CV

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

CV

Post autor: Legun »

Nic tu nie było na ten temat:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/143986/cv

Filipie - co to za konspiracja, jeśli temat jest na BGG?
Niepokoi mnie tylko karta "dziecko" - zgodnie z obrazkiem, jest to jedynak poddany właśnie przez rodziców "wideopacyfikacji". Jeśli gra ma mieć choć trochę realizmu, powinny się pojawiać kombosy w przypadku posiadania większej liczby takich kart :roll:. Powinien też raczej właśnie zjadać żetony do jakiejś gry planszowej;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Legunie nie ma żadnej konspiracji. Jeśli są jakieś pytania co do gry jestem do dyspozycji. :D

Karty są zbudowane w taki sposób, że na górnym pasku mamy koszt ich pozyskania a na dolnym efekt z którego możemy korzystać w każdej rundzie. W przypadku dziecka musimy więc mieć kasę i relację żeby dzieciaka zorganizować :wink: a w efekcie będziemy mieć nową relację, szczęście i konieczność ponoszenia co rundę opłaty vide łożenia na utrzymanie potomka. :)

Co do kombosów to jest ich całe mnóstwo. Gra opiera się na tym że w każdej partii będziesz miał kilkanaście do dwudziestu kilku z 85 kart, zawsze w nieco innej kompozycji.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: CV

Post autor: Legun »

Na BGG wiele entuzjastycznych ocen - tu zaś cisza.
Czy dobrze rozumiem, że można mieć tylko jedno dziecko? Mało realistyczne - podobnie jak pełna kontrola nad momentem wystawienia :roll:. Przypomina mi się problem, który tak śmieszył mnie w Agricoli: posiadanie dzieci pod pełną kontrolą a dla każdego trzeba mieć osobną izbę - na milę śmierdzące wyobrażeniami tzw. klasy średniej społeczeństw przemysłowych :twisted: (natomiast parobków to już można zakwaterować we własnym łóżku) :roll:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Dzieci możesz mieć trójkę - jest jeszcze karta "Bliźniaki". O rodzinach wielodzietnych pomyślimy w dodatku :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: CV

Post autor: Legun »

Temat aż prosi się o rozszerzenia 8) Carcassonne zapowiada się przy tym na kameralne przedsięwzięcie.
Jeśli już jesteśmy przy progeniturze, to może będzie też miejsce na "dziecko-niespodziankę" - kartę trzeba zagrać, czy się to komuś podoba, czy nie :roll:.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Takiej opcji jeszcze nie ma, natomiast apropos "życiowych" elementów gameplay'u to kartę "Dziecko" bardzo często uzyskuje się zagrywając event "Pierwsza miłość" :lol: Czasem później wychodzi z tego karta relacji "Małżeństwo" ale nie zawsze. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: CV

Post autor: garg »

Filippos pisze:Dzieci możesz mieć trójkę - jest jeszcze karta "Bliźniaki". O rodzinach wielodzietnych pomyślimy w dodatku :wink:
Dzięki :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: CV

Post autor: flowerus »

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: CV

Post autor: Aduanath »

Przejdźmy do konkretów - jaki jest rozmiar kart? :D

edit. Czy dodatki wprowadzą możliwość gry na większą liczbę osób? Czy są planowane jeszcze w tym roku? :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: CV

Post autor: Antioch Seleucyda »

Podjarany wszedłem w temat, a tu okazuje się że to nie o grze z lotniskowcami :(
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: CV

Post autor: KubaP »

Antioch Seleucyda pisze:Podjarany wszedłem w temat, a tu okazuje się że to nie o grze z lotniskowcami :(
Na BGG jest nawet wątek "To nie jest ta gra o lotniskowcach"! :D

Ale powiem, że grałem i gra jest naprawdę warta uwagi. To może być najlepszy gateway ever, a w składzie wyjadaczowym robi się z tego niezła rąbanka optymalizacyjna (o ile można optymalizować kartę z kośćmi i kartami, ale skoro można w Race for the Galaxy) to dlaczego i nie tu :)
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: CV

Post autor: flowerus »

KubaP pisze: Ale powiem, że grałem i gra jest naprawdę warta uwagi. To może być najlepszy gateway ever, a w składzie wyjadaczowym robi się z tego niezła rąbanka optymalizacyjna (o ile można optymalizować kartę z kośćmi i kartami, ale skoro można w Race for the Galaxy) to dlaczego i nie tu :)
@KubaP: już wcześniej byłem nakręcony na tę grę (tematyka, autor, karcianka!), ale po Twojej zachęcie, przebieram nogami :P
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Aduanath pisze:Przejdźmy do konkretów - jaki jest rozmiar kart? :D

edit. Czy dodatki wprowadzą możliwość gry na większą liczbę osób? Czy są planowane jeszcze w tym roku? :D
Rozmiar kart to 62 x 100. Z dodatkami jest zawsze tak, że pierwsze miesiące sprzedaży odpowiadają na pytanie czy mają sens:) Na pewno nie w tym roku.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: CV

Post autor: Aduanath »

No i zamówienie złożone... Tylko chyba przez CV będę też na Wiedźmy dłużej czekać... :( Niech to wszystko już będzie w sklepach dostęne!! :evil:
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: CV

Post autor: xel4 »

Gra wygląda ciekawie ilustracje prezentują się wyśmienicie;D. Pytanie czy 85 kart to nie jest mało? Taka ilość pozwoli szybko odkryć wszystkie combosy - tak mi się przynajmniej zdaje;) Pytam bo się nad nią zastanawiam:)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: CV

