Tajemnicze Domostwo / Mysterium (Oleksandr Nevskiy, Oleg Sidorenko)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Bary »

Portal Games pisze:Zarówno Asmodee i Portal kupiły prawa od ukraińskich autorów. Polska wersja zostaje bez zmian (i tak, są fani gry którym nasza wersja się bardziej podoba :) ).
Ok, teraz wszystko jasne, dzięki!
Ja zwracam uwagę na takie detale jak np. wypraska i dodatkowa zasłonka w zestawie, dla innych może to być niepotrzebny gadżet podbijający cenę. O gustach nie ma co dyskutować. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4055
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 274 times
Been thanked: 156 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: lacki2000 »

Ostatnio zagraliśmy w TD z nowymi dorosłymi graczami w składzie duch + 3 śledczych. Były też dzieci: 6,7,8 lat, które miały popatrzeć jak dorośli grają i ewentualnie pomóc. Dość szybko okazało się, że dzieci znacznie łatwiej i sprawniej odgadują senne podpowiedzi ducha, więc dorośli oddali im żeton pierwszeństwa, asystując tylko przy grze. Po czterech pełnych rozgrywkach trzeba było już kończyć, bo już był czas na prawdziwy sen a dzieci wpadły w rozpacz, że jeszcze chcą grać, bo one też chcą być duchami. Tak więc na następny dzień trzeba było jeszcze zagrać kilka razy. Dały sobie świetnie radę, było dużo zabawnych skojarzeń i jakoś tak nie przejmowały się motywem przewodnim, czyli tajemniczą zbrodnią sprzed lat. Chęć rozwiązania zagadki "kto i jak zabił tatę?" była u nich przeogromna i wzbudzała głośne dyskusje. Polecam innym psychopatycznym rodzinom :D
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: looqash007 »

adam_k27 pisze:Jest nowy wariant gry do Tajemniczego Domostwa - "opowieści o snach". Grał już ktoś? Oczywiście wariant ten ma sens w szerszym gronie niż 2 osobowe. W skrócie chodzi o to że duch pokazuje sny tylko temu śledczemu dla którego są one skierowane, a ten nie może go pokazać pozostałym, co jest logiczne bo snu nie można pokazać innej osobie tak jak filmiku na komórce. Każdy śledczy może jedynie o swoim śnie pozostałym śledczym jedynie opowiedzieć, aby ci mogli mu pomóc w podjęciu decyzji. Brzmi ciekawie i bardzo klimatycznie.

Wariant do pobrania ze strony Portalu:

http://portalgames.pl/pl/3-historie-i-3-prezenty/
https://www.dropbox.com/s/cns42265oqeyn ... l.pdf?dl=0

My wczoraj graliśmy z żoną w pełne śledztwo i było trochę inaczej i w sumie ciekawiej. Wczoraj tez zorientowaliśmy się że powstał nowy wariant (opowieści), ale w 2 osoby nie było mozliwości przetestowania "opowieści o snach"

A jakby ktoś chciał to tu jest wariant "pełne śledztwo"
https://www.dropbox.com/s/0f1xmskiklsc1 ... o.pdf?dl=0
Niestety na stronie Portalu nie ma już tych plików na "Dropsie". Warianty - "opowieści o snach" i "pełne śledztwo". Czy ktoś może ma i poratuje śledczego?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: wirusman »

looqash007 pisze:
adam_k27 pisze:Jest nowy wariant gry do Tajemniczego Domostwa - "opowieści o snach". Grał już ktoś? Oczywiście wariant ten ma sens w szerszym gronie niż 2 osobowe. W skrócie chodzi o to że duch pokazuje sny tylko temu śledczemu dla którego są one skierowane, a ten nie może go pokazać pozostałym, co jest logiczne bo snu nie można pokazać innej osobie tak jak filmiku na komórce. Każdy śledczy może jedynie o swoim śnie pozostałym śledczym jedynie opowiedzieć, aby ci mogli mu pomóc w podjęciu decyzji. Brzmi ciekawie i bardzo klimatycznie.

