Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Rocy7 »

Kilkukrotnie czytając komentarze na Rebel spotkałem się z opinią, iż jakość wykonania polskich wersji gier jest często nienajlepsza i że gry w wydaniu oryginalnym są lepsze jakościowo ( lepszy grubszy papier, trwalsze elementy itp.).
Ciekawi mnie, jakie spostrzeżenia macie z własnego doświadczenia?

W zasadzie to przy spolszczaniu gry jakie elementy są w kwestii polskiego wydawcy? Tylko karty opisy instrukcja czy całość?

(Choć chyba w przypadku Galakty i Runewars nie ma co się martwić:P? )
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: rastula »

co do spolszczenia to zależy oczywiście od tytułu - spalszczane jest to co trzeba spolszczyć :)


co do jakości - w tej chwili przy znanych tytułach Chiny rządzą więc wydania polskie powstają dokładnie tak samo jak zagraniczne

osobiście nie dostrzegam różnic pomiędzy edycjami "polskimi" a "zagranicznymi" ale też nie ma za bardzo okazji porównać, bo albo się ma tą, albo tamtą :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Curiosity »

@rastula: porównaj sobie karty do Nightfalla. Polska edycja nadaje się chyba tylko po użycia tam, gdzie król piechotą chodzi...
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: sirafin »

Nie kojarzę żebym grał w "gorszą polską wersję" jakiejś planszówki. Nie ma co demonizować, wszystko zależy od gry i na pewno trafią się takie, które w wersji PL okazały się słabsze (w Nightfalla nie grałem, ale dobrze wiedzieć), jak i takie, które w wersji PL okazały się lepsze (z tego co kojarzę "Glory to Rome PL/Na Chwałę Rzymu" chyba było chwalone za oprawę graficzną). Generalnie w większości przypadków chyba nie ma specjalnej różnicy między różnymi wersjami językowymi.
Rocy7 pisze:(Choć chyba w przypadku Galakty i Runewars nie ma co się martwić:P? )
Druki międzynarodowe gier od FFG powstają w tym samym czasie, miejscu i z tych samych materiałów, różnią się jedynie tekstem nadrukowanym na szablony.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: jax »

Generalnie polskie wersje sa slabsze jakosciowo. Przyklady skrajnie zlej jakosci w porownaniu z oryginalem: Zimna Wojna, Labyrinth War on Terror, Cywilizacja Przez Wieki.
Choc sa i chlubne przyklady: Wladcy podziemi, Pupile podziemi (super), niektore gry wydane przez Galakte.

Osobiscie jestem bardzo ostrozny jesli chodzi o polskie wydania.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: rastula »

Curiosity pisze:@rastula: porównaj sobie karty do Nightfalla. Polska edycja nadaje się chyba tylko po użycia tam, gdzie król piechotą chodzi...


ok, słyszałem o tym - ale ta edycja ma już chyba trochę latek... moje karty poszły od razu w koszulki i nie mam problemu - a zapłaciłem chyba 40 zł, więc grzechem byłoby marudzić ;-)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: rastula »

jax - mam zimną wojnę i labirynt - jakoś mnie ich jakość nie odrzuca wcale -


fakt mapa w ZW nie chce na początku leżeć płasko, ale nie demonizowałbym ze to jakieś niegrywalne produkty są...
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Karit »

rastula pisze:jax - mam zimną wojnę i labirynt - jakoś mnie ich jakość nie odrzuca wcale -

fakt mapa w ZW nie chce na początku leżeć płasko, ale nie demonizowałbym ze to jakieś niegrywalne produkty są...
Grywalność to inna kwestia, tu chodzi o jakość wykonania. Jeśli w ZW w wersji angielskiej plansza leży gładziutko a w polskiej wersji za cholerę nie chce się wyprostować to polskie wykonanie jest gorsze.

