Bruxelles 1893

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Zet »

Jak dla mnie jedno z najsuchszych i abstrakcyjnych euro jakie grałem. Żaden mechanizm nie udaje nawet, że ma cokolwiek wspólnego z tematem. Ładne grafiki to zwyczajna tematyczna ściema, która aż gryzie się z mechaniką.
Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych to idealna rekomendacja ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Jak patrzę na Twoje BGG i widzę jakim grom dałeś niskie oceny, to raczej jestem spokojny :mrgreen: :twisted:
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: cezaras »

warlock pisze:Jak patrzę na Twoje BGG i widzę jakim grom dałeś niskie oceny, to raczej jestem spokojny :mrgreen: :twisted:
jak patrzę na to jakim grom dałeś 10ki i 9ki, to... możesz być spokojny Brukselka też dostanie u Ciebie co najmniej 9 :D
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

To jeden z najlepszych eurosucharów w jakie grałem. Dumnie stoi na półeczce obok Tarajana i Bora Bora. Moja topka. :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Zagrałem 3 razy. Boże, jakie to jest dobre... ile tu jest zależności, interakcji, obserwowania przeciwników. Pokochałem praktycznie każdy mechanizm w tej grze. Już teraz mówię, że to u mnie gra listopada, euroodkrycie kwartału i materiał na TOP 20 po kilku kolejnych partiach.

Słowem - dlaczego ja tego nie znałem wcześniej? Dla mnie to ta sama liga co topowe Feldy i Keyflower.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Furan »

Tak. To świetna gra. Feldowa na sposób Trajanowy, nie boroborowy czy badaczogłębinowy.
A jeśli porównywać do gier Ryśka Breese'a to chyba bliżej temu jednak do jego starszych gier. Może nie Reef Encountera (którego polecam bardzo!), ale np. Smoków Aladyna tak.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: DarkSide »

Wpis kontrolny. Warlock tak rozreklamował ją na swoim blogu, że grzechem byłoby nie śledzić tematu :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Przepraszam bardzo, na Blogu nie ma jeszcze ani słowa o Bruxelles :mrgreen: (ale coś napiszę na bank).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: seki »

To prawda. Ja też po wpisie warlocka cicho śledzę wątek. Ale przed zakupem chętnie poznam jeszcze więcej opinii. Zet wypowiedział.się negatywnie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

seki pisze:To prawda. Ja też po wpisie warlocka cicho śledzę wątek. Ale przed zakupem chętnie poznam jeszcze więcej opinii. Zet wypowiedział.się negatywnie.
(Zet wybacz, nie robię tego złośliwie ;)) - @seki w takich sytuacjach warto przejrzeć BGG autora wpisu. Zobacz, jakie noty wystawił Zet grom, które lubisz, a jakie ja: Oceny Zeta. I sprawdź po prostu, do czyjego gustu Ci bliżej ;). Zet ocenia Agricolę na 4,5, Tzolk'ina na 6, Cywilizację: Poprzez Wieki na 6, Troyes na 6,5. A Bruxelles na 3,5, czyli niżej od Wiochmen Rejser :mrgreen:. W takiej sytuacji wiem, że mam kompletnie różny gust od niego.

Ja kupiłem Bruxelles po analizie ocen użytkownika senorcoo na BGG, bo okazało się, że gość ma cholernie podobny gust do mnie (wiadomo, są różnice, ale w przypadku ogromnej ilości gier całkowicie się zgadzamy). No i się nie zawiodłem ;).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: DarkSide »

warlock pisze:Przepraszam bardzo, na Blogu nie ma jeszcze ani słowa o Bruxelles :mrgreen: (ale coś napiszę na bank).
Twoje konta mam tak zinwigilowane, że już mi się miesza blog, fejs, forum... :mrgreen: Nie dziwota, że potem mam kołomyję, bo tak zamieszasz tym wszystkim, że nim się człek ogarnie, to stoi nagle z 4 nowymi pudłami w rękach na środku pokoju przed regałem i się zastanawia: "Gdzie ja mam to teraz upchnąć?" :P

p.s. no i mi żadne inne blogi już nie są potrzebne bo zgodność z warlockiem mam prawie 100% (tę Agricolę i Dominiona można jakoś wybaczyć :lol: )
Ostatnio zmieniony 16 lis 2017, 12:08 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Fojtu »

Ja poznałem grę super przypadkiem, na portalu Boite-a-jeux. Wszedłem w pierwszą grę z góry, myśląc, że to Agricola (gry są alfabetycznie), a okazało się, że wlazłem w jakieś brukselki :D Nie chciałem psuć ludziom zabawy, więc przeczytałem instrukcję i zacząłem grać :)

Co do samej gry, to bardzo przyjemne euro, mam tylko 2 zastrzeżenia:
1. Mam wrażenie, że jest spory snowball, jeżeli ktoś ogarnie dodatkowych ludzików w pierwszej rundzie a inni nie.
2. Trochę czasami można być wyautowanym z sensownych akcji i nic nie da się na to poradzić - rzadko to się zdarza i pewnie to też nieumiejętność grania, ale dla mniej doświadczonych graczy może to być frustrujące
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

1. Mam wrażenie, że jest spory snowball, jeżeli ktoś ogarnie dodatkowych ludzików w pierwszej rundzie a inni nie.
Mieliśmy dokładnie taką sytuację w ostatniej partii trzyosobowej (w sensie ogarnięcia/nieogarnięcia kart postaci). Kumpel miał 5-6 ludzików, a my po dwóch. I przegrał :). Wszyscy poszliśmy w kompletnie różne strategie, a wyniki były bardzo zbliżone (+/- 15 pkt między pierwszym a ostatnim). Balans jest, chociaż oczywiście za mało w to grałem żeby się jednoznacznie wypowiadać.
DarkSide pisze:p.s. no i mi żadne inne blogi już nie są potrzebne bo zgodność z warlockiem mam prawie 100% (tę Agricolę i Dominiona można jakoś wybaczyć :lol: )
I Race for the Galaxy, jeszcze Race! :). Ja się z Agricolą po latach przeprosiłem (bo kiedyś się odbiłem) i miłość bezgraniczna jest obecnie ;).