Wariant do pobrania ze strony Portalu:

http://portalgames.pl/pl/3-historie-i-3-prezenty/
https://www.dropbox.com/s/cns42265oqeyn ... l.pdf?dl=0

My wczoraj graliśmy z żoną w pełne śledztwo i było trochę inaczej i w sumie ciekawiej. Wczoraj tez zorientowaliśmy się że powstał nowy wariant (opowieści), ale w 2 osoby nie było mozliwości przetestowania "opowieści o snach"

A jakby ktoś chciał to tu jest wariant "pełne śledztwo"
https://www.dropbox.com/s/0f1xmskiklsc1 ... o.pdf?dl=0
Niestety na stronie Portalu nie ma już tych plików na "Dropsie". Warianty - "opowieści o snach" i "pełne śledztwo". Czy ktoś może ma i poratuje śledczego?
Napisz do portala.
Hrabia Jaro
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:24

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Hrabia Jaro »

Witam
Bardzo zainteresowała mnie ta gra i chciałem ją zakupić ale ostatnio przeglądając portale o grach zauważyłem że rok temu została wydana ulepszona wersja, która nazywa sie Misterium.
Mam pytanie, czy ktoś może orientuje sie czy zostanie ona i kiedy wydana w PL ?
Chciałbym zakupić Misterium gdyż wydaje mi sie ładniej i ciekawiej wydana od Tajemniczego domostwa.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: donmakaron »

Mysterium raczej nie będzie po polsku bo jest to własnie angielska wersja polskiego oryginału (który w zasadzie nie jest polski, ale to inna historia). Z drugiej strony gra jest absolutnie niezależna językowo w trakcie rozgrywki i do wytłumaczenia w 2 minuty, więc nie powinno być problemu. Z trzeciej strony Tajemniczemu Domostwu może brakuje bajeranckiego zegara, kryształowych kul i fajerwerków, ale za to wszystkie grafiki są spójne i do siebie pasują. W Mysterium pozostawili karty snów, ale kto inny ilustrował lokacje i postaci, co mocno widać.
Hrabia Jaro
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:24

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Hrabia Jaro »

Dzięki za odp :)
Karty snu chyba też są inne bo lokalizacje podobne choć jakby z innej perspektywy uchwycone. Dużym plusem w Misterium jest parawan dla ducha, który ułatwia i dodaje klimatu. Jeszcze sie zastanowię .
Mam nadzieje że wyjdzie dodatek do PL wersji z dodatkowymi kartami oraz z parawanem dla ducha.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

looqash007 pisze: Niestety na stronie Portalu nie ma już tych plików na "Dropsie". Warianty - "opowieści o snach" i "pełne śledztwo". Czy ktoś może ma i poratuje śledczego?
Mam te pliczki, wrzuciłem tutaj:
Pełne śledztwo http://hostuje.net/file.php?id=965509d9 ... f22e2b9226
Plansza ducha http://hostuje.net/file.php?id=7bde8892 ... fd7f23c19a
Opowieści o snach (wariant Zeva) http://hostuje.net/file.php?id=3219304d ... bc3d98e964

Miłego grania :D
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Wertigo »

A ja może zrobię taką trochę antyreklamę, ale dla zastanawiających się nad kupnem polecam artykuł z najnowszego numeru REBEL times nr 110: Zabójca Tajemniczego Domostwa (Deception: Murder in Hong Kong).
Miałam okazję zagrać w obie gry i całkowicie zgadzam się z opinią Tomka Dobosza :)
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: looqash007 »

adam_k27 pisze:
looqash007 pisze: Niestety na stronie Portalu nie ma już tych plików na "Dropsie". Warianty - "opowieści o snach" i "pełne śledztwo". Czy ktoś może ma i poratuje śledczego?
Mam te pliczki, wrzuciłem tutaj:
Pełne śledztwo http://hostuje.net/file.php?id=965509d9 ... f22e2b9226
Plansza ducha http://hostuje.net/file.php?id=7bde8892 ... fd7f23c19a
Opowieści o snach (wariant Zeva) http://hostuje.net/file.php?id=3219304d ... bc3d98e964

Miłego grania :D
Dzięki serdeczne adam_k27 za poświęcony czas na wrzucenie pliczków!