Dla mnie największym mankamentem / wadą polskich wydań są tłumaczenia instrukcji, jak i częste błędy na kartach czy planszy. Kupując produkt chciałbym aby był kompletny i identyczny z oryginałem a czasem okazuje się że o czymś ważnym w instrukcji zapomniano lub przekręcono a błąd na karcie może być znaczący dla rozgrywki. Gdybym nie korzystał z forum, nawet bym nie wiedział ze w niektórych tytułach mogą być błędy...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: charlie »

Karit pisze:Dla mnie największym mankamentem / wadą polskich wydań są tłumaczenia instrukcji, jak i częste błędy na kartach czy planszy. Kupując produkt chciałbym aby był kompletny i identyczny z oryginałem a czasem okazuje się że o czymś ważnym w instrukcji zapomniano lub przekręcono a błąd na karcie może być znaczący dla rozgrywki. Gdybym nie korzystał z forum, nawet bym nie wiedział ze w niektórych tytułach mogą być błędy...
To prawda. Niektóre polskie tłumaczenia są kuriozalne. Mi natomiast przeszkadza stosowanie niegdyś często czarno-białej instrukcji po polsku. Wiem, że to nie jest kwestia wydania, ale jak wydawnictwo pokusiło się o dystrybucję danej gry w Polsce, to jaki problem dodać kolorową instrukcję - szczególnie, gdy jest to konieczne dla pojęcia zasad (np. używanie kolorów w przykładach).

Jeżeli chodzi o samo wydanie/jakość elementów to rzadko widzę różnicę, ale rzeczywiście albo mam jedną wersję gry albo drugą. Jestem zawsze pod wrażeniem jakości kart w grach od Z-man - miałem porównanie oryginału od nich z jedną spolszczona grą i karty polskiej wersji były fatalne. Ciekaw jestem jak to jest np. z 7 Cudów Świata - ma ktoś obce wydanie? Polskie jest straszne, a cena nieadekwatna.

Żeby nie narzekać tylko, to muszę pochwalić niektóre polskie wydawnictwa, między innymi Lacertę i Galaktę, za to, że wydają czasem gry od razu z dodatkiem w cenie podstawki (Cytadela, Książęta Florencji, Puerto Rico).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: rastula »

charlie pisze:
Żeby nie narzekać tylko, to muszę pochwalić niektóre polskie wydawnictwa, między innymi Lacertę i Galaktę, za to, że wydają czasem gry od razu z dodatkiem w cenie podstawki (Cytadela, Książęta Florencji, Puerto Rico).

i La Havre też z dodatkiem :D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Karit »

charlie pisze: Mi natomiast przeszkadza stosowanie niegdyś często czarno-białej instrukcji po polsku. Wiem, że to nie jest kwestia wydania, ale jak wydawnictwo pokusiło się o dystrybucję danej gry w Polsce, to jaki problem dodać kolorową instrukcję - szczególnie, gdy jest to konieczne dla pojęcia zasad (np. używanie kolorów w przykładach).
Z instrukcjami jest jednak problem, co wyszło przy 2 edycji Robinsona jak ludzie posiadający 1 wersję chcieli domówić instrukcję. Taka kolorowa na kredowym papierze jak w oryginale może być droga (zależy oczywiście od ilości kopi). Czarno-białe świstki są niestety smutnym dodatkiem i w zasadzie rzadko z nich korzystam, już się wolę pobawić z tłumaczeniem angielskich kolorowych wersji.
charlie pisze: Ciekaw jestem jak to jest np. z 7 Cudów Świata - ma ktoś obce wydanie? Polskie jest straszne, a cena nieadekwatna.
Jak dla mnie to 7C PL było/jest wydane bardzo dobrze, a porównując karty z kartami z np. dodatków ze Spielboxa (karta Amstronga) nie widziałem absolutnie żadnej różnicy, tak jak i z dodatkami np. Cities (wydanymi za granicą) - karty, żetony czy cuda nie odbiegają jakością od polskiej wersji.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Wassago »

