Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Viticulture

Post autor: opulentus »

Witam

Potrzebna pomoc. Otóź wczoraj dotarło do mnie pudło z Viticulture Essential Edition, dzisiaj natomiast otrzymałem ze sklepu alert, że w sprzedaży pojawiły się u nich również dodatki Moor Visitors i Tuscany Essential Edition. I teraz pytanie czy do mojej wersji warto dokupować owe dodatki? W opisie Viticulture EE jest: zawiera..."selected mix of cards from Viticulture & Tuscany: 76 Visitor cards". Nie będzie tak że kupując Moor Visitors okaże sie ze te karty są już w mojej wersji gry i mi się zdublują? No i pytanie również o zasadność nabycia Tuscany EE. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture

Post autor: the_ka »

pórównianie zawartości poszczególnych wersji

https://stonemaiergames.com/wp-content/ ... ey-Now.jpg

Polecam zakupić Tuscany Essential Edition - gra bardzo zyskuje z tym dodatkiem. Na planszy masz pola dla 4 pór roku a nie tak jak w podstawce dla 2. Zmienia się bonus prz wyborach kolejności, jest opcja grać z dodatkowymi specjalistami oraz pojawia się mini plansza na której walczy się o wpływy. Dochodzą planszetki na których można wybudować dodatkowe budynki z pomarańczowych kart. Plansza z dodatku jest dwustronna.

Moor Visitors dodaje po prostu 40 nowych kart gości.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2017, 10:49 przez the_ka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Viticulture

Post autor: bogas »

opulentus pisze:Witam

Potrzebna pomoc. Otóź wczoraj dotarło do mnie pudło z Viticulture Essential Edition, dzisiaj natomiast otrzymałem ze sklepu alert, że w sprzedaży pojawiły się u nich również dodatki Moor Visitors i Tuscany Essential Edition. I teraz pytanie czy do mojej wersji warto dokupować owe dodatki? W opisie Viticulture EE jest: zawiera..."selected mix of cards from Viticulture & Tuscany: 76 Visitor cards". Nie będzie tak że kupując Moor Visitors okaże sie ze te karty są już w mojej wersji gry i mi się zdublują? No i pytanie również o zasadność nabycia Tuscany EE. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
No to tylko dodam, że Tuscany Esential Edition świetnie pasuje do podstawki w wersji Esential Edition i nic ci się nie powtórzy. Dla mnie ten dodatek to "must have".
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 252 times
Been thanked: 113 times

Re: Viticulture

Post autor: hamish »

Bez zastanowienia brać! Viticulture bez Tuscany to taka "niepełna" wersja. Będzie dobra na trzy, cztery razy. Tuscany EE to obowiązkowa pozycja kompletująca grę. Nic się nie zdubluje a mnóstwo dodatkowych opcji sprawia, że waga gry wzrasta. Zaś wcześniej wspomniana dwustronna plansza pomaga wejść w świat gry krok po kroku. Naprawdę warto mieć tę grę w całości.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: wc »

To jeszcze dodam, że ten mały dodatek Moor Visitors ma też całkiem nowe karty, których nie ma w wersji EE.
Właśnie go otworzyłem, wygląda bardzo ciekawie :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Viticulture

Post autor: bogas »

wc pisze:To jeszcze dodam, że ten mały dodatek Moor Visitors ma też całkiem nowe karty, których nie ma w wersji EE.
Właśnie go otworzyłem, wygląda bardzo ciekawie :-)
WC, nienawidzę cię! :P :lol:
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: Apos »

Też kontempluję nad brakiem polskiego wydania. Cena za wysoka aby ryzykować i kupić na próbę. Do tego sugerujecie aby najlepiej nabyć podstawkę z dodatkiem. O pożyczeniu czy znalezieniu tego tytułu u znajomych można tylko pomarzyć. Gra kusi!

