Serenissima - druga edycja

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Serenissima - druga edycja

Post autor: Zet »

Witam,

Czytałem na BGG o tej grze jeszcze przed wydaniem i nawet mnie zainteresowała - handel, interakcja, super stateczki ;) Jednak pojawiają się tam opinie, że pierwsza edycja była niezbalansowana. Duża część reguł została podobno poprawiona, ale chciałem Was się spytać, jak to wychodzi w praniu.

Kto z Was grał w obie edycje i może porównać? Albo kto grał tylko w drugą i może coś opowiedzieć nawet bez porównania?

Pierwsza ed.: http://boardgamegeek.com/boardgame/232/ ... st-edition
Druga ed.: http://boardgamegeek.com/boardgame/1352 ... nd-edition

Na forum niestety nie znalazłem wątku tej gry.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: rastula »

Ja mam / grałem w drugą edycję:

na początek napiszę, to co napisałem w sklepie pod zakupem...
"
Gra o handlu i wojnie na morzu osadzona w realiach włoskich miast państw ( Nazwa = Wenecja).

Gra jest przeładna (gry o mniejszej wartości elementów są często droższe niż ten tytuł), ma sensowne zasady (poprawione dość znacznie w stosunku do wersji z lat 90'tych), proste do opanowania ale wcale nie banalizujące rozgrywki ( jest kilka niezależnych strategii osiągania zysków ( pieniądze = zwycięstwo). Wojna jest dość losowa ( kości) ale czy to właśnie nie jest urok wojny.

w każdym bądź razie gra w 100% spełniła moje oczekiwania - pięknie wykonana,prosta , ale nie banalna gra handlowa z elementami wojennymi.

Instrukcja po angielsku i niemiecku - sama gra bez żadnych tekstów..."

graliśmy w 2 i 3 osoby - nie było problemów ze zbalansowaniem gry...

jeśli masz jakieś konkretniejsze pytania chętnie odpowiem :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: janekbossko »

Jak wyglada walka? Rzut vs rzut? Jakies modyfikatory?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: Zet »

Zabrzmiało mi trochę jak Container z dodatkiem wojny :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: rastula »

janekbossko pisze:Jak wyglada walka? Rzut vs rzut? Jakies modyfikatory?

w pierwszym rzucie
atakujący rzuca ilością kości równą ilości marynarzy na galerze minus ilość pól, które przebył na atakowane pole

broniący rzuca ilością kości równą liczbie marynarzy na galerze

w kolejnych ruchach

jeśli atakujący poniósł stratę , rzuca bez modyfikatora ruchu, jeśli nie poniósł straty rzuca tyloma kośćmi co poprzednio

jeśli atakujesz miasto to - najpierw walczysz z galerami na tym polu ( o ile broniący chce) potem broniący rzuca 2 kościami za fort ( jeżeli jest zbudowany), potem normalnie jak ze statkiem...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: rastula »

Zet pisze:Zabrzmiało mi trochę jak Container z dodatkiem wojny :)

nie wiem, nie grałem :)

w S. wszystkie elementy (handel, wojna, rozbudowa) są proste (choć nie prostackie), ale miks jest bardzo fajny, więc znajda tam dla siebie coś i zaawansowani i początkujący. gra na 2 i 3 osoby dobrze się skaluje, w grze na 2 raczej spokojna budowa sieci handlowych, im więcej graczy tym potrzeba agresywniejszych zachowań...

jakość wykonania jest więcej niż OK i wyciągając grę na stół zawsze słyszałem WOW, a jak się jeszcze okazało , że stateczki "fizycznie" wożą towary, to już w ogóle...;)

dobra gra dla całej rodziny :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: piton »

A ile rund się gra?
z szybkiego rzutu okiem po zasadach wnioskuję, że zawsze może być różna ilość rund. Czy koniec gry nie jest zaskakujący, da się to jakoś przewidzieć, zmienić itp.?
Jak to wygląda w praniu pływaniu?
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: rastula »

piton pisze:A ile rund się gra?
z szybkiego rzutu okiem po zasadach wnioskuję, że zawsze może być różna ilość rund. Czy koniec gry nie jest zaskakujący, da się to jakoś przewidzieć, zmienić itp.?
Jak to wygląda w praniu pływaniu?