Pochwalę również Black Monk'a za wydawanie Munchkina. Po pierwsze porównując podstawki do Munchkina (fantasy), to od razu widać grubsze i bardziej wytrzymałem karty w polskim wydaniu. Po drugie wydawca stara się w miarę możliwości łączyć kilka mini dodatków jeden większy, albo dorzucać takie do jakiś wydań (np. Munchkin Edycja Rozszerzona i 2012), a nie zdzierać po kilkanaście złotych za 15 kart, jak to ma miejsce w usa :/
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 84 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: nahar »

Na pewno dobre są gry Lacerty i Galakty. Rebel też stara się trzymać poziom, ale zdarzają się wpadki - szczególnie dotyczące tłumaczeń instrukcji i tekstów na kartach (vide - K&K). Dla mnie to jest bardziej irytujące niż fakt, że plansza jest cieńsza (pleksa nie jest taka droga).

Bard specjalizuje się w polskawych wydaniach lub polsko-czeskich - kupiłem ostatnio Terra Mystica - nie mam porównania z ang, ale nie poraża.
Nie skreślam polskich wydań, bo często są sporo tańsze niż angielskojęzyczne. Wiemy za co płacimy - jak TS kosztuje dajmy na to 185 pln, a polskie wydanie ZW można było mieć w przedsprzedaży za ok 100 to chyba jasne, że jakość na tym może ucierpieć. Sam mam 2nd printing pierwszej edycji (bez planszy DeLuxe) i nie narzekam.

Na pewno przy starszych tytułach fajne jest, że polska wersja często ma już najważniejsze (zwykle małe) dodatki - np PR, czy Cytadelki.

Co do 7 Cudów - mam wersję polską i jest to jedna z lepiej wydanych polskich gier. Nie wiem WTF, że niby słaba.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Smoku »

Wassago pisze:Pochwalę również Black Monk'a za wydawanie Munchkina. Po pierwsze porównując podstawki do Munchkina (fantasy), to od razu widać grubsze i bardziej wytrzymałem karty w polskim wydaniu. Po drugie wydawca stara się w miarę możliwości łączyć kilka mini dodatków jeden większy, albo dorzucać takie do jakiś wydań (np. Munchkin Edycja Rozszerzona i 2012), a nie zdzierać po kilkanaście złotych za 15 kart, jak to ma miejsce w usa :/
Pierwsze wydanie "Munchkina"było tragiczne ,karty bardzo słabe i rewersy kart w różnych kolorach.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Krwawisz »

Pierwsze koty za płoty ;-)
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: szutek »

Jak wczesniej wspomniano polska edycja Nightfalla byla tragiczna. Przy pierwszej okazji wymienilem na angielska. Takze jezeli chodzi o wydawnictwo Galmadrin to zdecydowanie odradzam.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Wassago »

Smoku pisze: Pierwsze wydanie "Munchkina"było tragiczne ,karty bardzo słabe i rewersy kart w różnych kolorach.
Z technicznego punktu widzenia, to pierwsze wydanie należało do Q-Workshopu i Kuźni Gier :P
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Krwawisz »

Ale człowiek ten sam ;P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: rastula »

tja - mam pierwsze wydania munchkina ( i własciwie wszystko po kolei jak się ukazywało poza Apokalipsą)

różnice w kolorach rewersów były ( są) - tylko jakoś nigdy nam to nie przeszkadzało - ale widac moja grupa jest jakaś dziwna i gra dla przyjemności ;-P
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Smoku »

Jeden lubi pomarańcze,a drugi jak mu Cyganie grają. Tylko ,że nie o gustach tu piszemy ,ale o wadliwych edycjach.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: rastula »

to ja też piszę, że ta "wada" dla nas wadą nie była - czyli że cygan zjadł pomarańcze i nie umarł czy coś...
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Smoku »

Krzywe żetony w "Labirynt wojna..." , niby też można grać , ale napisałem do "Barda" i przysłali równe. Przyjemność granie zdecydowanie większa. :D
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: Reid666 »

