Francis Drake (Peter Hawes)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

To jeszcze jedna wątpliwość (wiem, że powinna być raczej w dziale zasad, ale chyba na razie nie ma sensu odrębnego wątku tworzyć).
Pierwsze dwa dyski misji, mogące skutecznie atakować ustala się w pierwszej kolejności w oparciu o ich numer a jeśli jest ten sam, to wg kolejności żeglowania (kolejnośc statków w porcie), tak?
Jeśli któryś z tych dwóch ataków nie może się powieść, to kolejny dysk jest wybierany wg takich samych zasad co dwa pierwsze (1. Numer dysku, 2.kolejność w porcie), czy może innej (1. Numer dysku, 2. kolejność postawienia dysku na danym celu)? Byłaby to pewna niekonsekwencja, ale w instrukcji pojawia się sformułowanie "next to arrive" , które by to sugerowało. Chyba, że to sformułowanie znaczy coś innego...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
salane
Posty: 278
Rejestracja: 05 lip 2012, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Francis Drake

Post autor: salane »

Gra jak na grę euro jest bardzo ale to bardzo tematyczna i mechanika świetnie wpisuje się w temat i go odzwierciedla. Next to arrive oznacza gracza który w kolejności zjawia się w miejscu zainteresowania. Kto szybciej wypłynie w portu w Anglii tym szybciej dotrze na miejsce w nowym świecie przed innymi i będzie miał okazję złupić lokację (no chyba że ktoś zakupi chlubny statek floty Farancisa Drake którym opłynął kulę ziemską - Golden Hind, wtedy dotrze na karaiby przed innymi.)
Moje gry
10% zniżki planszomania.pl pw me
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

salane pisze:Gra jak na grę euro jest bardzo ale to bardzo tematyczna i mechanika świetnie wpisuje się w temat i go odzwierciedla. Next to arrive oznacza gracza który w kolejności zjawia się w miejscu zainteresowania. Kto szybciej wypłynie w portu w Anglii tym szybciej dotrze na miejsce w nowym świecie przed innymi i będzie miał okazję złupić lokację (no chyba że ktoś zakupi chlubny statek floty Farancisa Drake którym opłynął kulę ziemską - Golden Hind, wtedy dotrze na karaiby przed innymi.)
Czyli w obu przypadkach istotna jest kolejność ustawienia statków w porcie. Dzięki!
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

Prośba o pomoc w znalezieniu zgrabnych polskich tłumaczeń. Nie za bardzo przychodzą mi do głowy jakieś polskie odpowiedniki, tak żeby nie schrzanić klimatu w grze jakimiś niefortunnymi określeniami

Homebound Docks
Outbound Dock
Spanish Troop Counters
Types of Conquests Chart
Commodities
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

Zagraliśmy w 4 osoby i szczerze mówiąc to jestem nieco rozczarowany. Zasady są stosunkowo proste i intuicyjne, bardzo czytelne oznaczenia na planszy powodują, że można grać w zasadzie bez zaglądania do instrukcji. Nasza gra trwała ok 2,5 godziny, ale z pewnością da się skrócić.

Klimat niby jest, choć za wiele go nie doświadczyliśmy. Jak na klasyczną eurówkę jest go oczywiście masa, ale Francis na pierwszy rzut oka wydaje się być hybrydą. A jak na hybrydę (już nie mówiąc o ameri) to klimatyczności było jednak trochę za mało. Ale to może kwestia ekipy w jakiej graliśmy :/
Zupełnie nie sprawdził się nam mechanizm walki o poszczególne pola. Przy 4 graczach i takim poziomie dostępnych zasobów połowa misji była realizowana bez jakiejkolwiek konkurencji. Ani razu w grze nie wystąpiła sytuacja, że przy danym celu było więcej graczy niż możliwych akcji. A to (konkurowanie i wypadanie poza kolejkę) wydawało mi się bardzo fajnym rozwiązaniem i jednym z większych atutów gry. Wolałbym chyba, żeby było nieco ciaśniej - i jeśli chodzi o konieczność walki o zasoby (u nas mała konkurencja była jedynie o Królową, Admirała, Gubernatora i Golden Hind) i jesli chodzi o tłok przy celach. Pewnie bardziej świadoma gra doświadczonych graczy jest bardziej konfrontacyjna i w większym stopniu uwzględnia blokowanie innych a nie tylko patrzenie na własne podwórko, ale też na konkurowaniu o te same zasoby czy realizowaniu podobnej strategii zyskują ci, którzy wybrali inne strategie
Sądzę, że gra na 5 graczy te problemy (a przynajmniej ich część) rozwiąże, ale szkoda, gdyby ta gra była sensownie grywalna jedynie w takim sztywnym składzie.