A co do Deception: Murder in Hong Kong, to jeśli Rebel miałby to zamiar wydać, a artykuł pojawia się w Rebel Times, to czy ocena może być inna niż pozytywna? Przecież nie "zakopią" gry jeszcze przed jej ewentualnym polskim wydaniem. W dodatku to odniesienie do "konkurencyjnego" Tajemniczego Domostwa. Zresztą wg. fabuły tam nie ma tam kilku różnych morderców (jak pisze Gambit), tylko klika potencjalnych osób, które były w posiadłości i coś tam robiły, a jedna z nich zamordowała i zgadujemy jaka (inna sprawa, to prawda, że troszkę na siłę jest wrzucony ten ostatni etap - przez losowanie winnego, ale jest też ten wariant z "pełnym śledztwem"). Po drugie, Deception zaczyna się od 4 osób aż po 12. Domostwo przy 7 osobach to już ciężki "młyn" i lepiej sprawdza się w mniejszym składzie, raczej do 4-5 osób, a od biedy można nawet we 2 osoby zagrać. Troszkę więc inna, większa grupa docelowa. W Deception jest też ta mechanika z zamykaniem i otwieraniem oczu. Absolutnie nie neguję Deceptiona. Moim zdaniem, jest to coś bardziej imprezowego. Gry się jednak troszkę różnią. Obie są grami z dedukcją, a gry dedukcyjne zawsze spoko! :)
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Wertigo »

looqash007 pisze: A co do Deception: Murder in Hong Kong, to jeśli Rebel miałby to zamiar wydać, a artykuł pojawia się w Rebel Times, to czy ocena może być inna niż pozytywna? Przecież nie "zakopią" gry jeszcze przed jej ewentualnym polskim wydaniem. W dodatku to odniesienie do "konkurencyjnego" Tajemniczego Domostwa. Zresztą wg. fabuły tam nie ma tam kilku różnych morderców (jak pisze Gambit), tylko klika potencjalnych osób, które były w posiadłości i coś tam robiły, a jedna z nich zamordowała i zgadujemy jaka (inna sprawa, to prawda, że troszkę na siłę jest wrzucony ten ostatni etap - przez losowanie winnego, ale jest też ten wariant z "pełnym śledztwem"). Po drugie, Deception zaczyna się od 4 osób aż po 12. Domostwo przy 7 osobach to już ciężki "młyn" i lepiej sprawdza się w mniejszym składzie, raczej do 4-5 osób, a od biedy można nawet we 2 osoby zagrać. Troszkę więc inna, większa grupa docelowa. W Deception jest też ta mechanika z zamykaniem i otwieraniem oczu. Absolutnie nie neguję Deceptiona. Moim zdaniem, jest to coś bardziej imprezowego. Gry się jednak troszkę różnią. Obie są grami z dedukcją, a gry dedukcyjne zawsze spoko! :)
No tak masz rację - obie gry troszkę się różnią, ale ja to napisałam nie tyle odnosząc się tylko do recenzji Gambita ile do swojego odczucia po graniu w obie gry. Siadając do Deception została ona zapowiedziana jako 'coś na zasadzie Tajemniczego Domostwa', a że akurat Domostwo mega mi się dłuży to nie byłam zbyt chętna, no ale że większość chciała grać to przemilczałam. Po pierwszej partii nie wiem nawet kiedy zleciały dwie kolejne. Ot takie moje odczucia :)
Dlatego jeżeli faktycznie Rebel miałby wydać tę grę to ja pewnie zamieniłabym Domostwo na Deception :) no ale o opiniach się nie dyskutuje. Gusta są różne :)

Chciałam tylko, by potencjalny nabywca zobaczył, że jest jakaś alternatywa.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Gambit »