U siebie mam pierwsze wydanie Vinhos'a, solidne i miodne euro - nie będzie to 'dubel' albo krok w tył z kategorii tego typu gier o produkcji wina?
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

Vinhos i Viticulture to zupełnie inne gry, z innym podejściem do tematu. W Viticulture gram ze znajomymi, którzy zaczynają grać w gry planszowe. To taki przyjemny worker placement z pewną dozą losowosci i przyjemnym tematem. Vinhos jest dużo cięższą grą.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Viticulture

Post autor: sigmarpriest »

Vinhos moim zdaniem jest zupełnie inną grą, łączy je tylko temat. Jeśli jesteś z Wawy to chętnie umówię się na granie, mam pełną wersję EE. Sama podstawka jest dobrą grą, z dodatkiem dla mnie jest jedną z najlepszych, dodatkowe karty z małego dodatku wprowadzają bardzo dużo nowych opcji i zwiększają regrywalność. Zawsze możesz kupić samą podstawkę i dodatki dopiero jak ograsz. W dodatku masz dużo łatwiejszą kontrolę nad losowością dobieranych kart, z którą wiele osób sobie nie radzi w początkowych rozgrywkach w wersji podstawowej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: Apos »

rafaelus pisze:Vinhos i Viticulture to zupełnie inne gry, z innym podejściem do tematu. W Viticulture gram ze znajomymi, którzy zaczynają grać w gry planszowe. To taki przyjemny worker placement z pewną dozą losowosci i przyjemnym tematem. Vinhos jest dużo cięższą grą.
Z lekkich euro mamy już m.in. Ulm, Najeźdzcy z północy i Pokolenia z dodatkiem. Losowość nad odrzuca jeżeli nie można nad nią panować. Wolałbym wyrobić sobie zdanie grając - już raz tak się przejechałem i kupiłem zachwalanego wszędzie Marco Polo, który okazał się płytką, jednowymiarową grą. W Ulm i Najeźdzców grałem na Pionku i w sumie tego samego dnia zdecydowałem się na zakup.
sigmarpriest pisze:Vinhos moim zdaniem jest zupełnie inną grą, łączy je tylko temat. Jeśli jesteś z Wawy to chętnie umówię się na granie, mam pełną wersję EE. Sama podstawka jest dobrą grą, z dodatkiem dla mnie jest jedną z najlepszych, dodatkowe karty z małego dodatku wprowadzają bardzo dużo nowych opcji i zwiększają regrywalność. Zawsze możesz kupić samą podstawkę i dodatki dopiero jak ograsz. W dodatku masz dużo łatwiejszą kontrolę nad losowością dobieranych kart, z którą wiele osób sobie nie radzi w początkowych rozgrywkach w wersji podstawowej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dzięki za propozycję. Pomimo, że jestem z najbardziej na południe wysuniętej dzielnicy Warszawy to mam za daleko :lol: ;).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: mat_eyo »

Viticulture to jednak poziom wyżej, jeśli chodzi o ciężar rozgrywki, niż Najeźdźcy czy Ulm.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: hutriel »

Apos pisze:Z lekkich euro mamy już m.in. Ulm, Najeźdzcy z północy i Pokolenia z dodatkiem. Losowość nad odrzuca jeżeli nie można nad nią panować. Wolałbym wyrobić sobie zdanie grając - już raz tak się przejechałem i kupiłem zachwalanego wszędzie Marco Polo, który okazał się płytką, jednowymiarową grą. W Ulm i Najeźdzców grałem na Pionku i w sumie tego samego dnia zdecydowałem się na zakup.
Nie rozpoczynając na nowo dyskusji czy w Viticulture można panować nad losowością czy też nie musisz być świadomy, że właśnie losowość jest najczęściej podnoszonym zarzutem przeciwko tej grze. :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Viticulture

Post autor: asiok »

bogas pisze:
wc pisze:To jeszcze dodam, że ten mały dodatek Moor Visitors ma też całkiem nowe karty, których nie ma w wersji EE.
Właśnie go otworzyłem, wygląda bardzo ciekawie :-)
WC, nienawidzę cię! :P :lol:
Bogas - dołączam się!
Turnavine

Re: Viticulture

Post autor: Turnavine »

sigmarpriest pisze: W dodatku masz dużo łatwiejszą kontrolę nad losowością dobieranych kart, z którą wiele osób sobie nie radzi w początkowych rozgrywkach w wersji podstawowej.
Chodzi tutaj o Tuscany EE czy Moor Visitors? Jakie konkretnie mechanizmy na to wpływają?
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Viticulture

Post autor: sigmarpriest »

