Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Breżniew »

akahoshi pisze:Są jeszcze takie: https://www.onproject.pl/akcesoria/9715 ... miecz.html.
Też będą pasować.
Akahoshi, masz jakieś informacje odnośnie ich grubości? Szukałem, ale nigdzie nic nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Niestety, wiem tylko, że takie istnieją.
Ja osobiście wieki temu zaopatrzyłem się w Panasie.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Koszulkujecie karty do Eldritcha? Chyba poza tasowaniem i przeczytaniem tekstu karty to niespecjalnie mają one kontakt z dłonią, raczej leżą na stole przez większość czasu?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 486
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 934 times
Been thanked: 204 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Morgon pisze:Koszulkujecie karty do Eldritcha? Chyba poza tasowaniem i przeczytaniem tekstu karty to niespecjalnie mają one kontakt z dłonią, raczej leżą na stole przez większość czasu?
Zgadza się, ale w zależności od stylu gry i szczęścia (tudzież jego braku) możesz wielokrotnie przeszukiwać talie zasobów, unikalnych zasobów oraz zaklęć.
Ja osobiście nie wkładam kart w koszulki, jeszcze oznak zużycia nie zauważyłem, ale jestem dopiero po kilkunastu partiach.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Po 50+ partiach nie widzę zużycia.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Dziękuję za odpowiedź :)
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gatherey »

ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Eldritch Horror

Post autor: ChandlerBong »

W jakie dodatki najlepiej zainwestować? Na pewno Zaginiona wiedza i coś jeszcze?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

ChandlerBong pisze:W jakie dodatki najlepiej zainwestować? Na pewno Zaginiona wiedza i coś jeszcze?
Według mnie Tajemnicze Ruiny to jak dotychczas najlepszy dodatek, zostawiający resztę daleko w tyle. Na odległym drugim miejscu stawiam Widma Carcosy, i dopiero na trzecim Zaginioną Wiedzę.
Uprzedzając pytanie: Zaginiona Wiedza jest dodatkiem niezbędnym by wydłużyć żywotność Przedwiecznych z podstawki, ale jakościowo uważam że jest przeciętna. Po prostu to bardziej łatka niż dodatek.
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Eldritch Horror

Post autor: ChandlerBong »

a co z większymi dodatkami? Warto się interesować?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

ChandlerBong pisze:a co z większymi dodatkami? Warto się interesować?
To skomplikowane. Duży dodatek kosztuje dwa razy tyle. Te dodatkowe 100% ceny płaci za dodatkową planszę i komponenty które są od niej zależne. Ja nie lubię tych plansz dodatkowych, więc dla mnie to stracone pieniądze.

Więc nie zaproponuję Ci sensownego porównania dużych dodatków z małymi, mogę za to porównać ze sobą dwa duże dodatki: Pod Piramidami niszczy W Górach Szaleństwa.
Są różne powody ale najważniejszy to Przedwieczni. Ci z "Pod Piramidami" utrzymują pewien sensowny poziom rozrywki. Natomiast z tych "W Górach Szaleństwa" jeden jest nudny jak flaki z olejem, a drugi upierdliwy i męczący.

Jest to oczywiście moja subiektywna opinia. Wydaje mi się że wiele osób ją podziela ale to może być mój błąd poznawczy.

Edit: "komponenty które są od niej zależne"
Ostatnio zmieniony 24 maja 2017, 23:41 przez Eremita, łącznie zmieniany 1 raz.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

W zasadzie każdy dodatek coś wnosi do gry. Jedne mniej drugie więcej i w zależności od gracza opinie będą różne. Ja w przeciwieństwie do poprzednika lubię dodatkowe plansze i właśnie Góry Szaleństwa ze względu na klimat. Chyba jest to jedno z opowiadań Lovecrafta, które mi najbardziej zapadło w pamięć.
Na pewno każdy kolejny dodatek zwiększa regrywalność i zmniejsza powtarzalność rozgrywek.
Zaginiona Wiedza jest traktowana jako "must have" ze względu na uzupełnienie tego co w podstawce powinno być od razu. Reszta ... zależy co kto lubi.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 963
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Moonday »

Dodatki do EH są o tyle przemyślane, że zwiększają regrywalność nie zmieniając jakoś szczególnie zasad. Zupełnie jak z klockami lego: większa ilość daje więcej zabawy przy tej samej mechanice układania :) Mimo wszystko skłaniam się ku Zaginionej Wiedzy jako pierwszym zakupionym dodatku, bo dzięki niemu Przedwieczni z podstawki tak szybko się nie znudzą. W dalszej kolejności polecam, w zależności od budżetu: Góry Szaleństwa lub Tajemnicze Ruiny, żeby móc grać z żetonami skupienia.
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Eldritch Horror

Post autor: ChandlerBong »

Przeczytałem, że podstawka starcza mniej wiecej na 15 partii grania bez znudzienia materiału. Jeśli zdecyduje sie na 2 dodatki Zagubiona Wiedza oraz Tajemnicze Ruiny to rozumiem, że znacznie podniesie się poziom regrywalności gry?
Zuntir
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2015, 20:21
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Zuntir »

Sama Zaginiona Wiedza podwaja ilość kart w większości talii spotkań. Osobiście posiadam prócz Zaginionej Wiedzy dodatek Góry Szaleństwa, który do podstawowych decków dodaje podobną ilość kart co Tajemnicze Ruiny i po blisko 40 partiach nie odczuwam powtarzalności.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

