę. Kingmaking, w dodatku uwalający grę jest obiektywną wadą. Dlatego koniec gry Martwym Śniegiem w pierwszej edycji PLO był wadą. Tak samo wadą byłoby na przykład wyłonienie zwycięzcy metodą oderwaną od rozgrywki. Wyobraź sobie bo ja wiem Le Havre, gdzie na koniec gry nie podliczasz punktów, tylko każdy gracz rzuca k10 i kto rzucił więcej, wygrywa. To też byłaby wada gry.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Bary »

Gambit pisze:
Bary pisze:Jednakże nie jesteś na dobrą sprawę w stanie wykazać obiektywnej wady, bo wynika ona z Twojego postrzegania danej rzeczy, czyli postrzegania subiektu.
Są przypadki, w których można wykazać obiektywną wadę. Kingmaking, w dodatku uwalający grę jest obiektywną wadą. Dlatego koniec gry Martwym Śniegiem w pierwszej edycji PLO był wadą. Tak samo wadą byłoby na przykład wyłonienie zwycięzcy metodą oderwaną od rozgrywki. Wyobraź sobie bo ja wiem Le Havre, gdzie na koniec gry nie podliczasz punktów, tylko każdy gracz rzuca k10 i kto rzucił więcej, wygrywa. To też byłaby wada gry.
Cytując klasyka "You're wrong, but I forgive you". ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: kali »

Kiedyś któryś z recenzentów powiedział rozsądnie, że każda wada i zaleta może zostać nazwana cechą.
'W Chińczyku problemem jest to, że gra nie daje możliwości podejmowania decyzji" to nadal jest cecha. I to subiektywna, bo dla niektórych jest to zaletą. Na przykład dla mamy gotującej obiadek i jednocześnie grającej ze swoją pociechą.
Dlatego recenzje zawsze są subiektywne. Recenzent mając swoje zdanie klasyfikuje cechę jako wadę lub jako zaletę.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Gambit »

kali pisze:Kiedyś któryś z recenzentów powiedział rozsądnie, że każda wada i zaleta może zostać nazwana cechą.
'W Chińczyku problemem jest to, że gra nie daje możliwości podejmowania decyzji" to nadal jest cecha. I to subiektywna, bo dla niektórych jest to zaletą. Na przykład dla mamy gotującej obiadek i jednocześnie grającej ze swoją pociechą.
Dlatego recenzje zawsze są subiektywne. Recenzent mając swoje zdanie klasyfikuje cechę jako wadę lub jako zaletę.
Ta dyskusja o cechach, wadach i zaletach jest całkiem ciekawa moim zdaniem, ale nie nadaje się na forum (no i robimy tu off-top). Najlepsze byłoby jakieś miejsce z piwem :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Bary »

Gambit pisze:Najlepsze byłoby jakieś miejsce z piwem :)
Like it! Jak będziesz w Szcz to daj znać- na stół powędruje browiec i Spartakus! :D
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: rattkin »

Być może mamy inny styl oceniania gier, Tomku. Jeśli coś jest dla mnie wadą, to jest dla mnie wadą i o tym piszę. Moja ocena, moje odczucia - zawsze są moje. Nie zawsze precyzyjnie wychodzi mi wysłowienie się pisemnie (za pierwszym razem), dlaczego tak a nie inaczej, ale jak ktoś mnie zapyta i się głęboko namyślę, jestem zawsze w stanie podać powód. Jeśli dla kogoś słowo "wada" jest zbyt arbitralne i mocne, niech sobie wstawi za nie słowa "minus". Jest natomiast bardzo subtelna i ciekawa w ocenianiu sprawa, czy pewna cecha gry, będzie wadą dla większości, czy mniejszości. Niezwykle łatwo to pominąć, kiedy jest się w tej mniejszości (lub po prostu w grupie, dla której nie jest to wadą), ponieważ - no właśnie - bagatelizuje się lub wręcz nie dostrzega. Na tyle ile mogę, staram się spojrzeć przekrojowo i we wstępie napisałem, że gra jest dla specyficznej, moim zdaniem niewielkiej, grupy osób. I w tym kontekście, to co pisałem za wady, obstawiam za rzeczy, które dokuczać będą większości. Oczywiście to wciąż tylko moja opinia, a weryfikacja takich przybliżeń jest trudna. Ale na tym polega ocenianie - swoją ocenę gry już masz w głowie. Na zewnątrz dokonujesz przybliżeń, ekstrapolując na potencjalnych odbiorców.