looqash007 pisze:A co do Deception: Murder in Hong Kong, to jeśli Rebel miałby to zamiar wydać, a artykuł pojawia się w Rebel Times, to czy ocena może być inna niż pozytywna? Przecież nie "zakopią" gry jeszcze przed jej ewentualnym polskim wydaniem. W dodatku to odniesienie do "konkurencyjnego" Tajemniczego Domostwa. Zresztą wg. fabuły tam nie ma tam kilku różnych morderców (jak pisze Gambit), tylko klika potencjalnych osób, które były w posiadłości i coś tam robiły, a jedna z nich zamordowała i zgadujemy jaka (inna sprawa, to prawda, że troszkę na siłę jest wrzucony ten ostatni etap - przez losowanie winnego, ale jest też ten wariant z "pełnym śledztwem"). Po drugie, Deception zaczyna się od 4 osób aż po 12. Domostwo przy 7 osobach to już ciężki "młyn" i lepiej sprawdza się w mniejszym składzie, raczej do 4-5 osób, a od biedy można nawet we 2 osoby zagrać. Troszkę więc inna, większa grupa docelowa. W Deception jest też ta mechanika z zamykaniem i otwieraniem oczu. Absolutnie nie neguję Deceptiona. Moim zdaniem, jest to coś bardziej imprezowego. Gry się jednak troszkę różnią. Obie są grami z dedukcją, a gry dedukcyjne zawsze spoko! :)
Trochę się zapędziłeś moim zdaniem :) Czy ocena Deception w Rebel Times mogła być inna, niż pozytywna? Tak mogła. Gdybym napisał recenzję, w której pojechałbym po tej grze i taką wysłał, to taka by się ukazała. Proste? Bardzo proste. (cytując klasyka).
Skąd odniesienie do konkurecyjnego Domostwa? To również jest bardzo proste. Te gry są do siebie bardzo podobne. Jasne, nie są identyczne, ale bardzo podobne. Domostwo jest bardziej abstrakcyjne od Deception. Poza tym dla mnie Deception "zabiło" Tajemnicze Domostwo. Dla mojej żony, która miała fioła na punkcie Domostwa też.
Domostwo jest super, ale nie na tyle, żebym zagrał w nie 3 razy z rzędu. W Deception granie ciurkiem 5-6 godzin nie męczy. W Domostwie irytuje mnie to, że niby fabularnie duch wie kto zabił, ale jednak pokazuje X osób, X miejsc i X narzędzi zbrodni. A jeśli nie wie kto zabił, to dlaczego obwinia kogoś, kogo nie jest pewien?
Mechanika otwierania/zamykania oczu w Deception "trwa" jakieś 30 sekund i jest stosowana raz na grę. W zasadzie jej nie czuć.
Hrabia Jaro
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:24

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Hrabia Jaro »

Chyba jednak sie skusze na domostwo bo szukam właśnie gier z takim klimatem czyli: nawiedzony dom, duchy, mrok.
Mieszkam w takim domostwie, pełnym takich starych przedmiotów i myślę ze przy świecach w bibliotece klimat spotęguje jeszcze bardziej

Mam tylko nadzieje że wydawca będzie wydawał systematyczne nowe karty i pojawi sie też pomocny parawan/ ekran dla ducha.

Jak znacie podobne klimaty będę wdzięczny za wskazanie tytułów ;)
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: looqash007 »

Nie nazwałbym tego regularnie, bo od premiery gry już sporo upłynęło, ale lada dzień ma wyjść pierwszy dodatek do Domostwa - "Ukryte tropy". Właściwie wg. niektórych sklepów internetowych to już powinien być dostępny :)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

looqash007 pisze:Nie nazwałbym tego regularnie, bo od premiery gry już sporo upłynęło, ale lada dzień ma wyjść pierwszy dodatek do Domostwa - "Ukryte tropy". Właściwie wg. niektórych sklepów internetowych to już powinien być dostępny :)
Dobra wiadomość :D Z dużym prawdopodobieństwem nabędę gdy się ukaże. Gwoli ścisłości nie będzie to jednak pierwszy dodatek. Były już bowiem dwa mini dodatki - plansza ducha, a potem karty motywów
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: playerator »

Hrabia Jaro pisze:... przy świecach w bibliotece...
Łał! To są jeszcze takie domy, które mają bibliotekę? :shock: Szczerze zazdroszczę! :)
"Ukryte tropy" faktycznie wyszły, czekam na przesyłkę. Karty motywów też udało mi się jeszcze niedawno dostać.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
muminus77
Posty: 48
Rejestracja: 03 lut 2014, 22:34
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: muminus77 »

W wielu sklepach internetowych przy opisie zawartości "Ukrytych tropów" jest też pozycja:
- "specjalna zawartość dla edycji polskiej (szczegółowe informacje wkrótce)"
Czy ktoś wie o co chodzi?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: FortArt »

Karty motywów? Coś przegapiłem. Ktoś przybliży o czym mowa?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: looqash007 »

Podwójny zestaw 7 dodatkowych kart motywów. Stawia przed graczami, którzy odkryli swojego podejrzanego o dokonanie zbrodni nowe wyzwanie - odkrycie motywów sprawcy!
Pomyślne jego odgadnięcie umożliwia odrzucenie jednego z podejrzanych podczas odgadywania prawdziwego zabójcy.
Foto poniżej. NIe chciałem wrzucac jako grafiki :)
http://hostuje.net/file.php?id=5eeeaf12 ... 1525ab4ec6
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: kamron6 »