Inne elementy - tylko na plus. Mechanika ciekawa, zasady intuicyjne, rozgrywka płynna (choć chwile zamulania też były), wykonanie bajeczne - zarówno estetycznie jak i ergonomicznie (w tym rewelacyjna wypraska z wieczkiem i pudełko ze specjalnym nacięciem na wygodne wyjmowanie planszy). Pewnie gdyby nie moje rozbuchane oczekiwania to byłbym całością zachwycony. A tak jest - jak na razie - jedynie "fajnie" :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
salane
Posty: 278
Rejestracja: 05 lip 2012, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Francis Drake

Post autor: salane »

mig pisze:Zagraliśmy w 4 osoby i szczerze mówiąc to jestem nieco rozczarowany. Zasady są stosunkowo proste i intuicyjne, bardzo czytelne oznaczenia na planszy powodują, że można grać w zasadzie bez zaglądania do instrukcji. Nasza gra trwała ok 2,5 godziny, ale z pewnością da się skrócić.

Klimat niby jest, choć za wiele go nie doświadczyliśmy. Jak na klasyczną eurówkę jest go oczywiście masa, ale Francis na pierwszy rzut oka wydaje się być hybrydą. A jak na hybrydę (już nie mówiąc o ameri) to klimatyczności było jednak trochę za mało. Ale to może kwestia ekipy w jakiej graliśmy :/
Zupełnie nie sprawdził się nam mechanizm walki o poszczególne pola. Przy 4 graczach i takim poziomie dostępnych zasobów połowa misji była realizowana bez jakiejkolwiek konkurencji. Ani razu w grze nie wystąpiła sytuacja, że przy danym celu było więcej graczy niż możliwych akcji. A to (konkurowanie i wypadanie poza kolejkę) wydawało mi się bardzo fajnym rozwiązaniem i jednym z większych atutów gry. Wolałbym chyba, żeby było nieco ciaśniej - i jeśli chodzi o konieczność walki o zasoby (u nas mała konkurencja była jedynie o Królową, Admirała, Gubernatora i Golden Hind) i jesli chodzi o tłok przy celach. Pewnie bardziej świadoma gra doświadczonych graczy jest bardziej konfrontacyjna i w większym stopniu uwzględnia blokowanie innych a nie tylko patrzenie na własne podwórko, ale też na konkurowaniu o te same zasoby czy realizowaniu podobnej strategii zyskują ci, którzy wybrali inne strategie
Sądzę, że gra na 5 graczy te problemy (a przynajmniej ich część) rozwiąże, ale szkoda, gdyby ta gra była sensownie grywalna jedynie w takim sztywnym składzie.

Inne elementy - tylko na plus. Mechanika ciekawa, zasady intuicyjne, rozgrywka płynna (choć chwile zamulania też były), wykonanie bajeczne - zarówno estetycznie jak i ergonomicznie (w tym rewelacyjna wypraska z wieczkiem i pudełko ze specjalnym nacięciem na wygodne wyjmowanie planszy). Pewnie gdyby nie moje rozbuchane oczekiwania to byłbym całością zachwycony. A tak jest - jak na razie - jedynie "fajnie" :)
Tak, przyznam Ci rację jeśli chodzi o rozgrywkę na 4 graczy - jest mniej emocjonująca niż na 5 graczy (w taki wariant staram się grać). Dla mnie można grę ocenić na podstawie ilości graczy: 3 - dobra, 4 - bardzo dobra, 5 - rewelacyjna. Dla 3 graczy stosuję wykluczenie lokacji na podstawie wariantu oficjalnego 2 osobowego - https://dl.dropboxusercontent.com/u/109 ... ariant.pdf , w taki sposób dostajemy rewelacyjny wariant na 3 osoby :), szczerze polecam!
Moje gry
10% zniżki planszomania.pl pw me
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

Nie pozostaje mi nic tylko sprobować:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Francis Drake

Post autor: mig »

Polska instrukcja: https://boardgamegeek.com/filepage/1197 ... lish-rules

Temat już wprawdzie nieco zakurzony, ale może się przyda ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
bly73
Posty: 115
Rejestracja: 07 lis 2017, 22:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Francis Drake

Post autor: bly73 »

Ktoś się orientuje w jakim stopniu dodatek The Expansions jest zależny językowo?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Francis Drake

Post autor: carlos »

bly73 pisze:Ktoś się orientuje w jakim stopniu dodatek The Expansions jest zależny językowo?
Jest niezależny językowo, podobnie jak podstawka. (oprócz instrukcji oczywiście)
Awatar użytkownika
bly73
Posty: 115
Rejestracja: 07 lis 2017, 22:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Francis Drake

Post autor: bly73 »

carlos pisze:
bly73 pisze:Ktoś się orientuje w jakim stopniu dodatek The Expansions jest zależny językowo?
Jest niezależny językowo, podobnie jak podstawka. (oprócz instrukcji oczywiście)
Dzięki za szybki odzew.
JoruslofKimKuczoński

Re: Francis Drake

Post autor: JoruslofKimKuczoński »

