Kemet (Jacques Bariot, Guillaume Montiage)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Kemet

Post autor: Wothan »

Pytanko: Jest sens inwestować w Kemeta, mając Cyklady i GoTa? Jest jakaś duża różnica między tymi grami?
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: Aduanath »

Wothan pisze:Pytanko: Jest sens inwestować w Kemeta, mając Cyklady i GoTa? Jest jakaś duża różnica między tymi grami?
Tak. pomimo tego, że Cyklady są z tematu podobne, to jednak mechanika działania jest inna (tyle słyszałam, osobiście nie grałam), natomiast grałam w GoT, a Kemet mam. Moim zdaniem zdecydowanie warto. Inna tematyka, Kemet od 2 graczy, a GoT od 3 (i to od tych 2 graczy też już chodzi dobrze), bardziej uniwersalna tematyka (łatwiej wciągnąć kogoś, kto nie zna GoT), chyba troszkę szybciej można zasady wytłumaczyć. Do łapki wydrukować tylko opisy poszczególnych kafelków (na bgg jest polska wersja) i można grać :) . No i jeszcze jedno. W GoT w dużej mierze liczy się to, co dzieje się "nad" planszą - ustalenia, negocjacje itp., w Kemecie ten element nie jest tak rozbudowany.
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Kemet

Post autor: Epyon »

Dla mnie Kemet to jest bardziej agresywny GoT do zagrania w 1,5-2h. Na pewno wrażenia z gry są odmienne niż w Cykladach, bo tutaj osią rozgrywki nie jest licytacja. Chyba warto mieć wszystkie trzy gry (gdyby nie fakt, że znajomy ma GoTa to pewnie sam bym kupił), bo Kemet i Cyklady są naprawdę różne od siebie, a na pełną rozgrywkę w GoTa nie zawsze jest czas i wtedy Kemet wpasowuje się idealnie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Kemet

Post autor: sqb1978 »

A mając gry Shogun i Age of Conan jest sens brać jeszcze Kemet?
Cyklady, GoT grałem i lubię.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Kemet

Post autor: Epyon »

W Age of Conan nie grałem, ale Szogun w ogóle koło Kemeta, Cyklad, czy GoT nie leży, całkiem inny feeling. W Szogunie przede wszystkim bitwy niekoniecznie się opłacają, natomiast Kemet jest cholernie agresywny, mechanika wręcz promuje taki styl gry. Na area control w ogóle nie ma ciśnienia, bo 12 jednostkami jesteś w stanie zrobić tylko dwie pięciooddziałowe armie, więc nie poszalejesz w tej kwestii zbytnio. ;)
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Kemet

Post autor: _juri »

Kemet jest dużo bardziej "wredny" niż Cyklady?
Wymusza walkę czy można sobie spokojnie okopywać się przed wrogami i ciułać cośtam do zwycięstwa?
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: Aduanath »

_juri pisze:Kemet jest dużo bardziej "wredny" niż Cyklady?
Wymusza walkę czy można sobie spokojnie okopywać się przed wrogami i ciułać cośtam do zwycięstwa?
Są taktyki, które mogą pomóc w obronie, jednak jest to gra dość agresywna. Raczej trzeba atakować, czasem poświęcić swoje jednotki itp.
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Odp: Kemet

Post autor: Epyon »

_juri pisze:Kemet jest dużo bardziej "wredny" niż Cyklady?
Wymusza walkę czy można sobie spokojnie okopywać się przed wrogami i ciułać cośtam do zwycięstwa?
Okopanie się to najlepsza droga do przegranej. Natomiast gra wredna nie jest, tylko konfrontacyjna - nikt Ci nic nie zabierze tak naprawdę, nawet jak w jednej turze stracisz dzielnicę miasta, to jesteś w stanie błyskawicznie ją odzyskać i jeszcze zdobyć 1 VP za wygraną. ;) Na planszy ciągle coś się dzięki temu dzieje.
Awatar użytkownika
balif
Posty: 514
Rejestracja: 04 wrz 2010, 21:20
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: Kemet