Nie pozycjonuję natomiast swoich opinii na obiektywne, bo obiektywne ocenianie jest zupełnie dla nikogo, a więc przede wszystkim - nie dla mnie. A ponieważ nie mam żadnego interesu w sprzyjaniu jakiemuś produktowi, bądź jego kopaniu, a gry traktuję surowo (jest ich za dużo by tego nie robić), moja opinia może wydawać się bardziej szorstka/niesprawiedliwa/przesadzona/wyolbrzymiona. Ocena liczbowa jest głównie w stylu Rahdo - służy mi nie jako wypadkowa plusów i minusów i ogólna ocena, tylko jako numerek porządkujący w szeregu gier, ponieważ grę zawsze oceniam w kontekście (tego co jest na rynku, co na półce). Richard to już się trochę zagonił z tym systemem i momentami dochodzi do 4 liczb po przecinku, ja jeszcze nie mam tego kłopotu :)

I, bardzo proszę, ja z małej literki jestem w internecie :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Gambit »

rattkin pisze:Być może mamy inny styl oceniania gier, Tomku. Jeśli coś jest dla mnie wadą, to jest dla mnie wadą i o tym piszę. Moja ocena, moje odczucia - zawsze są moje.
Styl podobny, inaczej po prostu nazywamy pewne rzeczy :) Szkoda, że ta dyskusja nie ma miejsca przed Pyrkonem. Może udałoby się ja dokończyć w Poznaniu :)
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Xfenix »

Nawiązując do mojego wcześniejszego postu PLO pojawił się w kilku sklepach.

Swoją własną kopię zamówiłem przed chwilą. :D
Nie miałem okazji wcześniej zagrać więc pozostało mi ocenić grę na podstawie recenzji wideo i toczącej się w tym wątku dyskusji.
Liczę że gra spodoba mi się tak samo jak Gambitowi w recenzji i unboxingu. Byłem zdecydowany na zakup ale opina Rattkinna ostudziła mój zapał.
Czytając uwagi Rattkina włączyłem film promujący grę ze świetną muzyką i oglądając go stwierdziłem że ta gra nie może być słaba. :P
To mnie ostatecznie przekonało :lol: . Ciekawe czy zakup gry na podstawie muzyki to dobry pomysł. :P
Po rozegraniu kilku partii napiszę kilka słów o wrażeniach z rozgrywki i do czyjej opinii się skłaniam.
Materid
Posty: 17
Rejestracja: 16 paź 2016, 12:47

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Materid »

Na dwie osoby działa dobrze?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Lothrain »

To gra dla większej ilości graczy, najlepiej kompletu wszystkich czterech. We dwóch bym nie siadał. Można, ale po co?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

Lothrain pisze: Można, ale po co?
Ale na dwie osoby działa dobrze
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Lothrain »

Tomzaq pisze:
Lothrain pisze: Można, ale po co?
Ale na dwie osoby działa dobrze
Oczywiście, działa. Scythe też działa, Cyklady, Kemet, Mare Nostrum i Chaos w Starym Świecie też działają. Tylko nijak się ma taka rozgrywka do tej w pełnym składzie.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: zakwas »

Tomzaq pisze:
Lothrain pisze: Można, ale po co?
Ale na dwie osoby działa dobrze
Na dwie osoby to bez sensu - jeden średnio dobry ruch skreśla możliwość wygranej, brak "tego trzeciego", który może uwalić lidera i daje słabszym chwilę oddechu na nadgonienie. Ja nie widzę sensu grać w tę grę w dwie osoby.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

zakwas pisze: Ja nie widzę sensu grać w tę grę w dwie osoby.
No cóż, pozwolę się nie zgodzić :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: vinnichi »

