Kemet (Jacques Bariot, Guillaume Montiage)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 751
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 69 times
Been thanked: 107 times

Re: Kemet

Post autor: pingus »

STARSCREAM pisze:Zastanawiam się nad tym tytułem, nawet mnie zainteresował, chociaż trochę zniechęca mnie świadomość, że Cyklady kurzą się u mnie na półce od dobrych dwóch lat. Zdążyłem już obejrzeć sporo różnych materiałów by wiedzieć, że Kemet jest inny i zdecydowanie bardziej trafiłby w mój gust ale wciąż nie jestem przkonany. Nie jestem fanem sposobu w jaki rozstrzygana jest walka w Cykladach- na zasadzie "kto da więcej", nuda. Walka z Kemeta wydaje mi się odrobinę ciekawsza (karty, większe znaczenie potworów) ale mam negatywne odczucie, że to jednak podobny system.
Z mojego doświadczenia jest lepiej, ale nie wystarczająco lepiej żeby zagrać w kemeta więcej niż 5-6 razy. Ale to tylko moja bardzo marudząca opinia. :)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Kemet

Post autor: Zet »

Chciałem dopytać na wszelki wypadek: czy mając Nexus Ops, Kemet nie wyda się zbyt podobny? Nie mówię o mechanice oczywiście, ale o klimacie gry i odczuciach.
Wiem też, że wg BGG im więcej osób do Kemeta tym lepiej, ale jestem ciekaw waszych opinii: czy spotykając się najczęściej w 3-4 osoby (prawie nigdy 5) gra będzie dużo traciła, czy jest już wystarczająco emocjonująca?
Dodam, że nigdy nie gram w Cyclady w 4 osoby, bo denerwuje mnie fakt braku boga, ale w Kemecie chyba nie problemów tego rodzaju przy skalowaniu?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Karit »

Zet pisze:Chciałem dopytać na wszelki wypadek: czy mając Nexus Ops, Kemet nie wyda się zbyt podobny? Nie mówię o mechanice oczywiście, ale o klimacie gry i odczuciach.
Wiem też, że wg BGG im więcej osób do Kemeta tym lepiej, ale jestem ciekaw waszych opinii: czy spotykając się najczęściej w 3-4 osoby (prawie nigdy 5) gra będzie dużo traciła, czy jest już wystarczająco emocjonująca?
Dodam, że nigdy nie gram w Cyclady w 4 osoby, bo denerwuje mnie fakt braku boga, ale w Kemecie chyba nie problemów tego rodzaju przy skalowaniu?
3-4 osoby są jak najbardziej OK i rozgrywka jest emocjonująca. Skalowalność polega na użyciu planszy dostosowanej do liczby graczy, poza tym nic się nie .
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Kemet

Post autor: Arkadiusz »

http://www.rockpapershotgun.com/2013/08 ... ble-kemet/

Polecam ten artykuł, zwłaszcza fragment, w którym opisywana jest walka w Kemecie. Coś do rozważenia.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: trabiniu »

Zet pisze:Chciałem dopytać na wszelki wypadek: czy mając Nexus Ops, Kemet nie wyda się zbyt podobny? Nie mówię o mechanice oczywiście, ale o klimacie gry i odczuciach.
Wiem też, że wg BGG im więcej osób do Kemeta tym lepiej, ale jestem ciekaw waszych opinii: czy spotykając się najczęściej w 3-4 osoby (prawie nigdy 5) gra będzie dużo traciła, czy jest już wystarczająco emocjonująca?
Dodam, że nigdy nie gram w Cyclady w 4 osoby, bo denerwuje mnie fakt braku boga, ale w Kemecie chyba nie problemów tego rodzaju przy skalowaniu?

i nexus ops i kemet to dobre gry z dużą porcją jadu. Kemet jest niemal całkiem pozbawiony losowości co jest jego wielką zaletą, z drugiej strony słuszne są obawy co do regrywalności tego tytułu (ograniczona liczba kafelków mocy). Tu jednak dużo zależy od innych graczy na ile pozwolą poszaleć :) no i od Ciebie czy chcesz eksperymentować z różnymi strategiami. Nexus świetnie chodzi zarówno na 2 graczy jak i na 4. W Kemet natomiast najlepiej mi się grało przy 4 osobach.

Jako że ograniczanie się jest grzechem to salomonowym rozwiązaniem jest aby zaopatrzyć się w oba te tytuły :D
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Kemet

Post autor: Zet »

trabiniu pisze: Jako że ograniczanie się jest grzechem to salomonowym rozwiązaniem jest aby zaopatrzyć się w oba te tytuły :D
Zrobione ;)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Muttah »

A tak swoją drogą to da się tę grę gdzieś w ogóle dostać? Bo wszędzie gdzie patrzyłem raczej lipa, aczkolwiek nie szukałem też jakoś bardzo intensywnie.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Kemet

Post autor: Zet »

Muttah pisze:A tak swoją drogą to da się tę grę gdzieś w ogóle dostać? Bo wszędzie gdzie patrzyłem raczej lipa, aczkolwiek nie szukałem też jakoś bardzo intensywnie.
Kupiłem w Planszostrefie - był tam od dłuższego czasu i widzę, że jeszcze jest :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Kemet

Post autor: AkitaInu »

Ja tak samo, ok 2 tygodni temu.