Ja też nie jestem w 100% "zbieżny" z userem senorcoo, bo on nie trawi Caylusa i El Grande. Wiadomo - w przypadku pewnych gier gust będzie się różnił. Ale tak czy inaczej zawsze biorę na radar gry, które on poleca i ma mocno ograne ;).
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: harrison »

używacie jakichś narzędzi do porównywania czy robicie to ręcznie? Ja znalazłem na BGG to http://bgg.gloppy.nl/index_en.php

Wynik po wybraniu kolumny Ratings
Spoiler:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Bruxelles 1893

Post autor: piton »

na BGG macie opcję Geek Buddies - można dodać kogoś jako swojego "kumpla". Można dodać absolutnie każdego.
potem, na stronie gry, jest przycisk GeekBuddy Analysis. Klikając ten przycisk przy danej grze widzicie jakie oceny dają wasi zapisani kumple + ich ewentualne komentarze do gry.
ja tam wrzucam znajomych, ludzi ze zbieżnym/rozbieżnym gustem (nieznajomych). Mi to wystarcza, jak ktoś nie zna, polecam spróbować.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: seki »

harrison pisze:używacie jakichś narzędzi do porównywania czy robicie to ręcznie? Ja znalazłem na BGG to http://bgg.gloppy.nl/index_en.php

Wynik po wybraniu kolumny Ratings
Spoiler:
Ja często patrzę na kolekcje osób z forum. Ale raczej analizuje ręcznie patrząc zwykle na oceny i komentarze gier z ocenami min 7. Tak już mam, że gry kupuje zazwyczaj prawie w ciemno, nie czytam instrukcji, nie oglądam Youtube. Gdy jakiś tytuł często jest chwalony to ląduje na liście do zakupu i samodzielnego przetestowania. Pewnie dlatego głównie kupuje popularne tytuły bo siłą rzeczy te rzadkie są chwalone przez zbyt małą ilość osób. Na te też pewnie przyjdzie czas gdy lista się skurczy.
cavaliero
Posty: 7
Rejestracja: 25 kwie 2016, 12:45

Re: Bruxelles 1893

Post autor: cavaliero »

Miło widzieć, że ktoś dostrzega i ceni ta grę. Dostępność w Polsce już niewielka, a gra jest kapitalna. Maximum fanu przy nietrudnych, a dających duże pole do kombinowania zasadach. Mnie najbardziej kupuje tu interakcja, idealnie wyważona. Nic nikomu nie niszczysz, ale grę "fajnie utrudniasz", a wygrać bez patrzenia na poczynania przeciwników się nie da.
Aż żal, że tak dobry tytuł przeszedł bez echa!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: zakwas »

Jak już pisałem na FB - jestem w szoku, że gra jest dostępna jeszcze. Grałem dawno dawno, ale nie liczyłem, że będę miał okazję kupić. ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Mnie najbardziej kupuje tu interakcja, idealnie wyważona. Nic nikomu nie niszczysz, ale grę "fajnie utrudniasz", a wygrać bez patrzenia na poczynania przeciwników się nie da.
Jakbyś mi czytał w myślach ;).
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: malekith_86 »

a jak ta gra działa na 2 osoby?
chodzi mi szczególnie o to, że jest w grze element licytacji
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Grałem na dwie, działa świetnie. Masz po prostu dwóch dodatkowych workerów do zacieśnienia planszy.

Licytacja sprowadza się tak naprawdę do kolejnej odmiany area majority - wystawiasz robotnika, a pod nim jakąś kwotę. Na koniec rundy sprawdza się, który z graczy zapłacił w sumie najwięcej w danej kolumnie planszy (i taki gracz zgarnia bonus). Działa to tak samo dobrze, jak licytacja w Keyflowerze. Te dwie gry bardzo dobrze skalują się na dwóch graczy.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: seki »

malekith_86 pisze:a jak ta gra działa na 2 osoby?
chodzi mi szczególnie o to, że jest w grze element licytacji
Nie grałem ale wklejam linka do kolejnych opinii https://boardgamegeek.com/thread/151972 ... ayers-game

Wygląda na to, że w składzie 2 osobowym gra się bardzo dobrze, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Zagrałem dzisiaj na 5 osób. Było super, choć oczywiście nie mamy aż takiej kontroli nad stanem planszy jak w partiach 2-3 osobowych (podobnie jest w Keyflowerze). Ale to normalne w eurosach na dużą liczbę graczy. Słowem - Bruxelles śmiga jak należy w każdym składzie. Partia zajęła nam jakieś 2 godz. 20 minut, przy czym grałem w gronie wolnych graczy ;). Po czterech partiach daję mocne 9/10, doskonale się bawię przy tej grze.

Tym razem poszedłem mocno w budynki, ale znajomy zrobił potężny mnożnik na pieniądze. I wygrał. Ojj różne strategie tu mogą zadziałać. :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... t-nouveau/

Rozpoczynam życiową misję popularyzacji tej gry na naszym planszówkowym podwórku :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

Fajny tekst. Podoba mi się Twoja misja 8)
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