We francuskim sklepie nie tak dawno była ostra promka na Francisa Drake'a. Nadal w sumie można kupić, ale ciekawi mnie jedno, tematyka gry jest dość... specyficzna, że łagodnie to ujmę. Oryginalna, interesuje mnie, klimat, push your luck itp. Ale do meritum, ogrom planszówkowej gawiedzi twierdzi, że to jest niegrywalne na 2 osoby. Po obejrzeniu gameplay'u nie mogę w sumie tego zrozumieć, czemu by nie chodziło dobrze na 2 osoby. Oglądałem rozgrywkę, a nie reckę, jak coś. Ktoś ma, gra i potwierdzi, odradzi czemu na 2 tak lub nie?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Francis Drake

Post autor: XLR8 »

JoruslofKimKuczoński pisze: 23 sty 2021, 17:44 We francuskim sklepie nie tak dawno była ostra promka na Francisa Drake'a. Nadal w sumie można kupić, ale ciekawi mnie jedno, tematyka gry jest dość... specyficzna, że łagodnie to ujmę. Oryginalna, interesuje mnie, klimat, push your luck itp. Ale do meritum, ogrom planszówkowej gawiedzi twierdzi, że to jest niegrywalne na 2 osoby. Po obejrzeniu gameplay'u nie mogę w sumie tego zrozumieć, czemu by nie chodziło dobrze na 2 osoby. Oglądałem rozgrywkę, a nie reckę, jak coś. Ktoś ma, gra i potwierdzi, odradzi czemu na 2 tak lub nie?
Jak wszystkie gry tego typu zmienia się w szachy i przeciąganie liny.
JoruslofKimKuczoński

Re: Francis Drake

Post autor: JoruslofKimKuczoński »

XLR8 pisze: 23 sty 2021, 18:23
JoruslofKimKuczoński pisze: 23 sty 2021, 17:44 We francuskim sklepie nie tak dawno była ostra promka na Francisa Drake'a. Nadal w sumie można kupić, ale ciekawi mnie jedno, tematyka gry jest dość... specyficzna, że łagodnie to ujmę. Oryginalna, interesuje mnie, klimat, push your luck itp. Ale do meritum, ogrom planszówkowej gawiedzi twierdzi, że to jest niegrywalne na 2 osoby. Po obejrzeniu gameplay'u nie mogę w sumie tego zrozumieć, czemu by nie chodziło dobrze na 2 osoby. Oglądałem rozgrywkę, a nie reckę, jak coś. Ktoś ma, gra i potwierdzi, odradzi czemu na 2 tak lub nie?
Jak wszystkie gry tego typu zmienia się w szachy i przeciąganie liny.
A czy to źle? Tak działa większość card driven game chociażby.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Francis Drake

Post autor: dominGeS »

Ta gra jest tak specyficzna, że nie usiadłbym do niej nawet na 3os. Jest to jedna z moich ulubionych, sporo blefu, fajny wyścig o surowce w porcie. Jak dla mnie min 4os, a najlepiej 5
JoruslofKimKuczoński

Re: Francis Drake

Post autor: JoruslofKimKuczoński »

Pewnie i tak mało osób w Polsce to ma i się wypowie (choć był cynk podobno, że można kupić), jakkolwiek dzięki za takie opinie. Spodziewałem się raczej odradzenia niż zachęcenia do kupna w 2 osoby. Cóż, szkoda, bo pod wieloma względami gra wydaje się bardzo interesująca.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Francis Drake

Post autor: XLR8 »

JoruslofKimKuczoński pisze: 23 sty 2021, 19:19 Pewnie i tak mało osób w Polsce to ma i się wypowie (choć był cynk podobno, że można kupić), jakkolwiek dzięki za takie opinie. Spodziewałem się raczej odradzenia niż zachęcenia do kupna w 2 osoby. Cóż, szkoda, bo pod wieloma względami gra wydaje się bardzo interesująca.
Jeśli mam być szczery to FD to nietrafiony design. Jest tu sporo świetnych pomysłów ale jako całość gra jest kiepska. Na dwóch to już straszny gniot. Przecież jest tyle świetnych gier na 2, nawet z blefem i ukrytymi informacjami więc po co pchać się akurat w FD? :)
lemon_curry
Posty: 274
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 49 times
Been thanked: 21 times

Re: Francis Drake (Peter Hawes)

Post autor: lemon_curry »

czy to duży problem, ze nie jest po polsku?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Francis Drake (Peter Hawes)

Post autor: Gizmoo »

lemon_curry pisze: 09 kwie 2021, 13:32 czy to duży problem, ze nie jest po polsku?
Komponenty są w zasadzie* niezależne językowo, więc tylko kwestia instrukcji.

Na BGG masz bardzo dobre tłumaczenie na język polski. Sam wydrukowałem tą instrukcję i bardzo sobie chwaliłem, dopóki... Nie pozbyłem się samej gry. :lol:

Francis Drake to bardzo specyficzny tytuł. Jest tam mnóstwo fajnych pomysłów, ale kompletnie nie podobał mi się blind bidding i to, że możesz skończyć swoja rundę wyciulany ze wszystkich miejsc . Pozbyłem się bez żalu.

*
Spoiler:
ODPOWIEDZ