Ale chyba tylko tam jest :)

Zet widze że jesteś z sosnowca - możemy pomyśleć żeby się na partię umówić kiedyś ;)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Kemet

Post autor: krecilapka »

Vester pisze:W temacie polskiej wersji: przygotowałem karty pomocy kafli mocy i kart boskiej interwencji. Dać je każdemu graczowi i można grać nawet z babcią. :)

Obrazek

karta pomocy 1

karta pomocy 2

Na zdrowie!

ps: dajcie znać, czy się otwiera i działa, bo nie jestem mistrzem Picasy...
Jeśli przed nabyciem tej gry kogoś powstrzymywał brak polskiej wersji językowej, to może pomoże mu ta kombinacja :D

Tutaj jest niedoskonała i pisana na kolanie PL instrukcja do gry (ale zawsze to po polsku):
https://app.box.com/s/jdisofhdepo31dh3fpk2

Vester wrzucił karty Kafli i Boskiej Interwencji.

Dzięki tej kombinacji ma się w pełni spolonizowaną grę.

A to z tej prostej przyczyny, że na planszy, kartach i kaflach nie ma żadnych napisów, tylko i wyłącznie symbole.
Jeśli dla kogoś barierą był język to właśnie ta bariera powinna zniknąć :mrgreen:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Nataniel »

krecilapka pisze:Jeśli przed nabyciem tej gry kogoś powstrzymywał brak polskiej wersji językowej, to może pomoże mu ta kombinacja :D
Ewentualnie poczekanie kilka miesięcy :-) Ale to nieoficjalnie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Kemet

Post autor: Edwardo »

Nataniel pisze:
krecilapka pisze:Jeśli przed nabyciem tej gry kogoś powstrzymywał brak polskiej wersji językowej, to może pomoże mu ta kombinacja :D
Ewentualnie poczekanie kilka miesięcy :-) Ale to nieoficjalnie.
Ha!!!!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Kemet

Post autor: Arkadiusz »

Hmm, Kemet podobnie jak Cyklady jest niezależny językowo więc w sumie jedynym plusem będzie instrukcja. (i może niższa cena, nie wiem jak to działa)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Karit »

STARSCREAM pisze:Hmm, Kemet podobnie jak Cyklady jest niezależny językowo więc w sumie jedynym plusem będzie instrukcja. (i może niższa cena, nie wiem jak to działa)
No i jeszcze dostępność, jeśli Rebel wyda grę to na pewno będzie można ja łatwiej kupić.

Czy grał ktoś z was z dodatkiem umożliwiającym używanie figurek z Cyklad w Kemecie?(i vise versa)
Kupiłem ten malutki zestawik, ale brakuje mi tylko.... Cyklad ;D Mam nadzieję że niedługo będą dostępne i będzie można powalczyć z większą liczbą potworów :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Kemet

Post autor: Piehoo »

Bardzo dobra wiadomość, miejmy nadzieje że się sprawdzi. Osobiście dopiero co zakupiłem w wersji ang, ale dobrze żeby większe grono przekonało się jak fajna to gra. :)
Jest to rodzaj gry której poszukiwałem od dłuższego czasu: starcia militarne, pięknie zrobione figurki/komponenty, stosunkowo szybka i podoba się ładniejszej części stołu. ;)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Kemet

Post autor: Arkadiusz »

Proszę nie kusić. ;) Tylko troska o finanse powstrzymuje mnie przed złożeniem zamówienia.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Kemet

Post autor: krecilapka »

Jeśli masz współgraczy kombinujących, to mechanizm gry zapewni naprawdę świetną zabawę w różnych wariantach.
Jeśli towarzysze znad planszy dążą do schematyzmu, to gdzieś tak od 10 partii zauważysz, że rozgrywki przestają zaskakiwać.
Warto - niewarto odpowiedz sobie sam.
Jakby co, to zawsze można się pochwalić tymi 7 figsami istot specjalnych. Ładne są. Jeśli zaczniesz opowiadać wszystkim ile za nie dałeś, bankowo załapiesz się na etykietę co najmniej oryginała :lol:
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kemet

Post autor: Pixa »

Czy jest gdzies moze polska instrukcja? W jakim stopniu gra jest niezalezna jezykowo?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Kemet

Post autor: Kowal »

Link do Instrukcji spolszczonej był nawet w tym wątku. Gra jest całkowicie niezależna językowo, na kartach i kafelkach występują tylko symbole. Spis ich oznaczeń po polsku też znajdziesz chyba w tym wątku.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Kemet

Post autor: mig »

Pixa pisze:Czy jest gdzies moze polska instrukcja? W jakim stopniu gra jest niezalezna jezykowo?
na BGG (tutaj: http://boardgamegeek.com/filepage/10171 ... zasady-gry )
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kemet

Post autor: Pixa »

Kowal pisze:Link do Instrukcji spolszczonej był nawet w tym wątku. Gra jest całkowicie niezależna językowo, na kartach i kafelkach występują tylko symbole. Spis ich oznaczeń po polsku też znajdziesz chyba w tym wątku.
Dzięki, nie zauważyłem.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Kemet

Post autor: Rocy7 »

Hmm, może ktoś grał zarówno w Kemeta, jak i Cyklady i mógłby odnieść się do twierdzeń porównujących obie gry na BBG? Przytaczam je w tym wątku.

