Francis Drake (Peter Hawes)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Francis Drake (Peter Hawes)

Post autor: KubaP »

http://boardgamegeek.com/boardgame/140603/francis-drake

Duża, eksploracyjna gra morska wydawnictwa Eagle Games autorstwa Petera Hawesa (od War of the Roses: Lancaster vs York). Będzie na tegorocznym Essen. Jakieś opinie, przemyślenia?
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Francis Drake

Post autor: Vester »

Przemyślenia są proste: jeśli ktoś lubi Egizię/ Dolinę królów, a do tego lubi blef i czytanie przeciwników, ten będzie szczęśliwy.

Do tego piękne wydanie i czytelna instrukcja.

Minus:
- nie na 2 osoby.
-być może optymalnie tylko na 4
- każda tercja gry jest de facto graniem od nowa. Trudno o konkretne wrażenie rośnięcia w siłę z rundy na rundę.
- cena

Ta gra jest akurat wyjątkowo prosta w analizie i przewidywaniu.
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Francis Drake

Post autor: Cierń »

W skrócie :

Droga (60E), prześlicznie wydana - właściwie 2 gry w jednej - pierwszy etap to worker placement znany z Egizii - zaopatrujemy się na podróż, w drugim w tajemnicy ustalamy gdzie płyniemy próbując zdobyć różne cele. Co ciekawe nie ma tutaj budowania silnika - po każdej wyprawie zaczynamy od nowa, zachowując oczywiście PZ. Ze względu na cenę i ten ostatni fakt, dla mnie do zagrania "u kolegi"...

Edit: Vester mnie ubiegl.

Sa warianty 2 osobowe, gra niby skaluje sie nieźle - zmienia sie nacisk na różne elementy np. im wiecej graczy tym bardziej oplaca sie wyplywac szybciej.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Francis Drake

Post autor: jerrymagu »

W skrócie... Element blefu u tego autora jest niezwykle wyrafinowany :D
Jesli gra bedzie trzymać poziom WotR.... A bedzie :mrgreen: to mamy hiciorka
Co t dużo mówić jeśli Panowie na V ( Vester i Vasel) dają nam cynę że warto to .. Po prostu wychodzi nam tylko jeden wynik końcowy V jak Viktoria. :mrgreen:
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Francis Drake

Post autor: Banan2 »

Wiadomo może kiedy FD będzie dostępny w sprzedaży ?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Francis Drake

Post autor: Vester »

Jest już wariant na 2 osoby, który za chwilę będzie (jeśli jeszcze nie jest) oficjalny.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Francis Drake

Post autor: Banan2 »

Banan2 pisze:Wiadomo może kiedy FD będzie dostępny w sprzedaży ?
Pozdrawiam
Jest do kupienia w planszomanii. Chociaż cena mało zachęcająca :(
Pozdrawiam
P.S. Sam sobie odpowiadam :wink:
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Francis Drake

Post autor: _Berenice_ »

Banan2 pisze:
Banan2 pisze:Wiadomo może kiedy FD będzie dostępny w sprzedaży ?
Pozdrawiam
Jest do kupienia w planszomanii. Chociaż cena mało zachęcająca :(
Pozdrawiam
P.S. Sam sobie odpowiadam :wink:
Skąd takie informacje? :D A może się spóźniłam - na stronie planszomanii Francis ma niestety status niedostępny.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Francis Drake

Post autor: tequira »

Chwilkę był dostępny, ale niestety kilkadziesiąt minut tylko.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Francis Drake

Post autor: Hiu »

Takiej ciszy w watku o wyprzedanym tytule nie widzialem dawno.
Nikt tego nie ma - nikt w to nie gral? Bardzo chetnie poslucham, jak to sie ma do tego, co panowie na V opowiadali miesiac temu.
Swoja droga - Kuba, dales cynk a sam jeszcze nie posmakowales ?