Karit pisze:
charlie pisze: Ciekaw jestem jak to jest np. z 7 Cudów Świata - ma ktoś obce wydanie? Polskie jest straszne, a cena nieadekwatna.
Jak dla mnie to 7C PL było/jest wydane bardzo dobrze, a porównując karty z kartami z np. dodatków ze Spielboxa (karta Amstronga) nie widziałem absolutnie żadnej różnicy, tak jak i z dodatkami np. Cities (wydanymi za granicą) - karty, żetony czy cuda nie odbiegają jakością od polskiej wersji.
Jako szczęśliwy posiadacz dodatku Cities w wersji Niemieckiej oraz dodatkowej talii III ery w wersji angielskiej, potwierdzam że jakość kart i pozostałych komponentów jest taka sama jak w wersji polskiej.

Oznacza to że karty we wszystkich wersjach językowych są tak samo niskiej jakości...
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: zedd »

Wtrącę swoje trzy grosze:

1) 95% gier produkowanych jest przez oryginalnego wydawcę, więc wszelkie zarzuty o gorszej jakości wydania mogą być trafne, ale gromy powinny być ciskane w niego, a nie w firmę która podjęła się polskiego wydania. Te 95% gier to gry do których polski wydawca jedynie tłumaczy materiały, za druk odpowiada oryginalny wydawca. Jeśli jest coś popsute przy tłumaczeniu/jego składzie to oczywiście zepsuł to polski wydawca, ale bardzo często nie miał on wpływu na ostateczną jakość samych komponentów.
2) pozostałe 5% gier to gry, do których kupuje się licencję (vide "Na Chwałę Rzymu") i przerabia się je według własnego uznania produkując w lokalnej (tutaj polskiej) drukarni. W tym wypadku polski wydawca może odpowiadać za wszystkie wpadki.

Ciekawostki:
- Wspomniana Cywilizacja Poprzez Wieki zalicza się do tych 95%. Wielu użytkowników mylnie porównuje ją z III edycją Freda, który kupił licencję i drukował ją samodzielnie. Polskie wydanie było produkowane bezpośrednio przez CGE.
- Często jest tak, że porównuje się pierwszą edycję z druga, a nierzadko polskie wydania są wydaniami poprawionymi. Te gry, które nie wychodza odrazu po premierze oprócz poprawy jakości wydania mogą się doczekać także wydania wraz z dodatkiem.
- Zdarza się, że pomimo przesłania kompletnych, przetłumaczonych materiałów oryginalnemu wydawcy może udać się i tak coś popsuć. Oczywiście proof reading powinien wychwycić takie wpadki (nieprzetłumaczone zdania n.p.), ale czasami oryginalny wydawca podaje nierealne terminy, czas goni, a jak wiadomo "gdzie się człowiek spieszy tam zdarzają się wpadki w tłumaczeniu" :)
- Nie wszystkie gry sa produkowane w Chinach, powiedziałbym, że nawet jest to niedominujący procent. Sporo drukuje się w Niemczech, sporo w Polsce, trochę we Francji i w Hiszpanii. Na druk w Chinach mogą sobie pozwolić wydawnictwa pokroju FFG, mające duże nakłady, albo wydawcy potrzebujący specjalistycznych komponentów (Mage Knight), którzy odbiją sobie potem koszt transportu w cenie produktu. Wiekszość gier najbardziej opłaca się drukować na rynku lokalnym, albo w sąsiednich krajach.
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wersja polska czy oryginalna a jakość wykonania gry?

Post autor: gigi »

Mam trzecią edycję osadników z catanu w wersji angielskiej ,gra została wydana przez Mayfair Games.Po przeszło 50 grach bez koszulek ,karty są w bardzo dobrym stanie. Pamiętam, kiedyś miałem pierwsze wydanie z Galakty i po kilkudziesięciu rozgrywkach karty były w średnim stanie.
ODPOWIEDZ