Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: Ashall »

Chciałbym zacząć przygodę z planszówkami i zastanawiam się co wybrać. Czego szukam:

strategia/przygodówka
2-4 osób
raczej skomplikowana
ok. 200 zł
ze sporym replayability

Na początku myślałem o czymś na podstawie gier komp. (Warcrafty, Starcraft, Gearsy, Doom), ale mają takie sobie oceny na BGG. Po dalszych poszukiwaniach znalazłem kilka gier które wyglądają ciekawie i nie wiem na którą się zdecydować - Eclipse, Mage Knight, Sid Meier`s Civilization i Descent, zwłaszcza 2 pierwsze. Co polecacie? Coś z tych czy coś innego?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: Bea »

A mnie się nasuwa na myśl Robinson Crusoe: Adventure on the cursed Island. Przygodówka pełną gębą, ale bez strategii nie ma wygranej. Trzyma w napięciu! Dziś mi ratowanie Jenny strasznie ciśnienie podniosło... bo tak niewiele nam brakło. Skomplikowana dość, w cenie się mieści, jako bonus można grać samemu. Replayability gwarantowane, mnóstwo kart a i w planach dalesze scenariusze.Tylko, że to gra kooperacyjna. Ale jest rewelacyjna :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: schizofretka »

Zanim ugryziesz Mage Knight polecam przeczytać instrukcję - można się przerazić. Skomplikowana gra przygodowa, losowa, ale wymagająca dużo kombinowania.

Ja poleciłbym raczej Descenta (lepiej 1ed, ale w ostateczności 2ed + dodatek) jak ma być bardziej przygodowo, oraz Runewars, jak bardziej strategicznie. Ta ostatnia to wielka gra na bogato z mnóstwem fajerwerków.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: Ashall »

Bea - dzięki za propozycję.

schizofretka - Descent wydaje mi się trochę za prosty w porównaniu z innymi, to "tylko" chodzenie po lochach. Runewars jest dość drogie i niedostępne w sklepach.
Co do Mage Knight to czytałem/oglądałem recenzje i nie wyglądało aż tak skomplikowanie.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: schizofretka »

Descent 1ed jest dość łatwy do wytłumaczenia bohaterom, ale jednak troszkę tego jest do spamiętania dla overlorda. Do tego jest dużo potworków z różnymi statsami, specjalne reguły dla scenariuszy (choć w 2ed więcej). Nie sprawia wrażenia prostej gry. Runewars jest bardziej rozbudowany, i zaraz powinna być dostępna druga edycja za 200 kilka zł. Reguły do Mage Knight to 20 stron A4 drobnym drukiem - jedna z najbardziej rozbudowanych gier popularnych. Ale jeśli rzeczywiście chcecie coś skomplikowanego do grania w stałym (2-3 osoby) składzie, to czemu nie?

Eclipse mi się niespecjalnie podoba. Niby sporo do myślenia, a koniec końców wszystko zależy od kości. Nie jest też przesadnie skomplikowane, powiedziałbym na równi z Descentem i mniej od Runewars.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2013, 02:26 przez schizofretka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: Hiu »

niedlugo bedzie runewars SE - takze ta niedostepnosc zamieni sie na dostepnosc.
descent to bardzo fajny czaso-umilacz, tak jak eclipse.
mage knight to juz cos jakby bardziej skomplikowany runewars...
a civilisation to civilisation, ciezko mi ja spozycjonowac na tle tej grupy, jako ze gram czesciej w te trzy w/w...
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: Ashall »

Na razie zdecydowałem się na Mage Knighta, mam nadzieję że się nie zawiodę. :)
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka pierwsza gra strategiczna/przygodowa?

Post autor: piogar »

Hiu pisze:mage knight to juz cos jakby bardziej skomplikowany runewars...
Moim zdaniem to zupelnie inne gry. Runewars to walka o kontrole terenu, zasoby, rekrutacja wojska i walka nimi. Mage Knight to pasjans, gdzie jest malo interakcji i kazdy optymalizuje swoje ruchy.
ODPOWIEDZ