Turnavine pisze:
sigmarpriest pisze: W dodatku masz dużo łatwiejszą kontrolę nad losowością dobieranych kart, z którą wiele osób sobie nie radzi w początkowych rozgrywkach w wersji podstawowej.
Chodzi tutaj o Tuscany EE czy Moor Visitors? Jakie konkretnie mechanizmy na to wpływają?
Tuscany EE, zamiast pola sprzedaj winogrona jest pole wymień jedno za jedno z następującej listy: dwie karty dowolnego koloru, punkt zwycięstwa, 3£, token winogrona o wartości 1(czerwony/biały). Pole bonusowe pozwala na jedną dodatkową wymianę. Drugim mniej bezpośrednim jest umieszczanie gwiazdek w prowincjach, za każdą umieszczoną gwiazdkę dostajesz bonus z prowincji (karty lub £), więc masz dodatkowe miejsce na pozyskiwanie potrzebnych kart. Dochodzi też pole sprzedaży wina za punkty bez wykonywania zamówienia. Nie jestem pewny czy jeden z pracowników specjalnych nie pozwalał dobierać jednej dodatkowej karty, tak że wybierasz 1z2 lub 2z3. Niestety nie mam przy sobie gry, żeby to sprawdzić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture

Post autor: Paskudnik »

Wincenty Jan pisze:Zgadzam się. Nie zagrałem w samą podstawkę ale sama mechanika bez dodatku wydaje się uboższa.
Może się tak wydawać po grze z dodatkiem, ale ja zapewniam, że nic jej nie brakuje i gra nadal chodzi bardzo dobrze ;) Po prostu dodatek przerabia grę w nieco cięższy i bardziej dopasowany do geeków tytuł, podczas gdy podstawka pozostaje wersją uproszczoną, która będzie się nadawać do grania z bardziej casualowymi graczami. Ale to nadal będzie świetna gra ;]
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nie będę męczyć buły o PL wersję bo zakupiłem wersję ENG i ją spolszczyłem :wink:
Natomiast ja się pytam kto wpadł na to że wadą tej gry jest losowy dobór kart i że powinno się nad tym lepiej panować?
Ja nie widzę tego problemu, a jeśli już robi się z tego problem to co z takimi grami jak Star Realms, 7CŚ, O:NI, 51 Stan, RFTG, Terraformacja Marsa itd. One też są zepsute i trzeba wprowadzać jakieś home rule?
To chyba jakaś psychoza...
Już zaczynałem zastanawiać się czy jest sens kupować tą grę ale okazało się że te polemiki o losowości to bujda na resorach.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Viticulture

Post autor: thegammer »

Zarzuty dotyczące losowości występującej w grach znajdziesz w większości postów na tym forum. Która, gra z draftem i kartami jej nie ma. Losowość nie występuje jedynie w grach gdzie nie ma niewiadomych: szachy, Santorini, Seria GIPF, - to przykłady gier gdzie losowość nie występuje (w trakcie gry brak niewiadomych - chyba, że znajdą się tacy co potraktują ruch przeciwnika jako niewiadomą wówczas nawet szachy będą losowe :) ).

Viticulture EE uważam, za jedną z lepszych gier typu worker placement przepięknie wydaną z dobrej jakości komponentami. Gra do najtańszych nie należy, ale przyjemność płynąca z gry w pełni rekompensuje wydane pieniądze. Da się tu poczuć klimat produkcji wina, dochodzi do tego wyścig o punkty i interakcja.

Mam już trochę rozgrywek za sobą. Czasami gramy z 2 odkrytymi kartami winorośli i 2 kartami zamówień na wino - tym samym zmniejszamy element "losowości". Gracz wybierając akcję dobrania winorośli lub zamówienia decyduje, którą z 2 odkrytych kart wybierze, na miejsce wybranej karty odkrywamy kolejną. Gra z tymi odkrytymi kartami trochę przyśpiesza rozgrywkę, ale nic jej nie ujmuje.
Karty odwiedzających przypominają mi trochę karty intryg z Lords of Waterdeep (pomagają nam lub przeszkadzają przeciwnikowi) one są i powinny być niewiadome. To w zasadzie tyle jeżeli chodzi o "losowość" - jeżeli już chcemy o niej mówić - element tego typu wpisany jest we wszystkie gry z draftem (jak z resztą pisałem na początku).

Niezdecydowanym polecam zagrać i kupić Viticulture EE albo lepiej kupić i zagrać :). Sama podstawka zapewnia dużo godzin dobrej zabawy i śmiało można grać z mniej ogranymi ludźmi. Dodatek Tuscany EE nie jest niezbędny ale daje "kopa" i dużo więcej zabawy i możliwości - fakt, odkąd mam Tuscany to nie gram na planszy z podstawki.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: Ink »

Viticulture (EE) wskoczyło do pierwszej 20 BGG, a ja z tej okazji napisałem, co o nim sądzę.

