Mare Nostrum / Mare Nostrum: Imperia (Serge Laget)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Jedyna roznica jest taka, ze instrukcja i karty sa w jezyku niemieckim. Kart jest niewiele i sa trzymane jawnie, sa dodatkowo w pelni przetlumaczone w instrukcji.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
wujaw
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wujaw »

To przesądza sprawę na rzecz wersji niemieckiej :D !A jak bariera intelektualna?Da się pograć z 12-latkiem, czy będą problemy?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Post autor: cezner »

To zależy od 12-latka :) Ja swego czasu grałem w GoT'a z 7-latkiem i grał naprawde dobrze. Więc 12-latek tym bardziej powinien sobie poradzić, szczególnie że MN jest chyba jednak grą mniej skomplikowaną.
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Zgadzam się z ceznerem. Sam mam dziesięcio letniego brata który uwielbia grać w MN i dotego wogóle nie odstaje od reszty moich znajomych :wink: .
"Over the hills and far away..."
wujaw
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wujaw »

No to zamawiam!Dzięki! :D
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Morgon »

Mam pytanie. Chcę kupić niemiecką wersję gry, przeczytałem już polską instrukcję i nie znalazłem tam wszystkich potrzebnych informacji. Mianowicie jeśli chodzi o koszty budowy, to rozumiem, że na kartach bohaterów i cudów jest podany takowy koszt, natomiast gdzie jest podany koszt budynków (tj. miast, swiatyn, karawan i targow), wojska itd. ? Po drugie jeśli chodzi o zestawy surowców to rozumiem że pieniądze można mieszać z surowcami i duplikować, natomiast surowców nie wolno duplikować w jednym zestawie, dobrze rozumiem? Na koniec, czy ktoś może mi podać linka do angielskich skanów kart pomocy (bo chyba tylko ich nie ma w instrukcji polskiej) ?
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Ceny są podane na kartach pomocy. Płacisz albo surowacami, albo kasą. Nie można mieszać.
Poprawcie mnie, jeśli coś przekręciłem - piszę z pamięci.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Morgon »

Aha i jeszcze jedno pytanie (proszę przeczytaj poprzedni mój post jeśli zacząłeś od tego) bo Pancho w recenzji pisze ze miasta sie zastepuje swiatyniami, a karawany targami, natomiast w instrukcji pisze przy okupowaniu miasta, ze trzeba tez okupowac swiatynie by dostac dodatkowa karte, podobnie przy targu, ze targ musi byc oznaczony karawana aby dostac dodatkowo karte. To chyba sie nie zastepuje tylko buduje hmm obok?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Swiatynie i markety buduje sie obok, zeby podwoily zysk z karawan/miast juz na danym terenie lezacych.
Koszt budowy wszystkiego, przynajmniej w eng wersji, jest na kartach graczy, narodow czyli, na odwrocie. A mieszac kasy z surowcami nie mozna, albo kupujesz za jkase albo za adekwatna ilosc roznych surowcow, jakby mozna bylo mieszac to w 5 kolejce by bylo po grze :)
http://boardgamegeek.com/game/3931
tu sa all skany kart narodow
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Morgon »

Ok, dzieki :) To juz chyba wszystko wiem :)
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Morgon »

No prawie wszystko, nadal nie znalazlem skanu z drugiej strony karty pomocy, gdzie sa podane koszty budowy...
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Morgon »

Oprocz pytania o skan kosztow budowy, wie ktos moze czy jakis inny sklep oprocz Rebela posiada w swojej ofercie niemiecka wersje Mare Nostrum?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Post autor: cezner »

W excelu zrobiłem tłumaczenie drugiej strony karty pomocy. Jak ktoś chce to mogę podesłać na maila
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

zasady

Post autor: max_star »

Jedno pytanie (troche zawile):
Prowincja po prawej stronie Aleksandrii i Memphis(czyli na wschod). Jest tam zasob: Inwentarz i WYRAZNIE zaznaczona granica oddzielajaca ta prowincję od prowincji z Aleksandria i Memphis. Z tego co pamietam na karcie ustawień początkowych gracz grający Egiptem ma do wyboru zasoby z pola Papirusu (tuz kolo Memphis) i wlasnie z tego pola z Inwentarzem.

Czyli rozumiem ze ta prowincja jest czescia prownicji z Aleksandrią czy nie?
Co jesli ktos zatakuje ta wlasnie prowincje ? (jesli jest ona czescia "aleksandryjskiej" to rozumiem ze bronie ja wojskami w Aleksandrii; jesli nie jest jej czescia musze postawic tam swoje wojsko; chyba ze Egipt pobiera z niej tylko zasob? ale wtedy musialbym miec tam swoj znacznik prawda ? )
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Na karcie egiptu nie ma opcji wyboru surowca dla egiptu w zadnym regionie, przynajmniej w wersji angielskiej
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

Kwiatosz zobacz tutaj :
Obrazek

chyba ze pomylilem karty kiedy tworzylem swoja kopie MN - musze sprawdzic
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

W wersji angielskiej jest tak:
Obrazek
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

dzieki - widocznie moj blad
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Morgon »

Nie, to nie twoj blad, sciagnalem skany kart z BGG i tam tez sa te strzalki, to ktos inny sie chlasnal...
wujaw
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wujaw »

Ściągnąłem polską instrukcję z Rebela i myślałem, że to wystarczy do grania.Gry dotąd nie oglądałem, bo to prezent dla chrześniaka i teraz patrząc na waszą wymianę zdań jestem zaniepokojony, czy damy radę zagrac nie znając niemieckiego tylko z polską instrukcją?
Jeżeli będzie problem, to proszę o radę jak go rozwiązac?
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Jeżeli w instrukcji przetłumaczone zostały zdolności bohaterów i cudów, to nie widzę problemu.

W razie czego niemiecki nie jest mi obcy i mogę udzielić wsparcia.
wujaw
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wujaw »

Opis kart jest.Mniej, więcej dwa zdania na temat każdej z 6 postaci , 7 cudów,a dalej bohaterów cywilizacji, kart ról.Całośc prawie dwie strony.
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

ciekawe w takim razie ile jeszcze bledow jest w mojej wersji :)
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

czyli wychodzi jednak ze to jest blad prawda? to jest osobna prowincja
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Morgon »

Wyglada na to ze tak.

A co do instrukcji Mare Nostrum, to w zasadzie jest tam wszystko z wyjatkiem dobrego opisu kart pomocy gracza, ale w zasadzie na podstawie samego obrazka mozna sie domyslec jak ma sie gracz rozstawic. Natomiast skanu kosztow budynku i skrotu zasad nie ma nigdzie w necie, ale Ceznar ma to w Exelu napisane i wystarczy do niego napisac a napewno przesle na maila. Zreszta oferowal swoja pomoc w tym watku, chyba na poprzedniej stronie.
ODPOWIEDZ