W wariancie 2 osobowym jestem w stanie coś zaplanować, chociaż trochę przewidzieć co planuje drugi gracz i do tego dopasować. Przy większej ilości graczy to już dla mnie nie możliwe, także nie skreślajcie tej gry dla wariantu 2-sosbowego bo każdy lubi coś innego :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: zakwas »

Tomzaq pisze:
zakwas pisze: Ja nie widzę sensu grać w tę grę w dwie osoby.
No cóż, pozwolę się nie zgodzić :wink:
Nie zgadzasz się, że ja nie widzę sensu? ;)

Wiadomo - każdy lubi co innego, ale trzeba być przygotowanym, że PLO na 2 osoby to w zasadzie szachy. Przy drobnej różnicy poziomów w ogarnięciu gry, słabszy gracz zostanie zmiażdżony w 99% przypadków.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: vinnichi »

Ale, ale :) i tak będzie to wyjątkowo ciekawa rozgrywka, z ktorej wyniesie przegrany dużo pomysłów na kolejną partię. Rzadko kiedy wygrywam w PLO ale i tak mam przyjemność z każdej partii. Polecam sprawdzić szczególnie teraz kiedy cena jest tak dobra.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 347
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 244 times
Been thanked: 54 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: narandil »

czytam trochę że PLO ma kiepską instrukcję. Czy 2ga edycja ma już trochę lepszą? I powiedzcie jak u was z czasem rozgrywki? Ile trwa partia 4 osobowa? Bo coś mi się zdaje że 90min to mrzonki ...

w ogóle jest gdzieś informacja czym różni się 2ga edycja od 1szej?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

Instrukcja drugiej edycji jest bardzo dobra, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zagranie w 90 minut to mrzonki. W drugiej edycji poprawiono warunek zakończenia gry w wyniku wywołania martwego śniegu. W pierwszej edycji mógł to zrobić każdy, w drugiej tylko ten z graczy, który w wyniku wywołania martwego śniegu wygra grę. Jest to zmiana na plus.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: crsunik »

czy RedImp coś mówił na temat kafelków Vuko czy pozostaje PnP?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Gromb »

Mieli plany by udostępnić zakup w swoim sklepie, ale na obietnicach się skończyło, kolejny raz niestety.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: misioooo »

Tomzaq pisze:Instrukcja drugiej edycji jest bardzo dobra, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zagranie w 90 minut to mrzonki. W drugiej edycji poprawiono warunek zakończenia gry w wyniku wywołania martwego śniegu. W pierwszej edycji mógł to zrobić każdy, w drugiej tylko ten z graczy, który w wyniku wywołania martwego śniegu wygra grę. Jest to zmiana na plus.
I powoduje paraliż... Trzeba przed decyzją czy wywołamy żółty śnieg policzyć punkty jak na koniec gry ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

misioooo pisze:
Tomzaq pisze:Instrukcja drugiej edycji jest bardzo dobra, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zagranie w 90 minut to mrzonki. W drugiej edycji poprawiono warunek zakończenia gry w wyniku wywołania martwego śniegu. W pierwszej edycji mógł to zrobić każdy, w drugiej tylko ten z graczy, który w wyniku wywołania martwego śniegu wygra grę. Jest to zmiana na plus.
I powoduje paraliż... Trzeba przed decyzją czy wywołamy żółty śnieg policzyć punkty jak na koniec gry ;P
Nie punkty, tylko poziom "popularności u ludu" :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: misioooo »

Tomzaq pisze:
misioooo pisze:
Tomzaq pisze:Instrukcja drugiej edycji jest bardzo dobra, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zagranie w 90 minut to mrzonki. W drugiej edycji poprawiono warunek zakończenia gry w wyniku wywołania martwego śniegu. W pierwszej edycji mógł to zrobić każdy, w drugiej tylko ten z graczy, który w wyniku wywołania martwego śniegu wygra grę. Jest to zmiana na plus.
I powoduje paraliż... Trzeba przed decyzją czy wywołamy żółty śnieg policzyć punkty jak na koniec gry ;P
Nie punkty, tylko poziom "popularności u ludu" :wink:
Nie ma ludu... Góra zeżarła cały ;P I stąd pewnie ten żółty śnieg... :twisted:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Golin »

da się gdzieś dostać te dodatkowe figurki?
ODPOWIEDZ