Recenzja na Games Fanatic
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Viticulture

Post autor: mczlonka »

Mam w swojej kolekcji Lewis & Clark i zastanawiam się czy jest sens zakupu Viticulture EE (i ewentualnie Tuscany EE). Czy obie gry są na tam samym poziomie trudności czy jednak L&C jest trudniejszy i dopiero po dodaniu jakichś modułów z T:EE do V:EE są sobie równe? Czy mógłby ktoś pokusić się o porównanie obu tych gier? Chodzi mi głównie o skalowalność, regrywalność i miodność z rozgrywki. Przyjmuję, że obie gry są na tym samym poziomie wykonania (grafiki i komponenty) oraz losowości (karty w grze).

I pytanie do fanów:
Które z modułów Tuscany EE są obowiązkowe i należy koniecznie dodać je do V:EE, a które są opcjonalne?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: ChlastBatem »

Zdecydowanie Viticulture jest bardziej losowy od L&C. Gdyż inaczej działa system kart. L&C również jest bardziej złożoną grą według mnie. Miodność gry to bardzo indywidualna kwestia. Regrywalność porównywalna. Skalowanie akurat ciężko mi porównać. Proponuje zajrzeć na statystyki bgg, można wiele wyczytać :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Viticulture

Post autor: bogas »

mczlonka pisze:Mam w swojej kolekcji Lewis & Clark i zastanawiam się czy jest sens zakupu Viticulture EE (i ewentualnie Tuscany EE). Czy obie gry są na tam samym poziomie trudności czy jednak L&C jest trudniejszy i dopiero po dodaniu jakichś modułów z T:EE do V:EE są sobie równe? Czy mógłby ktoś pokusić się o porównanie obu tych gier? Chodzi mi głównie o skalowalność, regrywalność i miodność z rozgrywki. Przyjmuję, że obie gry są na tym samym poziomie wykonania (grafiki i komponenty) oraz losowości (karty w grze).
Z porównaniem miodności to ryzykowna sprawa trochę. Ja tam wolę "nudną" produkcję wina w Toskanii od rwącej rzeki w Ameryce Płn., ale z niejednego pieca już suchary jadłem ;) Regrywalność w V:EE jest dla mnie bardzo dobra dzięki losowości w kartach. Nie za bardzo pamiętam jak sakluje się L&C, ale V:EE skaluje się wyśmienicie.
mczlonka pisze:I pytanie do fanów:
Które z modułów Tuscany EE są obowiązkowe i należy koniecznie dodać je do V:EE, a które są opcjonalne?
V:EE bez dodatku Tuscany:EE to bardzo prosta gra, na pewno dużo prostsza od L&C. Ja zagrałem pół gry w wersję podstawową i mi wystarczy. Dopiero z dodatkiem ta gra ma dla mnie sens. Wykorzystujemy wszystkie moduły z T:EE za wyjątkiem specjalnych robotników, którzy dla mnie robią niepotrzebne zamieszanie i psują "eleganckość" tej gry.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Viticulture

Post autor: rastula »

Te tytuły mają ze sobą tak niewiele wspólnego, ża naprawdę trudno je porównywać. Ja mogę powiedzieć, że L&C dla mnie jest grą bardzo dobrą ale też bardzo abstrakcyjną - grafiki jakoś bronią tematu, ale w samej mechanice trudno go wyczuć. Raczej cały czas optymalizujemy budowę talii. W V. rozgrywka jest dużo bardziej intuicyjna i tematyczna. Generalnie to V. trafiło na mój stół więcej razy niż L&C. łatwiej znaleźć graczy do tego pierwszego tytułu.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Viticulture

Post autor: bogas »

Na horyzoncie nowy dodatek, który zawiera 80 nowych kart pomocników, którzy zastępują dotychczasowych (a więc ich nie łączymy ze starymi). Wg informacji wydawcy karty w mniejszym stopniu skupiają się na punktach zwycięstwa, a bardziej na produkcji wina.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: ENDryu »

a produkcja wina prowadzi do punktów zwycięstwa ;) ale fajny ruch, oczywiście kupię. Mam tylko nadzieję, że nie przesadzą z cena, bo za Moor Visitors SCD 15$ to trochę dużo...
ODPOWIEDZ