Jak mialbym zgadywac jak to wyglada i jak to sie rozgrywa - to przypomina mi to odrobine Serenissime, z dodanym wczesniej elementem worker placemnet (celem zdobycia zasobow).

Ciekaw jestem bardzo opinii.
Moze takze tych szczesliwcow, ktorzy byli na tegorocznym Essen osobiscie i mieli okazje pograc.
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Francis Drake

Post autor: tomiz123 »

Czy ta gra będzie jeszcze gdzieś dostępna ? Wątpię w polskie wydanie ale może któryś sklep zamierza to sprowadzić?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Francis Drake

Post autor: Hiu »

Dodruk juz sie robi - takze w przeciagu 4-6 tygodni powinno byc dostepne
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Francis Drake

Post autor: Banan2 »

Hiu pisze:Dodruk juz sie robi - takze w przeciagu 4-6 tygodni powinno byc dostepne
Przydałaby się polska instrukcja ....
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Francis Drake

Post autor: tomiz123 »

Hiu pisze:Dodruk juz sie robi - takze w przeciagu 4-6 tygodni powinno byc dostepne
Super, dobrze wiedzieć : )
Kiran
Posty: 65
Rejestracja: 22 lis 2013, 08:04

Re: Francis Drake

Post autor: Kiran »

Gra naprawdę ładnie wydana ale niestety oczekiwałam także zachwytu po mechanice a ta niestety nie powala.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Francis Drake

Post autor: Hiu »

To nie jest jakies odkrycie (mechanicznie). Zakupy potem plywanie (i to sie powtarza). Jednak dla odmiany mozna pyknac i sobie poprzetaczac ladne beczki :)
Awatar użytkownika
iapetus
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2012, 09:54
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Francis Drake

Post autor: iapetus »

Ahoj tam na lądzie! Franciszek ostatnio ograny. Tylko raz, więc niestety wrażenia niezbyt dogłębne.

Wykonanie świetne - statki, beczki, kufry cieszą oko i... jest się czym pobawić w oczekiwaniu na ruch. Grafika na bardziej tradycyjnych elementach jest poprawna, nawet ładna. Oglądając zdjęcia i filmy obawiałem się o czytelność mapy, ale w praktyce nie ma problemu.

Mechanika jest dosyć wymagająca i błędy na zakupach przed wyruszeniem statków nie dadzą się już naprawić. Sporo punktów można stracić przez brak dowolnego zasobu, a jest ich kilka, o których trzeba pamiętać. No i nie da się cofnąć na jednokierunkowej "uliczce" - zapomniałeś o kupnie szalupy zastępującej działa i ani na jedno, ani na drugie nie masz szans? A to pech, nie zdobędziesz żadnego fortu... Niestety praktycznie od razu po nieudanych zakupach masz świadomość klęski. Co ważne, warto się rozwijać równomiernie - kupować trochę towarów, trochę łupić różnorodne miejsca. Niestety zlekceważenie jednej formy rozwoju zabolało.

Bardzo dobrze się sprawdzała zmiana kolejności sklepów. Dawała wystarczającą dawkę zmian, żeby trzeba było co rundę od nowa kombinować jak rozłożyć swoje akcje. No i ci z końca kolejki mogli zawsze mieć nadzieję na jakiś kąsek wpisujący się w ich strategię, a nie tylko dojadać po tych z początku.

Na wyprawach element blefu był u nas mało widoczny. W większości po prostu liczyliśmy na szczęśliwy zbieg okoliczności. Handlujący koledzy mieli trochę więcej interakcji, ale w podbojach niespecjalnie dało się określić na czym komu zależy, przede wszystkim przez tajny skarbiec. Zapamiętywanie co kto ostatnio złupił jest dosyć karkołomne przy 5 graczach.