Tak popatrzyłem na obie gry i jakoś nie wiem jakim cudem one mają być podobne :p
Zaraz ktoś tu powie, że Tajemnicze Domostwo pogrzebało Cluedo albo Dixita :lol:

Szczególnie, że Deception ma być grywalny przy 6+ graczach, a TD można spokojnie zagrać od 2 z odpowiednim współgraczem.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Gambit »

kamron6 pisze:Tak popatrzyłem na obie gry i jakoś nie wiem jakim cudem one mają być podobne :p
Zaraz ktoś tu powie, że Tajemnicze Domostwo pogrzebało Cluedo albo Dixita :lol:
W obu grach, gracze bazując na podpowiedziach dawanych przez jednego gracza, muszą odgadnąć karty, do których te podpowiedzi się odnoszą. Gracz podpowiadający ma ograniczone możliwości podpowiedzi, zdefiniowane przez karty/kafelki które są w danym momencie dla niego dostępne
kamron6 pisze:Szczególnie, że Deception ma być grywalny przy 6+ graczach, a TD można spokojnie zagrać od 2 z odpowiednim współgraczem.
Deception jest grywalny już przy czterech osobach. I to całkiem dobrze grywalny.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: kamron6 »

Ja właśnie się w tym kontekście odnoszę, to że gry mają podobne mechaniki / "fabułę" nie oznacza, że mają jakkolwiek podobny "feeling" / doświadczanie rozgrywki.

Monopol jest bliższy Talizmanowi niż Monopolowi na prawdziwe pieniądze, mimo, że ten drugi jest praktycznie jego kopią mechanicznie i w treści. Za to uczucia towarzyszące rozgrywce i docelowi gracze są całkowicie inni ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Gambit »

kamron6 pisze:Ja właśnie się w tym kontekście odnoszę, to że gry mają podobne mechaniki / "fabułę" nie oznacza, że mają jakkolwiek podobny "feeling" / doświadczanie rozgrywki.
Grałeś w obie gry? Ja grałem i to naprawdę sporo. Dla mnie część "feelingu" w trakcie gry jest podobna. Właśnie ta związana z podawaniem wskazówek na bazie ograniczonych "zasobów" i próby zgadnięcia na co wskazuje Technik. Ale faktem jest, że zabawa płynąca z gry, jest dla mnie dużo większa przy Deception. Gra jest żywsza i weselsza i dynamiczniejsza, dzięki zmniejszeniu liczby celów i wprowadzeniu "zdrajcy".
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Wertigo »

Ja również grałam w obie gry i całkowicie zgadzam się z Gambitem. Tez widzę podobieństwo Deception do TD, przy czym Deception dla mnie już wylreslilo TD z kolekcji. Nawet próbowaliśmy ostatnio zagrać w TD tak żeby sprawdzić ostatecznie i nie potrafiłam przy tej gdzie usiedzieć do końca.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: kamron6 »

W TD gram w 2 i 3 osoby, w Deception nie miałem okazji zagrać i nie będę takiej mieć bo przykładowo: a) na grupy 4+ mam bardziej złożone gry b) nie znoszę elementów mafiopodobnych c) to, że gra jest weselsza/żywsza wręcz mnie odstręcza, bo to oznaka gry imprezowej, zabicie cenionego przeze mnie nastroju etc. Innymi słowy to nie gra dla mnie. Nie piszę, że Deception jest złą grą, po prostu jak czytam, że jest to nowa lepsza wersja TD to raczej się spodziewam czegoś co może mi ją zastąpić, a nie może, bo to całkiem inna gra. To, że w kontekście części graczy będzie to lepsza pozycja jest to całkowicie coś innego. (tak jak bym napisał, że skoro S:A zastąpił mi CoC, to S;A to nowy lepszy CoC, po co więc jęczycie na wątku CoCa, że nie ma dodruku ;) ). Warto być precyzyjnym, bo już miałem nadzieję (a tylko fałszywa nadzieja spowodowała, że chciało mi się to komentować), że to zapowiedź na nową jakość w tego typu rozgrywce, a jej nie ma, jest po prostu inna gra z elementem kalamburów i mafii.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
ODPOWIEDZ