Post autor: KubaP »

xel4 pisze:Gra wygląda ciekawie ilustracje prezentują się wyśmienicie;D. Pytanie czy 85 kart to nie jest mało? Taka ilość pozwoli szybko odkryć wszystkie combosy - tak mi się przynajmniej zdaje;) Pytam bo się nad nią zastanawiam:)
W żadnym razie, bo tor kart jest ruchomy (jak w TTA trochę).
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: CV

Post autor: Brylantino »

xel4 pisze:Gra wygląda ciekawie ilustracje prezentują się wyśmienicie;D. Pytanie czy 85 kart to nie jest mało? Taka ilość pozwoli szybko odkryć wszystkie combosy - tak mi się przynajmniej zdaje;) Pytam bo się nad nią zastanawiam:)
Też właśnie mnie to zastanawiało. Gra wydaje się ciekawe, jednak poczekam na jakieś recenzje.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: CV

Post autor: najata »

KubaP pisze:W żadnym razie, bo tor kart jest ruchomy (jak w TTA trochę).
Właśnie to chciałam napisać, dobrze, że sprawdziłam przed wysłaniem.
Może się zdarzyć, że "super-combo", na które liczymy, nie przyjdzie nam w porę albo wcale - albo nie będzie nas na nie stać, gdy się pojawi (jeśli podejmowaliśmy złe życiowe decyzje...)

Ja w CV grałam i testowałam jeszcze jak było "Życiem" lub "Grą w życie" i ciągle i niezmiennie jestem nią zachwycona :) To jest jedna z tych gier, która daje tyle zabawy podczas grania, że nawet przegrywać w nią nie szkoda. A najlepsze jest to, że można do niej podejść w sposób czysto optymalizacyjny, móżdżyć, kombinować, a można też usiąść na luzie i świetnie się bawić przy odkrywaniu kolejnych "życiowych" powiązań pomiędzy zdobywanymi kartami. Fabularność, fabularność i jeszcze raz fabularność - chyba to sprawia, że gdy już CV się ukaże, będzie moją ulubioną grą ever ;)

Swoją drogą - Filipie, widziałam na BGG angielską wersję instrukcji. A czy plącze się Wam gdzieś może również wersja polska?

I strasznie się cieszę, że dodatek Essenowy jest dostępny również w przedsprzedaży polskiej wersji gry - bo chyba, wbrew pierwotnym planom, nie uda nam się dotrzeć na Spiel...
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: CV

Post autor: Jan Madejski »

Grałem w prototyp tej gry wiele razy i zdecydowanie nie znudziła mi się. Przed graczem leży do 5 "combogennych" kart (pozostałe wyłożone karty liczą się tylko do punktacji), więc kombinacji jest wiele - może nie tworzą bardzo skomplikowanych silników, ale wystarczają, żeby gracz miał satysfakcję z optymalizacji wykładanych kart. Poza tym, jak już pisał autor i inni testujący, gra ma olbrzymi (chociaż może niepozorny) ładunek fabularny - "silniczki" sprawiały frajdę przy graniu nawet nie tylko z powodów mechanicznych, ale właśnie przy fabularyzowaniu, gdy np. profesurę zdobyło się dzięki klubowi planszówkowemu i znajomościom z dzieciństwa :) (przy czym dodam, że prototyp miał wyłącznie smutne, białe karty z tytułami, zamiast sympatycznych ilustracji P. Sochy, ale już sama tematyka perypetii życiowych była wystarczająco... życiowa).
Mechanicznie: jest dużo dylematów związanych m.in. z tym, czy zdobytą kartę dokładać jako aktywną, zmieniając silnik, czy tylko do punktacji, czy optymalizować zasoby, żeby kupić dwie karty, oraz, oczywiście, klasyczne igranie z losem przy turlaniu kości. Dla mnie będzie to gra idealna na wprowadzanie znajomych do świata planszówek, z dużą regrywalnością także dla geeków 8)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: CV

Post autor: Legun »

Czy to jest równoległy pasjans, czy są jakieś zależności pomiędzy graczami (inne niż zabieganie w pojedynkę o kartę "dziecko" :roll: )?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: CV

Post autor: najata »

Jeśli nic się nie zmieniło od czasów prototypu w tym względzie, są karty, które pozwalają np. korzystać z efektów kart graczy siedzących obok.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: CV

Post autor: KubaP »

Legun pisze:Czy to jest równoległy pasjans, czy są jakieś zależności pomiędzy graczami (inne niż zabieganie w pojedynkę o kartę "dziecko" :roll: )?
Odpowiadając na niewyartykułowane pytanie:

Zdecydowanie nie ma w grze negatywnej interakcji. Zdecydowanie bliżej jej do równoległego pasjansa niż Gry o Tron.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CV

Post autor: BartP »

A jaka jest w grze interakcja? Podbieranie sobie kart podczas pseudodraftu czy jak?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: CV

Post autor: KubaP »

BartP pisze:A jaka jest w grze interakcja? Podbieranie sobie kart podczas pseudodraftu czy jak?
Jeśli już to tak. Ale tak naprawdę jest dość niewielka o ile jakakolwiek. (Co mi akurat osobiście bardzo odpowiada). Ewnetualnie bitka o cele - na stole leży od 1 do 3 celów (od 2 do 4 graczy). Punkty za cel dostaje tylko ten z graczy, który dany cel wykonał najlepiej (np zebrał w swoim życiorysie odpowiednią kombinację typów kart najwięcej razy).
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Polska instrukcja jest już online! Zapraszam chętnych do lektury: http://boardgamegeek.com/filepage/95571 ... instrukcja
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
ODPOWIEDZ