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 26#p526426
I own and play both. Cyclades is pretty good, I like the auction mechanic and the variety of actions available. It 's annoying if you don't get the god you want at the time you need him, but that's part of the game. You have to build a strategy that can utilize multiple options from the gods. And then you will likely get whacked by a Pegasus if you weren't paying attention.

Kemet, however, is amazing. It's a light wargame that uses a pyramid system to purchase higher and higher levels of battle skills or tech. There are 48 skill tiles to purchase, so if somebody takes one you really wanted, you have other options. And the combat card system eliminates randomness from battle, but reduces your options each time you fight (until you have cycled through your combat cards and get them all back). Kemet is loaded with strategy that isn't likely to be nuked by something you didn't see coming (see Pegasus comment above).

I have also picked up the expansion for Cyclades, but haven't tried it yet. If it was down to choosing between the 2 base games only, I would take Kemet, NO HESITATION. Seriously, as good as Cyclades is, Kemet is significantly better.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Kemet

Post autor: AkitaInu »

Rocy7 pisze:Hmm, może ktoś grał zarówno w Kemeta, jak i Cyklady i mógłby odnieść się do twierdzeń porównujących obie gry na BBG? Przytaczam je w tym wątku.

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 26#p526426
I own and play both. Cyclades is pretty good, I like the auction mechanic and the variety of actions available. It 's annoying if you don't get the god you want at the time you need him, but that's part of the game. You have to build a strategy that can utilize multiple options from the gods. And then you will likely get whacked by a Pegasus if you weren't paying attention.

Kemet, however, is amazing. It's a light wargame that uses a pyramid system to purchase higher and higher levels of battle skills or tech. There are 48 skill tiles to purchase, so if somebody takes one you really wanted, you have other options. And the combat card system eliminates randomness from battle, but reduces your options each time you fight (until you have cycled through your combat cards and get them all back). Kemet is loaded with strategy that isn't likely to be nuked by something you didn't see coming (see Pegasus comment above).

I have also picked up the expansion for Cyclades, but haven't tried it yet. If it was down to choosing between the 2 base games only, I would take Kemet, NO HESITATION. Seriously, as good as Cyclades is, Kemet is significantly better.

Grałem :) I generalnie zgadzam się z tym co napisali na ggg

Obydwie gry są warte i najlepiej by było mieć obie :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Kemet

Post autor: Rocy7 »

Po pierwszej grze moge powiedziec, iz Kemet nie wybacza bledow. Niestety przez to minimum 30 minut z 4 godzinnej partii spedzilem po prostu czekajac na koniec rozgrywki, gdyz nie mialem zadnych szans w walce o wygrana. Gra utrudnia comeback, a granie jako chlopiec do bicia jest dosc nudne. Opisze szczegoly jak tylko czas pozwoli.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Karit »

Rocy7 pisze:Po pierwszej grze moge powiedziec, iz Kemet nie wybacza bledow. Niestety przez to minimum 30 minut z 4 godzinnej partii spedzilem po prostu czekajac na koniec rozgrywki, gdyz nie mialem zadnych szans w walce o wygrana. Gra utrudnia comeback, a granie jako chlopiec do bicia jest dosc nudne. Opisze szczegoly jak tylko czas pozwoli.
Pozwole sobie przytoczyć opis końca rozgrywki z przed paru miesięcy:
Gdzieś w okolicy 6 rundy doszliśmy do momentu kiedy wszyscy mieli powyżej 8 VP (9,9,9,8) poza jednym kolegom który miał 5... i On wygrał...(!) To pokazało mi jak duże znaczenie ma kolejność (i wbrew pozorom opłaca sie być ostatnim) oraz że kupowanie tony kafelków ze zdolnościami czasem moze sie nie przydać. Kolega zaatakował moją piramidę 4 poziomu dostał 1 za wygrana walkę i jeden za piramidę, czyli juz 7 VP) po czym innym oddziałem przejął świątynie (1 za wygraną + 1 czasowy za świątynie + 1 za kontrole 2 świątynni = 10). ta sytuacja świetnie pokazuje że nawet jak ktoś mocno odstaje od reszty, można na końcu zaatakować i wygrać.
Patrząc na to jak potoczyła się rozgrywka mogę śmiało powiedzieć że w Kemeta da się dogonić resztę, a nawet ich przegonić. Oczywiście popełnienie paru kardynalnych błędów na pewno nie da nam wygranej, ale jest bardzo nie wiele gier gdzie ciągłe popełnianie błędów da się jakoś naprawić. Kemet pod tym względem wypada bardzo dobrze.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