Post autor: balif »

A mi w Kemecie nie podoba się że czasami dochodzi do patowych rund bo nikt nie chce wyjść z miasta by nie dać punktów zwycięstwa innym. Dopiero ostatni lub/i przedostatni gracz decyduje się na wyjście z miasta.
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Kemet

Post autor: _juri »

Moi współgracze grają nieco pasywnie (np. w Potworach w Tokio w 90% kulają cyferki a łapki przerzucają ze wstrętem i niestety ta taktyka się często sprawdza) a chciałbym ich nieco przymusić do konfrontacji ale niezbyt brutalnie.
Cyklady się sprawdziły ale gdyby gra przymuszała do jeszcze odrobinę agresywniejszej rozgrywki i dawała możliwość częstszej konfrontacji(tu niestety tylko jeden gracz na turę ma Aresa) myślę, że było by idealnie :)
Wiadomo coś w ogóle o dacie premiery polskiego wydania Kemeta?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Kemet

Post autor: AkitaInu »

Jak nikt nie wychodzi z miasta to zajmujesz swiatynie jednym chlopkiem i w ten sposob masz wijsko w miescie i swiatynie ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
balif
Posty: 514
Rejestracja: 04 wrz 2010, 21:20
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: Kemet

Post autor: balif »

AkitaInu pisze:Jak nikt nie wychodzi z miasta to zajmujesz swiatynie jednym chlopkiem i w ten sposob masz wijsko w miescie i swiatynie ;)


_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
To darmowy punkt za bitwę dla gracza po tobie a zwycięzca i tak wycofuje jednostki za punktu modlitwy jeżeli nie jest ostatni.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Kemet

Post autor: AkitaInu »

Wiec musial ruszyc inne jednostki, wiec się odsłania i tak dalej i tak dalej i się kręci ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
balif
Posty: 514
Rejestracja: 04 wrz 2010, 21:20
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: Kemet

Post autor: balif »

AkitaInu pisze:Wiec musial ruszyc inne jednostki, wiec się odsłania i tak dalej i tak dalej i się kręci ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)

Piramida w mieście zostaje pusta. Jak mi wpadnie na nią to daje mi kolejny punkt zwycięstwa a sam zyskuje być może zakup jednego kafelka z poziomu dla niego nie osiągalnego. Czasami sam tak wkraczam na piramidę :D, ale tylko jeżeli gracz jest do tyłu z punktami. Sytuacje patowe są wynikiem wyczekiwania się i taktycznej rozgrywki ale cierpi na tym "epickość rozgrywki". Robią się takie szachy :).

Nie wiem czy nie lepiej by gra chodziła gdyby PZ za 2 świątynie wygrywały remisy nad punktami za bitwę.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Kemet

Post autor: krecilapka »

Prawdę mówiąc nie rozumiem idei pilnowania własnego miasta z piramidą, skoro nic za to nie ma?
Przecież stanie wojskiem w świątyniach daje z automatu stały punkt zwycięstwa, więc chyba lepiej stacjonować tam, niż we własnym mieście. Przecież i tak zrobi to gracz ostatni w kolejce, i jeszcze podpakuje się w moc ankh. Jak się jest pierwszym to trzeba inwestować w niebieskie kafle typu obrona +1, legion - campowanie 7osobowym oddziałem, dostawić bohaterską obronę i brać punkty za wygrane bitwy w defensywie, dołożyć stwora itd.
Obrona miasta ma sens chyba tylko pod koniec rozgrywki gdy ktoś może w ten sposób nabić punkty za piramidę.
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: trabiniu »

krecilapka pisze:Prawdę mówiąc nie rozumiem idei pilnowania własnego miasta z piramidą, skoro nic za to nie ma?
Przecież stanie wojskiem w świątyniach daje z automatu stały punkt zwycięstwa, więc chyba lepiej stacjonować tam, niż we własnym mieście. Przecież i tak zrobi to gracz ostatni w kolejce, i jeszcze podpakuje się w moc ankh. Jak się jest pierwszym to trzeba inwestować w niebieskie kafle typu obrona +1, legion - campowanie 7osobowym oddziałem, dostawić bohaterską obronę i brać punkty za wygrane bitwy w defensywie, dołożyć stwora itd.
Obrona miasta ma sens chyba tylko pod koniec rozgrywki gdy ktoś może w ten sposób nabić punkty za piramidę.