po każdym cyklu ( ruchy wszystkie łodzie ) losujemy jedną z karta

karty są następujące

1) ruch na torze gry o 1 pole (chyba 2 sztuki)
2) ruch na torze gry o 2 pola
3) ruch na torze gry o 2 pola i przetasowanie wszystkich kart
4) ruch o 0 pól ( punktowanie za miasta produkujące wino)

pól po których poruszasz pion czasu gry jest 14 ( dla 2 i 3 graczy) i 10 dla 4 graczy...
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: janekbossko »

w 1 ed byla sztywna ilosc imo tutaj jest lepiej
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: rastula »

janekbossko pisze:w 1 ed byla sztywna ilosc imo tutaj jest lepiej

tak chociaż jeśli układ kart ruchu na końcu jest taki , ze wiadomo, że nie ma "karty win" to wojny na śmierć i życie nie da się uniknąć ( galery i marynarze nie są punktowane, więc mozna je poświęcić licząc na szczęście w kościach aby zdobyć punktowane porty, przed ostatnim liczeniem)

to taka wada, "po końcu gry nie ma przyszłości" :)
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: sorfal »

To bardzo dobra wiadomość, że gra się skaluje i w 2 osoby można przyjemnie pograć. Czy jednak jest lepiej niż w przypadku Kupców i Korsarzy? No i też oczywiście muszę spytać o regrywalność :)
Łowca anegdot
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: schizofretka »

Jak z ciężarem? Familijna, czy coś ciekawego i dla graczy?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: sorfal »

schizofretka pisze:Jak z ciężarem? Familijna, czy coś ciekawego i dla graczy?
Podbijam pytanie :D
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: Hiu »

TTA to to nie jest, ale i super trywialna tez nie jest.
Poczatek rozgrywki jest ciekawy, jest pare decyzji do podjecia - gdzie trzeba sie zdecydowac "w jakie kosteczki" idziemy - czyli jakie towary i gdzie bedziemy kupowac/dostarczac, kiedy powiekszyc flote o dodatkowe stateczki i koniec koncow - kogo by tu zaatakowac (w sensie czy warto).
W 3 osoby moze sie zdazyc tak, ze dwojka bedzie rozstawiona obok siebie na planszy - w efekcie czego beda sie szarpac (albo tylko sobie grozic palcem) a trzeci bedzie spokojnie sobie rzezbil by na koniec to tego trzeciego dopadli dwaj w/w. Ale to juz znane z innych gier.
W 4 osoby na planszy jest ciasno. Podoba mi sie - ze nie ma zasady typu warcaby - musisz bic. Przy zageszczeniu na planszy przy 4 graczach - nic innego by sie nie dzialo tylko bitwy. A tak - mozna sobie spokojnie budowac, kupowac, exportowac itp bez koniecznosci wyniszczajacej walki.
Ostatni aspekt - trzeba inwestowac w swoje porty - czyli bazyliki itp -> punkty na koniec. Na poczatku cie nie stac a potem moze byc juz za pozno - jak ktos kupi pierwsza bazylike to potem idzie z gorki. Kolejnosc graczy ma zasadnicze znaczenie - jako, ze w jednej rundzie zetony moga sie rozejsc.

Nie jest to super mozgo-wyniszczacz, ale plan trzeba miec i troche szczescia w bitwie (kostki).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: Rocy7 »

Czy prawda jest twierdzenie z opini w rebel times, iz ciaglym atakowaniem nie da sie wygrac i strategia agresywna przeszkadza w handlu? Jak dziala na 2 osoby?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: Hiu »

gralem na 3 - wtedy jest w miare - jednak wtedy mozliwa jest marginalizacja jednego z graczy (pozostawiajac go samego sobie - co umozliwi mu spokojny handel, ktory jak wiemy - kabze nabija. Wielkosc mapy nie zmienia sie z iloscia raczy - jednak niektore porty sa zamkniete. Na dwie osoby moze byc... nudno... taki pasjansik wyjdzie - moze jakies starcie czasem.