Klimat da się odczuć. Nie wiem czy to zasługa sugestywnego wykonania pozostałych elementów, ale szare kostki to u nas zawsze była "załoga" a czarne to zawsze były "działa". Jeszcze tylko napadania na siebie nawzajem zabrakło ;)

Ogólnie rzecz biorąc naprawdę godne uwagi średnio-ciężkie euro. Wymaga trochę kombinowania, szczególnie na zakupach, ale mózgu nie wypala.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Francis Drake

Post autor: palladinus »

W końcu udało się zagrać i oto moje przemyślenia na łamach naszego bloga CiekaweGry:

"Tylko wariat pije pół!"
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

No, nie wytrzymałem i kupiłem ;)
Dysponuje może ktoś tłumaczeniem instrukcji? Albo choc jakimś polskim skrótem zasad...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

Jesteście pewni, ze w pierwszej fazie idzie ten ktorego dyski są na końcu? Jakos nie mogę tego znaleźć, za to mam wrażenie, że gracze idą naprzemiennie wg kolejności w Dokach.

palladinus pisze:W końcu udało się zagrać i oto moje przemyślenia na łamach naszego bloga CiekaweGry:

"Tylko wariat pije pół!"
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Francis Drake

Post autor: palladinus »

mig pisze:Jesteście pewni, ze w pierwszej fazie idzie ten ktorego dyski są na końcu? Jakos nie mogę tego znaleźć, za to mam wrażenie, że gracze idą naprzemiennie wg kolejności w Dokach.

palladinus pisze:W końcu udało się zagrać i oto moje przemyślenia na łamach naszego bloga CiekaweGry:

"Tylko wariat pije pół!"
Masz rację. Źle mi wytłumaczono, ale nie wypacza to obrazu gry :)
Players continue to place Discs in player order, but
each player’s next placement must be further along the
street than HISprevious placement. He may not go
back to a Location he has already passed over. It is a
one-way street.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Francis Drake

Post autor: Krwawisz »

Jacku wybacz ale przecież graliśmy przecież dokładnie tak jak pisze Mig :D Że nie wolno się cofać :-)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

Ale tu chodzi o to czy jeśli po wykonaniu akcji nadal jesteś ostatni, to idziesz kolejny raz (jak np w systemach z listwa czasu np Tinners trail) czy idzie następny gracz. W recenzji było info, że wg tego pierwszego systemu. Wg instrukcji jest to drugie.
Cofać oczywiście się nie wolno, ale to nie było przedmiotem wątpliwości :)
Krwawisz pisze:Jacku wybacz ale przecież graliśmy przecież dokładnie tak jak pisze Mig :D Że nie wolno się cofać :-)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Francis Drake

Post autor: palladinus »

mig pisze:Ale tu chodzi o to czy jeśli po wykonaniu akcji nadal jesteś ostatni, to idziesz kolejny raz (jak np w systemach z listwa czasu np Tinners trail) czy idzie następny gracz. W recenzji było info, że wg tego pierwszego systemu. Wg instrukcji jest to drugie.
Cofać oczywiście się nie wolno, ale to nie było przedmiotem wątpliwości :)
Krwawisz pisze:Jacku wybacz ale przecież graliśmy przecież dokładnie tak jak pisze Mig :D Że nie wolno się cofać :-)
Spoko, Krwawisz tylko trolluje. Źle wytłumaczył i teraz mataczy :P A tekst to nie była na szczęście recenzja, ale rzut okiem, czyli wrażenia po jednej partii.

Ta zasada troszkę może zmienić w podejściu do pierwszej fazy, ale to na szczęście czysto taktyczne decyzje, łatwe to skorygowania.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Francis Drake

Post autor: Krwawisz »

Ale przeciez ja nigdy tak nie gralem ze zaczyna ostatni :-) gralismy ze idzie sie po kolei. Tak jak mowi Mig . Oj oj pamiec zawodna ;-P

az chyba jutro zagram bo mi to nie da spokoju :-D
ODPOWIEDZ