piramidy pilnujesz tylko gdy masz ją maksymalnie rozwiniętą z uwagi na tymczasowe VP. Kafelki rozwijające mobilność armii + skarabeusz lub feniks i możesz łatwo uzyskać brakujący do zwycięstwa punkt. idealne na końcowe combo :)
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: trabiniu »

Wothan pisze:Pytanko: Jest sens inwestować w Kemeta, mając Cyklady i GoTa? Jest jakaś duża różnica między tymi grami?


to są dwie kompletnie różne gry. Kemet jest prostszy, bardziej jadowity ale też ma tę wadę że słabo w tym tytule o regrywalność. Jak znasz taktyki/ kafle to późniejsze partie zaczynają się powtarzać. Cyklady oferują większe możliwości i moim zdaniem są ciekawsze ale za to gorzej wydane. Kemet ma znakomite figurki. Cyklady trącą pod tym względem malizną.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Kemet

Post autor: Piehoo »

Dla zainteresowanych Kemetem:
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 198
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Re: Kemet

Post autor: Padre »

U mnie Kemet przechodzi fazę, kiedy standardowa taktyka to "Trzymać się 1-2 punkty za ostatnim przeciwnikiem, zawsze być na końcu kolejki, szykować combo na ostatnią turę". W ostatnim "hurra" można utłuc i 6-7 punktów, przy okazji zabrać kilka punktów liderowi (piramidy, świątynie). Kluczowe kafelki (coś do przechodzenia przez mury, dodatkowa akcja) mają po kilka egzemplarzy, więc bycie ostatnim w kolejce nie boli. Też tak macie?
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Kemet

Post autor: Piehoo »

Bardzo dobrze być ostatnim w "finałowej" rundzie. Jeżeli ktos nie zdobył punktów z zapasem, to bez przeszkód można te kilka oczek zebac i dobić do lidera. Zazwyczaj rozgrywki bardzo wyrównane i ze dwie osoby mają ponad 8 pkt.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Kemet

Post autor: sqb1978 »

W sklepie 3T jest Kemet w przedsprzedaży na grudzień. Zastanawiam się dlaczego tylko w 3T (nie ma np u wydawcy Rebel, chociaż w planach również napisali grudzień 2014). Rzeczywiście bedzie dodruk w tym miesiącu?
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Kemet

Post autor: _juri »

Bardzo ładnie, zaglądałem do niego na stronę, maluje figurki na zlecenie ma jakiś orientacyjny cennik?
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Kemet

Post autor: redrum1906 »

Bardzo ładnie, zaglądałem do niego na stronę, maluje figurki na zlecenie ma jakiś orientacyjny cennik?
Musiałbyś do niego napisać bo szczerze- nie wiem. Raczej robi to hobbistycznie natomiast może miałby czas i chęć na zlecenie.
Awatar użytkownika
Der
Posty: 63
Rejestracja: 11 kwie 2011, 17:46
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Kemet

Post autor: Der »

Wrzucam jakby co mój opis i wrażenia o grze Kemet, gdy tłumaczę kumplowi o co c'mon. Kto jeszcze Kemeta nie gryzł, to może poprzez to ugryźć.

http://youtu.be/IXUwR-ueJ7w
Gain 1VP - strona dla fanów planszówek, którą tworzę... taki nasz "9gag" :P
https://gain1vp.com/
ODPOWIEDZ