ChandlerBong pisze:Przeczytałem, że podstawka starcza mniej wiecej na 15 partii grania bez znudzienia materiału. Jeśli zdecyduje sie na 2 dodatki Zagubiona Wiedza oraz Tajemnicze Ruiny to rozumiem, że znacznie podniesie się poziom regrywalności gry?
Z tymi dwoma dodatkami masz min. 30 kolejnych rozgrywek. Jeśli natomiast chodzi o kolejność zakupu, to polecam kupować je tak, jak wypuszczało FFG.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Ja natomiast chciałbym zadać pytanie podyktowane czystą ciekawością. Chodzi o żetony wskazówek. Są one dosyć małe i jest ich trochę, przez co tasowanie mogłoby doprowadzić niejednego do nerwicy, zwłaszcza jeśli ma tak niezdarne łapy jak ja :wink: Ja osobiście rozwiązałem ten problem w taki sposób, że kupiłem dwa woreczki materiałowe, jeden, rzecz jasna, na potwory, a do drugiego wsypałem wszystkie wskazówki by losować je na tej samej zasadzie co potwory. I teraz złapała mnie nagła ciekawość: jak robią ze wskazówkami inni. Czy tak jak ja, czy może je tasują, czy też w jeszcze inny sposób?
Ostatnio zmieniony 27 maja 2017, 21:19 przez Czarnyx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Ja robię dokładnie tak samo. :) W woreczku trzymam też bramy.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 963
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Moonday »

Jeżeli chodzi o żetony wskazówek, to też myślałem o osobnym woreczku. Póki co trzymam je w pojemniku z drewnianego kufra dedykowanego dla EH i jest ok.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

U mnie bramy leżą jedna na drugiej, potwory w przykrywce do pudełka, a wskazówki luzem koło planszy tyle, że odwrócone na jedną stronę.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Bary pisze:Ja robię dokładnie tak samo. :) W woreczku trzymam też bramy.
Zwróć uwagę że już w grze podstawowej jest badacz który podgląda jaka brama jest na wierzchu stosu. W późniejszych dodatkach pojawiają się efekty które pozwalają z jeszcze większym wyprzedzeniem sprawdzić gdzie będą się otwierać bramy lub też wpłynąć na kolejność ich otwierania. Przy użyciu woreczka zrealizowanie tych efektów może być utrudnione.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Eremita pisze:
Bary pisze:Ja robię dokładnie tak samo. :) W woreczku trzymam też bramy.
Zwróć uwagę że już w grze podstawowej jest badacz który podgląda jaka brama jest na wierzchu stosu. W późniejszych dodatkach pojawiają się efekty które pozwalają z jeszcze większym wyprzedzeniem sprawdzić gdzie będą się otwierać bramy lub też wpłynąć na kolejność ich otwierania. Przy użyciu woreczka zrealizowanie tych efektów może być utrudnione.
Wiem, wiem, w takich przypadkach niestety trzeba wyciągnąć bramy i ustawić w stosik.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kelvar »

Góry Szaleństwa dodają sporo standardowych kart i zdecydowanie​zwiększyły u mnie regrywalnosc (dodałem je do zestawu podstawka + Zaginiona Wiedza.
Ale będąc szczerym - podobne komponenty dodaja Tajemnicze Ruiny (znów tak naprawdę dopiero w obu jest "pełny" zestaw żetonów i kart pomocy). Dodatkową planszę uruchamia się rzadko.... A ruiny super rozszerzają rozgrywkę praktycznie zawsze.
Tak więc:
Zaginiona Wiedza - obowiązkowa (dLA mnie to część podstawki...)
Tajemnicze ruiny - fenomenalnie rozszerzają grę... Polecam!
Góry Szaleństwa - nie ukrywam, że też jestem zadowolony, ale według mnie małe dodatki lepiej "chodzą" (2 małe zamiast dużego...). Acz nie żałuję zakupu:)

Ostrze zęby na Widma Carcarosy i nadchodzące Miasta w ruinie, ale ciężko już obecny zestaw ograć (zwłaszcza, że do gry ostatnio towarzystwo w Warszawie się rozlecialo mi...)
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 353
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 256 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: narandil »

a jeśli w Eldritcha zagram max raz na pół roku - to nadal konieczna jest Zaginiona Wiedza/Tajemnicze Ruiny? Żetony skupienia i karty pomocy zawsze mogę sobie sam dorobić. Jeśli miałbym kupić tylko 1 z nich to który? Czy Ruiny też tak ładnie uzupełniają podstawkę jak Wiedza? Bo widzę że mają bardziej pozytywnych opinii
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 963
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Moonday »

a jeśli w Eldritcha zagram max raz na pół roku - to nadal konieczna jest Zaginiona Wiedza/Tajemnicze Ruiny?
Zaginiona Wiedza uzupełnia karty z podstawki, zwłaszcza brakujące tajemnice Przedwiecznych. Moim zdaniem ten dodatek jest konieczny do zakupu. Każdy pozostały to już wybór gracza. Jeżeli chcesz grać w EH od święta to podstawka+Zaginiona Wiedza powinny w zupełności wystarczyć.
ODPOWIEDZ