Walka jest o tyle "nieoplacalna", ze zabiera akcje - jednak co to za gra o statkach - ktore nie walcza. Grajac nawet z najwiekszymi pacyfistami - walki byly. Nie bylo to eclipse (gdzie walka czasem pojawia sie na koniec i jest to mega epicka walka - lub tylko wyscig zbrojen gdzie nikt nie zaturla nawet jednej kostki) - tutaj jest inaczej - statki sa ciagle obok siebie takze starcie moze byc - szczegolnie, ze port tez mozna szarpnac.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: Rocy7 »

Dzięki za info. A jak wygląda opcja dająca przegrywającemu premie, jest dobrze wyważona?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: mig »

Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: kastration »

Mam dwa pytania po debiucie (mimo prostych stosunkowo zasad):

1. Czy dana galera może w swojej jednej akcji kupić 1 towar i 1 marynarza czy np. jak stoi pusta w tej jednej akcji można kupić np. 3 marynarzy i 2 surowce z danego portu?

2. Czy przy sprzedaży surowców w porcie można w jednej akcji swojej sprzedać więcej niż 1 surowiec? Np. 1 tkaninę i 1 drewno w porcie z pustym magazynem przy produkcji złota? Czy wprost przeciwnie, można tylko 1 surowiec sprzedać (albo tkaninę albo drewno w moim przykładzie?).

Dziękuję z góry za odpowiedź.

PS: 1 edycja gry.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: htomek »

podniose troche temat z Serenissima - wlasnie czkeam na przesylke, ktos moze cos napisac o rozgrywce wrazeni itp. Lubie wiedziec co mnie czeka :D
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: dizzit »

Ja mogę ;)
Miałem grą ale już nie mam - nie miałem z kim grać.

ważne są przyprawy :D.
A tak całkiem na poważnie to specyficzna ta gra. Jak się gra z kimś kto gra pierwszy raz, jest strasznie płytka. wszyscy pływają statkami z 3 żołnierzami :P i dojazdy są na zasadzie: ja Cie zaatakuje bo Ty mnie zaatakowałeś.
Dopiero jak ekipa trochę pogra robi się bardzo strategicznie. Niestety ja nie mogłem liczyć na stałą ekipę do gry i ją puściłem
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: kastration »

Ja już ją trochę ograłem. Tak jak napisał poprzednik, pływa się z żołnierzami, a jak się nie pływa, to można zostać zatopionym z cennym ładunkiem i obrazić na agresora - i to dość mocno - tak jak na mnie teściowa :) Gra jest po prostu bardzo klimatyczna, ma niski próg wejścia, jest na tyle powtarzalna, że osoba z debiutanta ma szansę wygrać szybko w kolejnych grach, jeśli tylko racjonalnie myśli. Ważna jest ekipa, zgodzę się. Jedni będą ze sobą handlować i sprzedawać, inni mogą psuć atmosferę i żądać nieproporcjonalnie wysokich kwot za towary, zmuszając do pływania gdzie indziej. "Aspekt handlowy" bardzo mocno uzależniony od nastroju graczy. Bardzo prosty system walki, nieco zmieniony w porównaniu z edycją nr 1, promujący tu obrońcę, moim zdaniem (zasada z ruchem statku atakującego). Trudno ocenić, co lepsze, na pewno edycja nr 2 jest ładniejsza, choć to rzecz gustu, mi się podobają obie, choć z oczywistych względów zatrzymałem jedną. Gra dziś mało znana, a ma u mnie jakoś sentyment, jako lekka, dość szybka, w klimatach marynistycznych.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: kamron6 »

Szczerze osobiście zmieniłem tą zasadę ze statkiem atakującego (że ma mniej kostek ile ruchów wykonała) -> gra zyskuje ogrom do dynamizmu. W innym przypadku atakowanie graczy było zazwyczaj głupie, chyba że pływał prawie całkowicie bez żołnierzy.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: Rocy7 »

kastration pisze: Gra jest po prostu bardzo klimatyczna, ma niski próg wejścia,
z recenzji wynika,ze to bardziej gra dla zaawansowanych graczy? Ekipa od Catan i Colt Express sobie poradzi?
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Serenissima - druga edycja

Post autor: dizzit »

Rocy7 pisze:
kastration pisze: Gra jest po prostu bardzo klimatyczna, ma niski próg wejścia,
z recenzji wynika,ze to bardziej gra dla zaawansowanych graczy? Ekipa od Catan i Colt Express sobie poradzi?
Może do szachów bym jej nie porównywał. Ale ogólnie tutaj też same zasady są banalne, tyle że przy doświadczonych graczach gra robi sie nieco głębsza.
Spokjnie nadaje się do wciagania ludzi co nie grają na codzień
ODPOWIEDZ